Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > IMAN > Allah'a Iman

Allah`a Takva Ulaşır


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Allah'a Iman - kategorisi altındaki Allah`a Takva Ulaşır isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 15.03.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Allah`a Takva Ulaşır

Allah`a Takva Ulaşır

Samimi inanan insanlar, tüm işlerini Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yaparlar, her adımlarını Allah’ın razı olacağı yönde atarlarClick the image to open in full size. Karşılarına çıkan zorluklardan dolayı yılgınlığa kapılmaz, Peygamberimiz(sav)’i örnek alarak Kur’an ahlâkını uygulamaktan yana hiçbir zaman ödün vermezlerClick the image to open in full size. Yaşamlarını şekillendiren yalnızca Yüce Allah’ın hoşnutluğudurClick the image to open in full size. Kur’an’da, “Binasının temelini, Allah korkusu ve hoşnutluğu üzerine kuran kimse mi hayırlıdır, yoksa binasının temelini göçecek bir yarın kenarına kurup onunla birlikte kendisi de cehennem ateşi içine yuvarlanan kimse mi? Allah, zulmeden bir topluluğa hidayet vermezClick the image to open in full size.(Tevbe Suresi, 109) ayetinde bildirildiği gibi, binalarını ‘göçecek yar kenarına’ değil, Allah rızası üzerine kurarlarClick the image to open in full size.

Çünkü iman edenler, Rabbimiz`in " Onların etleri ve kanları kesin olarak Allah`a ulaşmaz, ancak O`na sizden takva ulaşırClick the image to open in full size. İşte böyle, onlara sizin için boyun eğdirmiştir; O`nun size hidayet vermesine karşılık Allah`ı tekbir etmeniz içinClick the image to open in full size. Güzellikte bulunanlara müjde verClick the image to open in full size.Click the image to open in full size. " (Hac Suresi, 37) ayetiyle bildirdiği gibi, yaptıkları ibadetleri Allah Katında değerli kılacak olanın, kalplerindeki niyetleri olduğunu bilirlerClick the image to open in full size. Bu nedenle de samimiyetle hareket etmeye titizlik gösterirlerClick the image to open in full size.

Mümin zorluk durumunda dahi şevkini yitirmez, zorluklardan olumsuz etkilenmezClick the image to open in full size. Sıkıntı ve zorlukların, Allah’ın kendisini imtihan etmek ve eğitmek için dünya hayatında yarattığı imtihanın bir parçası olduğunu bilirClick the image to open in full size. İmtihan için yaratılan olaylarla yüzleşme zamanlarında sabır ve tevekkül gösterirClick the image to open in full size. ‘Maddeye olan bağımlılıktan’ kurtulup Allah’a yakın olduğunda insan, tüm sınavlarını nezaket ve sabırla karşılarClick the image to open in full size.


Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğizClick the image to open in full size. Sabır gösterenleri müjdeleClick the image to open in full size. (Bakara Suresi, 155)

Yüce Allah "Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.Click the image to open in full size. Nefisler ise `kıskançlığa ve bencil tutkulara` hazır (elverişli) kılınmıştırClick the image to open in full size.Click the image to open in full size.Click the image to open in full size. " (Nisa Suresi, 128) ifadesiyle, müminleri nefislerinin bencil tutkularına karşı uyarmış ve güzel ahlakta kararlılık göstermelerini buyurmuşturClick the image to open in full size. Allah`ın tavsiye ettiği Kuran ahlakını yaşayan insan, kendisinden çok diğer insanları düşünen ve elindekini paylaşan özverili biri haline gelirClick the image to open in full size. Kararlılığını her zaman korur, koşullara göre değişmezClick the image to open in full size. Kötü sözle dahi karşılaşsa, her zaman için `sözün en güzelini` söylerClick the image to open in full size. Mümin duruma göre değişik karakter sergilemez, kararlı bir kişiliği vardırClick the image to open in full size.

Yaşanan sıkıntılar ya da musibetler nedeniyle üzülmemek ve gevşememek, Yüce Allah`ın Kuran`daki buyruğudurClick the image to open in full size. Hz İbrahim ateşe girdiğinde ateş ona dokunmamıştırClick the image to open in full size. Allah Kuran’da, kararlılıkla teslimiyeti yaşayan ve yolunda sürekli şevk içinde olan müminin üstün olduğunu haber verir:

Gevşemeyin, üzülmeyin; eğer (gerçekten) iman etmişseniz en üstün olan sizlersinizClick the image to open in full size. (Al-i İmran Suresi, 139)

İnsanın “varım” diyebilmesi çok önemlidirClick the image to open in full size. O zaman ruhunu terbiye etmesi, ‘takva elbisesi’ ile donanması gerekirClick the image to open in full size.

Ey Ademoğulları, Biz sizin çirkin yerlerinizi örtecek bir elbise ve size `süs kazandıracak bir giyim` indirdik (var ettik)Click the image to open in full size. Takva ile kuşanıp-donanmak ise, bu daha hayırlıdırClick the image to open in full size. Bu, Allah`ın ayetlerindendirClick the image to open in full size. Umulur ki öğüt alıp-düşünürlerClick the image to open in full size. (Araf Suresi, 26)

Doğru yolda ilerlerken eksikliklerimizi düzelttiğimizde takva sahibi oluruzClick the image to open in full size. Yüce Allah bu yolda yarış koymuştur; hayırlarda/takvada yarışClick the image to open in full size. Allah yolunda yapılan bu rahmani yarışta ‘son durak’, -Allah’ın sakınan kullarına vaadettiği ve onlar için hazırladığı sonsuz cennet olacaktırClick the image to open in full size.

"Bu mu daha hayırlı, yoksa takva sahiplerine va`dedilen ebedi cennet mi? Ki onlar için bir mükafat ve son duraktırClick the image to open in full size. " (Furkan Suresi, 15)

Yazar : Fuat Türker

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Takva sahibi Erkek ve Kadının özellikleri : eSiLa iSLamda aiLe 0 09.01.2013 19:44
Takva nedir HiCReT Dini Konular 0 13.12.2012 20:55
Takvâ Mertebeleri SıLa Tasavvufi Sohbetler 0 12.12.2012 22:36
Kalplerdeki Nöbetçi; Takva Hanımaga iSlamda Tesettür 1 11.12.2012 11:15
Yüzünüzü ALLAH`a Çevirin ! eSiLa Allah'a Iman 0 04.12.2012 20:05


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları