Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Egitim Ögretim > DERSLER > Coğrafya

Dağlar


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Coğrafya - kategorisi altındaki Dağlar isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 24.12.2012   #1
BuZ KeSMiŞ YüReGiM
YuReK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 44
Arkadaşlar: 3
Konular:
Mesajlar: 4.907
Rép Puanı: 20010
Rép Grafiği: YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute
Standart Dağlar

DAĞLAR
Çevresine göre çok yüksek olan yerlere dağ denir. Dağ ve tepeler en çok rastlanan yüzey şekilleridir. Genellikle küçük dağlara tepe denir. Dümdüz bir ova üzerinde birdenbire yükselen dağlar oldukça azdır. Bunlar sönmüş yanardağlardır. Dağlar çoğunlukla birbiri ardı sıra uzanan kıvrımlar olarak görünürler. Bunlara sıradağlar denir.
Yerkabuğu üzerindeki dağların hepsi aynı zamanda ortaya çıkmamıştır. Eski jeolojik zamanlarda oluşan dağlar aşınmış ve alçak, yumuşak kıvrımlar durumuna gelmişlerdir. Bunlara yaşlı dağlar denir. Oysa, daha yakın zamanlarda ortaya çıkan dağlar bugün de yüksekliklerini koruyan sarp dağlardır. Bunlara da genç dağlar adı verilir. Orta Avrupa’daki Bohemya dağları ve Trakya’daki Istıranca dağları yaşlı dağların kalıntılarıdır. Alpler, Toroslar, Kafkaslar, Himalayalar ise genç dağlardır.
Dağlar çeşitli etkilerle ortaya çıkmışlardır:
1) Yerkabuğunun hareketleriyle oluşanlar: Bu çeşit dağlar kırılma ve kıvrılma dağları olarak ayrılırlar.
a) Kırılma — Şiddetli basınç altında yerkabuğunun bazı bölgeleri çöker, bazı bölgeleri de yüksekte kalır. Yüksekte kalan yerler kırılma sonucu oluşmuş dağlardır.
b) Kıvrılma — Yerkabuğu tabakalarının basınç altında kıvrılması sonucunda da kıvrımlı dağlar ortaya çıkar. Bunların bazıları çok eski zamanlarda oluşmuşlardır. Üçüncü zaman kıvrımları yeryüzünün en yüksek sıradağlarıdır.
2) Biriktirme dağları: Yanardağların lav ve külleri üst üste yığmasıyla ya da buzultaşlarının birikmesiyle ortaya çıkan dağlardır.
3) Aşınmayla oluşanlar: Bir yaylayı sürekli olarak aşındıran akarsular buranın kayalık kesimlerinin dağ olarak belirmesine yol açar. Bazen da yumuşak bölgelerin aşınması yüzünden dirençli yerler dağ olarak kalır.
DAĞLARIN YÜKSEKLİĞİNİN ÖLÇÜLMESİ
Dağların yüksekliği barometredeki düşme oranıyla ya da suyun kaynama derecesindeki değişiklikle hesaplanır. Günümüzde trigonometrik yöntemlerle daha kesin hesaplar da yapılmaktadır. Dağların yüksekliğini bildiren sayılar deniz yüzeyinden olan yüksekliklerini gösterir.
DAĞLARIN HAYATA ETKİSİ
Dağlar yeryüzünde geniş bir alanı kaplar. Dağlık bölgelerde yüksekliğe göre dağların iç tarafı kurak kalır. Buna karşılık hemen hemen bütün akarsular dağlardan doğar.
Dağlar yüzyıllarca ulaştırmaya engel olmuşlardır. Bu yüzden insanların göçleri güçleşmiştir. Bugün bile Himalayalar aşılmaz dağlardır. And dağlarını aşan ilk demiryolu 1910′da yapılabilmiştir.
Türkiye dağlık bir ülkedir. Ortalama yükseklik1000 m’yi geçer. Türkiye’nin % 53′ü 1000-2500 myükseklikteki dağlarla kaplıdır.


Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.
YuReK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuran-ı kerimdeki kıyamet günü tasviri TuRKuaZ Ahirete Iman 0 16.12.2012 19:54
Arif Nihat Asya - DAĞLAR şiirleri eFe SiirLer 0 07.12.2012 12:40
Umut Mürare – Sözüm Var YuReK iLahi-eZGi SözLeri 0 03.12.2012 18:14


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları