Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Egitim Ögretim > DERSLER > Coğrafya

Erozyon


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Coğrafya - kategorisi altındaki Erozyon isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 24.12.2012   #1
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.711
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Erozyon

Kelime Anlamı: Bir varlığın bir değeri yerine getirilemeyecek şekilde yok olmasıdır . Toprak biliminde ise; yeryüzündeki ana materyalin çeşitli etkenlerle aşınıp taşınması olayıdır . Erozyon , tabiatın normal süreci içinde meydana geliyorsa normal erozyon; insanın tabiattaki toprak , su ve bitki arasındaki dengeyi bozucu nitelikteki müdahaleleri sonucu meydana geliyorsa hızlandırılmış erozyon adını almaktadır . Normal erozyon , genellikle insan müdahalesi olmayan yerlerde görülür ve çok yavaş olarak gelişir . Meraların aşırı derecede otlatılması , ormanların tahrip edilmesi ile daha az korunan toprak , su ile kolayca taşınabilmektedir ve erozyon hızlanmaktadır .


Yapıcı Unsurlara Göre Erozyonun Çeşitleri

Özellikle ülkemizde tahribatı büyük boyutlara ulaşan su erozyonu , erozyon çeşitleri içerisinde en önemlisidir . Su erozyonundan sonra diğer erozyon çeşitleri önem sırasına göre; rüzgar , çığlar , heyelanlar ve buzullar olarak sıralayabiliriz . Çığ zaman zaman can ve mal kayıplarına neden oluyorsa da su erozyonu afeti karşısında ikinci planda kalmaktadır .1- Su Erozyonu: Su erozyonu , diğer erozyon çeşitleri içerisinde en yaygın ve en etkili olanıdır . Bunun için , toprak erozyonu denildiğinde akla su erozyonu gelmektedir . Türkiye topraklarının % 86'sında erozyon vardır . Böylece su erozyonunun etkilediği alan 66 . 9 milyon hektarı bulmaktadır . Yurdumuzdaki önemli can ve mal kayıpları su erozyonu sonucu meydana gelmektedir .

2- Çığlar:
Türkiye'nin aşırı derecede ormansızlaşmış , yükseltisi yurdun diğer kısımlarına oranla daha fazla ve yağışların genel olarak % 45' den sonraki meyilde kar şeklinde düştüğü Kuzey- Kuzeydoğu ve Doğu Anadolu'da çığ olaylarına sıkça rastlanmakta , can ve mal kayıplarına neden olduğu gibi yerleşim yerlerini , yolları , turistik tesisleri ve devlet yatırımlarını tehdit etmektedir . Türkiye'de yalnız 1985 yılından bugüne kadar 233 çığ olayı tespit olunmuş ve bu süre içinde 604 kişi hayatını kaybetmiştir . Çığ , pürüzsüzlüğü olmayan eğimi yüksek kayalık ve otlu satıhlara düşen aşırı kar yağışlarının kaygan satıhtan kopması ile aşağı kısımlara doğru hızını ve miktarını arttırarak meydana gelen bir kar kitlesi akımı olayıdır . Bu kar kitlesi önüne gelen insanların ölümüne neden olabildiği gibi ev , ahır , sınai tesis v . b . gibi yerlere zarar vererek kara ve demiryollarını kapatabilmekte günlerce trafiği aksatabilmekte ve sportif amaçlı gezilerde insan ölümlerine neden olmaktadır .

3- Rüzgar Erozyonu:
Rüzgar erozyonu sonucu verimli toprakların kaybı , buharlaşmanın hızlanmasıyla toprak emliliğinin azalması , bitki büyümesinin yavaşlaması , ulaşımın aksaması ve verimin düşmesi olumsuzluklarını ortaya çıkarmaktadır . Taşınan kum ve verimsiz toprak , üretken tarım topraklarını kaplayarak , tarım yapılamaz hale getirmektedir .

4 - Yerçekimi Erozyonu
( Kitle Hareketleri ) : Kitle hareketleri , genellikle ayrışma ürünü olan ve sağlam kaya üzerine oturmuş bulunan örtünün , esas itibariyle yerçekimi etkisi ile küçük veya büyük kitleler halinde yamacın aşağısına doğru yer değiştirmesi olayıdır .

5 - Buzul Erozyonu:
Yüksek dağlık arazilerdeki derelerde , çeşitli zamanlarda oluşmuş buzulların parça parça aşağılara doğru kayması sırasında , beraberinde moren ( buzultaş ) denilen çeşitli büyüklükteki materyal kitlelerini sürüklemesi ile meydana gelen aşınma ve taşınma olayına buzul erozyonu denir .


Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
erozyon


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları