Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

Like Tree1Likes
  • 1 Post By eSiLa

Kurtuluşa götüren ölçüler


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki Kurtuluşa götüren ölçüler isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 28.02.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Kurtuluşa götüren ölçüler

Kur’an-ı Azimuşşan, bütün insanlığa öğüttür. Kalplerin düzelmesine vesile ve bir şifadır. Müminlere hidayet, kurtuluş ve selamettir.

Konuştuğu her kelam, vahy-i ilahî olan Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, hadis-i şerifleriyle nur ve ışıktır.

Resulullah sallallahu aleyhi vesellemin varisi, Hak Teâlâ'nın yolunun davetçisi mürşid-i kâmiller, peygamberlerin varisleridir. Söz ve kelamları, ilhamı Rabbanîdir. Kitab-ı Kerîm ve Sünnet-i Seniyye’den kalblerine aksetmiştir. Bidatlerden, Sünnet-i Seniyye’ye, gafletten uyanıklığa, dünyanın manevi karanlığından ahiretin aydınlığına, isyandan itaate, nefsanî arzulardan takvaya ermeye vasıtadır. Onların kurtuluşumuza sebep olan öğüt ve nasihatlerine kulak verelim.

Okuyalım, amel edelim

1- Yasin-i Şerif, Tebarake, Amme ve Leyl surelerini, sonuna kadar okuyalım. Kur’an-ı Kerim’den sure ve ayetler ezberlemeye çalışalım. Okuyalım, amel edelim ve edebiyle de edeplenelim. Okunan Kitab-ı Kerim bizi kötülüklerden alıkoymazsa hiç okumamış gibi oluruz. Şartlarını yerine getirerek okursak Rabbimiz ile konuşmuş gibi oluruz; haberlerinde sadık olan, Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin mübarek sözleriyle (sabittir).

İslam tarihini öğrenelim

2- Peygamberlerin hayatını, özellikle İslam tarihini çokça mütalaa edelim. Önümüzdeki karanlık yolları; nebilerin, sıddıkların, şüheda ve salihlerin düsturlarıyla aydınlatalım. Kalplerin nurlanması, ibret alması ve ferahlanması için Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin, Peygamberlerin haberlerinden bahsedilir Kur’an-ı Azimüşşanda.

İlla edep illa edep

3- Hazreti Ebu Bekir radıyallahu anhu ve Hazreti Ali kerremallahu vecheden gelen ulvî yolların, tasavvufun edeb ve erkânını öğrenmek için adab kitapları okuyalım. Muhammed bin Abdullah el-Hanî Hazretlerinin “el-Behcetü’s-Seniyye” Adab Risalesinden takib edelim. Edeb bir tac imiş nûr-i Hüda’dan, Giy ol tacı, emin ol her beladan. Ebû Ali ed-Dekkak kuddise sirruhu: “İbadetler cennete; ibadette edeb, Cemalullah’a götürür” buyurur.

Namazı kılalım

4. Sünnet-i Seniyye’ye uyup bidatlerden kaçınalım. Emr-i İlahî’de eksiltme ve çıkarma yapmayalım. İbadetlerin başı mevkiinde olan namaz hakkında aleyhissalatu vesselam Efendimiz, “Ben nasıl namaz kılıyorsam, öyle namaz kılın” buyuruyor.

Bize göre; sünnetin esasları, aleyhissalatu vesselamın ashabının izlediği yola sımsıkı sarılmak ve bidatleri terk etmektir. Çünkü her bidat bir sapıklıktır. Her kim, İslam’da, güzel görüp bir bidat çıkarırsa Muhammed (sav)ın, risaleti edada, ihanet ettiğini iddia etmiş olur. Çünkü Hak Teâlâ; “Bugün sizin için dininizi tamamladım” buyurmaktadır. Hadis-i Şerif ’ler pek çoktur bu konuda. “Her bidat sapıklıktır.” “Ben onlardan değilim, onlar da benden değildir.” “Onlara karşı cihad, kâfirlerle cihad gibi önemlidir.” “İbadetleri bizim gibi yapmayanlar bizden değildir.”

Fıkıh öğrenelim

5- İslam fıkhını öğrenelim. “Allah-u Tealanın emir ve yasaklarını âlim ve fakihlerden öğrenmek, her bir Müslüman’a farzdır. Şeytan, dinî ilimlere sahip olan bir zattan korktuğu kadar, bin ibadete düşkün abidden korkmaz.

“Dinî konuları müzakere için teşekkül eden bir mecliste hazır bulunmak, bir sene ibadet etmekten üstündür” buyurur İki Cihan Güneşi (sav). “Kişinin lehine ve aleyhine olan şeyleri bilmesidir” diye tarif eder fıkhı, İmam-ı Azam (r.aleyhi). Şer’i ve amelî meseleleri bilmektir fıkıh.

Kendimizi ve ehlimizi koruyalım

6- İnternet kullanımı gittikçe artıyor. Sanal âlemde kumar ve her türlü çılgınlıklar yapılıyor. Kendimizi ve ehlimizi korumak, bize Kur’anî bir görevdir. Çocuklarımıza güzel bir isim, İslamî edeb ve terbiye, talim ve eğitim aleyhissalatu vesselam Efendimizin tavsiyesidir bize.

Rayihası cennet kokusu olan yavrularımızı, isyan ve günah kokularıyla kirletmeyelim. Cennet-i a’la’nın çiçekleri mesabesinde olan Hasan ve Hüseyin (radıyallahu anhuma) efendilerimizin edeb ve erkânıyla yetiştirelim.
ALİ RAMAZAN DİNÇ HOCAEFENDİ

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cennete ve Cehenneme götüren huylar eFe Cennet-Cehennem 0 26.01.2013 22:09
Kadını cehenneme götüren haller eFe Cennet-Cehennem 0 10.01.2013 10:27
Efendimiz(s.a.v)’den ölçüler eSiLa Peygamber Efendimizin Hayatı 0 13.12.2012 11:24


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları