Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Cennet-Cehennem

Cehennem ehli ve azabı


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Cennet-Cehennem - kategorisi altındaki Cehennem ehli ve azabı isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 29.11.2012   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.358
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Exclamation Cehennem ehli ve azabı

Cehennem ehli olanların üzerine mahşer yerinde cehennem ateşi onlar üzerine yuvarlanıp gelir ve onları yakalayıp cehenneme sürükler. Bu sürüklenenlerden kimisi zincirlere vurularak, bukağılarla zebaniler kendilerini cehenneme sürükleyip götürürler.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. O küfredenler, bölük halinde cehenneme sürülür. Sadakallahül azıym.’’ (Zümer suresi,71. ayet)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Boyunlarına demir halkalar ve zincirler olduğu halde, sıcak suya sürüklenecekler, sonra da ateşte yakılacaklardır. Sadakallahül azıym.’’ (mümin suresi,71–72. ayetler)

Cehenneme kimisi guruplar halinde ve kimisi de ikişerli olarak sevk olunacaklardır.
‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. O gün günahkârların zincire vurulmuş olduğunu görürsün. Onların gömlekleri katrandandır, yüzlerini de ateş bürümektedir. Sadakallahül azıym.’’ (ibrahim suresi, 49–50. ayetler)

Kimileri de teker teker alınıp cehennem ateşine atılacaklardır.
‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Suçlular, simalarından tanınır, perçemlerinden ve ayaklarından yakalanırlar. Sadakallahül azıym.’’(rahman suresi, 41. ayet)
Sert ve katı tavırlı acımasız melekler onları böylece perçemlerinden, ayaklarından yakalayıp, onları dürerler, sonra da cehennem ateşinin içine atarlar.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Onu yakalayın da, ellerini boynuna bağlayın; sonra alevli ateşe atın onu. Sadakallahül azıym.’’(hakka suresi, 30–31. ayetler)
Rivayete göre, cehennemliklerin boynuna takılan o ateşten halkalardan sadece bir tanesi dünyaya düşse, dünyayı ve içindekileri birlikte yakıverir.

Cehennem ateşinde görevli olan meleklerin kalplerinde ALLAH Azze ve Celle, zerre ağırlığınca acıma hissi yaratmamıştır. Bu bakımdan onlar oldukça acımasızdırlar. ALLAH Azze ve Celle onları yarattığı günden bu yana yüzleri ve suratları hep asıktır, asla gülme nedir bilmezler.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. O cehennemin başında, acımasız, güçlü, ALLAH’IN kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır. Sadakallahül azıym.’’(Tahrim suresi, 6. ayet)

Ellerinde demirden sopalar ve kamçılar vardır. Bununla cehennem ateşine atılanları döverler. Yani cehennemlikler ateşe atıldıktan sonra oradan çıkma girişiminde bulunacaklardır. Çünkü ateş alevleri öylesine yükselecek ki, neredeyse oradan çıkacak konuma gelirler ve bu durumda her çıkma girişimlerinde melekler ellerindeki kamçılarla onları döverek tekrar ateşe sokarlar. Bu durum yıllarca böyle devam eder, ta ki onlar cehennemin dibine düşene dek sürer ve bu azap da böyle devam eder.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Onların başlarının üstünden kaynar su dökülecektir! Bununla, karınlarının içindeki organlar ve derileri eritilecektir! Bir de onlar için demirden kamçılar vardır! Sadakallahül azıym.’’(hac suresi, 19–20–21. ayetler)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Yoldan çıkanlar ise, onların varacakları yer ateştir. Oradan her çıkmak istediklerinde geri çevrilirler ve kendilerine: yalandır deyip durduğunuz cehennem azabını tadın! Denir. Sadakallahül azıym.’’ (secde suresi, 20. ayet)
‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. ızdıraptan dolayı oradan her çıkmak istediklerinde, oraya geri döndürülürler ve ‘tadın azabı!’ denilir. Sadakallahül azıym.’’ (hac suresi, 22. ayet)
Onların cehennemdeki durumu budur. Onların yiyecekleri, içecekleri ve giysileri ise hepsi azaptır. işte onların da açıklamaları şöyledir. Önce giysileri nelerden ibaret olacak, onu bir görelim. Aslında cehennemliklerin cehennemde giyecekleri elbiseler, cehennem ateşinde kızdırılmış bakır levhalardan oluşacaktır.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Şu iki gurup, rableri hakkında çekişen iki hasımdır: imdi, inkâr edenler için ateşten bir elbise biçilmiştir. Onların başlarının üstünden kaynar su dökülecektir. Bununla, karınlarının içindeki organlar ve derileri eritilecektir. Bir de onlar için demir kamçılar vardır. Sadakallahül azıym.’’ (hac suresi,19–20–21.ayetler)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Onların gömlekleri katrandandır, yüzlerini de ateş bürümektedir. Sadakallahül azıym.’’ (ibrahim suresi,50. ayet)
Cehennem ehlinin yiyeceklerine gelince, onların cehennemdeki yiyecekleri zakkumdur, deve dikenidir.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Şüphesiz zakkum ağacı günahkârların yemeğidir. O, karınlarda maden eriyiği gibi, suyun kaynaması gibi kaynar. Sadakallahül azıym.’’ (Duhan suresi, 43–44–45–46. ayetler)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Şimdi, ziyafet olarak, cennet ehli için anılan bu nimetler mi daha hayırlı, yoksa zakkum ağacı mı? Biz onu(zakkumu) zalimler için bir fitne(imtihan) kıldık. Zira o, cehennemin dibinde bitip yetişen bir ağaçtır. Tomurcukları sanki şeytanların başları gibidir. Cehennemdekiler ondan yerler. Sadakallahül azıym.’’(Saffat suresi, 62–63–64–65–66. ayetler)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Sonra siz ey sapıklar, yalancılar! Elbette bir ağaçtan, zakkum ağacından yiyeceksiniz. Karınlarını ondan dolduracaksınız. Sadakallahül azıym.’’ (vakıa suresi, 51–52–53. ayetler)

imam Tirmizi ibn-i Abbas Radıyallahu Anhum’dan rivayet ediyor. Demiş ki; Aleyhisselatu Vesselam efendimiz şöyle buyurdu: ‘’eğer, zakkumdan sadece bir tek damla dünyaya düşseydi, dünya ehlinin tüm yiyeceklerini, hayatını bozar zehir ederdi. Bir de gıdası, yiyeceği sadece zakkumdan ibaret olanların halini düşünün, acaba nasıl olabilecek ki!’’

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Onlar için kuru dikenden başka yemek yoktur, o ise ne besler ne de açlığı giderir. Sadakallahül azıym.’’ (Ğaşiye suresi, 6–7. ayetler)
Cehennem ehlinin içecekleri ise, kaynar su ve irindir.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Onlar cehennem ile kaynar su arasında dolaşır dururlar. Sadakallahül azıym.’’(rahman,55/44)

irin olayına gelince bu, cehennem ateşinde yananların bedenlerinden akan kan ile karışık maddedir ki, irin demektir. Cehennemliklerin vücudundan akıp giden bu pis ve murdar olan şeyler bir yerde birikir ve cehennemlikler de gelip buradan içerler. Çünkü onlar açlıkla azap olundukları gibi bununla da azap görürler. Açlıkları öyle bir noktaya gelecek ki, yiyecek diye imdat isteyeceklerdir. Onların imdat çığlıklarına zakkum ve deve dikeniyle karşılık verilecektir. O kadar acıkmışlardır ki, yiyecek bir başka şey olmadığından bu şeyleri yemek zorunda bırakılacaklardır. Bunları yerlerken lokmalar boğazlarında düğümlenecek ve kolay bir şekilde boğazlarından geçmeyecektir.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Hiç şüphesiz bizim nezdimizde onlar için hazırlanmış boyunduruklar, yakıcı bir ateş, boğazdan geçmez bir yiyecek ve elem verecek bir azap vardır. Sadakallahül azıym.’’ (Müzzemmil suresi, 12–13. ayetler)

Bu şeyleri yiyince bu defa susuzluk hissedecekler ve su isteyeceklerdir. Boğazlarından geçmeyen lokmanın geçebilmesi için dünyada iken nasıl bunun üzerine su içiyorlar idiyse, orada bunu deneyeceklerdir. Onların bu isteğine kaynar su verilerek veya irin getirilerek karşılık verilecektir. içmek için sunulan şeyi, aşırı susuzluktan ötürü ağızlarına götürdüklerinde güya bununla susuzluklarını giderecekler veya düğümlenen boğazlarının açılmasını sağlayacaklar ama ne çare. Çünkü ağza yaklaştırılan ve yüze yakın gelen bu kaynar su veya irin aşırı kaynar oluşundan ötürü o kişinin yüzünün derisinden parçaların kopup o suyun içerisine düştüğünü göreceklerdir.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Biz zalimlere öyle bir cehennem hazırladık ki, onun duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. Susuzluktan imdat diyecek olsalar imdatlarına, erimiş maden gibi yüzleri haşlayan bir su ile cevap verilir. Ne fena bir içecek ve ne kötü bir kalma yeri. Sadakallahül azıym.’’ (Kehf suresi, 29. ayet)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Ardından da o inatçı zorbaya cehennem vardır, kendisine irinli su içirilecektir. Onu yudumlamaya çalışacak, fakat boğazından geçiremeyecek ve ona her yandan ölüm gelecek, oysa o ölecek değildir ki azaptan kurtulsun. Bundan ötede şiddetli bir azap da vardır. Sadakallahül azıym.’’ (ibrahim suresi, 16–17. ayetler)
Cehennemlik olan kişi cehennemde kaynar sudan veya irinden içince, boğazından aşağıya inmeye başladığı zaman tüm iç organlarını, bağırsaklarını paramparça kılacaktır, yakıp kavuracaktır.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Hiç bu ateşte baki kalan ve bağırsaklarını parça parça edecek kaynar su içirilen kimselerin durumu gibi olur mu? Sadakallahül azıym.’’ (Muhammed suresi, 15. ayet)

işte onların içeceği budur. Üzerlerine dökülünce onları paramparça hale getirecek bir su.
‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Onların başlarının üstünden kaynar su dökülecektir. Bununla, karınlarının içindeki organlar ve derileri eritilecektir. Bir de onlar için demir kamçılar vardır. Sadakallahül azıym.’’ (hac suresi, 19–20–21. ayetler)

Tirmizi Ebu Hureyre’den rivayet ediyor. Ebu Hureyre demiş ki, ALLAH Resulü Aleyhisselatu Vesselam şöyle buyurdu:
‘’ şüphesiz başlarının üzerinden kaynar su dökülecektir. Böylece kaynar su ta iç organlarına işleyerek karın-mide boşluğuna ulaşacak, ne gibi iç organları varsa tamamını silip götürerek ta ayaklarından dışarı çıkacaktır. işte Sahr yani eritme denen olay budur. Sonra organlar yine eski haline döndürülecektir.’’

Kâfirler cehenneme girdiklerinde, gördükleri azaba dayanabilmeleri için bedenleri öylesine irileştirilip büyütülecektir ki, iki omuzu arasındaki mesafe üç günlük bir yol mesafesi kadar olacaktır. Azı dişi ise adeta dağ büyüklüğünde olacak, derisi ise kalınlığı da yetmiş zira kalınlığında olacaktır. Nitekim yine imam Tirmizi ve Ebu Müslim rivayet ediyorlar. Rivayete göre Ebu Hureyre demiş ki; ALLAH Resulü Aleyhisselatu Vesselam şöyle buyurmuştur:

‘’kâfirin azı dişi Uhud Dağı gibidir. Derisinin kalınlığı ise üç günlük yol mesafesindedir. Ne zaman ki derileri iyice eriyip yok olur, ALLAH onun yerine başka bir deri getirir.’’

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Şüphesiz ayetlerimizi inkâr edenleri gün gelecek bir ateşe sokacağız; onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka derilerle değiştiririz ki acıyı duysunlar! ALLAH daima üstün ve hâkimdir. Sadakallahül azıym.’’ (nisa suresi, 56. ayet)

Cehennem ateş cehennemlikleri çepeçevre; önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından, üstlerinden ve altlarından tümüyle kuşatacaktır.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Ateş üzerlerine kapatılmıştır. Sadakallahül azıym.’’ (Hümeze suresi, 8. ayet)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Biz zalimlere öyle bir cehennem hazırladık ki, onun duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. Sadakallahül azıym.’’(Kehf suresi, 29. ayet)
Tirmizi Ebu Said Hudri’den rivayet ediyor. Ebu Said Hudri diyor ki Resulullah Aleyhisselatu Vesselam şöyle buyurdu:
‘’cehennem ateşinin çiti dört duvar kalınlığındadır. Her duvarın kalınlığı da kırk yıllık yoldur.’’

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. O günde azap, onları hem üstlerinden ve hem ayaklarının altından saracak ve ALLAH onlara: ‘yaptıklarınızın cezasını tadın’ diyecektir. Sadakallahül azıym.’’ (Ankebut suresi, 55. ayet)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Onların üstlerinde ateşten tabakalar, altlarında da öyle tabakalar var. işte ALLAH kullarını bununla korkutuyor. Ey kullarım! Yalnızca benden korkun. Sadakallahül azıym.’’ (Zümer suresi, 16. ayet)

Nitekim rivayet olunduğuna göre cehennemde öyle yılanlar ve akrepler var ki her biri develer ve katırlar büyüklüğündedir. Bunlar orada cehennemlikleri soktuklarında, acısı tam kırk yıl hissedilir. Bir de bu cezanın yanında cehennem ehlinin öyle bir haykırışları, bağrışları, çığlıkları ve hatta ulumaya benzer sesleri var ki dayanılmaz durumdadır. Hepsi de birbirleriyle mücadele edip dururlar. Her biri diğer arkadaşını suçlar, onun yüzünden başlarına bunun geldiğini söyler. Hatta biri diğerine, beni bu hallere düşüren sensin, derken kimileri de birbirlerine bedduada bulunurlar.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Onlar orada: rabbimiz! Bizi çıkar, önce yaptığımızın yerine iyi işler yapalım! Diye feryat ederler. Sadakallahül azıym.’’ (Fatır suresi, 37. ayet)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Orada onlara inim inim inlemek düşer. Yine onlar orada hiçbir iyi haber duymazlar. Sadakallahül azıym.’’( enbiya, 100. ayet)
Bir de cehennemde bunların birbirlerini kötülemeleri vardır.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. inkârcıların liderlerine: işte bu sizinle beraber cehenneme girecek topluluktur, denildiğinde, liderler: onlar rahat yüzü görmesin, derler. Onlar mutlaka ateşe gireceklerdir. Liderlere uyanlar ise: hayır, asıl siz rahat yüzü görmeyin! Onu bize siz sundunuz! Ne kötü bir yerdir! Derler. Yine onlar: rabbimiz! Bunu bizim önümüze kim getirdiyse onun ateşteki azabını iki kat artır! Derler. Sadakallahül azıym.’’(Sad suresi, 59–60–61. ayetler)

‘’işte bu cehennem ehlinin tartışması, şüphesiz bir gerçektir. Sadakallahül azıym.’’ (Sad suresi, 64. ayet)

Bunun sebebi, insanların birçoğunun efendilerine, beylerine ve liderlerine uymaları, büyüklerinin peşinden gitmelerindendir. Oysaki bunların çoğu hem sapıktırlar ve hem başkalarını da saptırmaktadırlar. Bu bakımdan lider ve büyük konumunda bulunanlara genel olarak onlara tabi olanlar tarafından hep kınama gelecektir.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Yüzleri ateşte evirilip çevrildiği gün: eyvah bize! Keşke ALLAH’A itaat etseydik, peygamber’e de itaat etseydik! Derler. Ey rabbimiz! Biz reislerimize ve büyüklerimize uyduk da onlar bizi yoldan saptırdılar, derler. Rabbimiz! Onlara iki kat azap ver ve onları büyük bir lanetle rahmetinden kov. Sadakallahül azıym.’’ (Ahzab suresi, 66–67–68.ayetler)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Kâfirler ateşin içinde birbirleriyle çekişirken zayıf olanlar, o büyüklük taslayanlara: biz size uymuştuk. Şimdi ateşin birazını bizden savabilir misiniz? Derler. O büyüklük taslayanlar ise: doğrusu hepimiz bunun içindeyiz. Şüphesiz ALLAH kulları arasında vereceği hükmü verdi, derler. Sadakallahül azıym.’’ (mümin suresi, 47–48. ayetler)

Cehennemliklerin sürekli azap görmeleri ve bir an olsun bu azaba ara verilmemesi sebebiyle, cehennemdeki görevli meleklere seslenecekler ve onlardan kendi ölümlerini isteyecekler ama ölüm nerede, bu hiç mümkün mü?

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. inkâr edenlere de cehennem ateşi vardır. Öldürülmezler ki ölsünler, cehennem azabı da onlara biraz olsun hafifletilmez. Sadakallahül azıym.’’ (Ahzab suresi, 36. ayet)

Cehennemdeki görevli melekler yani hazinler, onların ölüm, isteğine ancak bin yıl sonra cevap verirler. Onlara cehennemdeki sorumlu melek malik şu cevabı verir: ‘’siz burada kalıcısınız.’’

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Ey malik! Rabbin bizim işimizi bitirsin! Diye seslenirler. Malik de: siz böyle kalacaksınız der. andolsun biz size hakkı getirdik, fakat çoğunuz haktan hoşlanmıyorsunuz. Sadakallahül azıym.’’ (Zuhruf suresi, 77–78. ayetler)

Artık cehennemde ölmenin söz konusu olmadığını öğrenip ölmekten umutlarını kestikten sonra, kesin olarak ölüm denen olayın bundan böyle olmayacağına kani olurlar. Bu defa, hiç olmazsa bir gün de olsa azabımızı hafifletin, diye seslenecekler ama azapları da hafifletilmeyecektir.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Ateşte bulunanlar cehennem bekçilerine; rabbinize dua edin, bir gün olsun azabı hafifletsin! Diyecekler. Bekçiler de: size peygamberleriniz açık deliller getirmediler mi? derler. Onlar da: getirdiler, cevabını verirler. Bekçiler ise: o halde kendiniz yalvarın derler. Hâlbuki kâfirlerin yalvarması boşunadır. Sadakallahül azıym.’’ (Mü’min suresi, 49–50. ayetler)

Sonra cehennem ehli, umutları kesilince dönüp birbirlerine sabır tavsiyesinde bulunurlar ve ‘’sabredin, çünkü dünyada bir şeye sabredilince, sonunda bir ferahlık kapısı açılıyordu, burada da belki öyle olur’’ derler. Oysa onlara orada sabretmeleri ile sonunda onlara bir ferahlık yoktur ve sabırları bir yarar da sağlamayacaktır ve nitekim şöyle diyecekler:

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Şimdi sızlansak da sabretsek de birdir. Çünkü bizim için sığınacak bir yer yoktur. Sadakallahül azıym.’’ (ibrahim suresi, 21. ayet)

Daha sonra cehennemlikler birbirlerine şöyle derler: doğrusu şu cehennem bekçileri var ya, aslında onların ellerinden bir şey gelemez. Dolayısıyla bize de acımazlar. Gelin biz rabbimize dua edelim de belki rabbimiz bize merhamet eder. Sonra hep birlikte yakarırlar:

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Derler ki: rabbimiz! Azgınlığımız bizi alt etti; biz bir sapıklar topluluğu idik. Rabbimiz! Bizi buradan çıkar. Eğer bir daha ettiklerimize dönersek, artık belli ki biz zalim insanlarız. Buyurur ki: alçaldıkça alçalın orada! Bana karşı konuşmayın artık! Sadakallahül azıym.’’ (Müminun suresi,106–107–108. ayetler)

Artık bundan böyle umutsuzdurlar. Zaman uzadıkça azapları da artar, ateşin ısısı giderek şiddetlenir. Çünkü ateş onlar ve onların taptıkları put ve sistemlerle veya kibrit taşlarıyla tutuşturulur.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Siz ve ALLAH’IN dışında taptığınız şeyler cehennem yakıtısınız. Siz oraya gireceksiniz. Sadakallahül azıym.’’ (enbiya suresi, 98. ayet)
‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. inkâr edip de insanları ALLAH yolundan alıkoyanlar var ya, işte onlara, yapmakta oldukları bozgunculuklar sebebiyle, azaplarını kat kat artıracağız. Sadakallahül azıym.’’ (Nahl suresi, 88. ayet)

işte görüldüğü gibi onlar cehennemde ebedi olarak kalacaklardır. Onların azapları bir an olsun hafifletilmeyeceği gibi, ara da verilmeyecektir.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Şüphesiz suçlular cehennem azabında devamlı kalacaklar, azapları hafifletilmeyecektir. Onlar azap içinde kurtuluştan ümit kesmişlerdir. Sadakallahül azıym.’’ (Zuhruf suresi, 74–75. ayetler)

Onlar için cehennemde; tarif edilemeyecek derecede bir nefes alış verişleri var ki adeta anırmaya benzeyen bir hırıltı ile nefes alıp verirler. Dilleri ise on km.den daha fazla uzayıp sarkmıştır, insanlar üzerine basa basa geçip giderler.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Bedbaht olanlar ateştedirler, orada onların öyle feci nefes alıp vermeleri vardır ki. Rabbinin dilediği hariç, onlar gökler ve yer durdukça o ateşte ebedi kalacaklardır. Sadakallahül azıym.’’ (Hud suresi,106–107. ayetler)

imam Tirmizi rivayet etmiştir. ibn-i Ömer’den yapılan bu rivayete göre, demiş ki; ALLAH Resulü Aleyhisselatu Vesselam şöyle buyurmuştur: ‘’şüphesiz cehennem ateşi içerisinde kâfir, dilini bir ve iki fersah kadar yerden sürüyüp çekecek ve insanlar da üzerine basıp geçerler.’’
imam Buhari, Ebu Müslim ve imam Tirmizi Numan bin Beşir’den rivayet ediyorlar, demiş ki; ALLAH Resulü Aleyhisselatu Vesselam şöyle buyurdu: ‘’cehennem ehli içerisinde azabı en hafif olan kimse, ateşten bir çift takunya ve bu takunyalara bağlı bir çift kemeri bulunan kişidir. işte ateşten bu ayakkabı ve kemerinin etkisiyle adeta ateş üzerinde tencerenin fokur fokur kaynaması gibi, beyni öylesine kaynar. Bu kimse, kendisi dışında başka bir kimsenin onun kadar azap çektiğini kabul etmez. Oysaki kendisi cehennemlikler arasında azabı en hafif olan kimsedir.’’

Bu azap, ALLAH Azze ve Celle’nin kâfirler ile münafıklar için Hazırladığı bir azaptır. Ancak bu ümmetin isyankâr olanlarına gelince, bunlardan her biri, dünyada işledikleri suçları oranında azap göreceklerdir. Bunlardan kimisi daha sırat üzerinden geçerken azap görecekler –ki bunlar asi olanlar arasında sayıları en çok olan kimselerdir-. Bir de büyük günah işleyenler ile farz ibadetleri terk edenler vardır. Bunlar bu halde ölüp giden kimselerdir. Dünyada iken yaptıklarına pişmanlık duyup da tövbe de etmemişlerdir. işte bu kimseler de cehennem ateşi içerisinde oldukça uzun bir müddet azap çekecekler, bu, onların binlerce senesine mal olacaktır.

Kâfirlerle münafıklar bir de cehennemden çıkmamak kaydıyla sonu gelmemek surette hep cehennemde ebedi olarak kalacaklardır.

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Onların yüzleri sanki karanlık geceden bir parçaya bürünmüştür. işte onlar da cehennem ehlidir. Onlar orada ebedi kalacaklardır. Sadakallahül azıym. (yunus suresi, 27. ayet)

‘’ Bismillahirrahmanirrahıym. Birbirlerine gösterilirler, fakat herkes kendi derdindedir. Günahkâr kimse ister ki, o günün azabından kurtuluş için, oğullarını, karısını, kardeşini, kendisini koruyup barındıran tüm ailesini ve yeryüzünde kim varsa hepsini fidye olarak versin de, tek kendini kurtarsın. Fakat ne mümkün! Bilinmeli ki, o cehennem alevlenen bir ateştir. Sadakallahül azıym.’’ (Mearic suresi, 11–12–13–14–15. ayetler)
(Ahiret Günü Abdulkadir Mutlakurrahbavi)

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları