Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

Mirası, şeriata göre paylaşalım


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki Mirası, şeriata göre paylaşalım isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 22.03.2013   #1
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.744
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Mirası, şeriata göre paylaşalım

MİRASI, ŞERİATA GÖRE PAYLAŞALIM DESELER!
(Ders Ayeti) Tahrim 6-8
”Ey iman edenler! Kendinizi ve aile halkınızı öyle bir ateşten koruyun ki, onun tutuşturucusu, insanlar ile taşlardır. O ateşin üzerinde öyle melekler vardır ki, çok sert, çok kuvvetlidirler. Allah kendilerine ne emrettiyse ona isyan etmezler ve emredildikleri şeyi yaparlar.”

Bir şeyin böyle ayet-i kerime ile isbat edildikten sonra bilinmesi başkadır. Öyle insanlar vardır ki, imanı var fakat bir gün olsun anlını secdeye koymuş değildir. Bu dünyadan imanlı gidilirse, ahirette sonunda varılacak yer cennettir. Eğer imansız gidilirse ebediyen cehennemde kalınacaktır.

‘İman ettim’ demek kolaydır. Fakat kişi gerçekten iman etti mi? Bir ailede mesela baba ölüyor, biri kız iki erkek iki kardeşe miras kalıyor. Miras işi için müftüye gidiyorlar, müftü efendi onlara Allahu Teala’nın şu ayeti celilesini okuyor:
”Allah evladınızın mirastaki durumu hakkında size şöyle emrediyor:’çocuklardan erkeğe iki dişi payı kadar vardır.”(Nisa 11)

Şimdi Allahu Teala’nın emrini duyduktan sonra, kız olan mirasçı şeriatın taksimini kabul etmeyip, ben de kardeşim kadar isterim demiş olsa, iman ettiğini isbat edemiyor demektir.

Miras taksimi hususunda Allahu Teala Hazretleri şöyle buyuruyor:
”Eğer dişi olan avret (iki veya) ikiden ziyade ise, onlara terekenin üçte ikisi aittir. Ve eğer (vefat edenin çocuğu yalnız) bir tek kız ise, ona da terekenin yarısı verilir. Ve (ölen kimsenin) babası ile anasından her biri için de, ölünün çocuğu varsa, terekesinden altıda biri vardır. Ve eğer çocuğu yok ve ölüye yalnız anne ve babası varis oluyorsa, anasına üçte biri vardır (geri kalan babaya ait olur)
Ve eğer ölünün kardeşleri de varsa, anasına altıda biri verilir. Bu hisselerin böyle verilmesi vasiyetten ve borçtan sonradır. Babalarınız ve oğullarınız, bilmezsiniz ki menfaatçe size daha yakındır. Bütün bunlar Allah(u Teala) tarafından birer farizadır. Şüphe yok ki Mevla Teala âlimdir, hâkimdir.”(Nisa 11)

Bundan sonraki ayet-i kerimede de zevcler ile zevcelerin ve kelale denilen, yakınlık yoluyla varis olacak kimselerin miras taksimatı anlatılır. Şöyle ki:

”Zevcelerinizin çocuğu yoksa geriye bıraktıkları malın yarısı sizindir. Eğer onların çocuğu varsa size, bıraktıkları maldan dörtte bir hisse vardır. Fakat bu hisseler, yapacakları vasiyeti ve borcu ödedikten sonradır. Eğer sizin çocuğunuz yoksa zevcelerinize bıraktığınız maldan onlara sekizde bir var; ancak bu hüküm yapacağınız vasiyeti ve borcu ödedikten sonra.

Eğer bir erkek veya bir kadının çocuğu ve babası bulunmadığı halde (kelale olarak) mirasına konuluyorsa ve onun ana bir erkek kardeş veya ana bir kız kardeşi bulunuyorsa (bu kardeşlerin) her birine altıda bir ve bu birden daha çoksalar, kız ve erkek üçte bir hissede eşit olarak ortaktırlar (gerek vasiyette gerek borç ikrarında varislere) zarar vermek olmamalıdır. Bütün bu hükümler Allah (u Teala) dan bir vasiyet ve emirdir. Allah Âlimdir, Halimdir.(Nisa 12)

Cenab-ı Hak Müslümanlara Kuran-ı Kerimde namazı farz kıldı. Fakat namazın nasıl kılınacağını Peygamber (Sallallahu aleyhi ve Sellem) öğretti. Zekâtı farz kıldı o da peygamberden öğrenildi.

Mirasa gelince, öyle olmadı. Mevla Teala mirasın taksimini Kuranı Kerimde bizlere bizzat anlattı. Mal canın yongasıdır, ondan sebep çok kaymalar olur. Cenab-ı Hak mirasta hududu koydu ve arkasından da şöyle buyurdu:

”Bütün hükümler Allah’ın şeriatı ve çizdiği sınırlarıdır. Kim Allah’a ve peygamberine itaat ederse, Allah(u Teala) onu ağaçları altından ırmaklar akan cennetlere koyar ki, orada ebedi olarak kalıcıdırlar. İşte bu, en büyük kurtuluş ve saadettir. Kim de Allah’a ve peygamberine isyan eder, şeriat hükümlerini çiğner geçerse, onu da ebedi olarak ateşe koyar, onun içinde alçak edici azap vardır.”(Nisa 13-14)

İşte şeriatın taksim ettiği mirası kabul etmeyen her insan haddi aşmış demektir. İhtiyaçlı dahi olunsa hududu aşmamalı. Dünyanın açlığı ne kadar sürer ki? Miras taksiminde haddi aşan, sonra ahirette aç kalır. İşte ders ayetimizde Mevla Teala bize bunları ikaz ediyor:”Ey iman etmiş kullar! Nefislerinizi koruyunuz.”

İman ettiniz diye kurtulmuş değilsiniz, niçin? Miras meselesini hatırlayın. Allah’ın taksimine riayet etmiyorsanız, Allah’ın tayin ettiği hududu siz bozdunuz demektir. Bu bozulma itikat bakımında da olursa iman gider.

Emre inanılır, kabul edilir fakat amel bakımından riayet edilmezse kâfir olunmaz ama kişi daha muhafaza altına girmemiş demektir. Peki, muhafaza altına girmemekte ne var? ”Gayya” var. Meryem suresinde buyruluyor:

”Sonra, bu peygamberlerle Salih kimselerin arkalarından (kötü) bir nesil geldi ki, namazı terk ettiler şehvetlerine uydular; bunlar da cehennemdeki Gayya vadisini boylayacaklardır.”

MAHMUD EFENDİ HAZRETLERİ (KUDDİSE SIRRIHU)

Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
dinimizde miras paylasimi , islama göre miras paylasimi , miras


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fizik Ödevleri - Şaşırtan Fizik Teorileri eFe Fizik 0 25.12.2012 00:16
Altın ve Gümüşün Zekatı eFe Zekat Malları Çeşidi ve Miktarı 0 19.12.2012 18:19
İmamlık TuRKuaZ Namaz İle İlgili Yazilar 0 16.12.2012 13:19
Peygamber (s.a.v.)’in Abdest Alış Şekli eSiLa Abdest 0 09.12.2012 17:28
Delillerle Rasulullah'ın (s.a.v.) Gusul ve Namaz Abdesti Alması eSiLa Abdest 0 09.12.2012 17:27


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları