Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

Emrolunduğun gibi dosdoğru ol


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki Emrolunduğun gibi dosdoğru ol isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 06.04.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Emrolunduğun gibi dosdoğru ol

selamünaleyküm
Ana hayat yasamız Kuranı Kerim’in sadece bu Ayeti Kerimesi bile insanlığın aradığı huzuru, mutluluğu, bereketi ve barışı temin etmeğe yeterlidir.

bir büronun duvarında “Festekım kema umirte” yani; “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” ayetinin yazılı olduğu büyük levha dikkatimi çekti. Tıpkı kendisine hergün “Ölüme hazır mısın? Bugün Allah için ne yaptın” uyarısını yaptırtan devlet başkanı Hz.Ömer (ra) gibi, kendisine ve ziyarete gelenlere hergün “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” ilahi mesajı hatırlattırıyor elhamdülillah Allah makamkolik menfaatçilerin şerrinden ve hasedinden muhafaza buyursun!

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav); “Benim ümmetim her günahı işleyebilir ama asla yalan söyleyemez(doğruluk ve dürüstlükten asla ayrılmaz)”, Emrolunduğun gibi dosdoğru ol (Hud S.112).ayeti kerimesi inince de; “bu ayet beni yaşlattı” buyurarak tüm Müslümanları ailede, sosyal hayatta, ticarette, siyasette velhasıl her yerde ve her işimizde doğru, dürüst olmağa davet etmektedir. Servete, şehvete ve şöhrete esir olanları bu ayet yaşlatmaz, terletmez. Tüyü bitmemiş yetimin ve beytülmalin hakkını yemeleri vicdanlarını sızlatmaz. Allahın ilkelerine göre doğru olan toplumların yasalara ve yaptırımlara ihtiyacı yoktur. Adliye ve emniyet görevlilerini arttırmağa gerek yoktur. Görkemli adalet saraylarını ve karakolları çoğaltmağa da ihtiyacı yoktur. Mağazalarında yollarında ve evlerinde kontrol kameralarına da gerek yoktur. Çelik kapılara ve kasalara da ihtiyaç yoktur.

Makamlara ve mallara rükû hatta secde edercesine eğilenlerin dosdoğru olmaları mümkün değildir. Dost ve düşmanlarını da tanımaları da zordur. Hepimizin mutlaka tadacağı ölüm gerçeği bizleri dosdoğru ve dürüst olmaktan nasıl uzaklaştırabilir? Sonsuzluk âlemi Ahiretin büyük duruşma ve buluşma günü bir nefes kadar yakınken doğruluk ve dürüstlükten nasıl uzak yaşayabiliriz?

İslami okjiseni teneffüs edemeyen toplumlar şeytani izmlerin karbondioksit zehirleriyle dürüstlük ve doğruluk ilkelerinden uzaklaşırlar. Bu çarpık kapitalizm, sosyalizm, faşizim bataklığı rejimlerde; Ana babayı muzur evlerine gönderebilen hayırsız nesiller türer.Mahkemelerin yanlış ve haksız karar almasına sebep olan parayla tutulmuş yalancı şahitler, davaları satan avukatlar yargıçlarçıkar.Sakat malı sağlam diye satan ve eksik tartan tüccarlar çoğalır. İnşaat malzemelerinden çalarak bina yapan müteahhitler türer.


Evet, Allahın emrettiği şekilde dost doğru olmak; İslami ilkeleri Allaha kulluk şuur ve bilinci içinde yaşamakla mümkündür. İnsan beynini kemiren haset, hırs, bencillik, kibir, iftira, yalan gibi kanserden beter hastalıkları gıpta, cömertlik, yardımseverlik ve kardeşlik ilaçlarıyla tedavi etmek kişiyi doğru ve dürüst olma erdemine ulaştırır.

Dünyada her şeyin geçici bir zevk, eğlence ve oyuncaktan ibaret olduğunu unutmayarak, ölüm ve ötesi hayatı çokça düşünmek doğruluğun doğumunu sağlar. Mahkemelerde hakimde, mahkumda ve şahitte doğruluk, adaleti ve adil kararı gerçekleştirir. Yalanın, dolanın kurbanlarını kurtarır. Zulmü önler. Ailede doğruluk, boşanmaların önüne geçer. Çocukları ana babaları sağken yetim olmaktan kurtarır. Yuvada sevgiyi, huzuru ve güveni sağlar.

Ticarette doğruluk bereket ve emniyyettir. Ve bu doğruluk mal ve makamların sahibinin yalnız Allah olduğuna inanıp kendimizin birer emanetçi olduğumuza imanla sağlanır. Fakiri, mağduru, mazlumu ve bilhassa ilim tahsil eden imanlı nesli gözetmek dosdoğru olmanın meyveleridir.

.

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tayyip Erdoğan'ın cihadı sabuha Serbest Kürsü 0 23.03.2013 12:33
Yusuf Hayaloğlu'nun Şiirleri SıLa SiirLer 0 18.02.2013 15:59
Gençliğin imanını sorularla çaldılar e kitap HiCReT Dini Konular 0 10.01.2013 12:35
Çeşitli Nükteler SıLa Güzel ve Anlamlı Sözler 0 09.01.2013 10:09
Mevlana Celaleddin Rumi eFe iSlam Alimleri 0 17.12.2012 17:56


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları