Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Özel Gün ve Gecelerimiz > Özel Gün Ve Gecelerimiz > Cuma Gunu

Rüşvet ve Yolsuzluk ( cuma hutbesi)


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Cuma Gunu - kategorisi altındaki Rüşvet ve Yolsuzluk ( cuma hutbesi) isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 01.03.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.358
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Rüşvet ve Yolsuzluk ( cuma hutbesi)

Rüşvet ve yolsuzluk toplumları felakete götüren, birlik ve kardeşlik duygularını kökünden sarsan, itimat ve güveni yok eden çirkin davranışlardandır. Bu nedenle rüşvet ve haksız kazanç, dinimizde haram kılınmış ve büyük günahlardan sayılmıştır.


Nitekim Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de: “Birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını bile bile günaha girerek yemek için yetki sahiplerine (rüşvet olarak) vermeyin”[1] buyurarak bu konunun hassasiyetine dikkat çekmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) de rüşveti alanı ve vereni lanetlemiştir.[2]

Aziz Mü’minler!

Para toplum hayatının sağlıklı işleyişinde saygınlığın ölçüsü olmamalıdır. İnsanlar arasında haksız kazanca dayalı hayat yerleşmemelidir. Bunlar şuuraltında hayranlık ve imrenme haline dönüşmemelidir. Rüşvet ve yolsuzluğa karşı duyarlı olunmalı, gereken önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde bu toplumda kirlenme had safhaya ulaşır. Tarihen bilinen bir gerçektir ki, ahlâken bozulmuş toplumlar, dünya sahnesinden silinip gitmişlerdir. Geleceklerini sağlam temeller üzerine kurmak isteyen milletler nesillerini bu duyarlılıkla yetiştirmelidir.

Aziz Kardeşlerim!

Cemiyete hizmet vermekle görevli kimseler vazifelerini herhangi bir karşılık beklemeden ve hukuk çerçevesinde yerine getirmeleri gerekir. Fertler de içinde bulundukları topluma karşı görevlerini hakkaniyet ölçüleri içerisinde ifa etmeli, mali yükümlülüklerini yerine getirmeli, kamuya ait malları korumalı, hukuki boşluklardan yararlanıp haksız kazanç elde etmemelidir. Yetki sahipleri de halkın haklarının zayi olmaması için gereken titizliği göstermeli; devletin imkânları eşit dağıtılmalı, hiç kimse mağdur edilmemelidir. Halk kendisine haksızlık yapıldığını, devletin imkânlarının kendisinden esirgendiği düşüncesine kapılmamalıdır. Zira Ayet-i Kerime’de: “ … … (Kazanılan) mallar; Allah’a, peygambere, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlara aittir. O mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir servet (ve güç) haline gelmesin” diye (Allah böyle hükmetmiştir)[3] buyrulmaktadır.

Değerli Mü’minler!

Allah Teâlâ tarafından her yerde görüldüğüne ve bir gün hesaba çekileceğine inanan fertler bu tür davranışlardan uzak durmalıdır. Ne kendisine ne de ailesine haram yedirmemelidir. Kul hakkına yol açan bu gibi davranışlardan sakınalım ve Yüce Rabbimizin beyan ettiği mutlu kullar arasında yerimizi alalım. Rabbimiz haramın her çeşidine karşı duyarlı olma basiretini ihsan etsin, rüşvetten ve kul hakkından arınmış bir kazanç nasip etsin.

İstanbul Müftülüğü Hutbe Komisyonu
[1] Bakara, 2/188

[2] Ebu Davud, Akdıye, 4

[3] Haşr, 59/7

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ezan Ve Kamet Nedir? eSiLa NamaZ 0 21.02.2013 22:11
Cuma Günü Yapılması Müstehab Olan Şeyler SıLa Cuma Gunu 0 18.01.2013 13:34
cumanın önemi.. KASIRGA Cuma Gunu 0 07.12.2012 11:40
Cuma Günü SıLa Cuma Gunu 0 06.12.2012 16:12
Cuma namazının ve cuma gününün fazileti YuReK Cuma Gunu 0 29.11.2012 09:45


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları