Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

Şeytan Hangi Kapılardan Gelir?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki Şeytan Hangi Kapılardan Gelir? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 07.12.2012   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Standart Şeytan Hangi Kapılardan Gelir?

Şeytan Hangi Kapılardan Gelir?

İslâm düşünürlerinden bâzısı şöyle der:

Şeytan, insana hangi kapıdan geliyor diye, uzun uzun düşündüm. On kapıdan geldiğini anladım:

1. Hırs ve kötü zan yönünden geldiğini gördüm. Onun bu gelişini ALLAH’a güvenmek ve kanaatle karşıladım. Sonra dedim ki: ALLAH’ın kitabından hangi âyetle ona karşı kuvvet bulabilirim? ALLAHü Teâlâ’nın şu sözünü buldum: “Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkı, yalnızca ALLAH üzerinedir…” (Hûd sûresi, âyet: 6) Böylece onun gücünü kırdım.

2. Hayat ve uzun emel kapısından geldiğini gördüm. Onun bu gelişini ani ölüm korkusu ile karşıladım. Dedim ki: ALLAH’ın kitabından hangi âyetle ona karşı kuvvet bulabilirim?

“…Hiçbir kimse nerede öleceğini bilmez…” (Lokman sûresi, âyet: 34) âyetini buldum. Bununla onun gücünü kırdım.

3. Rahatlık isteği ve bolluk tarafından geldiğini gördüm. Hemen onu, nimetin elden gidişi ve çetin bir hesaba çekişte karşıladım. Sonra: ALLAH’ın kitabındaki hangi âyetle ona karşı güçlenirim? dedim. Şu iki âyet-i kerimeyi buldum:

“Bırak onları, yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalayadursun…” (Hicr sûresi, âyet: 3)

“Arzularını, ilâh sayan kimseyi gördün mü?…” (Câsîye sûresi, âyet: 23) Bunlarla onun gücünü kırdım.

4. Ucüp ve yaptığı iyiliklere güvenme kapısından geldiğini gördüm. Hemen, ALLAH’ın ihsanı, sonucun belli olmayışı korkusu ile karşıladım. ALLAH’ın kitabından hangi âyetle ona karşı güçlenirim? dedim. Şu âyet-i kerimeyi buldum:

“… Onlardan bâzısı bedbahttır, bâzısı da mutludur.” (Hûd sûresi, âyet: 105) Böylece onun kuvvetini kırdım.

5. Din kardeşlerini hafife almak ve onlara saygısızlık kapısından geldiğini gördüm. Hemen onların haklarına saygı göstererek, buna karşı çıktım. Onlara saygı duydum. Hangi âyetle ona karşı güçlenirim? dedim. ALLAHü Teâlâ’nın kitabında şu âyet-i kerimeyi buldum:

“… İzzet ALLAH’ındır, Resulündür, mü’minlerindir…” (Münafikûn sûresi, âyet: 8) Böylece onun bu gücünü kırdım.

6. Haset kapısından geldiğini gördüm. Onun bu gelişini, adalet ve ALLAH’ın taksimi ile karşıladım. ALLAH’ın kitabından bir âyet bulup güçleneyim, dedim. Şu âyeti buldum:

“… Onların dünya hayatındaki geçimliklerini aralarında biz taksim ettik…” (Zuhruf sûresi, âyet: 32) Böylece onun bu gücünü de kırdım.

7. Gösteriş ve insanların övgüsü kapısından girdiğini gördüm. Hemen ihlâsla karşıladım. ALLAH’ın kitabından hangi âyetle güçleneyim? dedim, Şu âyeti buldum:

“Artık her kim, rabbine kavuşmayı diliyorsa, iyilik yapsın ve rabbine ibâdette hiçbir şeyi ortak koşmasın.” (Kehf sûresi, âyet: 110) Yani, ibâdetini ihlâsla yapsın.

8. Cimrilik kapısından geldiğini gördüm. Hemen onu, ALLAH’ın elinde bulunanın bol ve sonsuz olduğunu, kulların elindekinin ise geçici olduğunu bilerek karşıladım. Hangi âyetle ona karşı güçleneyim? dedim. Şu âyeti buldum:

“Sizin yanınızdakiler tükenir. ALLAH katındakiler bakîdir tükenmez.” (Nahl sûresi, âyet: 96) Onun bu gücünü de kırdım.

9. Kibir kapısından girdiğini gördüm. Hemen tevâzû ile karşıladım ve hangi âyetle ona karşı güçlenebilirim? dedim. Şu âyeti buldum:

“… Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Tanışıp bilişmeniz için sizi, milletlere ve kabilelere ayırdık. ALLAH katında en üstününüz, ALLAH’tan en çok sakınamnızdır…” (Hucûrat sûresi, âyet: 13) Böylece onun bu gücünü de kırdım.

10. Tamah kapısından girdiğini gördüm. ALLAH’ın elinde bulunana güvenip, insanların elinde olandan ümit keserek onu karşıladım. Hangi âyetle ona karşı güçlenebilirim? dediğimde şu âyeti buldum:

“…Bir kimse, ALLAH’a karşı takva sahibi olursa, ona bir çıkış yolu nasip eder. Ona ummadığı yerden nzık verir.” (Talak sûresi, âyet: 2-3)


Tenbihu’l Gâfilîn Bostanül Arifin
Ebul Leys Semerkandi

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları