Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

MaDeM MiSaFiRSiN, eDePSiZLiK eTMeYeSiN..!


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki MaDeM MiSaFiRSiN, eDePSiZLiK eTMeYeSiN..! isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 23.04.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Exclamation MaDeM MiSaFiRSiN, eDePSiZLiK eTMeYeSiN..!

" ımansız, ıslamiyet, Sebeb-i necat olmadığı gibi; ıslamiyetsiz, ıman da Medar-ı Necat olamaz.. "

Herşeyin başı ıman olmakla birlikte, ımanı olduğunu söylediği halde ıslamiyeti yaşamayanların da ımanları sallantıdadır ve ımansız Kabre girme ihtimalleri büyüktür..


Ortada kilitli bir kapı var... ıman O Kilidin Anahtarı ise; ıbadette Anahtarı Kilide sokup, kapıyı açma eylemidir.. Kapının açılmasını istiyorsak Anahtarı elimizde tutmak yetmez.... Eylem geçmek ve ıslamiyeti elimizden geldiğince yaşamak lazım.. Bunun ilk şartı da Hakka taraftar olmaktır...

Yoksa elimizde anahtarla kapının dışında bekler dururuz..


Click the image to open in full size.

"Her seyi maddede arayanların akılları gözlerindedir; göz ise maneviyata kördür... (R.N.K)"

Belki damlaya damlaya göl olur diye; Akıl ışığını yakacak; Kalb Gözünü açacak, Kısa ama Öz sözlerle Aklı, Rabbimizi tefekkür etmeye yönlendiren cümleler..


" Sivrisineğin gözünü halkeden, Güneş’i dahi o halketmiştir."..

Çünki herbir göz Güneş ile; Güneş ise Kainat ile irtibat halindedir.. Bu irtibatı bilmeyen, Ne gözü bilir; Ne güneşi.. Güneşi emirber bir nefer gibi gezdiren kim ise; Gözü ve gördüğü herşeyi yaratan da ancak O olabilir...


[

" Pirenin midesini tanzim eden, Manzume-i şemsiyeyi de o tanzim etmiştir."..

Her bir midenin ihtiyacı olan gıdayı bilen bir Rezzak-ı Kerim olmalı ki; kesretle ve hikmetle o gıdaları bizlere ikram etsin.. Hemde ihtiyacımız olduğu şekilde taksim etsin.. Hemde o cansız besinlerle bize hayat versin ve hayatımızı idame ettirsin..

Eğer bir tek lokmanın vucudumuza girdikten sonraki taksimatını bizler kendi irade ve aklımız ile yapmaya kalksaydık; Herhalde bir ömürde bir lokmayı ancak işleyebilrdik.. Oysa bir tek nefes bir anda 100 milyarlarca hücreye gider, vazifesini kusursuzca yapar ve çıkar...

Click the image to open in full size.

"Çamın gayet bir küçük tohumunda koca çam ağacının fihristesini ve mukadderatını yazan kalem, elbette semavatı yıldızlarla yazan kalem olabilir.."

Küçük bir arının kafasına kainat bahçesindeki çiçekleri tanıyıp bal yapma sanatını ilham eden ve o balı da insanlara şifa olarak ikram eden kim ise; hayatı veren de O dur..


"Ey kendini ınsan bilen ınsan !.. Kendini Oku.."

Kendimizi okumamız lazım.. Kimin kalemi ile yazıldık, ne ifade ediyoruz, nerden geldi ve nereye gidiyoruz.. Burda işimiz ve vazifemiz ne..? Bu soruları sormaz isek; Hayvan ve Camid hükmünde bir insan gibi olmak ihtimali var..!" Kâinat mescid-i kebirinde Kur’an kâinatı okuyor!"

Bu söz beni çok etkiliyor.. Kur'an-ı bir de böyle okumak lazım.. Sanki kainatın dışına çıkıp, zamanın ötesinden ALLAH Kelamı olduğunu bilerek.. oyunun içinden değilde, dışından bir seyirci gibi..

"Melikin atiyyelerini ancak matiyyeleri taşıyabilir."

ALLAHı bilen ve tanıyan herkes; Ona yakın olmak ister.. Oysa Güneş Işığını ancak aynalar yansıtır.. Ayna pis ise yansıtmaz.. Kalb de ALLAH'ın ilahi isimlerinin teccelligahı olan bir yansıtıcıdır.. Ne kadar saf ve Dünya kirlerinden uzak ise; Rabbine o kadar yakındır.. Bir şeye yaklaşmak, başka bir şeyden uzaklaşmak demektir.. Mesela ıstanbuldan, Ankaraya giden birisi; Ankaraya yaklaştığı nispetle, ıstanbuldan da uzaklaşmış demektir.. ışte ALLAHa yaklaşmanın bir ölçüsüde Dünyadan uzaklaşmaktır.. Bu uzaklaşma Madden değil, Manen olmalıdır...

Yani Rabbimizin ıhsan-ı ılahisini taşıyanlar; o ihsana layık bir manevi makama erenlerdir.. Bu sözün bir yansımasıda şu olabilir..

"ALLAH'ı Bulan Neyi Kaybeder..? Onu kaybeden Neyi Kazanır.. ? "


[

" Ey Sersem Nefis !.. şu vazife-i ubudiyet neticesizmidir?.. Ücreti azmıdır.? Ki, usanç duyuyorsun.! "

Önümüzdeki dava Ebedi bir hayatı kazanıp, kaybetmek davasıdır..
ıbadetleri ihtiyaç haline getirmek lazım ki; Değil usanç, lezzet
alınsın..
Çünki bir şeyde ihtiyaç tekerrür etmesi usanç değil, Lezzet verir..

Yemek ve nefes almak gibi..
Nefsimizin esaretinden kurtulup;

Ruhumuzun özüne inebilsek elbet ibadetten gelen bu zevki bizde hissedeceğiz..

"Meşru daire Keyfe Kafidir.."

Evet; Dünyanın Meşru dairesi her türlü keyfe kafidir.. harama girmeye lüzum yok...

“Bir köy muhtarsız olmaz. Bir iğne ustasız olmaz, sahibsiz olamaz. Bir harf kâtibsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur?"

şu kainat muhteşem bir memleket, mükemmel bir fabrika hükmünde, ilahi kanunların perdesi altında işlettiriliyor.. Kusursuz bir sistem içerisinde, mükemmel bir faaliyet var.. Hiç birşey durmuyor, dönüyor.. Herşey bir vazife ile vazifelendirilmiş.. Gereksiz hiç bir şey yok..

ınsanlar bazen evlerini süslemek için aksesuar kullanırlar.. Mesela duvara bir tablo asarlar.. Bu kainatta hiç aksesuar yok.. Ama herşey tablo gibi..

Basit bir iğne ustasız olamıyorsa; şu insan sahipsiz, şu kainat ustasız olabilir mi hiç.. ?

"Zerrat Alemi bir tarladır.. Mahsulatı, Alem-i şehadetten, Alem-i Gayba; Daire-i Kudretten, Daire-i ilme gönderiyor.."Kaybolan hiçbir şey kaybolmuyor.... Herşey kayıt altına alınıyor.. Cenab-ı Hak Zerreler ile bu kainat tarlasını işliyor ve an be an mahsulatını alıyor.. Yani sürekli olarak tecelli ediyor.. Yani..


"şu kainatın Ustası, sürekli olarak iş
başında.."

" Hayat, Halik'in Ehadiyetine bürhan olduğu gibi, mevt de devam ve bekasına bir delildir."

Akan bir nehirde parıldayan ve kaybolan kabarcıklar, nasıl daimi bir Güneş'i gösterirse; şu Dünya üzerinde görtünüp kaybolan hayatlarda daimi ve baki bir hayat vericiyi gösterir ve ispat eder..

Baki ve Sermedi bir Hayyı Kayyumsa fani müştaklara razı olmaz.."Kainat ne Zaattır; Ne Sıfat.."

şu Kainat bir Kadir-i Zülcelalin kitabıdır.. Okuyabilene... Nasılsı bir kitapta yazarın ne ilmi var, ne de kendisi.. Ama yazarın ilminin tecellisi o kitapta oluyor.. Aynen öylede Cenab-ı Hakkın sıfatlarının tecellisi de bu kainatta, hususan insandadır... Sadece bakıp okumak lazım..


şu kainattan maksad-ı ala; tezahür-ü Rububiyete karşı, ubudiyet-i külliye-i insaniyedir...."

Cenab-ı Hakkın Rububiyetinin ortaya çıkması ve tüm mahlukat üzerindeki tecellisi mutlaktır.. Güneşin vucudu kadar zahirdir.. Her ihtiyaç sahibinin ihtiyacı mükemmel bir şekilde karşılanır...

ışte bu Rububiyet ister ki; şuur sahibi olan insan bu hakikate karşı Külli bir Kulluk göstersin..

Fakat Sadece Hz. Muhammed (s.a.v.) in varlığı ve ubudiyeti bile tüm o neticeyi vermektedir... Yapan ne yaparsa kendine dir yaptığı...


[

"Kainatın; Ruhu, Nuru, Mayası, Esası, Neticesi, Hülasası Hayattır.. Hayatı veren kim ise,
bütün Kainatın Halıkıda O dur.."

Hayat bizim kendi irade ve tercihimiz ile sahip olduğumuz bir şey değil.. Mahiyeti meçhul bir hakikat.. Hiç bir akıl sahibi Hayatı inkar edemez.. Bu hayata o kadar aşina olmuşuz ki; Ne mahiyetini düşünüyoruz, ne sahibini.. Sadece bütün gücümüzle hayatımızı muhafaza etmek için çalışıyoruz.. Ama tüm bu çabaya rağmen hayat elimizde durmuyor.. Onu veren, onu bizden geri alıyor..

Veren kim ise; Alan da O dur.. Dönüşümüzde O Hayatı verene olacak.. Elimizde tutamadığımız bu hayatımızı, gayesine uygun olarak ıman ile Nurlandırıp, ıbadet ile süslemeliyiz; ki.. Emanete hıyanet edenlerden olmıyalım....

"La tağdab!".. Öfkelenme !..

Hadis kaynaklarında zikr edilen en kısa hadis budur.. Kısalığına rağmen ihtiva ettiği manalar çok zengindir.... Bu sözle murad olunan manaların bir kısmı..
- Dünya ve Ahiret saadeti.. Zira Öfke; kişileri birbirlerinden ayırır ve Öfkenelinen kişiye zulm edilmesine vesile olur.
- ınsanın en büyük düşmanı; şeytan ve Nefistir.. Öfke bunları besler, Ruhu ve Kalbi çürütür..
- Öfkeli insan Adil olamaz ve doğru hüküm veremez..
- Öfke; Gıybet ve kini artırır.. bu ise tüm amelleri boşa götürür..
- Bir manasıda; Öfkenin Emr ettiği şeyi yapma demektir.. Zira ALLAH Öfkeleneni ve adaletsizliği sevmez...

Öfkeden kurtulmanın en güzel yolu.. ALLAH'ı hatırlamaktır.. Tevhid ve ıman, öfkeyi yokeder.."Ey ınsan..! Yolculuk nereye ?.."

Cennette ışınlanarak, Rahm-ı Maderden şu Dünya gemisine binen insan merak etmezmi ki bu yolculuk nereye..? Gelenler ve gidenler; Nerden gelip, nere giderler...? Kabir açmış ağzını bekler.. ınecek başka durak var mı.?

Kabir kapısı kapanmadan; Ölüm, Öldürülmeden... Ahiretten başka mekan var mı .. ?

"Âhirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde, fâni dünyada bıraktığın eserlere de kıymet verme."

Mezarlıklar işi bitmemiş insanlar ile dolu... Dünya malı Dünyada kalıyor..ınsan Maddesi ile birlikte ancak toprak olup kayboluyor..... Dünya ahiretin tarlası ise; oraya lazım olacak ürünleri ekmek lazım.. Günde 1 saatini ebedi bir hayat için harcamayanlar; Çok pişman olacaklar

"Ey ınsan.! Bu Dünyada Memur ve Misafir olduğunu unutma.!"


ınsan dünyada vazifeli bir memurdur.. Vazifesi yaratıcısına kul ve ayine olmak, vatan-ı aslisi olan cennete hazırlanmaktır...

Ve misafirdir.. Geldiği gibi gidecektir.. Hiç bir güç onu burda tutmaya yetmez.. Madem misafirdir, edepsizlik etmesin.!

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Lütuf gecikmedi, geciken sensin YuReK DuaLar 0 14.04.2013 20:15
Adem Pala - Sensin Yaratan ilahisi eFe iLahi DinLe 0 15.03.2013 11:05
Alper - Sensin Gulum dinle eFe Kur'an-İlahi-Ezgi-şiir Videolari 0 05.03.2013 23:24
Kimi Sevsem Sensin ... YuReK SiirLer 0 17.12.2012 12:48
Her Çoçuğun Kalbi Sensin Ya Rasulullah TuRKuaZ Naatlar [sav] adına yazılan ŞiirLer 0 11.12.2012 02:15


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları