Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

Her şey Rabbimizin nimetidir


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki Her şey Rabbimizin nimetidir isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 09.03.2013   #1
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.906
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Standart Her şey Rabbimizin nimetidir

Her şey Rabbimizin nimetidir islamseli.net islami forum dini forum Arşivi Her şey Rabbimizin nimetidir
Değerli müslümanlar
Cenab-ı Hakk'ın insanlar üzerindeki nimetleri sınırsızdır. Biz bu nimetlerin pek azını idrak edebiliriz. İdrak edebildiğimiz nimetler de, ekseriyetle "açık nimetler" sınıfına girerler.
Açık nimetler, Cenab-ı Hakk'ın bize verdiği nimetlerdir. Gizli nimetler ise bizlere vermediği şeylerdir. Bir misalle söylersek daha iyi anlaşılır. Mesela, Cenab-ı Hakk (c.c.)'ın bizi hastalıklardan, felaketlerden, musibetlerden, kazalardan belalardan korunması, muhafaza altına alması gizli nimetlerdendir.
Cenab-ı Hakk (c.c.), insanlar üzerindeki gizli nimetlerden bahsedip sayarken mealen şöyle buyurur:
"Görmez misiniz? Rahman; göklerde olan ay, güneş, yıldızlar ve bulutlar gibi varlıkları, yerde olan hayvanları, denizleri, nehirleri ve madenleri sizin emrinize verdi. Açık ve gizli nimetleri üzerinize tamamladı."
Bir başka ayette (Nahl suresi ayet: 66) gizli ve açık nimetlerden bahsederek dikkatimiz çekilir. Bu ayetlerden birinin meali de şudur:
"Sağmal hayvanlarda sizin için elbette bir ibret vardır. Size onların karınlarındaki fışkı ile kan arasından, içenlerin boğazlarından kolaylıkla geçen dupduru (ve tertemiz) bir süt içiriyoruz."
Hurma ağaçlarının meyvelerinden, üzümlerinden; arıların karınlarından çeşitli renkte ve tatta yiyecekler, içecekler çıkar. Bunlarda insanlar için şifa vardır. Düşünenler için bunlar büyük ders olurlar." (Nahl Suresi, ayet: 66, 67, 68, 69)
Muhterem cemaat!
Aynı topraktan yiyen, aynı güneşten ısınan ve aydınlanan, aynı havayı soluyan insanların ve hayvanların renkleri birbirlerinden ayrı degilmi.
Koyun ot yiyor et oluyor, süt oluyor, kan oluyor, gübre oluyor, kemik oluyor. Kan süt'e renk vermiyor. Gübre et'e koku vermiyor. Teknoloji harikası buzdolaplarımızda alt gözdeki yemek tabağından üst gözdeki yemeğe koku sirayet ediyor. Bunlarda aklı var olanlar için ne büyük ibret değilmidir.
Muhterem Kardeşlerim
Altın da insanlar için bir nimettir. Ama her taraf altın olsaydı, toprağımız altın olsaydı, evleri, yolları altın ile yapsaydık, o zaman gram gram toprak alır satardık, saklardık. Bunlar ne büyük ibretlerdir? Allah (c.c.):
• İşiten toplumlar için ibret vardır. (Nahl: 65)
• Aklını çalıştıranlar için ibret vardır. (Nahl: 67)
• Düşünenleri çin ibretler vardır. (Nahl: 69) buyurmaktadır.
Muhterem Kardeşlerim
Kur'an'da iki şifadan bahsediliyor.
Biri Nahl suresindeki 69. cu ayette: Arı balında bizim için şifa olduğu ifade ediliyor. Yiyecek ve içeceklerin kullanım şekillerinin anlatımıyla olan şifa.
İkincisi de, toplumsal hastalıklara, hukuki hastalıkları bazen de ruhsal hastalıklara şifa olmak üzere Kur'an-ı Kerim'i indirmiştir. (İsra Suresi, ayet: 82)
Muhterem müslümanlar
Hergün zamanımızın büyük bölümü vasıtaların üstünde ve arasında geçiyor. Hergün onlarca defa trafik kazasından korunuyor olmamız Allah'ın bizlere bir nimetidir. Organlarımızın hastalanmaması Allah'ın bir nimetidir. Konuşuyor, işitiyor, tutuyor, yürüyor olmamız Allah'ın bir nimetidir. Yağmur tanelerinin yıldırım gibi zarar vermemesi Allah'ın birer nimetidir. Bütün bunları sayarak belirtmemizin imkanı da yoktur.
Öyle ise şu ifadelerle meseleye noktayı koyalım:
Allah'ın üzerimizdeki nimetleri sınırsızdır. Açık ve gizli nimetler olarak ifade edebileceğimiz bu nimetlere hem şükredelim, hem de bunları akledelim.

Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Rabbimizin Peygamberlere Bahşettiği Mucizeler eSiLa Diger Peygamberler 0 08.03.2013 21:26
Rabbimizin hitabına bakın!.??? eSiLa Tefsir 0 12.01.2013 02:19


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları