Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

Kızmak Bir İbadet Çeşididir


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki Kızmak Bir İbadet Çeşididir isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 15.03.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Kızmak Bir İbadet Çeşididir

Kızmak Bir İbadet ÇeşididirClick the image to open in full size.

Allah’ı sevenlerin kızgınlığı da farklıdırClick the image to open in full size. Nefsanî öfkeye asla benzemezClick the image to open in full size. Onlar nefislerinin keyfi için kızmazlarClick the image to open in full size. Zira kızmanın edebini de Efendimiz Selamün AleykümClick the image to open in full size.vClick the image to open in full size.’den öğrenmişlerdirClick the image to open in full size. Allah için kızmak bir ibadet çeşididirClick the image to open in full size. Onu da Yüce Allah’ın öğrettiği gibi yapmalıdırClick the image to open in full size.
Yoksa ibadet bozulur, kızmak bir ihanete dönüşürClick the image to open in full size.

Mümin, kötülüğe bulanmış, nefsin esiri olmuş bir kula acımalı, onun günahla kirlenen kalbine üzülmelidirClick the image to open in full size. Aynı zamanda ona bu kötülüğü süslü gösteren şeytana kızmalı ve işlediği kötülükten nefret etmelidirClick the image to open in full size. Bu nefretini de o kötü işleri tamamen terk ederek, onları kalbinden ve hayatından söküp atarak göstermelidirClick the image to open in full size. İnsanın başkasında görünce kızdığı işleri kendisinin yapması ve nefsine hiç kızmaması, münafıklık alametidirClick the image to open in full size.

Kâmil insanlar, şahıslarına karşı yapılan kötülükleri, haksızlıkları sakince karşılarlar, yapanı mazur görür, bağışlar, intikam derdine düşmez, onun ıslahı için hayır dua ederlerClick the image to open in full size. Fakat, dine ait bir hakaret yapıldığı, yüksek değerler incitildiği, başkasına zulüm ve haksızlık yapıldığı zaman, gayrete gelir, kızar, sertlik gösterir, bir şekilde müdahele ederlerClick the image to open in full size. Bu konuda Allah Rasulü Selamün AleykümClick the image to open in full size.vClick the image to open in full size.’i örnek alırlarClick the image to open in full size. O, kendisini taş yağmuruna tutanlar için: “Allahım bunları affet, onlar bilmiyorlar” diye hayır dua ederken; başkasının malını çalan birisinin cezasının hafifletilmesi için aracı olanlara: “Bu suçu kızım Fatıma da yapsa affetmem, cezasını veririm” diyerek kızmış ve adaleti çiğnetmemiştirClick the image to open in full size.

Bir mümin, kendisine karşı kusur işleyen kardeşine kızarken, “niçin canımı yaktın, malımı zarara uğrattın” diye nefsi adına değil; neden bu günahla kalp cevherini kirlettin, edebini bozdun, şeytana esir oldun, değerini düşürdün diye iman ve insanlık adına kızmalıdırClick the image to open in full size. Bunda ona karşı gizli bir sevgi vardırClick the image to open in full size.Nefs terbiyesi ile meşgul olan kâmil mürşidler, sorumlu oldukları kimselere karşı bazen sert davranırlarClick the image to open in full size. Fakat bu sertlik içinde gizli bir sevgi ve merhamet vardırClick the image to open in full size. Kamil mürşidlerin halleri çok değişiktirClick the image to open in full size. Bazı velilerde ilâhi bir heybet, ciddiyet ve vakar hali hakimdirClick the image to open in full size. Onları görenler, kendilerini sert zannederlerClick the image to open in full size. Kendileriyle muhabbet kurmanın zor olduğunu düşünürlerClick the image to open in full size. Şeytan vesvese verip, bu edep ve feyz hazinesinden gönlü soğutmak isterClick the image to open in full size.

Fakat durum hiç de göründüğü gibi değildirClick the image to open in full size. Ariflerin gönlü, sevgi ummanıdırClick the image to open in full size. Kâmil veliler bütün müminleri ve özellikle terbiyesine girenleri Allah için çok severler, onları Yüce Allah’ın bir emaneti görürlerClick the image to open in full size. Kendileri için istedikleri bütün hayırları onlar için de isterlerClick the image to open in full size. Onlara anne babalarından ve kendi nefislerinden daha yakın, daha şefkatli, daha sıcak, daha hayırlı ve daha faydalıdırlarClick the image to open in full size. Ama terbiye ve maslahat gereği bazen zahirde ciddi dururlarClick the image to open in full size. Bunu bilmeyenler üzülür, kırılır, tavır alır, zarar görürClick the image to open in full size. Şu örneği iyi düşünelim:

HzClick the image to open in full size. Ömer rClick the image to open in full size.aClick the image to open in full size. heybet ve ciddiyeti ile tanınırdıClick the image to open in full size. Halife olunca insanlar kendisinden daha fazla çekinmeye başladılarClick the image to open in full size. Bir ara kendisine Abdurrahman bClick the image to open in full size. Avf rClick the image to open in full size.aClick the image to open in full size.’ı gönderdilerClick the image to open in full size. Kendisini sevdiklerini, fakat ondan korktuklarını, biraz yumuşak olmasını istedilerClick the image to open in full size. Abdurrahman bClick the image to open in full size. Avf, HzClick the image to open in full size. Ömer’e durumu açınca, şu cevabı aldı:

“Ben onların iyiliği için bundan daha iyi bir davranış bulamıyorumClick the image to open in full size. Eğer onlar benim kendilerini ne kadar sevdiğimi, içimdeki şefkat ve merhameti bilselerdi, değil benden çekinmek, üzerime saldırır, omuzumdaki elbiseyi çekip alırlardıClick the image to open in full size.” (Kandehlevî, Hayatu’s-Sahabe)

İşte Allah için seven insan böyle olurClick the image to open in full size. Onun sertliği de yumuşaklığı da insanlara ilaçtırClick the image to open in full size. Çünkü onun gönlü, Allah sevgisi ile ilacını bulmuşturClick the image to open in full size. Artık Allah’ın kullarına bu ilaçtan başka vereceği bir şeyi yokturClick the image to open in full size. Doktor, hastanın keyfine göre değil, tedavinin gereğine göre davranırClick the image to open in full size. Sonuçta, hem hasta hem doktor kazanırClick the image to open in full size.

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
i - Harfiyle Başlayan İslami Rüya Tabirleri OguzHaN Rüya Tabirleri 11 08.03.2013 21:41
Sevgiyle ibadet edebilmek. eSiLa Dini Konular 0 08.03.2013 20:19
Müslümanlar Nasıl ibadet Eder ? eFe iSlami Bilgiler 1 23.02.2013 20:14
Çocuklarınıza İbadet Duygusu Aşılayınız SıLa İslamiyette Çoçuk 0 19.01.2013 10:51
İbadet lisanı Arapçadır TuRKuaZ Namaz İle İlgili Yazilar 0 16.12.2012 13:35


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları