Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

Islam'da Çocuk Evliliği


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki Islam'da Çocuk Evliliği isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 16.01.2015   #1
Üye
haydibakalım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Jan 2015
Üye Numarası: 494
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: haydibakalım is an unknown quantity at this point
Standart Islam'da Çocuk Evliliği

Inananlar için bir karmaşa inanmayanlar için bir sapıklık olarak görülmekte olunan bu mevzunun en kestirme adı "Evlilik Yaşı"dır.

Konunun altyapısı temel haliyle şudur: "İslam Peygamberi 9 Yaşındaki Bir Kızla Evlenmiş Midir?"

Birazdan açıklayacağım fikirler ve beyanlar uzun süre boyunca takip ve tahlil edilmiş genel algılardır. Sorular sorulmuş cevap okuyucuya bırakılmıştır. Mesele karşılaştırmalı ele alınacaktır. Burada bir gücenme olmayacağını temenni ederim.

Öncelikle ben ateist iddialar ile konuya başlama arzusundayım ki mesele iyice idrak edilsin.

Ateist İddia 1

"Bu meselenin ispatı Sahih Buhari 1553'te vardır. Peygamber açıkça salıncakta oynayan bir kız ile evlenmiştir."

Bu iddianın en temel esası Buhari'yi sanki muhattap şahısla görüşmüş, ondan bir bilgi alıp o şekilde yazmış gibi nakletmektir. Ancak bu doğru değildir. Tarih kaynakları ikisi arasındaki zaman farkının en az 132 yıl olarak belirtmiştir. Bu da demektir ki Buhari'nin naklettiği bu havadis muhattabı duyanları duyanlardan nakledilmiştir. Sadece 80 yıl önce yaşamış Mustafa Kemal'in bile sözleri kulaktan kulağa farklılaşarak gelmiş ve onun kişiliği hakkında muazzam bir ihtilafa sebep olduysa 132 yıl teknolojinin olmadığı bir çağda küçümsenecek bir rakam değildir. Ayrıca internetteki birçok sitenin de (Vikipedi) gibi yaş hesaplarını sadece bu hadise dayandırması ve diğer kaynakları hiçe sayması tuhaf ve oldukça taraflı bir tutumdur. Bunların üzerine Buhari'nin el yazmalarının 800 sene sonra kitaplaştırılmasını da eklerseniz Buhari'nin eserinin aslında muallak sayılması mecburidir.

İslami İddia 1

"Peygamber yapabilir. Ona herkes ve her şey helal kılınmıştır."

Bu iddianın temel dayanağı bazı İslamcıların hadis kültürüne bağlılığıdır ve Peygamber'in islamda pasifleştirilmeye çalışılması korkusudur. Ama ortada böyle bir durum olmadığı açıktır. Peygamberi dinden uzaklaştırmak İslamda yoktur. Yani İslam inancında bu yasaklanmış ve mümkünsüz kılınmıştır. Bu suretle bir kimse bunun mümkün olabileceğine inanıyorsa o zaten islamı idrak edememiş demektir. Peki Peygambere Kuran'a aykırı bir şey helal kılınmış mıdır? Bunun cevabı Hakka Suresi 44, 45, 46 ve 47'de verilmiştir. Islam'a aykırı bir mevzuda "Peygamber'e helaldir" denilemeyeceği açıktır.

Ateist İddia 2

"İslam Peygamberi bir pedofili gibi davranmaktadır."

Bu iddia sahiplerinin temel dayanağı yine Buhari'nin belirtilen hadisidir. Çok iyi bildiğiniz gibi pedofili, sübyancılık, çocuğa cinsel alaka duymaktır. Bu durum hakkında tıbbi kaynaklar bize bu rahatsızlığın genellikle özgüven eksikliğinden kaynaklandığı belirtirler.
Tıp uzmanları bu psikoseksüel hastalığa sahip şahısların yetişkin bireylerle ilişkiye girmekten hiç haz etmediklerini ifade ederler. Oysa ki İslam Peygamberi, ilk eşi hayatını yitirene (64 yaşında) kadar onunla yaşamış ve 6 çocuk edinmiştir. Ancak bu evlatların 5'i erken yaşta vefat etmiş geriye sadece tek bir evladı hayatta kalmıştır. Bu da İslam Peygaberinin bu rahatsızlıktan muzdarip olmadığını gösterir. Ayrıca yine aynı uzmanlara göre pedofili hastasının mağdur ettiği kişi bir psikolojik travma geçirmelidir. Travma latince 'Trauma' kökünden gelir ve 'yara' demektir. Psikolojik bir yara alan çocuğun özgüven eksikliği yaşaması ve oturmamış bir karaktere sahip olması gerekir. Halbuki bahsedilen kişi hayatı boyunca hiçbir travma belirtisi göstermemiş hatta ordu kumanda edecek kadar liderlik karakterine sahipti. Liderlik karakteri sadece özgüven meselesinde değil birçok açıdan ileri bir kişiliğe sahip olmayı gerektirir. Travma yaşamış birisinin bunları yapması imkansızdır.

İslamcı İddia 2

"Peygamberin hayatı sorgulanamaz. Yapmışsa bile bir bildiği vardır."

Bu iddia müspet ilimlerle hiç alakadar olmamış bir takım tarikat liderlerine aittir. Onlara göre Peygamberin hayatı ile ilgili gelen bilgiler olduğu gibi kabul edilmeli ve mutlak surette doğru algılanmalıdır. Yanlışlığı ağır bassa bile hayra yorulmalı ve bir kabul olarak kalmalıdır. Bu iddia da Islamın temel öğretileriyle bağdaşmaz. Çünkü gelen her haberi İslam Peygamberinin hayatına geçirmek yine İslam'ın temel öğretisi olan Kur'an ile çelişmektedir. Hucurat Suresi 6. ayet bu iddianın çelişkili yanı olup, Hıristiyanlık ve Yahudilikteki öğretileri İslamdanmış gibi anlatanlara cevaptır. Yani bir haber Kur'an bilgisi bilen müslümana sorulduğu zaman ilk yapması gereken şey onu sorgulamaktır. Bu İslam dinine inanmanın getirdiği bir sorumluluktur.


Karar okuyucunundur.

haydibakalım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Islam Alimleri ve Buluşları!... SıLa Serbest Kürsü 2 30.03.2015 23:18
islam a karsi islam.... sakincali Aktif Konular 1 11.01.2014 15:47
Neden iSLam ? SıLa Dini Konular 0 06.05.2013 12:57
Bugün islam anlayısının rengi gerçek islam’ın rengine uymuyor HiCReT Dini Konular 0 05.01.2013 11:59
Hak yol islam YuReK iLahi-eZGi SözLeri 0 04.12.2012 16:30


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları