Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Egitim Ögretim > DERSLER > Coğrafya

Erozyonun Nedenleri


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Coğrafya - kategorisi altındaki Erozyonun Nedenleri isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 24.12.2012   #1
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.744
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Erozyonun Nedenleri

Doğal Yapıdan Kaynaklanan Nedenler

1- İklim: İklimin erozyon üzerine etkisi; yağış , sıcaklık ve rüzgarla olmaktadır . Bunların içerisinde en önemlisi yağış olup , yağışın da şekli , şiddeti , süresi ve rejimi erozyona farklı etkiler yapmaktadır . diğer taraftan sıcaklık , yağışların çeşidini , toprağın donmasını ve nem içeriğini etkilemek suretiyle detaylı olarak erozyonun şiddetine tesir etmektedir . Bu açıdan Doğu Anadolu Bölgemizde toprağın 50 cm . derinliğe kadar donması ve sıcak havalarda gevşemesi olayı , diğer bölgelerimizde yağmur ve rüzgar , erozyon olayları açısından önemlidir . Ülkemizin dünyadaki konumu nedeniyle özellikle İç Anadolu , Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde yaz kuraklığı ve yağış azlığı/yetersizliği diğer bölgelere göre daha fazladır . Bu nedenden dolayı , bitki örtüsünün zayıf olduğu bu bölgeler ülkemizin erozyondan en fazla etkilenen bölgeleridir . Çünkü , kurak ve yarı kurak sahaların mevcut ekosistemlerinin bozulması kolay ve hızlı olmakta ve bozulan ekosistemlerinin tekrar eski haline getirilmesi de zor ve pahalı olmaktadır .

2- Topografya:
Yamacın eğim ve uzunluğu erozyonda etkili topografik etkenlerdir . Erozyonun şiddeti ve toprağın yüzeysel akışla taşınmasına neden olan faktörlerin başında eğim gelmektedir . Dünyada kara kütlesinin ortalama yüksekliği 700 m . , Avrupa'nın 330 m . , Afrika'nın 600 m . , Asya'nın 1010 m . olmasına rağmen Türkiye'nin ortalama yüksekliği 1132 m . 'ye ulaşmaktadır . Yükselti basamakları dikkate alınarak yapılan değerlendirmede de 0-500 metre arasındaki alanlar ülkemizin %17 , 5'u , 500-1000 metre arasındaki sahalar % 26 , 6'sını kaplamakta , 1000-2000 metre arasındaki alanlar ise % 45 , 9' a ulaşmaktadır .

Ülkemiz arazisinin eğimli ve engebeli olması , orman ve ot örtüsünün tahrip edildiği alanlarda doğal dengenin hızla bozulması sonucunu doğurmaktadır . Doğal dengenin bozulması sonucu hızla toprakların aşınması süreci başlamaktadır . Erozyonun şiddetli olarak devam ettiği alanlarda altta bulunan jeolojik yapı yer yer taşlı ve kayalık araziler halinde ortaya çıkmaktadır .

3- Jeolojik ve Toprak Yapısı:
Ülkemizin jeolojik ve toprak yapısı; genelde pekişme durumu zayıf , ayrışmaya ve değişmeye karşı fazla direnç göstermeyen taneli , tortul ve volkaniktir . Toprak ile jeolojik yapı arasında sıkı bir ilişki vardır . En fazla aşınmaya uğrayan zeminler Eosen ve Neogen zamanlara ait araziler ile volkanik kül ve tüflerdir . Genelde pekişme durumu zayıf , ayrışmaya ve erozyona karşı fazla direnç göstermeyen gevşek yapılardan oluşan topraklarımız erozyona hassas bir yapıdadır . Bu nedenle , en fazla aşınan ve sellere en fazla malzeme veren kaynaklar kumlu , şiltli , çakıllı olan pekişmemiş araziler ile bünyesine su aldığında kısa sürede eriyebilen tuzlu ve alkali maddeler bakımından zengin , milli ve killi depolar olmaktadır . Ülkemizde , toprak örtüsünün tamamen yok olduğu eğimli alanlarda erozyonun şeklini , şiddet ve seyrini; jeolojik yapıyı oluşturan ana materyalin yapısı , bünye özelliği , yağış sularını tutma ve geçirme kapasitesi gibi fiziksel ve kimyasal özellikleri belirler . Öte yandan , kurak ve sıcak iklim şartları altında Anadolu'nun kapalı havzalarında çökelmiş olan tuzlu , alkali maddeler bakımından zengin killi , marnlı ve jipsli depolarda kimyasal erozyon ön plana geçmiştir . Ülkemizde , bazı ana kayalar üzerinde oluşan toprak aşınması; kayalık-taşlık alanların ortaya çıkmasına ve dolayısıyla buraların VIII . sınıfa giren araziler haline gelmesine yol açmıştır .

4- Bitki Örtüsü ve Ölü Örtü:
Çıplak arazilere oranla bitki örtüsü ile kaplı arazilerde erozyon daha az meydana gelmektedir; çünkü , bitki örtüsü intersepsiyonla toprağa ulaşan yağışın miktarını , şiddetini ve mekanik etkisini azaltır , kökleriyle toprağı sarar ve taşınmasını önler . Orman toprakları ise , suyun akış hızını azaltır ve suyun toprağa sızmasını artırarak erozyonun şiddetini düşürür . Ayrıca; bitki örtüsü , toprak yüzeyinde biriktirdiği ölü örtü ile toprağı yağmura karşı korumaktadır . Özellikle , orman ölü örtüsü , en şiddetli yağışları yüzeysel akıma geçmeden toprak içerisine kolaylıkla geçirebilecek bir infiltrasyon kapasitesine sahiptir .

Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
erozyonun , nedenleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Diş Gıcırdatmanın Nedenleri eSiLa Sağlıklı Hayat - Sifali Bitkiler 0 21.12.2012 15:19


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları