Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

GİMDESli Yiyor Muyuz?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki GİMDESli Yiyor Muyuz? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 20.03.2016   #1
Üye
HalalenTayyiben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Mar 2016
Üye Numarası: 671
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: HalalenTayyiben is an unknown quantity at this point
Standart GİMDESli Yiyor Muyuz?

Öncelikle Gimdes Nedir?

GİMDES, açılımıyla “Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği”dir.
Bu dernek, ülkemizde sağlıklı aynı zamanda helal ürünleri araştırma ve sertifikalandırma çalışmaları yapmak üzere 2005 yılında her türlü siyaset ve ticaret hesaplarının dışında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. İlgi alanı olarak gıda, kozmetik ve sağlık ürünlerini kapsamaktadır.

GİMDES tarafından 2008 yılında gerçekleştirilen “HELAL GIDA 2008 TÜRKİYE ULUSLARARASI KONFERANSI”, 2009 yılında gerçekleştirilen “HELAL GIDA 2009 ULUSLARARASI TÜRKİYE KONFERANSI” ve 2010 yılında çıtayı bir adım daha yükselterek “HELAL GIDA 2010 ULUSLARARASI TÜRKİYE KONFERANSI”, “WORLD HALAL COUNCIL Kongresi” ve CNR Fuarcılık işbirliği ile “1.HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜNLER 2010 FUARI” ülkemizde bu sahada önemli gelişmelerin tetikleyicisi olmuş ve artık çeşitli çevrelerde “HELAL GIDA, HELAL SERTİFİKA” normal ve gerekli kabul edilir bir noktaya ulaşmıştır.Peki Neden Böyle Bir Dernek Kuruldu?

“Sağlık bakanlığı gerekli kontrolleri yapmıyor mu zaten?” diyebilirsiniz, GİMDES’in ayrıldığı nokta İslami usullere uygunluktur. GİMDES, “Helal Rızık”, “Hakça Kazanç”, ‘’Temiz Üretim’’, “Sağlıklı Beslenme ve Yaşama” ilkelerini esas alarak kurulmuştur. “Sağlıklı Beslenme ve Yaşama” derken, bu ilkenin açılımında yer alan bazı tespitleri de esas alarak: “Her yiyecek gıda değildir”, “her ürün helal olmaz”, “her temizlik ürünü temizleyici değildir”, “her ilaç şifa vermez” örneklerini misyon edinerek kurulmuştur.

Yaşadığımız bu zaman diliminde, dünyanın çeşitli yörelerinde, azınlıkta ya da çoğunlukta yaşayan Müslümana ihtiyaçları için sunulan gıda, kozmetik ve sağlık ürünlerinin üretiminde kullanılan maddelerin ve uygulanan üretim işlemlerinin karmaşık ve İslami isteklere uygunluklarının tartışılır olması gerçeği karşısında, toplumun dini inanç ve sağlığının güvence altına alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Bugün, Müslümanların ister çoğunlukta, ister azınlıkta olduğu devletlerin çoğunluğunun bu görevi sağlıklı bir şekilde yüklenemediği dikkate alınınca, toplumun adına, bir kişi veya bir kurumun bu görevi yüklenmesi toplumun yararı için bir zaruret olarak ortaya çıkmıştır. İslam fıkhında bu kuruma Kefalet Kurumu denir. Bu kefalete talip olmak adına da GİMDES kurulmuştur.

GİMDES Nasıl Çalışır?

Ülkemizde üretilen veya ithal edilen ürünlerin ve bunların üretiminde kullanılan katkı maddelerinin denetimini ve Helal Sertifikalama çalışmalarını yürüterek Gıda ve ihtiyaç maddeleri, temizlik ve kozmetik ürünleri, ilaç ve diğer sağlık malzemeleri üreticilerinin ürünlerinin sertifikalandırılmasını yaparak, uygun olanlara “GİMDES HELAL SERTİFİKASI” vermektir.
GİMDES’in bir yan kuruluşu olarak oluşturulan iktisadi işletme statüsündeki “GİMDES HELAL ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSܔde; “HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜN SERTİFİKASI” çalışmaları yürütülmektedir. Kurumun üç sene boyunca on iki oturum sonucunda Fıkıh, ilim ve Teknik Bilim Kurullarımızın hazırladığı GİMDES HELAL GIDA STANDARDI uygulamaya konulmuştur.

Helal Sertifikası Nedir?
Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Ayrıca Helal Sertifikalama ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusunda destek hizmeti de sağlar.

Niçin Helal Sertifikasına İhtiyacımız Vardır?
Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslüman’ı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.(Örnek Bir GİMDES Sertifikası)
Click the image to open in full size.


MOBİL GİMDES İle Helal Gıdalar Avucunuzda Olsun

GIMDES helal sertifikalarını en hızlı ve doğru şekilde ulaştırmak için mobil uygulama mevcuttur. GIMDES gönüllüleri tarafından hazırlanan bu uygulamalar sürekli olarak GIMDES tarafından sağlanan verilerle güncellenmektedir. Şuan için Android ve IOS işletim sistemi için mobil uygulama bulunmaktadır. Uygulamanın adı: Helal Gıda.

Android işletim sistemli cihazlar (Samsung, HTC, LG, Sony, Motorola, General Mobile vb) için kullanabileceğiniz mobil uygulama şu adresten:


https://play.google.com/store/apps/d...soft.helalgida


IOS (Iphone, Ipad, Ipod cihazları) için kullanabileceğiniz mobil uygulama şu adresten:

https://itunes.apple.com/tr/app/hela...572088461?mt=8


Windows (Nokia, microsoft cihazlar) için kullanabileceğiniz mobil uygulama şu adresten:

http://www.windowsphone.com/tr-tr/st...2-13063ffdfd19
indirilebilir.
Bunlar dışında helal serfikalarını kullanıcılara ulaştırdığını iddia eden uygulamaların GIMDES ile alakası yoktur.

HalalenTayyiben isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Boş kalan beyin, kendini yiyor eBRaR Makaleler 0 09.02.2014 18:39
Gerçekten tevekkül ediyor muyuz? eBRaR Makaleler 0 05.07.2013 23:22
12 maçtır gol yiyor ! Trabzon Besiktas 0 17.02.2013 16:03
Güzel Namaz Kılabiliyor muyuz? TuRKuaZ Dini Hikayeler 0 06.01.2013 17:20
Güzel Namaz Kılabiliyor muyuz? YuReK Namaz İle İlgili Yazilar 0 05.01.2013 16:28


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları