Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Cennet-Cehennem

Like Tree1Likes
  • 1 Post By eSiLa

Cenab-ı Hakkın Cennet sohbeti


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Cennet-Cehennem - kategorisi altındaki Cenab-ı Hakkın Cennet sohbeti isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 02.03.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.358
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Cenab-ı Hakkın Cennet sohbeti

Cenab- ı Hakk ın Cennet Sohbeti Mü'minler cennete girinceClick the image to open in full size. herkes hiç şaşırmadan kendi makamınıClick the image to open in full size. kendi kürsüsünü bulur ve doğruca oraya gider. Cenabı Hak cennette herkese mutlaka bir kürsü vermiştirClick the image to open in full size. her mü'min hangi kapıdan gireceğiniClick the image to open in full size. hangi yoldan gideceğiniClick the image to open in full size. hangi kürsüye oturacağını hiç şaşırmadan bilir.Cenabı Hak bütün hûri ve ğılmanlara emir verip hitâb eder:
Mü'min kullarımı burada sururlandırın! buyurur.
Bütün Peygamberler makamlarında bulunanClick the image to open in full size. evvela Davud (a.s.)'a Zebur'dan bir parça okuması emrolunurClick the image to open in full size. o da güzel sesiyle okurClick the image to open in full size. sonra her Peygamber kendi kitabından okurClick the image to open in full size. en sonra da Hz. Peygamber efendimize gelinceClick the image to open in full size. o da Kur'an-ı Kerimden sure-i En'am'ı okur.


Cennet ehli bunun tekrar tekrar okunmasını isterlerClick the image to open in full size. hergün okumağa devam olunur. Bu sure Mekke'de ve bir günde nazil olmuştur.

Cenabı Hak Mü'minlere hitab eder: Ya ibadîClick the image to open in full size. Ey kullarım! Men ene? ben kimim? biliyor musunuz? Mü'minler hepsi birden: EntellahClick the image to open in full size. Sen Allah'sın derlerClick the image to open in full size. Cenabı Hak buyurur ki: Benim bir adım da Selam'dırClick the image to open in full size. burada selamlaşınClick the image to open in full size. siz de selamlaşın: "Selam size! iyilik ve emniyet içinde girin orayaClick the image to open in full size. orada ebedi kalın." (Zümer SuresiClick the image to open in full size. 74)
"Selam sizeClick the image to open in full size. selamet ve emniyettesinizClick the image to open in full size. dünyada sabrettiğiniz günlere karşılıkClick the image to open in full size. işte ne saadetli bir duraktır burası." (Ra'd Ayet 24)
Cenabı Hak yine hitab eder: Benim bir adım da Mü'mindirClick the image to open in full size. emnüeman veririmClick the image to open in full size. sizde mü'minsiniz ve emnü emandasınızClick the image to open in full size. emniyet ve selametdesinizClick the image to open in full size. bundan sonra Cenâbı Hak cemâliyle tecelli buyurur ve mü'minler tam üçyüz sene Allah'ın cemâline bakarlar da gözleri kamaşmazClick the image to open in full size. kırpıştırmaz ve bakmağa doymazlar. Cenabı Hak yine buyurur ki:"Ey kullarımClick the image to open in full size. ben sizden ra'zıyımClick the image to open in full size. siz de benden razı mısınız?" Mü'minler derler: Ya Rabbi! Bundan daha büyük nimet olur kiClick the image to open in full size. senden razı olmayalım.. daha ne isteyebiliriz senden? Sana Hamd olsun diye sevinirler... Cenabı Hak da onlara "haydi öyleyse makamlarınıza gidin zevcelerinizle görüşün" der. Bunun üzerine mü'minler koşarak makamlarına varırlar ve zevcelerini görürlerClick the image to open in full size. fakat bambaşka bir halde bulurlar ki onlar da nûra garkolmuşlardırClick the image to open in full size. hem birbirlerine koşuşurlarClick the image to open in full size. hem de şöyle konuşurlar:
-Sen ne kadar nurlanmışsınClick the image to open in full size. deni hiç bu kadar güzel görmemiştim.
-Ben de seni hiç görmediğim bir halde nurlanmış ve güzelleşmiş gördümClick the image to open in full size. derler. AllahClick the image to open in full size. Teala Ra'd suresi 29. ayette buyurur ki:
"Allah'a iman ve ameli salih işlemiş mü'minlere ne saâdetClick the image to open in full size. müjdeler olsun onlaraClick the image to open in full size. en güzel makamlar onlar içindir. Varılacak ne güzel yerlerdir."
Cum'a günü oluncaClick the image to open in full size. Firdevs cennetinde bir vadiClick the image to open in full size. oraya Mezid vadisi denirClick the image to open in full size. oranın her yeri nur minberlerle doludurClick the image to open in full size. Peygamberler o minberlere çıkarlarClick the image to open in full size. SıddıklarClick the image to open in full size. Şehidler ve Salihler de zümrüt ve zebercedle süslü altın kürsülere çıkarlarClick the image to open in full size. bütün cennet ehli de minberlerin etrafında toplanır ve hepsi birden Allah'a hamd ederlerClick the image to open in full size. Allah mü'minlere "Size bugün başkaa bir ihsanım daha var" diyerekClick the image to open in full size. Cemâliyle tecelli eder.
Bu Cemâl tecellisine her hafta nail olanlar vardır ki bunlar çocukluklarından ömürlerinin sonuna kadar Allah'a imanClick the image to open in full size. taat ve zikir ile yaşayanlardır.
Cemâlullâhı ayda bir defa görmek şerefiyle ikram olunanlar vardır ki bunlar da Allah'ın taat ve zikrine gençliklerinden bir kısmını isyanda geçirdikten sonra daha gençlik elden gitmeden dönüp de ömrünün sonuna kadar iman ve zikirle yaşayanlardır.
Cemalullahı seyretmeğe yılda bir kere mazhar olanlar vardır kiClick the image to open in full size. onlar da ihtiyarlıklarında kulluğa başlamış ilk tecellide olmak üzere bir defa görenlerde vardır kiClick the image to open in full size. bunlar ömürlerini isyanla geçirip sonradan tevbe istiğfar etmiş ve affolunmuş ve tövbeleriyle ahirete göçmüş olanlardır.
İşte böylece Cenabı Hak cennetde herkese müsavî görünmüyorClick the image to open in full size. herkesin halineClick the image to open in full size. taat ve zikrineClick the image to open in full size. iman ve ameline göre kimine hafta da birClick the image to open in full size. kimine ayda birClick the image to open in full size. kimine de ömründe bir görünürkiClick the image to open in full size. dünyada bir an evvel iman etmeninClick the image to open in full size. taat ve zikre koşmanın lüzumu anlaşılmaktadır.
Allah'ı görmeyenler de olacaktır kiClick the image to open in full size. bunlar Mutezile taifesidir. Çünki bunlar; En'am suresi ayet 103 e dayanarak Allah'ın hiçbir yerde ve hiçbir zamanda gözle görülmeyeceğine inanırlarClick the image to open in full size. onun için onlar hiç göremeyerek cezalanacaklardır.
Halbuki Kıyame Suresi 23. ayeti Kerimesiyle Cennet'de mü'minlerin Rablerinin Cemal tecellisine nazar edip duracakları müjdelenmektedir.
ALINTI


eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cennetin Ayet-i Kerimelerle Anlatılışı SıLa Cennet-Cehennem 1 12.02.2013 17:45
Hadislerle CENNET'in SIFATI eSiLa Cennet-Cehennem 1 26.01.2013 21:51
Allah Dostlarının Tasavvufu Tarifleri eSiLa Tasavvuf 0 20.01.2013 19:18
Cennet nimetleri hayal edilemez TuRKuaZ Cennet-Cehennem 0 16.12.2012 12:55
Cennet Ve Cennetlikler SıLa Cennet-Cehennem 3 28.11.2012 15:35


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları