Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Özel Gün ve Gecelerimiz > Özel Gün Ve Gecelerimiz > Cuma Gunu

Cuma Hutbesi-Kadere İman


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Cuma Gunu - kategorisi altındaki Cuma Hutbesi-Kadere İman isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 22.03.2013   #1
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.711
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cuma Hutbesi-Kadere İman

اِنَّا كُلَّ شَيْءٍ خَلَقْنَاهُ بِقَدَرٍ
وَمَاۤ اَمْرُنَاۤ اِلَّا وَاحِدَةٌ كَلَمْحٍ بِالْبَصَر (Kamer, 49/50)


Muhterem Müminler!
Kader sözlükte ölçmek, ölçüp takdir ederek tayin etmek, güç yetirmek ve kudret anlamlarına gelir. Dini bir terim olarak kader, Allah’ın ezelden ebede kadar olacak şeylerin zaman ve yerlerini, özelliklerini ve nasıl olacaklarını ezelde bilmesi ve bu bilgi doğrultusunda onları takdir etmesidir. Kader, Yüce Allah'ın ilim ve irâde sıfatının bir tecellisidir ve Allah’ın ilmi doğrultusunda, kâinatı ve ondaki her şeyi belli bir düzen ve ölçüye göre idare eden ilahi bir kanundur. Cenab-ı Hakk ayette şöyle buyurmaktadır: “...O her şeyi yaratmış ve yarattığı o şeyleri bir ölçüye göre takdir etmiştir.”
O halde kadere îman; Allah'ın her şeyi sonsuz ilmiyle bildiğine, zamanı gelince eşya ve olayları o bilgi doğrultusunda yarattığına tereddütsüz inanmak demektir. Kadere iman İslam’ın iman esaslarından yani mümin olmanın şartlarındandır.

Aziz Kardeşlerim!
Allah (c.c.) insanları yaratmış, onlara akıl irade ve güç vermiştir. İnsan akıl ve iradesi ile iyi olanı seçecek, kötü olandan sakınacaktır. İnsanın bu iyiyi seçme ve kötü olandan sakınma gücüne “irade-i cüz’iyye” denir. Bu gücümüzü kullanarak iyi, kötü, faydalı ve zararlı olandan hangisini seçersek Allah da onu isteğimize uygun olarak yaratır. Seçtiğimiz şey iyi ise sevap kazanırız. Kötü ise günah işlemiş oluruz. Ancak irademizin dışında meydana gelen olaylarda sorumluluğumuz yoktur. Kader bu olunca, günah olan bir şeyi kendi isteğimizle yaptıktan sonra onu kadere bağlayıp “Bu bizim alın yazımızdır” demek doğru olmaz. Cenab-ı Allah “Başınıza her ne musibet gelirse kendi yaptıklarınız yüzündendir. O, yine de çoğunu af eder. buyurmaktadır.
Muhterem Müslümanlar!
Kaderimiz levh-i mahfuz denilen ve bilgisi sadece Allah katında olan bir kitapta yazılıdır. Ayet-i Kerime’de Rabbimiz şöyle buyurmuştur: “Her insanın amelini boynuna doladık. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkarırız. “Kitabını oku! Bu gün hesap sorucu olarak sana nefsin yeter, deriz.”

Aziz Müminler!
Kader değişmez, ancak Allah (c.c) kulun Rabbine dua edeceğini, çalışıp gayret göstereceğini ezeli bilgisiyle bilip kaderi öyle yazar. Peygamberimiz (s.a.v) buyurduğu şu hadisi dualarımız ve gayretlerimiz kaderimizi olumlu etkiler şeklinde anlamalıyız. “Allah’ın kaza’sı ancak dua ile değişir. Ömür de ancak iyilikle uzar.’’
Kaderde her şey belli diye düşünerek insanın azimle gayreti, çalışıp çabalamayı terk etmesi yanlış bir düşüncedir. Kişi, Allah kendisi hakkında öyle yazdığı için kaderini mecburen öyle yaşıyor değildir. Aksine kişinin nasıl hareket edeceğini Cenab-ı Hakk sonsuz ilmi ile bildiği için kaderini öyle onaylayıp takdir etmiştir. Kaderde kişinin iradesi vardır ve kişi her yaptığından da sorumludur. Sadece aklı ve idraki olmayanlar sorumlu değildirler.
Kader inancı; akıl ve irade sahibi insanın, üzerine düşen dünyevi ve uhrevi görevleri eksiksiz yerine getirmesinden sonra, ortaya çıkan neticeye rıza göstermesi ve Allah’a tevekkül etmesini gerektirir. Tevekkül, kulun gerekli tedbirleri aldıktan sonra takdire razı olmasıdır.
Hutbemi şu âyetle bitirmek istiyorum: “Gerçekten biz her şeyi bir ölçü ve dengede yarattık. Emrimiz ancak bir tek emirdir. Göz kırpması gibidir. (Anında gerçekleşir.)”

*Nagihan KOÇ, Sakarya Merkez Vaizi
Furkan, 25/2
Lütfi Şentürk, Örnek Vaazlar I, 149
Şura, 42-43
İsra,17/13-14
Tirmizi, Kader, 6
Riyazu’s-Salihin, c.3, s.45-46
Kamer, 49-50

Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
2-BAKARA Suresi TuRKuaZ Kur'an Meali 1 26.12.2015 16:16
Cuma günü, yapilacak ibadetler ve fazileti. ZehiR Cuma Gunu 0 22.03.2013 08:54
Cuma namazı cemaatine dair meseleler SıLa Cuma Gunu 0 08.03.2013 14:51
cumanın önemi.. KASIRGA Cuma Gunu 0 07.12.2012 11:40
Cuma Günü SıLa Cuma Gunu 0 06.12.2012 16:12


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları