Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

Yaratılış ve kuraan mucizeleri


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki Yaratılış ve kuraan mucizeleri isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 14.08.2018   #1
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Yaratılış ve kuraan mucizeleri

Kaynak kuraan mucizeleri android programı

DÜNYANIN YUVARLAKLIĞI

Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin
üstüne sarıp örtüyor...„ (Zümer Suresi) ayette "sarıp örtmek" olarak tercüme edilen Arapça kelime "tekvir"dir.Türkçe karşılığı, sarmak"tır. gecenin ve gündüzün birbirini sarıp-örtmeleri tekvir etmeleri Dünya`nın biçimi konusunda bilgi içermektedir. 7. yüzyılda Kuran`da Dünya`nın yuvarlaklığına işaret edilmiştir. o dönemdeki astronomide Dünya`yı farklı algılıyordu. O dönemde Dünya`nın düz olduğu düşünülüyordu ve tüm bilim buna göre yapılıyordu. Kuran ayetleri ise bize henüz bu yüzyıldaki* bilgileri vermektedir. Kuran Allah`ın sözü olduğu için evreni tarif ederken en doğru kelimeleri kullanmıştır.

YÖRÜNGELER

Kuran`da Güneş ve Ay`dan bahsedilirken her birinin yörüngesi olduğu vurgulanır Geceyi, gündüzü, Güneş`i ve Ay`ı yaratan O`dur; her biri bir yörüngede yüzüp gidiyor.(Enbiya Suresi, 33)
Güneş`in sabit olmadığı, yörüngede yol aldığı ayette bildirilmektedir “Güneş de, kendisi için tespit edilmiş* bir karar yerine doğru akıp gitmektedir. Bu üstün ve güçlü olanın takdiridir.(Yasin Suresi, 38) Kuran`da ki gerçekler, bilimsel gözlemlerle anlaşılmıştır. Astronomik hesaplarda Güneş, Solar Apex adı verilen bir yörüngede Vega Yıldızı doğrultusunda saatte 720 bin km.`lik muazzam bir hızla hareket eder. Bu hesapla, Güneş`in günde 17 milyon 280 bin km. yol katettiğini gösterir. Güneş`le birlikte onun çekimi* içindeki tüm gezegenler ve uydularda aynı mesafeyi kateder.

evrendeki tüm yıldızlar planlı bir harekete sahiptirler. Tüm evrenin yörüngelerle donatıldığı, Kuran`da şöyle haber verilmiştir: Özen içinde yollar ve yörüngelerle donatılmış` göğe andolsun.„ (Zariyat Suresi, 7) Evrende yaklaşık 200 milyar galaksi ve her galakside 200 milyar yıldız bulunur. yıldızların gezegenleri, gezegenlerin de uyduları vardır. Tüm gök cisimleri çok ince hesaplarla saptanmış yörüngelere sahiptir. milyonlarca yıldır her biri kendi yörüngesinde* kusursuz bir uyum ve düzende akıp gitmektedir. pek çok kuyruklu yıldız kendisi için tespit edilmiş* yörüngede yüzüp gider.
Evrendeki yörüngeler sadece gök cisimlerine ait değildir. Galaksiler şaşırtıcı hızlarla planlı ve hesaplı yörüngelerde hareket ederler. hiçbir gök cismi bir diğeriyle çarpışmaz, yolları kesişmez.

Kuran`ın indirildiği dönemde insanlık, uzayı milyonlarca kilometreyi* gözlemleyecek teleskoplara, ve teknolojiye, sahip değildi.* uzayın, ayetteki gibi, "özenle yollar ve yörüngelerle donatıldığının bilimsel tespiti Ancak* Kuranda* bu gerçek açıkça haber verilmiştir; çünkü Kuran, Allah`ın sözüdür. Halley kuyruklu yıldızı* planlı bir harekete sahiptir. Kendisine ait yörüngesi vardır ve diğer gök cisimleriyle kusursuz bir uyum* içinde yörüngede hareket eder* Evrendeki gök cisimlerinin; gezegenlerin, uyduların yıldızların,* galaksilerin çok ince hesapları saptanmış yörüngeleri vardır. kusursuz düzeni kuran ve devamlılığını sağlayan, tüm evreni yaratmış olan Allah`tır.*

GÖKLERLE YERİN BİRBİRİNDEN AYRILMASI

Göklerin yaratılışından bahseden ayet şöyledir inkar edenler görmüyorlar mı ki göklerle yer,
bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlıyı sudan yarattık. onlar inanmayacaklar mı?„ (Enbiya Suresi, 30)* Allah`ın evreni yoktan var ettiğini ortaya koyan BigBang, bilimsel bir teoridir. bilim adamları BigBang`e alternatif üretmeye çalışılmış ancak deliller BigBang`in kesin kabulüyle sonuçlanmıştır.* Ayette bitişik"* tercüme edilen "ratk" kelimesi, Arapçada* içiçe, ayrılmaz ve, kaynaşmış" anlamlarına gelir. Ayetteki ayırdık" ifadesi ise Arapça "fatk" fiilidir ki, bu fiil "ratk" halindeki* nesneyi yarıp, parçalayıp dışarı çıkmasıdır tohumun filizlenerek topraktan dışarı çıkması bu fiille ifade edilir.*

Ayette göklerle yerin birbiriyle bitişik "ratk" durumundan bahsedilir. BigBangda, tek bir noktanın evrenin tüm maddesini içerir herşey, hatta henüz yaratılmamış olan "gökler ve yer bu noktanın içinde, "ratk" halindelerdir. Ardından nokta şiddetle patlar ve* maddeler "fatk" olurlar… Ayetleri bilimsel bulgularla karşılaştırdığımızda tam bir uyum içindedir 14 asır önce haber verilen bulguların bilimsel olarak ortaya konması ancak 20. yüzyılda mümkün olmuştur.

EVRENİN VAROLUŞU

Kuran-ı Kerim`de evrenin ortaya çıkışı şöyle açıklanır: O gökleri ve yeri yoktan var edendir...„
(En`am Suresi, 101) Kuran bilimle tam bir uyum içindedir. astrofizik evrenin madde ve zaman boyutlarıyla birlikte, sıfır anında, büyük bir patlamayla var olduğunu ortaya koyar. "Büyük Patlama", BigBang" teorisi, evrenin 15 milyar yıl önce tek bir noktanın patlamasıyla yokluktan meydana geldiğini kanıtlar Büyük Patlama evrenin varoluşu ve başlangıcı konusunda bilim tarafından ortak kabul gören bilimsel açıklamadır. BigBangdan önce madde yoktur. Maddenin, enerjinin,* zamanın bulunmadığı, yokluk ortamında madde, enerji ve zaman yaratılmıştır. Modern fiziğin ortaya koyduğu gerçek, Kuran`da 1400 yıl önceden haber verilmektedir. NASA`nın 1992`de gönderdiği Cobe uydusu BigBang`den sonra tüm evrene yayıldığı varsayılan radyasyonun kalıntılarını buldu. Bu buluş evrenin yoktan var edildiğinin* bilimsel açıklaması ve BigBang teorisinin ispatıdır

ÜÇ KARANLIK BÖLGE

Çocuğun döllenmeden sonraki gelişimi üç bölgede* olmaktadır. üç bölge: Fallop borusundaki bölge; spermle yumurtanın birleştiği ve yumurtalığın rahime bağlı olduğu bölümdür. Ceninin tutunarak gelişmeye başladığı rahim duvarındaki bölme.
Ceninin özel sıvı dolu kese içerisinde gelişmeyi sürdürdüğü bölge. Kuran-ı Kerim şöyle demektedir
Sizi annelerinizin karınlarında, üç karanlık içinde, bir yaratılıştan sonra yaratmaktadır. İşte Rabbiniz Allah budur, mülk O`nundur. O`ndan başka ilah yoktur. nasıl çevriliyorsunuz?" (Zümer Suresi, 6)
zaman geçtikçe, jelatini andıran ceninde büyük bir değişim görülür. o yumuşak yapıda vücudun dik durmasını sağlayacak sert kemikler oluşur Hem de her kemik yerli yerindedir

başlangıçta aynı yapıya sahip hücreler farklılaşarak, kimi ışığa karşı hassas göz hücrelerini, kimi sıcağı, soğuğu ya da acıyı algılayan sinir hücrelerini ve ses titreşimlerini hissedecek hücreleri oluşturur. ayrışıma hücreler mi karar vermektedir? insan gözünü ya da kalbini oluşturmaya karar verip, akılalmaz işi onlar mı başarmaktadır? Yoksa onlar bu işe uygun olarak mı yaratılmışlardır? Akıl ve vicdan hangi seçeneği kabul edecektir. Bütün* işlemlerin sonunda, bebek annesinin karnındaki gelişimini tamamlamış* dünyaya gelmiştir. anne karnındaki halinden 100 milyon kat büyük, 6 milyar kat ağırdır... bizim hayata başlangıç öykümüz. İnsan için, olağanüstü bir olayın kimin eseridir

Bütün* karmaşık işlemlerin "kendi kendine" oluştuğunu düşünmek akıldışıdır. Hücreler nasıl "karar verip" insan organlarını oluşturabilir ateistler bu olayı doğa mucizesi" olarak tanımlıyor olayların hepsini Allah yaratmaktadır. her anı, her saniye ve her aşamayı* yaratan ayetlerinde buyuruyorki
"Sizleri Biz yarattık, tasdik etmeyecek misiniz? rahimlere dökmekte olduğunuz meniyi gördünüz mü? Onu sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa yaratıcı Biz miyiz?" (Vakıa Suresi, 57-59) O’nun bilgisi olmaksızın, hiç bir dişi gebe kalmaz ve doğurmaz Ömür sürene, ömür verilmesi ve onun ömründen kısaltılması da mutlaka bir kitaptandır. bu, Allah’a göre kolaydır." (Fatır Suresi, 11)

"Akıtılan meniden" insana dönüşen vücudumuz milyonlarca* denge içerir. farkında olmasak da, vücudumuzda yaşamamızı sağlayan karmaşık ve hassas sistemler vardır. Tüm sistemler, tek sahib Yaratıcı ve Rabbimiz Allah tarafından kurulmuştur
İnsan, `kendi başına ve sorumsuz` bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi, akıtılan meniden bir damla su değil miydi?* bir alak oldu, derken Allah, onu yarattı bir `düzen ve biçim verdi.` ondan, erkek ve dişi olmak üzere çift kıldı. Öyleyse Allah Ölüleri diriltmeye güç yetiren değil midir?" (Kıyamet Suresi, 36-40) İnsan Allah’ın yarattığı bir varlıktır. Yaratıldığına göre, ayetinde vurguladığı gibi, "kendi başına ve sorumsuz" bırakılacak değildir.


ZİGOTUN RAHİME YAPIŞMASI

Yumurtanın döl yatağına yerleşebilmesi pürtüklü özelliğinin sayesindedir. Bu pürtükler, yumurtanın gerçek uzantıları olup, toprağa yerleşen kökler gibi, organın derinliklerine doğru dalar. Böylece zigot kendisinin gelişimi için annenin vücudunda salgılanan hormonlardan yararlanabilir. Ancak modern çağda bulunan bu gerçeği, Kuran şöyle bildiriyor: "Yaratan Rabbin adıyla oku. O, insanı bir alak`tan* yarattı. Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir." (Alak Suresi) İnsan, `kendi başına ve sorumsuz` bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi, akıtılan meniden bir damla su değil miydi? Sonra bir alak oldu, derken Allah, onu yarattı ve bir düzen biçim verdi.` ondan, erkek ve dişi olmak üzere çift kıldı." (Kıyamet Suresi)

Döl yatağına tam anlamıyla tutunmuş olan zigot gelişmeye başlar. Oluşan insanı anneye bağlayan yer, plasenta denilen tek taraflı süzgeçtir. Plasentanın en önemli özelliği anne karnında bebeğin gelişimi için gerekli olan maddeleri "seçerek" bebeğe sunmasıdır. bebeğin içinde büyüdüğü amnion sıvısının en önemli özelliği, dışarıdan gelecek darbelere karşı bebeğin güvenliğini sağlamakdır. Kuran, diyorki
Sizi basbayağı bir sudan yarattık. onu savunması sağlam bir karar yerine yerleştirdik." (Mürselat)


BAL MUCİZESİ

Allah`ın küçücük bir hayvan aracılığıyla insanlara sunduğu balın* büyük bir besin kaynağı olduğunu biliyor musunuz? Bal, fruktoz ve glukoz gibi şekerlere magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum klorür, kükürt, demir ve fosfor gibi minerallere sahiptir.* B1, B2, C, B6, B5 ve B3 vitaminleri de bulunur. bakır, iyot, demir ve çinko da* bulunur. hormonlar da vardır. Bal, ayetde vurgulandığı gibi, "insanlara şifa taşır ı bal, arı sütü, polen ve arı reçinası hastalığı tedavi eder* Romanyalı bir doktor balı katarakt hastaları üzerinde denediğini ve 2094 hastadan 2002`sinin (% 95) bal sayesinde tam iyileştiğini açıkladı. Polonyalı doktorlar ise arı reçinasının hemoroid, deri ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiğini tespit ettiler

Bal Kolayca sindirilir: bağırsakların ve böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bal çok tatlıdır vücuda yaklaşık % 40 oranında daha az kalori sağlar. Vücuda yoğun enerji verir kilo yapmaz* üstün bir besin kaynağıdır Bal ılık suyla karıştırıldığında 7 dakika içinde kana karışır. Ve İçerdiği şekerler beynin çalışmasını kolaylaştır
Kan yapımına destek olur: Bal, kan yapar vücud* enerjisnin önemli bir bölümünü karşılar.* kanı temizler vardır. Damar sertliğine karşı koruyucudur

Balın bakteri barınmasına olanak tanımayan özelliği "inhibine etki" olarak adlandırılır.* sulandırılmış balın bakteri öldürücü özelliği saf bala göre iki kattır. İşin ilginci, arı kolonisine yeni dahil olacak kurtçuklar arılarca—sulandırılmış balın özelliğini bilirmişcesine—sulandırılmış balla beslenir Arı sütü, kovandaki işçi arıların ürettiği bir maddedir. Çok besleyicidir içinde şeker, protein, yağ ve birçok vitamin bulunur. Vücud kuvvetsiz düştüğünde ve doku yaşlanmalarından ileri gelen bozukluklarda kullanılır. Arıların ihtiyaçlarından çok fazla ürettikleri balı, insanlar için ve insanlara uygun olarak yaptıkları açıktır. Bu inanılmaz görevi "kendi başlarına" yapamayacakları da

YAĞMURUN TATLI KILINMASI

Kuran, yağmurun "tatlı" oluşuna dikkatimizi çeker
içmekte olduğunuz suyu gördünüz mü? Onu siz mi buluttan indiriyorsunuz, yoksa indiren Biz miyiz?* dilemiş olsaydık onu tuzlu kılardık; şükretmeniz gerekmez mi?" (Vakıa Suresi, 68-70) "... Size tatlı bir su içirmedik mi?" (Mürselat Suresi, 27) "Sizin için gökten su indiren O’dur; içecek ondan, ağaç ondandır hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. (Nahl Suresi, 10) yağmur suyunun kaynağı buharlaşmadır ve buharlaşmanın %97’si "tuzlu" okyanuslardan olmaktadır. yağmur tuzsuzdur. Yağmurun tatlı olmasının sebebi Allah`ın koyduğu kanundur. su, ister tuzlu denizlerden, ister mineralli göllerden, ya da çamurların içinden buharlaşsın hiçbir yabancı madde taşımaz. "Biz, gökten tertemiz su indirdik..." (Furkan Suresi, 48) hükmü gereği, duru ve tertemiz yere iner.


DENİZLERİN BİRBİRİNE KARIŞMAMASI

"Birbirleriyle kavuşup karşılaşmak üzere iki denizi salıverdi. İkisi arasında bir berzah vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler." (Rahman Suresi)
ayette, bilinen iki su kütlesinin birbirleriyle karşılaşıp birleştiği fakat bir engel sebebiyle karışmadıkları vurgulanır. Bu nasıl olabilir? Normalde beklenen iki denizin* karşılaştığında sularının karışarak tuzlulukların hem de ısılarının eşitlenmesidir. Oysaki böyle olmaz Örneğin Akdeniz ve Atlas Okyanusu, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu birbirleriyle birleşseler de suları birbirine karışmaz. Bunun sebebi yüzey gerilimi kanunudur

YARATILIŞTAKİ ÇİFTLER

"Yerin bitirmekte olduklarından, kendi nefislerinden ve daha bilmedikleri nice şeylerden bütün çiftleri yaratan Allah çok yücedir." (Yasin Suresi, 36)
ayetteki "bilmedikleri nice şeylerden" ifadesi geniş bir anlam içerir. maddenin çiftler halinde yaratıldığını ortaya koyan İngiliz bilimadamı Paul Dirac, "Parité" adı verilen buluşla her maddeni anti madde denilen bir çifti olduğunu ortaya koymuştur. Anti-madde, maddenin tersidir maddenin tersine anti-maddenin elektronları artı, protonları da eksi yüklüdür.

DÜNYANIN YUVARLAKLIĞI

Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor. (Zümer Suresi, 5) Kur’an’ın evreni tanıtan ayetleri dikkat çekicidir. sarıp örtmek olarak tercüme edilen arapça kelime "tekvir"dir.arapça karşılığı sarmaktır. gecenin gündüzü tekvir etmesi yeryüzünün yuvarlak olmasıyla mümkündür.

DÜNYANIN HAREKETİ

"Dağları görürsün onları donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler. Her şeyi sapasağlam ve yerli yerinde yapan Allah’ın sanatıdır bu (Neml Suresi, 88) Kuran, dünya merkezli bir evrende dünyanın bulutlar gibi hareket eden bir cisim olduğunu belirtir. Ayette dünya kelimesi yerine dağ kelimesinin yer alması da ilgi çekicidir. Çünkü dağlar dünyadaki sabitliğin simgesidir. Sabit gibi gözüken dağların hareket etmesi dünyanın hareketi demektir.

YEDİ KAT YER - YEDİ KAT GÖK

"Allah yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı..." (Talak Suresi, 12) Dünyanın yapısı, Kurandaki gibi, yedi bölümden meydana gelir. Atmosferde katları birbirinde ayıran yüzeyler vardır. Troposfer: Kalınlığı kutuplarda 8 km. ekvatorda 17 km`ye ulaşır. bulutları kapsar. Sıcaklık yükseltiye bağlı olarak kilometrede 6.5°C azalır. katmanın tropopoz diye adlandırılan ve hızlı hava akımlarının olduğu kısımda sıcaklık -57°C’de sabit kalır.
2.Kat - Stratosfer: 50 km yüksekliğe ulaşır. mor ötesi ışınlar soğurulduğu için ısı açığa çıkar* sıcaklık 0°C’ye yükselir. soğurma sırasında ısının yanında dünya için hayati önem taşıyan ozon tabakası ortaya çıkar. 3.Kat - Mezosfer: Yüksekliği 85. km`ye* çıkar. sıcaklık -100 C’ye iner.

4.Kat - Termosfer: Sıcaklık giderek yavaşlayan bir tempoda artar. 5.Kat -İyonosfer bölgedeki gazlar iyon halindedir. Radyo dalgalarının iyonosfer tarafından dünyaya gönderilmesi sayesinde yeryüzündeki iletişim sağlanır. 6.Kat - Ekzosfer 500 ila 1000. km`nin ötesinde, özellikleri güneşe göre değişen tabakadır. 7.Kat - Manyetosfer: dünyanın manyetik alanın kapladığı büyük bir boşluktur Enerji yüklü atom altı parçacıklar Van Allen Kuşaklarında tutulur. yer kabuğunun katmanları* 7 bölümden oluşur: 1.Kat Litosfer(su) 2.Kat Litosfer(kara) 3.Kat Astenosfer 4.Kat Üst manto
5.Kat Alt manto 6.Kat Dış çekirdek
7.Kat İç çekirdek


GÜNEŞİN YOLCULUĞU

Güneş kendisi için tesbit edilmiş bir karar yerine doğru akıp gitmektedir. Bu üstün ve güçlü olanın* takdiridir." (Yasin Suresi, 38) Astronik hesaplara göre güneş, içinde bulunduğu galaksinin hareketi nedeniyle, Solar Apex adı verilen bir yörüngede Vega Yıldızı`na doğru saatte 720.000 km.’lik bir hızla yolculuk eder Bu güneşin günde 17.280.000 km. yol katettiğini gösterir.

Yörüngeler ve Dönen Evren

Evrendeki dengenin en önemli nedeni kuşkusuz gök cisimlerinin belirli bir yörünge izlemesidir yörüngelere, yakın zamana kadar bilinmediği halde, Kuran`da buna dikkat çekilmiştir:
"Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O’dur; her biri bir yörüngede yüzüp gitmektedirler." (Enbiya Suresi, 33) yıldızlar, gezegenler ve uydular hem kendi etraflarında, hem de bağlı bulundukları sistemle* dönmekte, evren bir fabrikanın dişlileri gibi düzenli çalışmaktadır. Evrendeki yörüngeler sadece gök cisimlerinin hareketi değildir. Güneş sistemimiz galaksiler, başka merkezler etrafında büyük bir hareketlilik gösterir Dünya ve onunla birlikte Güneş Sistemi her yıl, bir önceki yerinden 500 milyon kilometre uzakta bulunur.

Gök cisimlerinin yörüngelerinden en ufak sapması sistemi altüst eder Dünya güneş çevresinde her 18 milde doğru bir çizgiden ancak 2.8 mm ayrılır. bu* kıl payı şaşmaz, çünkü; yörüngeden 3mm`lik* sapma büyük felaketler doğurur sapma 2.8 yerine 2.5 mm olsaydı yörünge geniş olurdu ve hepimiz donardık, sapma 3.1 mm olsaydı hepimiz kavrularak ölürdük." Gök cisimlerinin bir başka özelliği de, yörüngelerinin dışında bir de kendi etraflarında dönmeleridir. "Dönüşlü olan göğe andolsun." (Tarık, 11) ise tam da bu gerçeğe işaret eder.

GÜNEŞ

Dünyadan 150 milyon km. uzakta olmasına rağmen, bize gerekli enerjiyi kesintisiz ulaştırır.
dev enerjili gök cisminde hidrojen atomları devamlı olarak helyuma çevrilmektedir. Her saniye 616 milyar ton hidrojen, 612 milyon ton helyuma çevrilir. dışarı salınan enerji 500 milyon hidrojen bombasının patlamasına denktir. hayat güneşteki* enerjiyle sağlanır. enerjinin yarısı gözle görünür ve ışık olarak alınır. Geriye kalan enerji gözle görülmeyen, sıcaklık biçiminde ortaya çıkan kızılötesi ışınlardır. Güneş çan gibi genleşip salınır Bu olay her beş dakikada bir tekrarlanır güneşin yüzeyi saatte 1080 km hızla, 3 km. kadar bize doğru ilerleyip sonra geri döner Güneş, Samanyolu`nu oluşturan 200 milyar yıldızdan biridir. Dünyadan 325.500 defa büyük olmasına rağmen,* küçük yıldızlardandır sayılmaktadır. Çapı 125 bin ışık yılı olan Samanyolu`nun merkezine 30 bin ışık yılı uzaklıktadır. ( 1 ışık yılı= 9.460.800.000.000 km.)


Evrenin Genişlemesi

20. yüzyıla kadar bilim evrenin genişlemekte olduğunu* açıklayamamıştı. Stephan Hawking, evrenin genişlemesinin 20. yüzyılın en büyük olaylarından biri olarak nitelendirmiş ve, bu* şaşkınlığını şöyle dile getirmişti`Evrenin genişlemesi 20. yüzyılın en büyük düşünsel devrimlerinden biridir. Bu günden geçmişe* kimsenin bunu neden daha önce akıl etmediğine şaşmamak elde değil.` Oysa Allah’ın, 600’lü yıllarda vahyettiği kitabında, Allah`ın evreni yarattığını ve de onu "genişlettiği" bildirilmektedir. ayet şöyle demektedir: Biz göğü `büyük bir kudretle` bina ettik ve şüphesiz. Biz, onu genişleticiyiz." (Zariyat Suresi, 47)

BIG BANG (Büyük Patlama)

elde edilen veriler, evrenin "yok"iken "var" hale geldiğini gösterir. evrenin bir başlangıcı vardır ve başlangıç BigBang adı verilen Büyük Patlama Teorisidir, bilim çevrelerinde kabul görmektedir.
evren 15 milyar yıl önce tek bir noktada toplanmıştı. Bu nokta sonsuz bir yoğunluk ve ısı anlamına geliyordu. Yoğunluk sonsuzdu ama bir hacmi yoktu. Büyük Patlama`dan önceki dönem evrenin olmadığı, herşeyin "yok"olduğu dönemdi. Teoriye göre, büyük bir patlama ile sonsuz yoğunluk hızla dağılmaya başlamıştır.* Büyük Patlama ile, evren "yok" iken, "varolmaya" doğru yola çıkmıştır. evrenin sürekli genişlemesi Büyük Patlama’nın en büyük delilidir

"Bugün galaksiler her yöne doğru bizden uzaklaşır. Kozmolojistler evreni şişen bir balon yüzeyi gibi düşünür Şüphesiz* uzay, balonun yüzeyi gibi 2 değil 3 boyutludur ve her yöne doğru genişler."
Gök cisimlerinin kaçma hızı uzaklık arttıkça artar , bizden bir milyar ışık yılı uzaklıktaki Ursa-Major Takım Yıldızı, her saniye dünyadan 1.500 kilometre uzaklaşırken, çok daha uzak olan Hidra Takım Yıldızı’nın uzaklaşma hızı saniyede 6.000 kilometredir. Evren* genişlemesinin başladığı bir an olması gerekir. genişlemeyi tersine doğru düşünür ve evrenin gelişmesini geriye çekersek o zaman her şey, 15 milyar yıl önce sonsuz yoğunlukta tek bir matematiksel noktada,* toplanacaktır.

BigBang teorisinin en büyük önemi, evrenin* başlangıcı olduğunu ispatlamasıdır. Çoğu kişi, Allah`ın evreni Big-Bang ile -veya başka bir şekilde- yarattığını* bundan sonraki olayların "kendi kendine" işlediğini zanneder. Bu mantığa göre, Allah yalnızca "ilk hareket"i yaratmıştır ve evren birbiri ardına dizili domino taşları gibi kendiliğinden oluşmuştur. Oysa bu düşünce kökten yanlıştır. Big-Bang, evrendeki ilk harekettir. Evrenin patlamayla oluşması ve yaşadığımız dengenin kendi kendini oluşturması düşünülemez. kuralsız bir patlamayla dağılan parçacıkların, galaksileri, yıldız sistemlerini ve Güneş sistemini kendi kendine oluşturduğu sonucuna varılamaz. Tek bir atomun bile, kendi kendine şekillenmesi düşünülemez

koca bir evrenin bir patlamanın "kudretiyle" oluştuğunu söylemek akıldışıdır Bunlar Allah`ın ilmiyle gerçekleşmiştir. Kuran`da Allah`ın önce "gökleri" yarattığını, yeryüzünü düzenlediği, dağları varettiği ardından atmosferi düzenlediği, en sonra da canlıları var ettiği bildirilir Kuran ayetleri Allah`ın evrendeki tüm varlıkları yönettiğini bildirmektedir:
"Şüphesiz Allah, gökleri ve yeri kudreti altında tutuyor. Andolsun,* zeval bulacak olurlarsa, kendisinden sonra kimse onları tutamaz. O, Halim`dir, bağışlayandır." (Fatır Suresi, 41)
Sizi diri tutan, sonra öldürecek, sonra da diriltecek olan O`dur. Gerçekten insan pek nankördür." (Hac Suresi, 66) Gökten yere her işi O evirip düzene koyar..." (Secde Suresi, 5)

"Allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir, durmadan iner; sizin gerçekten Allah`ın her şeye güç yetirdiğini* Allah`ın ilmiyle her şeyi kuşattığını bilmeniz, için." (Talak Suresi, 12)
BigBang, evrenin başlangıcıyla ilgili en tutarlı teoridir Atomların, yıldızların, galaksilerin hangi sebep-sonuç ilişkisiyle yaratıldıkları bilinmez Ama kuşkusuz Allah insanı bir su damlasını sebep kılarak yarattığı gibi, evreni de sebepler zinciri içinde yaratmıştır bu sebebin çıkışı bir patlama veya başkası olabilir. hiçbir aşama Allah’tan bağımsız kendi kendine oluşmamıştır. mükemmellik onun üstün ilmi ve kudretiyledir
Tüm evren,* insanoğluna yararlı kılınmıştır. Kuran, `Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin emrinize verdi; yıldızlar emre hazır kılınmıştır. Şüphesiz bunda, akıllı bir topluluğa ayetler vardır.` (Nahl Suresi, 12) Kuran`da evrenin ve dünyanın yaratılışı Kuran haberleri, bilimsel gerçeklere uygundur.

Kuran ve Bilim Hakkında

Kuran ayetleri evren hakkındaki bilgiler ve bilim ile paraleldir ateist "bilim adamları Kuran`a önyargılı* yaklaşır. Allaha inanmayanlar Kuran`ın Hz. Muhammed tarafından "yazıldığını" öne sürer Kuran`ın bilimle çelişeceğini söyler . ayetleri çarpıtırlar müslümanlar, ise hataya düşerek, Kuran`ı bir "bilim kitabı"olarak tanıtırlar Kuran`ın bilimle çelişmediğini ispatlarken, neredeyse tüm bilimin Kuranda olduğunu söylerler. bilimsel gelişme için, formül ya da deneylerle uğraşmak yerine, Kuran`ın araştırılmasının faydalı olduğunu öne sürerler .
Oysa, Kuran ayetlerinden anladığımıza göre, Kuran bir "bilim kitabı"değildir. Bilime öncülük etmek, kimya formülleri aktarmak ya da kuantum fiziği öğretmek için indirilmemiştir.

Kuran`ın ne amaçla indirildiğini ayetler şöyle açıklar "Elif, Lam, Ra. Bu bir Kitap`tır ki, Rabbinin izniyle insanları karanlıklardan nura, O güçlü ve övgüye layık olanın yoluna çıkarman için sana indirdik." (İbrahim Suresi, 1) Kuran) Temiz akıl sahipleri için bir hidayet rehberi ve bir zikirdir." (Mümin Suresi, 54) Kuran, müminlere rehber olarak indirilmiştir. Onları "karanlıkdan aydınlığa" inkardan imana çıkaracak Allah`a nasıl kulluk edeceklerini, ve rızayı nasıl arayacaklarını açıklayacaktır. Kuran, müminin ibadetlerini nasıl yapacağını açıklar.Müminin ibadetleri Namaz, oruç gibi doğrudan Allah`a karşı yapılan ibadetler ve "iyiliği emredip-kötülüğü engellemek" olarak özetlenen toplumsal ibadetlerdir

Kuran, mümine, "iyiliği emredip, kötülükten sakındırırken" dini anlatırken ve din düşmanlarına karşı mücadele ederken ne gibi yöntemler izlemesi gerektiğini ne tür insanlarla ve toplumlarla karşılaşacağını tarif eder. ayette "De ki..." ve "Derler ki..." ifadeleri müminlerin insanlarla nasıl bir diyalog içine gireceğini anlatır.Kuran bir sosyoloji " ya da "psikoloji kitabıdır" diyemeyiz. Kuran kendisini rehber edinen müminlere, Allah`a yakınlaşma ve Allah yolunda mücadele için girişecekleri çabada yardımcı olmak üzere psikolojik ve sosyolojik bilgiler verir bilgiler* sosyoloji ya da psikoloji kitabında verilemeyecek kadar özlü ve doğrudur Kuran* dünyaya nizam veren* müminlere, politik bilgiler verir. Dünyada etkin "güç odakları"nı Müslümanlara kimin düşmanlık besleyeceğini Dünyadaki bozguncuları açıklar. Ama bundan Kuran siyaset bilimi kitabıdır" sonucu çıkmaz.

Kuran müminlere "rehberlik" eder Kuran tarihsel bilgilerde verir: tarih Kuran`dan öğrenilmez ama Kuran, tarihin en önemli anahtarını vermekte, müminlerle din düşmanları arasındaki mücadelenin tarihteki yerinden bahseder
Bilim, araştırma ve deney sonuçlarından elde edilir. Bu, Allah`ın "yerde ve gökte"ki ayetlerinin incelenmesi için verilen Kuran emrinin gereğidir. Kuran`dan kimya formülleri çıkarmak hatadır Kimya formülleri, müminin "ibadetlerinde önem taşımaz Bu kimyacıların işidir. laboratuarda yapılacaktır. Kuran ayetleri* bilimsel gerçeklere değinir. mümin siyaset bilimcisi"olmasa* politik ortamı bilmesi gerekiyorsa; "bilim adamı" olmak zorunda olmasa da, Allah`ın yarattıklarını tanımalıdır Kuran, evrenin yaratılışı, insanın doğumu, atmosferin yapısı gibi konularda bilgiler verir. Bu bilgilerin, modern bilimin son bulgularıyla uyumlu olması Kuran`ın "insan yazması"olmadığını ortaya koyar.*
*

KURAN ALLAH SÖZÜDÜR

Kuran öyle bir kitaptır ki, içindeki* haberlerin hepsi doğrudur Bilimde, gelecekten verilen haberlerde matematiksel şifrelemelerde hiçbir insan tarafından bilinemeyecek gerçekler ayetlerde bildirilmiştir. bilgilerin o dönemin bilgisiyle ve teknolojisiyle edinilmesi mümkün değildir. bu Kuran`ın insan sözü olmadığının apaçık* ispatıdır. Kuran, herşeyi yoktan var eden ve ilmiyle tüm varlıkları kuşatan Yüce Allah`ın sözüdür.
Allah ayetinde, Kuran`la ilgili olarak, "Eğer o, Allah`tan başkasının katından olsaydı, kuşkusuz** çelişkiler bulacaklardı" buyurmaktadır. (Nisa Suresi, 82). Kuran`da hiçbir çelişki yoktur içindeki* her bilgi, İlahi kitabın mucizelerini ortaya koyar

İnsana düşen Allah`ın indirdiği İlahi kitaba sarılmak ve onu* yol gösterici olarak kabul etmektir. Allah, ayetinde şöyle seslenir: “Bu indirdiğimiz mübarek* Kitap`tır. O`na uyun korkup-sakının. Umulur ki esirgenirsiniz.„ (Enam Suresi, 155) Hak Rabbinizdendir dileyen iman etsin,
dileyen inkar etsin…„ (Kehf Suresi, 29) O (Kuran), bir öğüttür. dileyen, düşünüp-öğüt alsın.„ (Abese Suresi, 11-12)


KURAN`IN MATEMATİKSEL MUCİZELERİ

Kuran`ın "matematiksel mucize"si de vardır.* mucizeye* örnek, Kuran`daki kelime tekrarlarıdır Birbiriyle ilgili kelimeler şaşırtıcı bir biçimde aynı sayıda tekrarlanır. "Yedi Gök" tabiri 7 kere geçer. "Göklerin yaratılışı (halkusemavat) 7 kere
"Gün (yevm)"* 365 kere geçerken,
çoğul günler (eyyam ve yevmeyn)" kelimeleri 30 Ay" kelimesi ise 12`defa tekrarlanır
"Hıyanet" kelimesi 16 kere geçerken, "
habis" kelimesinin tekrar sayısı da 16`dır.
"Bitki" ve "ağaç" kelimelerinin tekrar sayısı* 26.
"Ceza" kelimesi 117 kere yer alırken,
affetmek" ifadesi bu sayının 2 katı* 234 kere geçer


DE DEDİLER* 332 kere
"Dünya" ve "ahiret" kelimesi 115 kez
ŞEYTAN MELEK* 88 kere
İman" kelimesi Kuran boyunca 25 kere tekrarlanır, "
"Zekat" kelimesi 32 kere tekrarlanırken,
bereket" kelimesinin tekrarlanış sayısı da 32.
"Rahmet" kelimesi 79, "hidayet" kelimesi 79 kere "İyiler (ebrar)" 6 kere, "facirler" ise 3 kere geçer.
"Yaz-sıcak" Kış-soğuk" kelimeleri 5
Sizi yarattı" ifadesi ve "kulluk" kelimesi 16.
"Şarap (hımr)" ve "sarhoşluk (sekere)"* 6.
ZENGİNLİK FAKİRLİK* 26 kere
"İnsan" 65 kere geçer;

KURAN`DA EBCED HESABI

Sözcüklerin alfabede sayı değerleri vardır. her harf bir rakama tekabül eder. Bundan istifade* çeşitli işlemler vücuda getirilir. bu işleme "ebced hesabı" Hisab-ı Cümel" denir. Ebced alfabesinin her harfinin bir rakama tekabül etmesinden faydalanan müslümanlar, bunu* kullanmışlardır. Cifr ilmi bu yöntemlerdendir. Cifr: "İstikbalden* haber veren ilmin adıdır." sembolik şekiller ve harflerin ebced* karşılıkları üzerinde yapılan yorumlar, bu sahayla meşgul olanların başvurdukları yollardandır Ebced ile cifr arasındaki fark: Ebced gerçekleşmiş olanın, cifr ise gerçekleşmesi muhtemel olanın ilmidir.
Bu hesap yöntemi, Kuran indirilmeden önce kullanımı yaygın* bir yazım şeklidir. Arap tarihindeki olaylar, harflere rakam değeri verilerek yazılır ve her olayın tarihi de kayda geçirilirdi

ebced yöntemiyle, Kuran ayetleri incelendiğinde, birtakım tarihlere denk geldiğini görürüz. ayetlerde bahsedilen olayların, ebced tarihlerinde gerçekleştiğini ve ayetlerde* işaret bulunduğunu anlarız. Doğrusunu en iyi Allah bilir 1969 da Ay`a Çıkılmasına Kuran`da İşaret Edilir Saat ve kıyamet yakınlaştı ve ay yarıldı.„ (Kamer Suresi, 1)"Şakka" kelimesi Arapça`da "ikiye yarılma, ayrılma" çizilme, kabartma, toprağı sürme, toprağın kazılmasıdır

Biz şüphesiz, suyu akıttıkça akıttık.
yeri yardıkça yardık. onda taneler bitirdik.
Üzümler, yoncalar. Zeytinler, hurmalar. Boyları birbiriyle yarışan ve içiçe girmiş ağaçlı bahçeler. Meyveler ve otlaklıklar.„ (Abese Suresi, 25 - 31)
ayette "şakka" kelimesi "ikiye yarılma, ayrılma"* değil, "Toprağın yarılıp, ekinlerin bitmesi" manasında kullanılmıştır. "şakka" kelimesi bu manadadır (Kamer Suresi, 1. ayet) "Ay`ın yarılması" anlamı, aynı zamanda 1969 da Ay`a çıkma olayında Ay toprağında yapılan faaliyetlerdir (En doğrusunu Allah bilir)* bu konuda çok önemli bir işaret daha vardır. Kamer Suresi`nde geçen ayetin kelimelerinin ebcedi bizlere 1969 rakamını verir
...Saat ve ay yarıldı... HİCRİ: 1390 MİLADİ: 1969* 1969`da Amerikalı astronotlar Ayda incelemeler yapmış, Ay`ın toprağı kazılmış, yarılmış ve örnek alınarak Dünya`ya getirilmiştir.


KURAN’DA 19 MUCİZESİ

Kuran`ın matematiksel mucizesinin bir başka yönü 19 sayısının, ayetlerin içine* yerleştirilmesidir Müddessir Suresi`nin 30. ayetindeki sayı, Kuranda şifrelenmiştir. Besmele 19 harftir. Kuran 114 (19x6) sureden oluşur. İlk vahyolan sure (96. sure) sondan 19. suredir. Kuran`ın ilk vayhedilen ayetleri 96. surenin ilk 5 ayetidir ve bu ayetlerin toplam kelime sayısı 19`dur. Vahyedilen ilk sure (Alak Suresi) 19 ayete sahiptir. Son vahyedilen sure* Nasr, toplam 19 kelimeden oluşur. surenin Allah`ın yardımından söz eden ilk ayeti 19 harftir. Kuran`da 114 besmele bulunur. Bu da 19`un 6 katıdır.
Kuran`da 113 sure besmele ile başlar. Başında besmele bulunmayan tek sure, 9 numaralı Tevbe Suresi`dir. Kuran`da sadece Neml suresinde iki besmele bulunmaktadır. Bu besmelelerden biri surenin başında diğeri ise 30. ayette yeralır.

Tevbe Suresi`nden Neml Suresi`ne kadar sure numaralarının toplamı; 342`dir. Bu da 19`un 18 katıdır. Kuran`da geçen "Allah" kelimesinin toplam sayısı 2698 (19x142)`dir. Kuran`da geçen "Rahim" kelimesinin toplam sayısı 114 (19x6)`tür. Kuran`da geçen* sayıları* topladığımızda çıkan sayı 162.146`dır. Bu da 19`un 8534 katıdır: Kuran`ın en başından itibaren 19 ayete sahip ilk suresi İnfitar Suresi`dir. Kaf harfi ile başlayan 50. surede 57 (19x3) adet kaf harfi vardır. Kaf Suresi`nin ilk ayetinde Kuran için kullanılan Mecid kelimesinin ebced değeri 57 (19x3)`dir. suredeki kaf harflerinin toplamı da 57`dir. Kaf Suresi`ndeki kaf harflerini topladığımızda 19`un 42 katı olan 798 sayısını elde ederiz. 42 sayısı ise başlangıç harflerinde* kaf olan diğer surenin numarasıdır. Tüm Kuran`da; Resul* kelimesi 513 (19x27) kere, Etiu (itaat ediniz) kelimesi 19 kere, Rab kelimesi 152 (8x19) kere, Abd (kul), Abid (kulluk eden kişi) ve İbadet kelimeleri ise toplam 152 (8x19) kere geçer

KURAN`IN GELECEKLE İLGİLİ HABERLERİ

Kuran`ın mucizevi yönlerinden biri de, gelecekteki* olayları haber vermesidir.* Fetih Suresi`nin 27. ayetinde, müşriklerin işgalinde bulunan Mekke`yi fethedecekleri müminlere önceden* müjdelendi:
Andolsun Allah, elçisinin rüyasının hak olduğunu doğruladı. Allah dilerse, mutlaka siz Mescid-i Haram`a güven içinde, saçlarınızı tıraş etmiş, kısaltmış olarak* ve korkusuzca gireceksiniz. Fakat Allah, bilmediğinizi bildi, size bir fetih nasib) kıldı
(Fetih Suresi, 27) ayette, Mekke`nin fethinden önce* bir başka fetih haber verilmektedir. ayetteki gibi müslümanlar önce, Yahudiler`in elindeki Hayber Kalesi`ni fethetmişler, daha sonra da Mekke`ye girmişlerdir. Gelecekten haber vermesi Kuran`daki üstün hikmetlerdendir.

Kuran`ın sonsuz ilm sahibi olan Allah`ın sözüdür hiçbir insanın sahip olamayacağı bilgilerle* gelecekten haberler verir bunlardan biride* Bizans`ın yenilgisi Dünya`nın en alçak noktasında Rumlar`ın yenilgiye uğramasıdır. ayette* "en alçak nokta" belirtilmektedir. teknoloji ile böyle bir ölçümün yapılması ve Dünya`nın en alçak noktasının belirlenmesi mümkün değildir. Bu, herşeyden haberdar olan Allah`ın insanlara haber vermesidir. Kuran`ın Rum Suresi`nde Bizans İmparatorluğu`nun yenilgiye uğradığı, ama çok kısa bir zaman sonra galip geleceği bildirilmiştir:
“Elif, Lam, Mim. Rum orduları yenilgiye uğradı. “Dünyanın en alçak yerinde".onlar, yenilgiden sonra yeneceklerdir. Üç ile dokuz yıl içinde.* önce ve, sonra emir Allah`ındır. o gün müminler sevineceklerdir.„ (Rum Suresi, 1-4)

ayetler, Hıristiyan Bizanslılar`ın, putperest Perslere yenilmesinden yaklaşık 7 sene sonra, M.S. 620 de* indirilmişti. ayetlerde Bizans`ın galip geleceği haber veriliyordu. Oysa Bizans büyük kayıplara uğramıştı tekrar galip gelmesi imkansızdı Persler değil Avarlar, Slavlar ve Lombardlar Bizansa karşı büyük tehditti. Avarlar İstanbula kadar gelmişlerdi. Bizans Kralı Heraklius, ordunun masrafları için kiliselerdeki altın ve gümüşün eritilip paraya çevrilmesini emretti. valiler Kral Heraklius`a isyan etmiş, İmparatorluk parçalanma noktasına gelmişti. Bizans toprağı Mezopotamya, Kilikya, Suriye, Filistin, Mısır ve Ermenistan Persler`in işgaline girmişti, herkes Bizans`ın yok olmasını bekliyordu tam bu dönemde, Rum Suresi`nin ilk ayetleri vahyedildi ve Bizans`ın dokuz yıl geçmeden* galip geleceği haber verildi.

galibiyet imkansız gözüküyordu ki, Arap müşrikleri ayetleri alay konusu yaptılar Kuran`da haber verilen zaferin, gerçekleşmeyeceği düşünülüyordu
Kuran`ın tüm haberleri* gerçekti. Rum Suresi`nin ilk ayetlerinin indirilmesinden* 7 yıl sonra, M.S. 627 de Bizans ve Pers İmparatorlukları* Ninovada savaştı Bizans ordusu, Persler`i yenilgiye uğrattı.* Persler işgal ettikleri yerleri Bizans`a geri verdi Böylece Allah`ın Kuran`da bildirdiği "Rum`un zaferi", gerçek oldu. ayetlerdeki bir başka mucize de,* kimsenin tespit etmesinin mümkün olmadığı coğrafi bir gerçeğin haber verilmesidir. Rum Suresi`nin 3. ayetinde, Rumlar`ın "Dünyanın en alçak yerinde" yenildikleri belirtilir. Arapçası "Edna el ard"* olan* ifade, meallerde "yakın bir yer" olarak* tercüme edilir.

Edna" kelimesi Arapça`da "alçak" "deni" kelimesinden türemiştir en alçak" anlamına gelir. "Ard" yeryüzü demektir. Dolayısıyla "Edna el ard" ifadesi Yeryüzünün en alçak yeri"* demekdir.
Bizans* ile Perslerin savaşı, yeryüzünün en alçak noktasında gerçekleşmiştir. savaşın yeri, Suriye, Filistin ve şimdiki Ürdün topraklarının kesiştiği Lut Gölü havzasıdır. deniz seviyesinden 395 metre aşağıda olan Lut Gölü, yeryüzünün "en alçak" bölgesidir. Rumlar, ayetteki gibi, "yeryüzünün en alçak yeri"nde yenilmişlerdir.* Lut Gölü`nün rakımı modern ölçümlerle tespit edilmiştir. Daha önce* kimsenin Lut Gölü`nün Dünya`nın en alçak bölgesi olduğunu bilmesi mümkün değildir. bu bölge Kuran`da "Yeryüzünün en alçak yeri" olarak tanımlanmıştır. Bu, Kuran`ın İlahi bir söz olduğunun delilidir

ANNE SÜTÜ

Anne sütü, bebeğin besinini eksiksiz gidermek ve bebeği enfeksiyonlara karşı korumak üzere Allah tarafından yaratılmış eşsiz bir karışımdır.* teknoloji ile hazırlanan bebek mamaları bu mucizevi besinin yerini tutamamaktadır. Anne sütünün bebeğe* faydaları her geçen gün artmaktadır. Bilimin anne sütü ile ilgili* keşfettiği gerçeklerden biri ise bebeğin anne sütü ile 2 yıl boyunca beslenmesinin faydalı olduğudur. Bilimin yeni keşfettiği önemli bilgiyi Allah bizlere "…Onun sütten ayrılması, iki yıl içindedir..." ayetiyle 14 asır önce bildirmiştir.
Biz insana anne ve babasını onlara iyilikle davranmayı tavsiye ettik. Annesi onu, zorlukla karnında taşımıştır. Onun sütten ayrılması, iki yıl içindedir. "Hem bana, hem anne ve babana şükret, dönüş yalnız banadır."„ (Lokman Suresi, 14)

İNSANIN DOĞUMU

Kuran`da insanlar imana çağırılırken Allah gökleri, yeryüzünü, hayvanları ve bitkileri örnek gösterir. ayetlerde insanın kendi yaratılışına dönüp bakması öğütlenir. İnsanın nasıl yeryüzüne geldiği, hangi aşamalardan geçtiği ve temel maddesinin ne olduğu hatırlatılır. ayette şöyle denir Sizleri Biz yarattık, tasdik etmeyecek misiniz?* rahimlere dökmekte olduğunuz meniyi gördünüz mü? Onu sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa yaratıcı Biz miyiz?„
(Vakıa Suresi, 57-59) İnsanın yaratılışı ve mucizevi özelliği, ayette vurgulanır. öyle bilgiler vardır ki, bunlar 7. yüzyıl insanlarının asla bilemeyeceği detaylardır. İnsan, meninin tamamından değil, çok küçük bir parçası spermadan yaratılır. Bebeğin cinsiyetini erkek belirler. İnsan embriyosu ana rahmine* bir sülük gibi yapışır. İnsan ana rahminde üç karanlık bölgede gelişir.

Kuran`ın indirildiği yüzyılda insanlar elbette doğumun temel maddesinin cinsel ilişki ve meni ile ilgili olduğunu biliyordu Çocuğun 9 ayda doğduğu rahatlıkla gözlenen,* araştırma gerektirmeyen bir konu idi. Ancak bilgiler o devrin insanının bilgisinin çok üstündeydi. Bunlar, 20. yüzyıl bilimi tarafından keşfedildi.


MENİDEN BİR DAMLA

Erkekten atılan 250 milyon kadar spermden çok az bir miktarı yumurtaya ulaşır. Yumurtayı dölleyecek olan sağ kalmayı başaran 1000 kadar spermden sadece bir tanesidir. İnsanın tüm meniden değil, meninin içindeki çok küçük bir parçadan oluştuğu, Kuran`daki "akıtılan meniden bir damla su" tanımlaması ile haber verilir. Meniden Bir Damla
Cinsel birleşmede erkekten bir kerede ortalama 250 milyon sperm atılır. Spermler yumurtaya varana kadar anne vücudunda zorlu bir yolculuk geçirir yolculukta 250 milyon spermin ancak bin kadarı yumurtaya ulaşır. Beş dakikada sona erecek yarışın sonunda yarım tuz büyüklüğündeki yumurta, spermlerden yalnızca birini kabul eder insanın özü, meninin tamamı değil, küçük bir parçasıdır. Kuran`da bu gerçek şöyle açıklanmıştır
“İnsan, ‘kendi başına ve sorumsuz` bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi, akıtılan meniden bir damla su değil miydi?„ (Kıyamet Suresi, 36-37) Dikkat edilirse Kuran`da, insanın meninin tamamından değil, onun içindeki küçük bir parçadan yapılmıştır* ancak modern bilim yeni* keşfeddiği bir gerçeği açıklaması kuraanın İlahi kaynaklı bir bilgi olduğunun delilidir.

MENİDEKİ KARIŞIM

Meni olarak adlandırılan ve spermleri taşıyan sıvı sadece spermden oluşmaz. meni, birbirinden farklı sıvıların karışımından oluşur. sıvıların, spermin enerjisini karşılayacak şekeri bulundurmak, sperm hareketini sağlamak gibi görevleri vardır. Kuran`da meniden söz edilirken bilimsel bir gerçeğe işaret edilmekte ve meni "karmakarışık" bir sıvı olarak tarif edilmektedir: “Şüphesiz insanı, karmaşık bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. onu işiten ve gören yaptık.„ (İnsan Suresi) ayette meninin karışım olduğuna işaret edilir, insanın karışımın "özünden" yaratıldığı vurgulanır O, yarattığı herşeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya çamurdan başlayandır. onun soyunu bir özden, bir sudan yapmıştır.(Secde Suresi, 7-8) Kuran`da erkeklik ve dişiliğin, "rahime dökülen meniden" yaratıldığı bildirilmiştir. Oysa yakın zamana kadar cinsiyetin anne tarafından belirlendiği sanılıyordu. Kuran`da verilen bilgiyi bilim 20. yüzyılda keşfetmiştir. Kuran`da insanın yaratılışı asırlar öncesinden haber verilmiştir.

BEBEĞİN CİNSİYETİ

Yakın bir zamana kadar, insanlar, cinsiyetin anne hücreleri tarafından Ya da anne ve babadan gelen hücrelerce belirlendiğini zannediyordu. Kuran bu konuda farklı bir bilgi vermiş erkeklik ve dişiliğin, "rahime dökülen meniden" yaratıldığını bildirmiştir:
“Rahime dökülen meniden erkek ve dişi iki çifti O yarattı...„ (Necm Suresi) Kuran`daki bilgi genetik ve mikrobiyoloji biliminin gelişmesiyle ispatlandı. Cinsiyetin erkekten gelen sperm hücreleri tarafından belirlendiği anlaşıldı. Cinsiyeti belirleyen etken, kromozomlardır. İnsan yapısını belirleyen 46 kromozomdan iki tanesi cinsiyet kromozomudur Bu iki kromozom erkekte XY, kadında ise XX olarak tanımlanır. Bunun sebebi kromozomların bu harflere benzemesidir. Y kromozomu erkeklik, X kromozomu ise kadınlık genleri taşır.

insanın oluşması, erkek ve kadında çiftler halindeki kromozomların birer tanesinin birleşmesi ile başlar. Kadında yumurtlamada ikiye ayrılan eşey hücresinin her iki parçası da X kromozomu taşır. erkekte ikiye ayrılan eşey hücresi, X ve Y kromozomları içeren iki farklı sperm meydana getirir. Kadında bulunan X kromozomu erkekteki X kromozomunu içeren spermle birleşirse doğan bebek kız olacaktır. Y kromozomu ile birleşirse doğacak çocuk erkek olur.doğacak çocuğun cinsiyeti, erkekteki kromozomlardan hangisinin kadının yumurtasıyla birleşeceğine bağlıdır.
genetik ortaya çıkıncaya dek, yani 20. yüzyıla kadar bunların hiçbiri bilinmiyordu. çocuğun cinsiyetinin kadın tarafından belirlendiği yaygındı. kız çocuk doğuran kadınlar kınanırdı.

Oysa Kuran`da, insanlara genlerin keşfinden 13 yüzyıl önce batıl inanışı reddeden bir bilgi verilmiş, cinsiyetin kökeninin kadın değil, erkektekj meni olduğu bildirilmiştir. X kromozomu dişilik, Y kromozomu erkeklik taşır. Anne yumurtasında yalnızca dişi cinsiyeti belirleyen X kromozomu . Babadan gelen menide ise hem X hem de Y kromozomu taşıyan spermler bulunur. bebeğin cinsiyeti annenin yumurtasını dölleyen spermin X ya da Y kromozomu taşımasına bağlıdır. ayetteki gibi bebeğin cinsiyetini babadan gelen meni belirler Kuran`ın indirildiği asırda bilinmeyen bilgi, Kuran`ın Allah sözü olduğunu kanıtlar

RAHME ASILIP TUTULAN ALAK

Kuran`ın insan hakkında verdiği bilgileri incelediğimizde bilimsel mucizelerle karşılaşırız.
Erkekten gelen sperm ve kadındaki yumurta birleştiğinde, doğacak bebeğin özü de oluşur Biyolojide "zigot" olarak tanımlanan tek hücre zaman yitirmeden bölünerek çoğalacak ve giderek küçük bir "et parçası" haline gelecektir.
zigot büyümesini boşlukta gerçekleştirmez. Rahim duvarına tutunur. uzantılar sayesinde toprağa yerleşen kökler buraya yapışır. ihtiyaç duyduğu maddeleri anne vücudundan emebilir. İşte bu Kuran mucizesidir. Allah Kuran`da, anne rahmine tutunarak gelişen zigottan söz ederken, "alak" kelimesini kullanır Yaratan Rabbin adıyla oku. O, insanı bir "alak"tan yarattı. Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir.„ (Alak Suresi, 1-3)

"Alak" kelimesinin Arapça`daki anlamı "bir yere asılıp tutunan şey" demektir. deriye yapışarak kan emen sülükler için kullanılır. anne karnında gelişen zigotu bu özelliğiyle tarif eden bir kelime kullanması, Kuran`ın Alemlerin Rabbi Allah tarafından indirildiğinin kanıtıdır. Anne karnındaki bebek, ilk aşamada annesinin kanından beslenmek için rahim duvarına yapışan bir zigottur embriyolojik oluşum Kuran`da, "asılıp tutunan" anlamına gelen, deriye yapışıp kan emen sülükler için de kullanılan "alak" kelimesiyle 14 yüzyıl önceden mucizevi bir biçimde bildirilmiştir.*

KEMİKLERİN KASLA SARILMASI

Ayetlerde, anne karnında önce kemiklerin oluştuğu, sonra kasların ortaya çıkarak kemikleri sardığı haber verilmektedir: su damlasını bir alak olarak yarattık; alak`ı* bir çiğnem et parçası olarak yarattık çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık kemiğe et giydirdik; bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir.„
(Müminun Suresi, 14) Anne karnındaki gelişimi inceleyen bilim embriyolojidir. Ve embriyolojide yakın zamana kadar kemiklerle kasların birlikte ortaya çıkarak geliştikleri sanılmıştır. bazı kimseler ayetlerin bilime ters düştüğünü iddia etmiştir. Ancak gelişen teknoloji ve yapılan mikroskobik incelemeler, Kuran`da bildirilerin eksiksiz ve kesin olduğunu ortaya koymuştur.

incelemeler göstermektedir ki, anne karnında ayetlerdeki gibi bir gelişme gerçekleşir embriyoda kıkırdak doku kemikleşir. kas hücreleri kemiklerin etrafındaki dokudan seçilerek biraraya gelir ve kemikleri sarar. 6. haftada kıkırdaklaşmanın devamı olarak ilk kemikleşme köprücük kemiğinde ortaya çıkar. 7. hafta sonunda uzun kemiklerde kemikleşme başlar Kemikler oluşurken kas hücreleri kemiği çevreleyen dokudan seçilerek kas kitlesini meydana getirir. Kas dokusu kemiğin etrafında ön ve arka kas gruplarına ayrışır.
Anne karnındaki gelişimini tamamlayan bebeğin kemikleri belli bir dönem sonra kaslarla sarılmaktadır.*

insanın Kuran`daki oluşumu,embriyolojiyle uyum içindedir. İnsanın anne karnındaki gelişimi Kuran`da haber verilmiştir. Müminun Suresi`nin 14. ayetindeki gibi anne karnındaki embriyonun ilk aşamasında kıkırdak doku kemikleşir. kemikler kas hücreleri tarafından sarılır. Allah bu gelişimi, ". o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık kemiklere et giydirdik..." ifadesiyle en açık şekilde tarif eder


BEBEKLERİN RAHİMDE ÜÇ EVRESİ

Kuran`da insanın anne karnında üç aşamalı bir yaratılışla yaratıldığı bildirilir Sizi annelerinizin karınlarında, üç karanlık içinde, bir yaratılıştan bir başka yaratılışa dönüştürüp yaratmaktadır. İşte Rabbiniz Allah budur, mülk O`nundur. O`ndan başka ilah yoktur. Buna rağmen nasıl çevriliyorsunuz?„
(Zümer Suresi, 6) ayette, insanın anne karnında, birinden diğerine farklılaşan üç ayrı evrede meydana geldiğine işaret edilir. bugün modern biyoloji, bebeğin anne karnındaki embriyolojik gelişiminin üç farklı devrede gerçekleştiğini ortaya koyar embriyoloji kitaplarında şöyle ifade edilir:
Rahimdeki hayat 3 EVREDEN oluşur; preembriyonik (ilk 2,5 hafta), embriyonik (8. haftanın sonuna kadar), ve fetal (8. haftadan doğuma kadar).

Tıp dilinde "trimester" üç dönem" olarak tanımlanan evreler bebeğin gelişim aşamalarıdır üç gelişim safhasının kısaca şöyledir: Preembriyonik evre 1. trimester" olarak anılan ilk evrede zigot bölünerek çoğalır, hücre kitlesi haline geldikten sonra kendini rahim duvarına gömer. Hücreler çoğalarak kendini 3 tabakada organize eder Embriyonik evre: 2. trimester" evresi 5,5 hafta sürer ve canlı "embriyo" olarak adlandırılır. Bu evrede bedenin temel organ ve sistemleri ortaya çıkar. Fetal evre: Gebeliğin "3. trimesteridir embriyo "fetus" diye adlandırılır. gebeliğin sekizinci haftasında başlar ve doğuma dek sürer. ayırt edici özelliği fetusun yüzü, elleri ve ayaklarıyla insan görünümüne sahip bir canlı olmasıdır. Fetüs 3 cm. boyunda olmasına rağmen tüm organları ortaya çıkmıştır. dönem 30 hafta kadar sürer

Anne rahmindeki gelişim ile ilgili bilgiler modern teknolojik gözlemler sayesinde elde edilmiştir. Tüm bilimsel gerçekler mucizevi biçimde ayetlerde haber verilmiştir. İnsanlığın tıbbi konularda hiçbir bilgiye sahip olmadığı dönemde, Kuran`da ayrıntılı ve doğru bilgiler verilmiş olması, Kuran`ın insan sözü değil, Allah Kelamı olduğunun açık bir delilidir. Zümer Suresi`nin 6. ayetinde insanın anne karnında, birinden diğerine farklılaşan üç ayrı evrede meydana geldiğine işaret edilir. embriyoloji bilimi, bebeğin anne karnındaki gelişiminin üç farklı devrede gerçekleştiğini ortaya koymuştur.***


HAREKETLERİMİZİ YÖNLENDİREN BÖLGE

o, tutumuna son vermeyecek olursa, andolsun, onu perçeminden tutup sürükleyeceğiz; O yalancı, günahkar olan alnından.„ (Alak Suresi, 15-16)
ayetlerde geçen "yalancı, günahkar alın" tanımlaması dikkat çekicidir. Çünkü son araştırmalar, kafatasının ön alın bölgesinde, beyni yöneten bölümü göstermiştir. 1400 yıl önce Kuran`da dikkat çekilen bu bölge ve görevine günümüz bilim adamları ancak son 60 yılda açıklama getirmişdir. alın bölgesinin. fonksiyonları şu şekilde geçmektedir: Hareketlerin motivasyonu, planlama öngörüşü ve başlatılması ön alın bölgesinde gerçekleşir. Burası çağırışım birlik korteksinin bölgesidir…"

ön alın bölgesi"Hareket ve saldırganlığın da fonksiyonel merkezidir beynin ön alın bölgesi, planlama, motivasyon ve iyi veya kötü hareketlerin başlatılması, yalan veya doğrunun söylenmesi ile ilgili faaliyetlerin tümünü yürütmektedir. Bilim adamlarının son altmış yılda keşfettikleri Alak Suresi`ndeki "yalancı günahkar alın" ifadesi ile paralellik gösterir. bilimsel gerçekler Kuran ayetlerinde asırlar önce Allah tarafından insanlara haber verilmiştir.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 06.12.2018   #2
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Yaratılış ve kuraan mucizeleri

Kaynak kuraanda yaratılış.com

İnsanı yoktan yaratan Allah'tır. etrafımızı saran tüm güzellikleri, farkında olmadığımız tüm nimetleri, hayranlık uyandırıcı detaylarıyla var eden Yüce Allah'tır. Bu, Allah'ın eşsiz sanatı sonsuz aklıdır Allahu Teala kavrayıp keşfedemediğimiz sistemler yaratmış, her detayda Yücelik ve kudretini göstermiştir kainatta nice güzellikler var etmiştir. Yoktan var eden, her şeyi takdir eden ve her an yaratmaya kadir olan Yüce Allah dilerse yok eder. İnsana düşen, nimetlere şükretmek, Allah'a muhtaç olduğunu bilmek ve yalnızca O'na yönelmektir.
insan, şimdiye kadar ne kadar renkli bir dünyada yaşadığını ve çevresindeki renk çeşitliliğini hiç düşünmemiş olabilir. Renklerin olmadığı bir dünyanın nasıl olabileceği hiç akla gelmemiş olabilir. gözümüzü açtığımız andan itibaren renkli bir dünyayla karşılaşırız. Oysa Allahu teala dileseydi kapkaranlık, renksiz bir yeryüzü ile karşılabilirdik şu anda ışıl ışıl ve rengarenk bir dünyada yaşıyor olmamız Allahın sonsuz hikmetiyledir

BİTKİLER YARATILIŞ MUCİZESİDİR
mucizevi özelliklerle yaratılmışlardır ama insan bunu ve tüm "yaratılış mucizelerini aklına getirmez Tüm hayatında sadece kendi ihtiyaçlarını düşünen, bu yüzden Allah'ın varlığının delillerini göremeyen insanlar Rabbi'ne yönelmelidir gökten su indiren O'dur; içecek ondan, ağaç ondandır hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla ekin, zeytin, hurmalık ve üzüm bitirir. Ve düşünen bir toplum için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 10-11)
TEKNOLOJİ DOĞAYI TAKLİT EDMEKTEDİR Uçağın montajında bilgimiz olmasa da elinizde ki modelle maketi yapılabiilir doğada ki kusursuz tasarım teknolojik aygıtın en kısa yoldan ve en mükemmel biçimde yapılmasını sağlar. Bunun bilincindeki bilim adamları her çalışmada canlıları araştırmakta sistem ve tasarımlarını taklit etmektedir bilim adamları, Allah'ın doğada yarattığı tasarımı görüp incelemekte ilham alarak yeni teknolojiler geliştirmektedir


TÜM DOĞA ALLAH'IN YARATMASIDIR bir kuşun kanatları bir bakterinin tüycüğü bazen de bir yarasanın kafatasın Allah'ın üstün yaratmasıyladır Darwinizm'in büyük bir yanılgı içindedir her sistem üstün bir bilgiyle yaratılmıştır DÜŞÜNEN İNSANLARI
Kuran' düşünmeye davet eder Bakara Suresi'nin 164. ayeti şöyle bildirir “Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün ard arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizdeki gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada yayıp rüzgarları estirmesinde, boyun eğdirilmiş bulutları evirip-çevirmesinde düşünen topluluk için ayetler ibret ve deliller vardır.

Kuran'ın yüzlerce ayeti insanları düşünmeye çağırır. İnsan, sadece kendi bedenini, ve doğayı incelediğinde büyük bir ölçü, sanat, plan ve akıl bulur .Bahçede bulunan meyve ağaçları, ev penceresinden görünen çam ormanı ya da yolda gördüğünüz çınarlar hakkında düşünmüş müydünüz bitkilerin nasıl ortaya çıktığını, hangi aşamalardan geçerek ağaç haline geldiklerini biliyor musunuz?Yoksa bitkilerin varlığı sizin için sadece estetik mi ifade ediyor? Veya "olsalar da olur olmasalar da" diye mi düşünüyorsunuz? yanılıyorsunuz. estetiğe hitap etmenin yanısıra, nefes almanızı sağlayan atmosfer dengesini, oksijen miktarını karbondioksitten zehirlenmeneyi nemin rahatsız edici olmamasını, havanın çok soğuk ya da çok sıcak olmamasını yani rahat yaşamayı bitkilere borçluyuz. Üstelik Bütün canlılar yaşamak için ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri
bitkilerden karşılıyor

fotosentez sistemleri, hiç durmadan enerji ve oksijen üretir, doğayı temizler ekolojik dengeyi sağlar tat, koku, renk gibi estetikleriyle Allah'ın sonsuz ilmini, efkat ve merhametini göz önüne serer Çok özel fayda ve sistemlere sahip bitkilerin bugüne kadar sadece 10.000 türü incelenmiş, insanı hayrete düşüren yaratılış özellikleri ortaya çıkmıştır. Bizi, mutlak gerçeğe ulaştıran neden sorusunun cevabı İlahi rehber Kuran'da emredilmiştir evrenin büyüklüğünü düşünün Akla gelen en büyük genişliktedir dünyadaki hiçbir uzaklık evrenin genişliğini anlatamaz Dünya'nın evrende kapladığı yer bir toz tanesi kadar bile değildir bilgilenip okudukça evrenimizi ve tüm varlıkları Allah'ın yarattığını bileceksiniz. Allah Güneş'i, Ay'ı, Dünyamız'ı evrendeki herşeyi, bizim en güzel ve en rahat bir şekilde yaşamamız için özel olarak yaratmıştır

Kaynak kuraanda yaratılış.com

19. yüzyılda bilime hakim olan materyalistler, evrenin sonsuzdan beri var olan başıboş bir madde olduğunu öne sürmüştü. 20. yüzyıl bilimi bu iddiayı çürüttü bilim, evrenin başlangıcı olduğunu, yoktan yaratıldığını ispatlamışdır. Big Bang Büyük Patlama adlı başlangıçla hem madde hem de zaman yoktan yaratılmıştır. evrendeki fiziksel dengeler olağanüstü bir hassasiyetle belirlenmiştir dünyanın yapısı, uzaydaki konumu ve atmosfer tam olması gerektiği gibi düzenlenmiş. Karbon, oksijen gibi atom ve moleküllerin fiziksel ve kimyasal özellikleri insan yaşamına imkan sağlayacak biçimde belirlenmiştir. evrende tesadüfe yer yoktur. Tüm evren, belirli bir amaçla muhteşem bir uyum, ahenk ve denge ile yaratılmıştır.


Samanyolu Galaksisi'ni, Güneş sistemimizi ve yaşadığımız Dünya gezegenini kuşatan sayısız kanun, denge ve ölçü vardır her biri, insan yaşamına olanak sağlayacak özel bir hesaplamayla düzenlenmiştir. evrende insanın var olması ve yaşamını sürdürmesi birer mucizedir Bir şeyin mucize olması elbette onun Allah Katından geldiğinin delilidir. Her karesi mucize olan evren de, çok açıktır ki eşsiz bir ilim ve kudretle bizi yoktan var eden Yüce Allah'ın eseridir.HAYVANLARDAKİ YARATILIŞ
ALLAH'IN GÜZELLİKLERİNDEN SADECE BİR DEMETTİR tüm canlıların sahip olduğu olağanüstü Rabbimizin eşsiz nimetinin sadece bir kısmıdır unutulmaması gerekirki kimi canlılarda bilinç ve beyin yoktur. canlıların sahip oldukları üstün özellikler örneğin bir arının aklıyla matematik harikası petekler inşa etmesi canlılardaki karmaşık sistemleri, doğayla olan mükemmel uyumlarının tesadüf sonucu oluştuğunu iddia etmek akıl ve mantık dışıdır.


Her canlının üreyip, beslenmesi, üzerinde mutlaka, düşünmelidir İnsanların elde ettikleri, tüm işlemleri canlılar ilk günden beri milyonlarca yıldır, kusursuzca yapar Canlılardaki benzersizliğin kaynağı nedir? Tümü bilinç ve aklın delili olan sistemler nasıl ortaya çıkmıştır? bilinç, kime aittir? karar veren ve uygulayan canlı değildir Her detayda üstün bir bilgi bulunan canlılar rastlantıyla varolamaz kusursuz sistemlerin kendi kendine oluşması asla mümkün değildir. Yeryüzündeki tüm canlılara özellik veren, onlara ne yapmaları gerektiğini ilham eden onları yaratan, üstün akıl ve ilim sahibi, tüm alemlerin Rabbi Allah'tır. Allah'ın emrini yapmak ve her saniye onu düşünülmek için göklerde ve yerde milyonlarca delil vardır

TÜM CANLILAR ALLAHIN GÜZELLİKLERİNDEN BİR DEMETTİR Bunlara tesadüf demek mümkün değildir tesadüflerin, milyonlarca canlıya etki etmesi ve onları üstünlükle donatması imkansızdır. Aksini iddia etmek aklın ve mantığın sınırlarını aşmaktır. canlıları biran düşünmek şükür için yeterlidur ne ilginçtir ki, düşünemeyen insanlar vardır. Ve düşüncesiz insanlar tüm canlıların tesadüf eseri olduğunu iddia ederler.
canlıların davranışları vücutdaki tasarımlar Allah'ın Güzelliklerinden sadece Bir Demettir tüm canlılar Allah'ın varlığına delildir insan Allahı zikretmeli ve her an onu hatırlamalıdır


Gören ve düşünenler için BALARISI ALLAHIN MUCİZESİDİR kusursuz
yaratılmışdır insanların yapamayacağı işleri kusursuz yaparlar. Olağanüstü bir kusursuzluk ve yaratılış sergilerler. Bunun sırrı İlahi emirdir: Kuran'da balarısının Allahın ilhamıyla hareket ettiği buyrulur Baykuşların gece sessizliğinde fark edilmeden avına yaklaşırlar Hayalet Uçak Projesinde baykuşların eşsiz kanat yapısı örnek alınmıştır. kuş kanatlarındaki tüy keskin kenarlıdır. Amcak Baykuş tüyleri bunun tam tersi ince ama keskin olmayan bir yaratılıştadır. Bu özel yaratılış uçuşda sessizlik sağlar. NASA ya göre, baykuşun yumuşak kenarlı tüyleri ve kanatları, hava türbülansını ve gürültüyü engeller Askeri tasarımcılar baykuş kanadını taklit ederek, hayalet uçakları uçurmanın yollarını aramaktadır Doğa Allah'ın üstün yaratmasını gösteren mühendislik harikaları ile doludur

albatroslar Bir ay boyunca yere inmeden 15.000 km. uçabilir kırlangıç
göçlerinde dünyayı dolaşıp 3.000 km kateder çekirgeler, doğumdan kısa süre sonra 6.000 km lik yola çıkar canlıların En hafifleri 35-40 gram en ağırları ise 130 tona varabilir Göçen hayvanlar km lerce mesafeyi, yol gösterici, olmadan hava koşulları ve iklim değişikliği ve düşman göçte karşılaşılan zorluktur bir canlı nasıl karar alıp ne zaman göçeceğini nereden rehberleri kimdir kuşlara yön bulmayı, uzun mesafeler katedemeyi öğreten kimdir Kuşkusuz tesadüf söz konusu değildir. Tüm cevablar bize bilinç ve akıl sahibi bir Yaratıcıyı göstermektedir. Kuran'da "... O'nun, yakalayıp-denetlemediği hiçbir canlı yoktur" (Hud Suresi, 56) ayetiyle bildirildiği gibi canlılar Allah'ın denetimindedir hayvanların hayranlık uyandırıcı göçleri Allah'ın yaratışındaki ihtişamladır


Kaynak kuraanda yaratılış.com

KARINCA yı çok yakından tanırız, her zaman her yerde rastlarız fakat dikkat çekmez, çok becerikli, çok sosyal, çok akıllı bir varlıktır Yaşantımız içinde önem vermediğimiz bu milimetrik varlıkların hayatları mucizelerle doludur Yeryüzündeki her canlı mucizevi özellikler ve hayranlık uyandıran yeteneklerle yaratılmışdır. Tek bir canlı türünde Allah'ın ihtişamlı yaratışının yüzlerce delilini görmek mümkündür. Kuran'da Yeryüzünde hiçbir canlı ve iki kanadıyla uçan kuş yoktur ki, sizin gibi ümmet olmasın. Biz hiçbir şeyi noksan bırakmadık, onlar Rablerine toplanacakdır." (Enam Suresi, 38)
buyrulur ayette dikkat çekilen kuşlar düşünülmesi ve incelenmesi gereken canlılardır.


insanlar bir kitabı ve, kitabın konusunun kendilerini ilgilendirmediğini düşünebilir. bu kitaba ayıracak zamanları olmadığını söyleyebilir insan siyasetle ilgili ya da bir romanı daha çekici ve daha "yararlı" bulabilir Oysa okunan her kitap onu okuyana çok fazla "yararlı" olacak, ona çok fazla katkı sağlayacaktır. Çünkü her kitap, canlıları konu edinir verdiği mesaj çok büyüktür. bir kitap yazmış olmak için değil, çok büyük ve hayati bir gerçeği işaret etmek için ele alınmıştır anahtar gibidirler Anahtar tek başına önemsiz gibi gözükür ama Onu hiç anahtar görmemiş bir insana verirseniz, elindeki şeyi anlamsız ve işe yaramaz görecektir. Oysa bir anahtar, açtığı kilidine göre, dünyanın en önemli şeylerinden biri olabilir belkide bir
kitabın açtığı kilid ve arkasındaki gerçek ise insan için tüm yaşamı boyunca karşılaşacağı en büyük gerçektir.

insan ve içinde yaşadığı evren, en ince noktasına kadar Allah tarafından yaratılmıştır ve O'nun varlığını gösterir ve yüceltir evrenin tek parçasını tek bir bitki ya da tek bir hayvanı düşünmek, insanı tüm evreni anlayıp kavramaya yaklaştırır. Tek bir canlı, evreni anlamaya yarayan bir "anahtar" olabilir.Örümcekler çok az kimse tarafından bilinen şaşırtıcı ve hayranlık verici özelliklerle yaratılmıştır "nasıl" ve "niçin" sorularını soran insan anlamalı düşünmeli ve Rabbinin emrine göre yaşamalıdır ilahi amaca göre yaşamak her şeyden önemlidir.

Gözler Allah'ı göremez, ama Allahın varlığının sayısız delili insanın gözü önündedir. Allah sonsuz akıl ve bilgisini her canlı üzerinde gösterir. Sonsuz merhametiyle, insanlara aciz, akla ve zekaya, sahip olmayan canlılara akılalmaz işler yaptırır. kuşlardan sürüngenlere, balinadan böceklere kadar her canlı, beklenmeyen akılcı ve başarılı davranışlar sergiler insanı şaşırtır. örümceğin çelikten daha sağlam bir ip üretir bir sivrisinek de, dahi insanı şaşırtan davranışlar vardır ama biz sineğe önem vermez değersiz görürüz Allah, Kuran'da buyururki "Şüphesiz Allah, sivrisineği ve, ondan üstün olanı da, örnek vermekten çekinmez. iman edenler bunun Rableri'nden bir gerçek olduğunu bilirler; inkar edenler 'Allah, bu örnekle neyi amaçlamış?' derler. Allah birçoğunu saptırır, birçoğunu hidayete erdirir. Ancak fasıklardan başkasını saptırmaz." (Bakara Suresi, 26)

Yeryüzünde insanı hayrete düşürecek kadar çok canlı türü yaşar. karıncalar, balarıları, köpekler, kediler, sinekler, örümcekler, ve sık rastlamadığımız canlılar vardır. Dünyada yaşayan, kimi zaman ismini duymadığımız, duysak da bilmediğimiz milyonlarca canlı türü yaşar. görmeye alışmadığımız bir böcek türü olan termit Yaşantısı ve görünüşü ile karıncaya benzer Termit şaşırtıcı olabilir. Küçük bir böcekte anlatılacak çok şey olamayacağını düşünenler çıkabilir. bu yanlıştır termitler özellikleriyle hemen fark edilir. bu küçük canlı insana çok farklı bir düşünce ufku açacak özelliklerle donatılmıştır


yeryüzündeki en büyük mucize bakıyor, okuyor ve anlıyor olmaktır Yaşamda ki herşey gözlerimizledir Aile dost kısaca yaşamımızı gözlerimizle tanır göz olmadan dünyayı algılayaz reng şekil manzara ve güzelliğin ne olduğunu bilemeyiz gözlerimizle etrafı görüp bir yazıyı okuyabiliriz bu mucizevi organ bize yükümlülük getirir Allah emrediyor Sizi yaratan size kulak, göz ve gönül veren O'dur. Ne az şükrediyorsunuz (Mülk Suresi, 23) gözdeki mucizeyi insan kavrayamamıştır. göz Allah'ın yeryüzündeki delillerini görmek, şükretmek için nimettir Allah'ın yeryüzündeki ayetlerinden sadece biridir Gözleri düşünmek beni bu teoriden soğuttu" diyen Darwin'den çağımızın bir çok evrimcisine kadar hiçbir yaratılış karşıtı kişi gözün varlığını evrimle açıklayamamıştır.
gözün varlığı, gözü oluşturan hücreler, evrim tarafından açıklanamaz


dünyaya gelişinizi araştırdınız mı bedeni kim yaptı Gözleri elleri kim inşa etti .araştırırsak gerçeği buluruz yıllar önce, tek bir hücreydik gözle görülmez küçük, mikroskobik bir canlıydık. Ama mucize gerçekleşti bakterik hücre, milyarlarca kat büyüyerek bir bebeğe dönüştü. bebek büyüdü akıllı bir insan oldu. O insan şu anda bu yazıyı okuyor!... Peki mucize nasıl oldu İnsanın yaratılışının ne kadar büyük bir mucize olduğunu anlayacak ve insanı bir damla sudan yaratan Yüce Allah'ın sonsuz kudretinin delillerini göreceksiniz. İnsanın "tesadüfen" var olduğunu ileri süren evrim bilime aykırı bir hurafedir sizi yaratan Allah sizi diriltmeye mutlak kadirdir İnsan, 'kendi başına ve sorumsuz' bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi, akıtılan meniden bir su değil miydi? Sonra bir alak (embriyo) oldu, Allah, onu yarattı ve biçim verdi.' ondan, erkek ve dişi çiftler kıldı. Allah Ölüleri diriltmeye güç yetiren değil midir? (Kıyamet Suresi 36-40)

İnsan bedeni, apayrı bir "alem", apayrı bir "şehir" gibidir. Bu şehirde ulaşım yolları, binalar, fabrikalar, teknolojik cihazlar üstün ve şuurlu hücreler, hormonlar birçok harika vardır. Bu küçük "alemde ki olayları düşünmek önemlidir. bunu düşünen bedendeki mükemmel yaratılışa tanık olur tesadüf ve evrimci masallar dinlemez reddedilemeyecek büyük gerçeği görün Allah, sizi üstün bir ilim ve kudret ile yoktan yaratmıştır. insana düşen, her sabah kalktığında kendisine verilen günün ve sahip kılınan bedeni ve Allah'ın her bir lütfu için şükretmektir.

akan kandan haberimiz olmasaydı ve bunu aniden keşfetseydik bizi ilk hayrete düşüren, deri altındaki kırmızı rengin hakimiyeti olurdu. Bu sıvı hiç durmadan akar dışarıya akan kanın bir süre sonra durup pıhtılaşarak, aktığı bölgeyi farklılaştırması şaşkınlığınızı artırırdı. kan olmadan beden yaşayamaz beden olmadan da kan yaşamaz kan sıvısı neden "özeldir bedene kim tarafından, neden ve nasıl yerleştirilmiştir Evrimciler buna tesadüf der insandaki kusursuzluk, evrendeki muazzam düzen, hayvan ve bitkiler, var olan herşey onlara göre tesadüfen" oluşmuştur. yeryüzü incelendiğinde, evrimdeki büyük yanılgı anlaşılır evren öylesine detaylı ve akılcıdır ki tek bir tesadüfün sistemi bozacağı hemen görülür. Sistemdeki her parçada, her kusursuzluk vardır. İnsan yüzyıl önce ve sadece genel hatları ile keşfedilmiştir bu mükemmel sistemi yaratan herşeyden üstün olan, sonsuz güç sahibi Yüce Allah'tır.


Dünyaya geldiğimizden bu yana koku ve tat alır on binlerce kokuyu ve tadı güçlük çekmeden algılayabilir bunu mümkün kılan harikulade sistemlerle yaratılmamızdır Koku ve tat alma duyuları bir ömür boyu dinlenmeden hata yapmadan çalışır bunlar için bir bedel ödemedik; böyle bir beceriyi elde etmek için eğitim alıp özel çaba harcamadık ., koku ve tat almamız burnumuz dilimiz ve beynimiz sayesindedir varlığımızı borçlu olduğumuz organlar bize koku ve tat aldırır dilimizin, burnumuzun ve beynimizin varlığını kime borçluyuz?bazı insanlar bunu düşünmez bu bir hatadır. sahip olduğumuz harika nimetleri Alemlerin Rabbi olan Allah'a borçluyuz. Koku ve tat alma sistemleri incelenirse kusursuz sistemlerin ve hayranlık uyandıran yaratılış delilleri görülür. yaratılış gerçeklerini görüp Allah'ın sınırsız ilm ve kudretine tefekkür edelim sayısız lütuf ve nimete
Şükredelim

elektriksiz hayatta 15 kat asansör çıkar yiyecekleri ısıtamaz televizyon seyredemez müzik dinleyemezdik yaşama hız katan teknolojiden uzak yaşardık bir Şehir nasıl elektriğe bağımlı ise, vücudumuzda her işlemde elektriğe duyar elektrik olmadan canlılık mümkün değildir bu ihtiyaç vazgeçilmezdir.vücud elektronik ile ilgili karmaşık bilgiler içeren elektrik enerjisinden nasıl yararlanacağını bilen akıllı sistemler içerir. bilim vücuddaki elektrik sistemini tarif ederken, elektronikteki terimleri kullanırlar: Piller, motorlar, pompalar, jeneratörler, devreler, akım, direnç, voltaj, yalıtım, Bu terimleri olmadan sinir sisteminin tarifi mümkün değildir. Son yüzyılda keşfedilen teknolojik sistemlerin işlemesi için insan bedeninde ilk andan itibaren mevcut olması, Allah'ın vücudumuzu saran üstün ilminin göstergesidir., Rabbimiz'in sonsuz ilminden örneklerdir

Bir enzim, içinde mikroskobik boyutta yüzden fazla yapının üç boyutlu bir şekilde birleşmesi, aklın zorlukla çözeceği detaylı, kimyasal bir mucizedir. Enzimin Vücuttaki görevi, tüm işlemleri “hızlandırmaktır”. Gözümüzü kırpıp, elimizi hareket ettirmemiz, görüp sindirmemiz, yaşamımız için enzimlerin varlığı şarttır. Bir yazıyı okurken enzimlerin milyarlarcası görevdedir. Aynı anda sayısız işlem yapar, yaşam için gereken sayısız fonksiyonu harekete geçirir. enzimler mucizevi yapılardır Allah'ın verdiği bu nimet Allah'ın şanını yüceltmek için yaratılmıştır. Rabbimiz enzim denen mikroskobik yapıları sebep kılarak, tüm varlıklardaki hakimiyetini gösterir. Enzim mucizesi ile sergilenen tüm detaylar, Allah'ın eşsiz sanatıdır.

bu yazıyı okurken vücudda milyonlarca işlem yapılır. Bu işlemlerle bedeninizin neye ihtiyaçları olduğu hesaplanıp görevleri belirlenir hücre ihtiyaçları için önlemler alınır hücrelere ne yapmaları gerektiği bildirilir Vücuddaki 100 trilyon hücre kusursuz bir iletişimle tüm ihtiyaçları bize hissettirmeden karşılar. Bu kusursuz iletişim hormonlar sayesindedir. hormonlar canlılık ve cansız maddelerin tesadüfen oluşması kesinlikle imkansızdır Darwinist ve materyalistler, Allah'ın varlığına inanmaz ve canlılığın, tesadüf sonucu, cansız maddelerden, kendiğilinden oluştuğunu iddia eder Ancak, sadece hormonlar ve hücrelerdeki iletişim canlılarda ne kadar olağanüstü sistemlerin olduğunu ve bunların tesadüfen oluşmasının imkansız olduğunu gösterir Allah'ın varlığına iman edenlere, Allah'ın yaratışındaki kusursuzluğu ve mükemmelliği görüp O'nu en güzel isimleriyle yüceltecektir


Darwinizm zamanında 19. yüzyılda bilim ve teknoloji son derece geriydi akılsız bir düşünceyi savundular ve l yanıldılar Darwin'den günümüze kadar, bilim ve teknolojide dev adımlar atıldı. Bilim adamları, Haeckel'in "jöle ve basit baloncuk" dediği hücrenin üstün ve karmaşık yapısını keşfedip hayret ettiler. hücrede, Darwinin hayal edemediği son derece mükemmel teknoloji harikası vardı hücre mükemmel bir yaratılış mucizesiydi Hücre organel enzim hormon ve moleküllerin, kendilerinden kaynaklanmayan olağanüstü bir bilinçle gerçekleştirdikleri, akılcı, planlı ve hesaplı hareketler bedendeki trilyonca hücrenin sergilediği üstün akıl ve bilinç tüm varlıkların tesadüfle değil, Alemlerin Rabbi Allah'ın üstün kudret, bilgi ve sanatıyla yaratılmıştır


insan vücudunun yapıtaşı hücrelerdir. biyolojinin ve kimyanın ilgi alanına girer. hücre hakkındaki biyoloji bilgisi tek başına bir şey kazandırmaz. Bu bilgiler okullarda anlatılıp, unutulur okullarda öğrencilere verilen bilgiler çarpık bir mantık iledir hücrenin içinde yaşanan olaylar, 40 yıl önce hayal bile edilemeyen planlı ve "akılcı" hareketlerdir ancak unutulmaması gereken gerçek, moleküllerin hiçbirinde, akılcı" işleri planlayacak ve yürütecek bir akıl yoktur.ama sergilenen benzersiz bir akıl vardır, bu aklın kaynağı madde değildir üstün akıl, Big Bang'in ardından oluşan olağanüstü hassas dengede, dev yıldızlarda nükleer reaksiyonlarda veya elementlerin yaşamı için en ideal yapılarda ortaya çıkmaktadır. Schroeder'in dediği gibi, "tek bir bilinç, evrensel bir hikmet, evreni kuşatmıştır Evreni kuşatan bilinç, Yüce Allah'ın sonsuz ilmi ve aklıdır.

Tek başımayım" dediğiniz anda bile çok sayıda canlı ile beraberiz Vücudda bizimle birlikte yaşayan ve bizi koruyan kimi zaman hastalığa neden olan bakteriler koltuktan halıya ve solunan havaya kadar her yere yayılmıştır mutfakda dışarıdaki yiyeceklerde üreyen küf ve mantarlar… kendine ait yaşam şekilleri, beslenme sistemleri ve özellikleri ile apayrı bir alem oluşturur

kahveyi yudumlarken molekül içiyor, kahve kokusuyla koku moleküllerini soluyoruz gözler biraraya gelmiş moleküllerdir Nefes alırken molekülü içimize çekiyor. Moleküller sayesinde hissediyor, görüyor, koku alıyoruz, etrafdaki herşey ve biz moleküllerden oluşuyoruz. tüm evreni oluşturan molekül gözle görülmeyen atomların elektron alışverişidir Atomlar birbirlerine elektron vererek molekül oluşturur gözle görülmeyen hareket göz kamaştırıcıdır; gezegenlerden insanlara, ırmaklardan ormanlara, ceylanlardan tren yollarına, kadar sayısız varlık. Allah'ın, atomları ve atomlar arasındaki bağlantıları sebep kılarak yarattığı moleküller ve moleküllerdeki olağanüstü özellikler sayesindedir Gözle görülmeyen atomlar, evrendeki nesnelerin tamamını oluşturur öğrenen ve akıl ve vicdan ile düşünen her insan, Rabbimiz'in sonsuz kudretini, aklını benzersiz yaratışını görecek, O'nun karşısında acizliğini anlayarak Allaha boyun eğecektir.


protein" kavramı iyi beslenmeyi çağrıştırır. bir insanın sağlık için bol protein alması gerektiği duyulmuştur, ama protein bundan fazlasıdır mucizevi moleküllerdir. Farklı atomların farklı şekillerde, ama mutlaka belirli planda dizilmesiyle oluşur bize yaratılışın ne büyük bir sanat olduğunu gösterir proteindeki büyük sanat incelenip Allah'ın muhteşem ilimi ve yaratışı göz önüne serilmelidir. yaratılışı reddeden Darwin'in evrim teorisi büyük bir aldanışdır. Sadece tek bir proteindeki tasarım bile, canlılığı tesadüfle açıklayan evrim teorisini yıkmaya yeterlidir...

Hayatımızda yüzlerce kez hasta oluruz. Bitkinleşir, ateşlenir, yatağa düşer, ama iyileşiriz. Peki hastalıkda vücudda ne olur hastalık" ve "iyileşmekte vücudda olağanüstü bir savaş yaşanır. Hastalık nedeni vücuda yabancı "canlıların" girmesidir. Gözle göremediğimiz mikroplar vücudda hızla yayılır vücudun istilaya karşı koyacak mekanizması olmasa, bizi ölüme sürükleyen minik canavarlar vücudun mikroba karşı koyan mekanizması ve "savunma sistemi" yani dünyanın en disiplinli, en en başarılı ordusu Piyade ağır zırhlı ve istihbarat oluşan ve düşmanı fişleyen bilgi işlem" merkezi sayesinde savunma sistemimiz yaşamımız boyunca mikropla savaşır.Bu sistem, Allah'ın üstün yaratışının bir ispatıdır. Canlılığı rastlantıyla açıklayan evrim savunma sistemindeki olağanüstü özellikler karşısında çaresizdir.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 10.12.2018   #3
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Yaratılış ve kuraan mucizeleri

Kaynak kuraanda yaratılış.com
*
BİTKİLERLE İLGİLİ AYETLER

Gökleri ve yeri bir örnek edinmeksizin Yaratandır... (Enam Suresi, 101)

Rabbiniz Allahdan. başka İlah yoktur. Her şeyin Yaratıcısı'dır, O'na kulluk edin. O, her şeyin üstünde bir vekildir. (Enam Suresi, 102)


Bir şeyi dilediği zaman, O'nun emri yalnızca: "Ol" demesidir; o da hemen oluverir. (Yasin Suresi, 82)

Gökleri ve yeri yaratandır. yalnızca "Ol" der, o da hemen oluverir. (Bakara Suresi, 117)

O, bibiriyle 'tam bir uyum içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman olan Allahın yaratmasında hiçbir 'çelişki göremezsin. gözü gezdir; herhangi bir çatlaklık ve bozukluk görüyor musun? gözünü iki kere gezdir; o göz bitkin şekilde sana dönecektir. (Mülk Suresi, 3-4)

Görmedin mi, Allah, gökten su indirdi, yeryüzü yemyeşil donatıldı. Şüphesiz Allah, lütfedicidir, her şeyden haberdardır. (Hac Suresi, 63)

Yeryüzünde birbirine yakın kıtalar vardır; üzüm bağları, ekinler, çatallı ve çatalsız hurmalıklar da vardır bunlar aynı su ile sulanır; ürün verim ve lezzette bazısını bazısına üstün kılıyoruz. Şüphesiz, akıllı bir topluluk için ayetler vardır. (Rad Suresi, 4)

Ve aşılayıcılar olarak rüzgarları gönderdik... (Hicr Suresi, 22)

Allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir, durmadan iner; sizin Allah'ın her şeye güç yetirdiğini ve ilmiyle her şeyi kuşattığını bilmeniz, öğrenmeniz için. (Talak Suresi, 12)

Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur. Şüphesiz Allah, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan Gani dir, övülmeye layık olandır. (Hac Suresi, 64)

Gaybın anahtarı O'nun Katındadır, O'ndan başkası gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, hepsi apaçık kitaptadır. (Enam Suresi, 59)

Bitki ve ağaç (O'na) secde etmektedirler. (Rahman Suresi, 6)

O, gökleri yaratmıştır, Arzda da, sizi sarsıntıya uğratır diye sarsılmaz dağlar bıraktı her canlıdan türetip yayıverdi. Biz gökten su indirdik orada her güzel çiftten bir bitki bitirdik.*
(Lokman Suresi, 10)

Bu, Allah'ın yaratmasıdır. O, gökten su indirendir. Bununla bitki bitirdik, yeşillik çıkardık, taneler türetiyoruz. hurma ağacının tomurcuğundan yere sarkmış salkımlar, -birbirine benzeyen ve benzemeyen- üzümlerden, zeytinden ve nardan bahçeler kılıyoruz Meyves ürün verdiğinde Şüphesiz inanan topluluk için gerçek ayetler ve deliller vardır. (Enam Suresi, 99)

O'nun Katında herşey ölçü iledir. (Ra'd Suresi, 8)

Yeri döşeyip-yaydık, sarsılmaz-dağlar bıraktık ve ürünler bitirdik. (Hicr Suresi, 19)

Göklerde ve yerde bulunanlar O'nundur; hepsi O'na 'gönülden boyun eğmiş' bulunuyorlar. (Rum Suresi, 26)

*
Biz gökten belli bir miktarda su indirdik ve onu yeryüzüne yerleştirdik; şüphesiz Biz onu kurutma gücüne de sahibiz. size hurmalıklardan, üzümlüklerden bahçeler-bağlar geliştirdik, içlerinde yemişler vardır; sizler yemektesiniz. Ve Tur-i Sina'da bir ağaç yarattık; o yağlı ve yiyenlere katık olmaktadır
(Mü'minun Suresi, 18-20)
*

ektiğiniz tohumu siz mi bitiriyorsunuz, yoksa bitiren Biz miyiz dilemiş olsaydık onu bir ot kırıntısı kılardık şaşar kalırdınız." (Vakıa Suresi, 63-65)

göğe bakmıyorlar mı? Biz, onu bina ettik ve süsledik hiçbir çatlağı yok. Yeri döşeyip-yaydık sarsılmaz dağlar bıraktık göz alıcı ve iç açıcı' her çiftten nice bitkiler bitirdik. Bunlar, 'İçten Allah'a yönelen' her kul için 'hikmetle bakan bir iç göz' ve bir zikirdir. (Kaf Suresi, 6-8)

Sizin için gökten su indiren O'dur; içecek ondan, ağaç ondandır hayvanlarınızı onda otlatırsınız.*Onunla size ekin, zeytin, hurma üzüm ve meyve bitirir.*Şüphesiz düşünen topluluk için ayetler vardır.*(Nahl Suresi, 10-11)

Görmüyorlar mı suyu çorak toprağa sürüp ekin bitiriyoruz; ondan hayvanları, ve kendileri yemektedir? Yine de görmüyorlar mı?*(Secde Suresi, 27)

Yerde sizin için üretip-türettiğini faydanıza verdi Şüphesiz, öğüt alıp düşünen topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 13)

birbiri üstüne dizilmiş tomurcuk yüklü yüksek hurma ağaçları Kullara rızık olmaktadır. Ve suyla ölü bir şehri dirilttik. ölümden sonra diriliş de böyledir. (Kaf Suresi, 10-11)

Allah Yaratandır, en güzeli kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Gök ve yerde olanlar tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakim'dir. (Haşr Suresi, 24)

"Allah'tan başka, sana yararı da, zararı da olmayan ilahlara tapma. aksini yaparsan, zulmedenlerden olursun" Allah sana zarar dokunduracak olsa, O'ndan başka kaldıracak yoktur. sana hayır isterse, O'nun bol fazlını geri çevirecek yoktur. Kullarından dilediğine isabet ettirir. O, bağışlayan ve esirgeyendir. (Yunus Suresi, 106-107)

O'nun, alnından yakalayıp denetlemediği hiçbir canlı yoktur... (Hud Suresi, 56)

Gökten yere her işi O evirip düzene koyar... (Secde Suresi, 5)
*

Vicdanları kabul ettiği halde, zulüm ve büyüklenmeyle inkar ettiler.*sen, bozguncuların sonuna bir bak.*
(Neml Suresi, 14)

Andolsun, onlara: "Gökleri ve yeri kim yarattı, güneşi ve ayı kim emre amade kıldı? diye sorarsan, şüphesiz: "Allah" diyecekler. nasıl oluyor da çevriliyorlar?*(Ankebut Suresi, 61)

gökleri ve yeri yaratan ve size gökten su indirendir o suyla gönül alıcı bahçeler bitirdi sizin için bir ağaç bitirmek bile mümkün değildir. Allah ile beraber başka bir ilah edinenler sapıklıkta devam eden bir kavimdir. (Neml Suresi, 60)


EVRENİN YARATILIŞI İLE İLGİLİ AYETLER

göğü Allah bina etti. Boyunu yükseltti, ona düzen verdi.Geceyi karartıp kuşluğu açığa-çıkardı. yeryüzünü serip döşedi. (Naziat Suresi, 27-30)

Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı emrinize verdi; yıldızlar O'nun emrine hazırdır. Şüphesiz aklını kullanan bir topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 12)

Allah Geceyi gündüze bağlayıp-katar, gündüzü geceye bağlayıp-katar; güneşi ve ayı emre amade kılmıştır, her biri adı konmuş bir süreye kadar akıp gider. yaratıp düzene koyan Allah Rabbiniz'dir; mülk O'nundur. O'ndan başka taptıklarınız çekirdeğe bile malik olamazlar. (Fatır Suresi, 13)

Allah gök ve yeri örnek edinmeksizin yaratandır.. . (Enam Suresi, 101)

inkar edenler görmüyorlar mı gök ve yer bitişikken, biz onları ayırdık ve her canlıyo sudan yarattık. onlar inanmayacaklar mı? (Enbiya Suresi, 30)

Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik şüphesiz Biz, onu genişleticiyiz. (Zariyat Suresi, 47)
*

Göklerin ve yerin mülkü O'nundur; çocuk edinmemiştir. mülkünde ortak yoktur, her şeyi yaratmış, düzen vermiş, belli bir ölçüyle takdir etmiştir. (Furkan Suresi, 2)

Şüphesiz, gök ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizdeki gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında rüzgarları estirmesinde, gökle yerde boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen topluluk için ayetler vardır. Bakara Suresi, 164

Rabbiniz, altı günde gök ve yeri yaratan, Allah'tır. Gündüze geceye Güneş'e, aya ve yıldızlara baş eğdirendir. yaratmak da, emir de yalnız O'nundur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir. (Araf Suresi, 54)

"Görmüyor musunuz; Allah, yedi göğü birbirleriyle bir uyum içinde yaratmıştır?" (Nuh Suresi, 15)

her tasarım, bilinçli bir "tasarlayıcı"nın varlığını ispatlar. Tüm evreni yoktan var edip, onu dilediği biçimde tasarlayıp düzenleyen yegane kudret elbette ki tüm alemlerin Rabbi" olan Allah'tır.

Allah, göğü bina etmiş, ona belli bir düzen vermiştir. (Naziat Suresi, 27-28)

Göğün ve yerin O'nun emriyle durması O'nun ayetlerindendir". Rum Suresi, 25


Şüphesiz Allah, gökleri her an kudreti altında tutuyor. Andolsun, O, Halim'dir, bağışlayandır. (Fatır Suresi, 41)

Eğer hakk, onların heva istek ve tutkularına uysaydı hiç tartışmasız, gök, ve yer bozulmaya uğrardı... (Müminun Suresi, 71)

Ne Güneş'in Ay'a yetişmesi, ne de gecenin gündüzü geçmesi. Her biri yörüngede yüzüp gitmektedir
(Yasin Suresi, 40)

Güneş gezegen ve kuyruklu yıldızdan oluşan hassas sistem, sadece akıl ve güç sahibi Allahın Varlık ve hakimiyetinden kaynaklanır.. O, bunların hepsini yönetir herşey onun egemenliğindedir O Üstün Kuvvet Sahibi olan Rabbimizdir

"Biz gökyüzünü, yeryüzünü ve ikisi arasındaki her şeyi batıl olarak yaratmadık. Bu, inkâr edenlerin zannıdır..."*(Sad Suresi, 27)

Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün ardarda gelişinde akıl sahipleri için deliller vardır. Onlar, ayakta otururken, yatarken Allah'ı anarlar ve yaratılışı düşünürler. derler ki"Rabbimiz, Sen boşuna yaratmadın. Sen *yücesin, bizi ateşin azabından koru." (Al-i İmran Suresi, 190-191)
*
Allah, yeryüzünü sizin için bir karar gökyüzünü bir bina kıldı; sizi suretlendirip en güzel biçimi ve en temiz şeylerden rızıkı verdi. İşte Rabbiniz Allah budur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir. (Mümin Suresi, 64)

Sizin için, yeryüzüne boyun eğdiren O'dur. onun yolunda yürüyün ve O'nun rızkından yiyin. gidiş O'nadır. (Mülk Suresi, 15)

Yaratan göğü bina etti. Boyunu yükseltti,düzen verdi. Geceyi kararttı, kuşluğu açığa-çıkardı. yeryüzünü serip döşedi. su ve otlağı çıkardı. Dağları dikip-oturttu; size ve hayvanlarınıza yarar verdi (Naziat Suresi, 27-33)

O sabahı yarıp çıkarandır. Geceyi sükun dinlenme kıldı. Bu, üstün ve güçlü Allah'ın takdiridir. (Enam Suresi, 96)

"Güneş ve ay bir hesap iledir" (Rahman Suresi, 5)

Allah, gökleri ve yeri yaratan ve gökten su indirip onunla size rızık ve ürün çıkarandır... güneşi ve ayı gece ve gündüzü de emrinize amade kılandır. Size istediğinizi verdi. Allah'ın nimetini saymaya güç yetiremezsiniz. insan pek zalimdir, pek nankördür. (İbrahim Suresi, 32-34)

Gece, gündüz, güneş ve ay O'nun ayetlerindendir. güneşe ve, aya secde etmeyin. Allah'a secde edin, yaratmıştır. ibadet edin (Fussilet Suresi, 37)

Size gökten su indiren O'dur; içecek ondan, ağaç ondandır hayvanlarınızı otlatmaktasınız. Onunla size ekin, zeytin, hurma, üzüm ve meyve bitirir. Şüphesiz Allah yücedir her şeye güç yetirendir... O, 'tam bir uyum' içinde yedi göğü yaratmandır. Rahman'ın yaratmasında çelişki ve uygunsuzluk' göremezsin. gözü gezdir; çatlaklık görüyor musun iki kere göz gezdir; o göz umudunu kesmiş bir halde sana dönecektir. (Mülk Suresi, 1-4)

Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş*eğdirendir... (Araf Suresi, 54)
*
*
'Özen içinde yollar ve yörüngelerle donatılmış' göğe andolsun; siz, birbirini tutmaz bir söz ve çelişki içindesiniz. kahrolsun, o 'zan ve yalan söyleyenlere bilgisizliğin kuşatması' içindedirler habersizdirler. (Zariyat Suresi, 7-11)

Şüphesiz Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, Allah'tır. O'nun izni olmadan sonra, hiç kimse şefaatçi olamaz. Rabbiniz olan Allaha kulluk edin. öğüt alıp düşünmeyecek misiniz? (Yunus Suresi, 3)

Yaratan, hiç yaratmayan gibi midir? Artık öğüt alıp-düşünmez misiniz? (Nahl Suresi, 17

De ki: "Eğer biliyorsanız söyleyin Yeryüzü ve onun içindekiler kimindir?"
"Allah'ındır" diyecekler. De ki: "Yine öğüt alıp-düşünmeyecek misiniz?"
De ki: "Yedi göğün ve Arş'ın Rabbi kimdir?""Allah'ındır" diyecekler. sakınmayacak mısınız?"De ki biliyorsanız söyleyin Her şeyin mülk ve yönetimi kimin elindedir? O, koruyup kolluyan Allah'ındır" diyecekler. De ki: "Öyleyse nasıl oluyor da büyüleniyorsunuz?" (Müminun Suresi, 84-89)

Allah Göklerin ve yerin Rabbidir; O'na ibadet et ibadette kararlı ol. (Meryem Suresi, 65)

... Sen yücesin, bize öğrettiğinden
başka bilgimiz yok. Sen, herşeyi bilen,
hüküm ve hikmet sahibi olansın.
(Bakara Suresi, 32)


İNSANIN YARATILIŞI İLE İLGİLİ AYETLER

ALLAH, YERYÜZÜNÜ SİZİN İÇİN BİR KARAR, GÖKYÜZÜNÜ BİR BİNA KILDI; SİZİ SURETLENDİRDİ, SURETİNİZİ EN GÜZEL BİÇİM VE İNCELİKTE KILDI GÜZEL-TEMİZ RIZIK VERDİ RABBİNİZ ALLAH ALEMLERİN RABBİ ALLAH NE YÜCEDİR.*(MÜMİN SURESİ, 64)

Sizleri Biz yarattık, tasdik etmeyecek misiniz? rahimdeki meniyi siz mi yaratıyorsunuz, yoksa Yaratıcı Biz miyiz? (Vakıa Suresi, 57-59)

Andolsun, Biz insanı çamurdan onu bir su damlası olarak, sağlam bir karar yerine yerleştirdik.*o su damlasını bir alak (embriyo) yarattık; alak'ı bir çiğnem et parçası olarak yarattık; et parçasını kemik olarak yarattık kemiklere et giydirdik; onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir.*(Müminun Suresi, 12-14)

Allahdan başka İlah yoktur. Diridir, kaimdir. O uyuklamaz. Göklerde ve yerde ne varsa O'nundur. İzni olmaksızın şefaatte bulunacak kimdir? O, bilir. Onlar ise onun Dilediği kadarının dışındakini kavrayamaz O'nun kürsüsü, gökleri ve yeri kuşatmıştır. O, pek yücedir, pek büyüktür. (Bakara Suresi, 255)

RABBİNİZ OLAN ALLAHDAN BAŞKA İLAH YOKTUR. HERŞEYİN YARATICISIDIR, O'NA KULLUK EDİN. O, HERŞEYİN ÜSTÜNDE BİR VEKİLDİR.*
(EN'AM SURESİ, 102)


"… O'nun, alnından yakalayıp denetlemediği hiçbir canlı yoktur. Muhakkak Rabbim dosdoğru yol üzerinedir dosdoğru olanı korumaktadır. (Hud Suresi, 56)

Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan, ondan eşini ve her ikisinden birçok erkek ve kadın türeten Rabbinizden korkup-sakının. Allah'tan ve akrabalık bağinı koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, gözeticidir. (Nisa Suresi, 1)

Şüphesiz Biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. onu işiten ve gören yaptık. (İnsan Suresi, 2)

İnsan, 'kendi başına sorumsuz' bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi, akıtılan meniden bir damla su değil miydi? (Kıyamet Suresi, 36-37)

O, yarattığı herşeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya çamurdan başlayandır. onun soyunu bir özden, basbayağı bir sudan yapmıştır. (Secde Suresi, 7-8)

Şüphesiz senin Rabbin, mağfireti geniş olandır. O, sizi iyi bilendir; sizi topraktan yarattı ve siz annelerinizin karnında cenin halinde kendinizi temize çıkarıp-durmayın. O, sakınanı iyi bilendir. (Necm Suresi, 32)


BİZ AYETLERİMİZİ HEM AFAKTA, HEM KENDİ NEFİSLERİNDE ONLARA GÖSTERECEĞİZ ŞÜPHESİZ HAK BELLİ OLSUN. HERŞEYİN ÜZERİNDE RABBİNİN ŞAHİD YETMEZ Mİ?*
(FUSSİLET SURESİ, 53)

Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda inanan bir kavim için ayetler vardır. (Casiye Suresi, 4)

Sizin ilahınız yalnızca Allah'tır O'nun dışında ilah yoktur. O, ilim bakımından herşeyi kuşatmıştır.
(Taha Suresi, 98)


Göklerde ve yerde bulunanlar O'nundur; hepsi O'na 'gönülden boyun eğmiş' bulunuyor Yaratmayı başlatan, sonra iade edecek olan O'dur; bu O'na pek kolaydır. Göklerde ve yerde en yüce misal O'nundur. O, güçlü ve üstün olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. (Rum Suresi, 26-27)

çiftleri; erkek ve dişiyi, yaratan O'dur. Bir damla sudan meni döküldüğü zaman. (Necm Suresi, 45-46)

Kur'an, Ayetlerini, düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. (Sad Suresi, 29)


ONLAR , ALLAH'IN KADRİNİ HAKKIYLA TAKTİR EDEMEDİLER. ŞÜPHESİZ ALLAH, GÜÇ SAHİBİR, AZİZDİR.*
(HAC SURESİ, 74)

Sizi anne karınında, üç karanlık içinde, bir yaratılıştanbbir başka yaratılışa dönüştürüp yaratmaktadır. Rabbiniz olan Allah budur, mülk O'nundur. O'ndan başka İlah yoktur. nasıl çevriliyorsunuz? (Zümer Suresi, 6)

Andolsun, biz insanı, süzme bir çamurdan yarattık. onu bir su damlası olarak, sağlam bir karar yerine yerleştirdik. (Müminun Suresi, 12-13)

O, herşeyin Rabbidir Allah'tan başka bir Rab mi arayayım? Hiçbir nefis, başkasının günahını kazanmaz. Günahkar olan bir başkasının günahını taşımaz. dönüşünüz Rabbinizedir. O, anlaşmazlığa düştüğünüz şeyleri haber verecektir."*(En'am Suresi, 164)

Döl yataklarında size dilediği gibi suret veren O'dur. O'ndan başka İlah yoktur; üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. (Al-i İmran Suresi, 6)

Yaratan Rabbin adıyla oku. O, insanı bir "alak"tan yarattı. Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir. (Alak Suresi, 1-3)
*
Kendileri yaratılıp dururken, hiçbir şeyi yaratamayan şeyleri ortak koşuyorlar. Oysa bu şirktir nesneler ne onlara yardıma güç yetirebilir, ne kendi nefislerine yardım edebilir
(Araf Suresi, 191-192)

O'dur ki, sizi topraktan, bir damla sudan, sonra alak'tan (embriyo) yarattı; sizi bir bebek olarak çıkarmakta, güçlü çağınıza erişmeniz, sonra da yaşlanmanız için size ömür vermektedir kiminin önce hayatına son verilmektedir; adı konulmuş ecele erişmeniz ve aklınızı kullanmanız için Allah sizi yaşatır Dirilten ve öldüren O'dur. Bir işe hükmetti mi, ona yalnızca: "Ol" der, o da hemen oluverir. (Mümin Suresi, 67-68)

Kıyamet saati Allah Katındadır o Yağmuru yağdırır; rahimlerde olanı bilir. Hiç kimse, yarın ne kazanacağını bilmez. Hiç kimse, nerde öleceğini bilmez. şüphesiz Allah bilendir, (Lokman Suresi, 34)

Biz gökleri, yeri ve ikisi arasındakileri hak ve adı konulmuş bir ecel olarak yarattık. İnkar edenler uyarıldıkları şeyden yüz çevirenler dir. Allah'tan başka taptıklarınız, neyi yaratmışlar, gösterin? onların göklerde ortaklığı mı var? doğru sözlüler iseniz, bir kitap ya da eser varsa, getirin." (Ahkaf Suresi, 3-4)

Göklerin ve yerin Rabbine ibadet et ve ibadette kararlı ol. İnsan der ki öldükten sonra diri olarak mı çıkarılacağım?" İnsan hiçbir şey değilken, bizim onu yaratmış olduğumuzu düşünmüyor mu? (Meryem Suresi, 65-67)

su damlasını bir alak olarak yarattık; alak'ı bir çiğnem et parçası olarak yarattık; et parçasını kemik olarak yarattık kemiklere et giydirdik bir yaratılışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli Allah, ne yücedir. (Müminun Suresi, 14)

Seni topraktan, sonra bir damla sudan yaratan, seni düzgün eli ayağı tutan, gücü kuvveti yerinde bir adam kılan Allahı inkar mı ettin? O Allah benim Rabbimdir ve ben Rabbime hiç kimseyi ortak koşmam. (Kehf Suresi, 37-38)

O Allah ki, yaratandır, en güzel ve kusursuzu var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Gök ve yer O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir. (Haşr Suresi, 24)

Allah, her dişinin neyi yüklendiğini ve döl yataklarının neyi eksiltip neyi eklediğini bilir. O'nun Katında herşey ölçü iledir. (Rad Suresi, 8)

İnsan, 'kendi başına ve sorumsuz' bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi, meniden bir damla su değil miydi bir alak embriyo oldu, Allah, onu yarattı düzen ve biçim verdi. ondan, erkek ve dişi çift kıldı. Allah, Ölüleri diriltmeye güç yetiren değil midir? (Kıyamet Suresi, 36-40)

Sizi inşa eden, size kulak, gözler ve gönüller verene. Ne az şükrediyorsunuz? (Mülk Suresi, 23)


ALLAH, SİZİ ANNE KARNINDAN HİÇ BİR ŞEY DEĞİLKEN ÇIKARDI ŞÜKREDERSİNİZ DİYE İŞİTME, GÖRME DUYULARINI VE GÖNÜLLER VERDİ.*
(NAHL SURESİ, 78)

Ey insanlar, eğer dirilişten yana içindeyseniz, gerçek şu Biz sizi topraktan yarattık, bir damla sudan, bir alak'tan sonra et parçasından; size kudretimizi göstermek için. Dilediğimizi, adı konulmuş süreye kadar rahimde tutuyoruz. sizi bebek olarak çıkarıyor sizi büyütüyoruz kiminizin hayatına son verilmekte, kiminiz hiçbir şey bilmeme durumuna gelmesi için ömrün en aşağı ucu yaşlılığa geri çevrilmektedir... (Hac Suresi, 5)

Biz insana anne ve babasına iyi davranmayı tavsiye ettik. Annesi onu, zorluk karnında taşımıştır. Onun sütten ayrılması, iki yıl içindedir. Bana, anne ve babana şükret, dönüş yalnız Banadır." (Lokman Suresi, 14)
*
CANLILARIN YARATILIŞI AYETLERİ

KURAN'DA ARI İLE İLGİLİ AYETLER

Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin
( NAHL SURESİ */*68)

meyvelerin tümünden ye, Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda uçuver. Onların karınlarından türlü şerbetler çıkar, onda insanlara şifa vardır. düşünen bir topluluk için ayet vardır. **( NAHL SURESİ * /*69 )

KURAN'DA AT İLE İLGİLİ AYETLER

Kadınlara, oğullara, altın ve gümüşe, atlara, hayvanlara ve ekinlere duyulan tutku şehvet insanlara 'süslü ve çekici' kılındı. Bunlar, dünya hayatıdır. Asıl varılacak güzel yer Allah katındadır ( AL-İ İMRAN SURESİ */*14)

Onlara gücünüzün yettiği kadar kuvvet ve besili atlar hazırlayın. Allah'ın düşmanı ve sizin düşmanınızı korkutup-caydırasınız. Allah yolunda her ne infak ederseniz, size 'eksiksiz ödenir' ve shaksızlığa uğratılmazsınız. ( ENFAL SURESİ */*60)

Onlara binmeniz ve süs için atları, katırları ve merkebleri yarattı Ve sizin bilmediğinizi yaratmaktadır? **( NAHL SURESİ * /*8)


akşama yakın, bir ayağını tırnağı üstüne diken, öbür üç ayağıyla toprağı kazıyan, yağız atlar sunulmuştu. **( SAD SURESİ* /*31)

*
KURAN'DA EŞEK İLE İLGİLİ AYETLER

Yürüyüşünde orta bir yol tut, sesinden de yüksek perdeleri eksilt. seslerin en çirkin olanı gerçekten eşeklerin sesidir." *( LOKMAN SURESİ */*19)

onlar, ürkmüş yaban eşekleri gibidir ( MÜDDESSİR SURESİ */*50)
Arslandan korkup-kaçmışlar. ( MÜDDESSİR SURESİ */*51 )

*
KURAN' DA BALIK AYETLERİ

onlara deniz kıyısındaki şehri Hani cumartesi yasağını çiğneyerek haddi aşmışlardı. 'Cumartesi günü iş yapma yasağına uyduklarında', balıkları onlara açıktan akın akın geliyor, 'cumartesi iş yapma yasağına uymadıklarında gelmiyorlardı. biz, fıska sapanları imtihan ediyorduk A'RAF SURESİ */*163

ikisi, iki denizin birleştiği yerde balıklarını unutuverdiler; balık denizde akıntıya doğru kendi yolunu tuttu. ( KEHF SURESİ */*61) yardımcısı Dedi ki: "balığı Şeytan'dan başkası unutturmadı o da şaşılacak tarzda denizde kendi yolunu tuttu." **( KEHF SURESİ */*63)

Balık sahibi Yunus kızıp gitmişti kendisini sıkıntıya düşürmeyeceğimizi sanmıştı. Balığın karnında Karanlıklar içinde: "Senden başka ilah yoktur, sen yücesin, gerçekten ben zulmeden oldum" diye çağrıda ... bulunmuştu. ( ENBİYA SURESİ */*87) onu balık yutmuştu, o kınanmıştı. ( SAFFAT SURESİ */*142) sen, Rabbinin hükmüne sabret ve balık sahibi (Yunus) gibi olma; hani o, içi kahır dolu olarak Rabbine çağrıda bulunmuştu. *( KALEM SURESİ */*48 )

KURAN'DA BUZAĞI İLE İLGİLİ AYETLER

Hani Musa ile kırk gece için sözleşmiştik sonra siz, onun arkasından buzağıyı (tanrı) edinmiş ve zalim olmuştunuz. *BAKARA SURESİ 51

Musa, kavmine: "Ey kavmim, siz, buzağıyı (tanrı) edinmekle kendinize zulmettiniz. kusursuzca yaratan gerçek ilahınıza tevbe edip nefislerinizi öldürün: bu, yaratıcınız katında hayırlıdır" demişti. Bunun üzerine Allah tevbelerinizi kabul etti. Şüphesiz O tevbeleri kabul edendir, esirgeyendir. ( BAKARA SURESİ */*54)

sizden misak almış ve Tur'u üstünüze yükseltmiştik "Size Kitaba sımsıkı sarılın ve dinleyin" demiştik Demişlerdi ki: "Dinledik ve baş kaldırdık." İnkârları yüzünden buzağı kalplerine sindirilmişti. De ki: "İnanıyorsanız, inancınız size ne kötü şey emrediyor?" ( BAKARA SURESİ */*93)

Andolsun, Musa apaçık belgelerle geldi. siz onun arkasından buzağıyı (tanrı) edindiniz. siz zalimlersiniz. *( BAKARA SURESİ */*92)

Kitap Ehli, senden gökten kitap indirmeni istiyor. Musa'dan daha büyüğünü istemişdi. Demişlerdi ki: "Bize Allah'ı göster." Onlara zulümlerinden dolayı yıldırım çarpmıştı. kendilerine apaçık belge geldikten sonra, buzağıyı (ilah) edinmişlerdi. bundan dolayı onları affettik ve Musa'ya apaçık ispatlayıcı bir delil verdik. **( NİSA SURESİ */*153)

Tura gitmesinin Ardından Musa'nın kavmi süs eşyalarından böğürmesi olan bir buzağı heykelini ilah edindiler. Onun kendileriyle konuşmadığını bir yola iletmediğini hidayet edmediğini görmediler mi? Onu (tanrı) edinip zulmeden oldular. A'RAF SURESİ */*148

Şüphesiz, buzağıyı (tanrı) edinenlere Rablerinden bir gazab ve zillet yetişecektir. biz, 'yalan uyduranları' böyle cezalandırırız. *A'RAF SURESİ 152

onlar böğüren bir buzağı heykeli çıkarıp Musa'nın ilahı budur dediler. ( TAHA SURESİ */*88) Onun cevap vermediğini onlara zarar ve fayda sağlamaya gücü olmadığını görmüyorlar mı? **( TAHA SURESİ */*89)

Andolsun, Harun onlara: "Ey kavmim, siz bununla fitneye düşürüldünüz Sizin Rabbiniz Rahman olan Allah dır; şu halde bana uyun ve emrime itaat edin" demişti. **( TAHA SURESİ */*90)

Demişlerdi ki: "Musa geri gelinceye kadar ona (buzağıya) bel büküp eğilmekten ayrılmayacağız." **( TAHA SURESİ */*91 )

*
KURAN'DA İNEK İLE İLGİLİ AYETLER

Musa kavmine: "Allah, muhakkak bir sığır kesmenizi emrediyor" demişti. "Bizi alaya mı alıyorsun?" dediler. (Musa) "Cahillerden Allah'a sığınırım" dedi. **( BAKARA SURESİ */*67)

"Rabbine yalvar bize sığırın niteliğini açıklasın" dediler. Musa, Rabbine yalvardı Şüphesiz Allah diyor ki: O ne geçkin, ne de pek genç, ikisi arası dinçlikte bir sığır olmalıdır. emrolunduğunuz şeyi yerine getirin" dedi. **( BAKARA SURESİ */*68)

dediler ki: "Rabbine yalvar da, bize rengini bildirsin." O: "(Rabbim) diyor ki: O, bakanların içini ferahlatan sarı bir inektir" dedi. **( BAKARA SURESİ */*69
(Onlar yine

"Rabbine adımıza yalvar da, bize niteliklerini açıklasın. Çünkü sığırlar birbirine benzer. İnşaallah Allah dilerse doğru yolu buluruz" dediler. **( BAKARA SURESİ */*70)

Musa, "Rabbim diyor ki: O, yeri sürmek ve ekini sulamak için boyunduruğa alınmayan, salma ve alacası olmayan bir inektir" dedi. "Şimdi gerçeği getirdin" dediler. ineği kestiler; ama neredeyse yapmayacaklardı. ( BAKARA SURESİ */*71)

YUSUF SURESİ

Hükümdar: rüyamda yedi besili inek görüyorum, onları yedi zayıf inek yiyor; bir de yedi yeşil başak ve diğerleri kupkuru. Ey önde gelenler rüyamı çözüverin" dedi. Dediler ki: "Bunlar Karmakarışık düşlerdir. Biz düşleri bilenler değiliz." *iki kişiden kurtulmuş olanı, "Ben size haber veririm, beni zindana gönderin" dedi. *Zindanda ey "Yusuf yüzlü, ey doğru sözlü insan Yedi besili ineği yedi zayıf ineğin yediği ve yedi yeşil başakla diğerleri kuru olan rüyaya fetva ver. Umarım insanlara senin söylediklerinle anlamını öğrenmiş olarak dönerim**( YUSUF SURESİ */*46)


SIĞIR KELİMESİ İLE İLGİLİ AYETLER

BAKARA SURESİ

Hani Musa kavmine: "Allah, muhakkak sizin sığır kesmenizi emrediyor" demiş onlarda "Bizi alaya mı alıyorsun?" dediler. Musa Cahillerden Allah'a sığınırım" dedi. *onlar Rabbine yalvar nitelikğini açıklasın" dediler. Musa, Rabbine yalvarınca Allah emretti: O ne geçkin, ne de genç, ikisi arası dinçlikte bir sığır olmalıdır. emri yerine getirin" dedi. Onlar yine Rabbine yalvar niteliklerini açıklasın. Çünkü sığırlar birbirine benzer. İnşaallah Allah dilerse doğruyu buluruz" dediler. **

Hiç bir bilgiye dayanmaksızın insanları saptırmak için Allah'a karşı yalan uydurup iftira düzenden daha zalim kimdir? Allah, zalimler topluluğunu hidayete erdirmez. EN'AM SURESİ 144

Yahudi olanlara tırnaklı hayvanı haram kıldık. Sığırlardan ve koyunlardan, sırtlarına veya bağırsaklarına yapışan veya kemiğe karışan dışında iç yağlarını da haram kıldık. 'Azgınlık ve hakka tecavüzde bulunmaları nedeniyle onları cezalandırdık. Biz doğru olanlarız. **( EN'AM SURESİ */*146 )

ÇEKİRGE İLE İLGİLİ AYETLER

ayrı ayrı mucizeler ayetler olarak üzerlerine tufan, çekirge, buğday güvesi, kurbağa ve kan musallat kıldık. büyüklük tasladılar ve suçlu-günahkar bir kavim oldular. *A'RAF SURESİ * /*133

Gözleri 'zillet ve dehşetten düşmüş olarak', 'yayılan' çekirgeler gibi kabirlerinden çıkarlar. **( KAMER SURESİ */*7 )

KURAN'DA DEVE İLE İLGİLİ AYETLER
*
Deveden iki, sığırdan iki. De ki: "İki erkeği mi haram kıldı? Yoksa iki dişiyi mi ya da iki dişinin rahimlerinin, kapsadığı yavruları mı? Yoksa Allah, bunları tavsiye ettiği zaman şahid miydiniz?"bilgiye dayanmaksızın insanları saptırmak için Allah'a yalan uydurup iftira düzenden daha zalimi kimdir? Şüphesiz Allah, zalimleri hidayete erdirmez. EN'AM SURESİ 144

ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara büyüklenenler için göğün kapıları açılmaz ve halat ya da deve iğne deliğinden geçinceye kadar cennete girmezler. Biz suçlu ve günahkarları cezalandırırız. **( A'RAF SURESİ */*40

A'RAF SURESİ
Semud toplumuna kardeşleri Salih'i gönderdik. Salih"Ey kavmim, Allah'a kulluk edin, O'ndan başka ilahınız yoktur. Size Rabbinizden mucize gelmiştir: Allah'ın dişi devesi size belgedir; onu salıverin Allah'ın arzında otlasın, ona kötülük yapmayın, sonra sizi acı bir azab yakalar" dedi. *dişi deveyi öldürdüler ve Rablerine karşı çıkıp dediler ki "Ey Salih, eğer gönderilen bir peygamber isen, vaadettiğini getir, bakalım." *


"Ey kavmim, size bir ayet olarak Allah'ın devesi; onu serbest bırakın, Allah'ın arzında yesin. Ona kötü niyetle dokunmayın. Yoksa sizi azab sarıverir." ( HUD SURESİ */*64)

Erzak yüklerini açıp sermayelerini gördüklerinde, dediler ki: "Ey Babamız, neyi arıyoruz, işte sermayemiz geri verilmiş; bununla yine ailemize erzak getiririz, kardeşimizi koruruz ve deve yükünü ilave ederiz. Bu aldığımız az bir ölçektir." **( YUSUF SURESİ */*65)


Bizi ayet ve mucize göndermekten, öncekilerin yalanlamasından başkası alıkoymadı. Semud'a dişi deveyi görünür mucize olarak gönderdik, onlar onu boğazlamakla zulmettiler biz ayetleri ancak korkutmak için göndeririz. *İSRA SURESİ */*59

İri cüsseli develeri size Allah'ın işaretlerinden kıldık, onlarda hayır vardır. onlar boğazlanırken Allah'ın adını anın; onlardan yiyin, yedirin sizin için boyun eğdirdik, umulur ki şükredersiniz. **( HAC SURESİ */*36)

bu bir dişi devedir; su içme hakkı bir gün onun, belli bir günde su içme hakkı sizindir." **( ŞUARA SURESİ */*155)

Biz, bir imtihan ve deneme olarak o dişi deveyi göndereniz. sen onları gözleyip-bekle ve sabret. **( KAMER SURESİ */*27)

Allah, elçilerini dilediklerinin üstüne musallat kılar. Allah, her şeye güç yetirendir. **( HAŞR SURESİ* /*6)

Her biri, sapsarı erkek deve sürüleri gibidir. **( MÜRSELAT SURESİ */*33)

Gebe develer, kendi başına terkedildiği zaman, **( TEKVİR SURESİ */*4)
Bakmıyorlar mı o deveye; nasıl yaratıldı? **( ĞAŞİYE SURESİ */*17)

Allah'ın elçisi dedi ki: "Allah'ın deneme için gönderdiği devesine ve onun su içme-sırasına dikkat edin." **( ŞEMS SURESİ */*13 )

KURAN'DA DOMUZ İLE İLGİLİ AYETLER

O, size ölüyü leşi domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilen hayvanı haram kıldı. kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık ve haddi aşmamak şartıyla ölmeyecek oranda yiyebilir ona günah yoktur Allah, bağışlayıp esirgeyendir. **( BAKARA SURESİ */*173)

Allah'ın lanet edip gazablandığı ve onlardan maymunlar ve domuzlar kıldığı tağuta tapanlar; yerleri kötü ve dümdüz yoldan sapmışlardır." **( MAİDE SURESİ */*60)

MAİDE SURESİ* /*3

Ölü eti, kan, domuz eti, Allah'tan başkasına kesilen, boğulmuş, vurulmuş, düşmüş, yırtıcı hayvanlarca yenmiş, hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet aramanız haram kılındı. Bunlar fısktır günatır yoldan sapmadır. inkâra sapanlar dininizden umut kesmişlerdir. dininizi kemale erdirdim nimetimi tamamladım ve din olarak İslam'ı seçip-beğendim. Kim 'şiddetli bir açlıkta kaçınılmaz bir ihtiyaçla karşılaştığında günaha eğilim göstermeksizin haram saydıklarımızdan yetecek kadar yiyebilir. Allah bağışlayıp esirgeyendir. ( MAİDE SURESİ* /*3)

O, size ölüyü, kanı, domuz etini Allah'tan başkası adına kesilmiş hayvanı haram kıldı. kim mecbur kalırsa, sınırı aşmamak üzere yiyebilir Allah, bağışlayan ve esirgeyendir. ( NAHL SURESİ */*115 )

*KURAN'DA GÜVE İLE İLGİLİ AYETLER

ayrı ayrı mucizeler ve ayetler olarak üzerlerine tufan, çekirge, buğday güvesi, kurbağa ve kanı musallat kıldık. büyüklük taslayıp suçlu ve günahkar bir kavim oldular. **( A'RAF SURESİ */*133 )

KURAN'DA FİL İLE İLGİLİ AYETLER

Rabbinin fil sahiplerine neler yaptığını görmedin mi? ( FİL SURESİ */*1 )

KARINCA İLE İLGİLİ AYETLER

karınca vadisine geldiklerinde, dişi karınca dedi ki: "Ey karınca topluluğu, yuvalarınıza girin, Süleyman ve orduları, farkında olmaksızın sizi kırıp geçmesin NEML SURESİ */*18

KUŞLAR İLE İLGİLİ AYETLER

Hz İbrahim: "Rabbim, bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster" demişti. Allah "İnanmıyor musun?" deyince inandım ancak kalbimin tatmin olması için" dedi. "Öyleyse, dört kuş tut. Onları alıştır, parçalayıp her parçasını bir dağa bırak, onları çağır. Sana koşarak gelirler. Bil ki, şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir." **( BAKARA SURESİ */*260)

İsrailoğullarına şöyle diyecek"Gerçek şu, ben Rabbinizden ayetle geldim. Ben çamurdan kuş oluşturur, içine üfürürüm, o da Allah'ın izniyle kuş oluverir. Ve Allah'ın izniyle doğuştan kör olanı, alaca hastalığını iyileştirir ölüyü diriltirim. Yediklerinizi ve biriktirdiğinizi haber veririm. inanmışsanız bunda sizin için ayet vardır." **( AL-İ İMRAN SURESİ */*49)

Allah şöyle diyecek: "Ey Meryemoğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu'l-Kudüs ile destekledim, beşikte ve yetişkin iken insanlarla konuşdun. Sana kitabı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğrettim. İznimle çamurdan kuş oluşturuyordun iznimle ona üfürdüğünde kuş oluyordu. Doğuştan kör olanı, alacalıyı iznimle iyileştiriyordun, benim iznimle ölüleri hayata çıkarıyordun. İsrailoğullarına açık belgelerle geldiğinde inkâra sapanlar, bu sihirdir" demişlerdi de İsrailoğullarını geri püskürtmüştüm.( MAİDE SURESİ /*110)

Biz, her insanın kuşunu işledikleri ve yaptıklarını boynuna doladık, kıyamette onun için açılmış olarak önüne konacak bir kitap çıkarırız. **( İSRA SURESİ */*13)

Yeryüzünde hiç bir canlı ve iki kanadıyla uçan hiç bir kuş yoktur ki, sizin gibi ümmet olmasın. Biz Kitap'ta hiç bir şeyi noksan bırakmadık onlar Rablerine toplanacaklardır. ( EN'AM SURESİ */*38)

Onunla birlikte iki genç zindana girmişti. Biri rüyamda kendimi şarap sıkıyorken gördüm." dedi. Öbürü: "Ben kendimi başımın üstünde ekmek taşıyorken gördüm; kuş ondan yemekteydi" dedi. "Bunun yorumunu haber ver. Doğrusu biz seni, iyilik yapanlardan görmekteyiz." **( YUSUF SURESİ */*36)

Ey zindan arkadaşlarım, ikinizden biri efendisine şarap içirecek, diğeri ise asılacak, kuş onun başından yiyecek. fetva istediğiniz iş artık olup bitmiştir." ( YUSUF SURESİ */*41)

Göğün boşluğunda boyun eğdirilmiş kuşları görmüyorlar mı? Onları boşlukta Allah'tan başkası tutmuyor. Şüphesiz, iman eden topluluk için ayetler vardır. ( NAHL SURESİ */*79)

Biz bu hükmü Süleyman'a kavrattık, her birine hüküm ve ilim verdik. Davud ile birlikte tesbih etsinler diye, dağlara ve kuşlara boyun eğdirdik. ( ENBİYA SURESİ* /*79)

Kim Allah'a ortak koşarsa o gökten düşmüş de onu bir kuş kapıvermiş veya rüzgar onu ıssız bir yere sürükleyip atmış gibidir. **( HAC SURESİ */*31)

Görmedin mi ki, göklerde ve yerde olanlar ve dizi dizi uçan kuşlar, Allah'ı tesbih etmektedir. Her biri duasını ve tesbihini bilmiştir. Allah, onların işlediklerini bilendir. **NUR SURESİ 41

Süleyman, Davud'a mirasçı oldu ve dedi ki: "Ey insanlar, bize kuş dili öğretildi bize her şeyden bol nimet verildi bu, apaçık üstünlüktür. NEML SURESİ 16


Süleyman'a cinlerden, insanlardan ve kuşlardan ordular toplandı ve bunlar bölükler halinde dağıtıldı. **( NEML SURESİ */*17)

Kuşları denetledikten sonra dedi ki: "Hüdhüd'ü neden göremiyorum, yoksa kaybolanlardan mı oldu?" **( NEML SURESİ */*20)


Andolsun, biz Davud'a bir fazl üstünlük verdik. "Ey dağlar, onunla birlikte Beni tesbih edip yankıyla ses verin" dedik kuşlara da aynısını emrettik Ve demiri yumuşattık. **( SEBE SURESİ /*10)

Ve toplanıp gelen kuşlar Hepsi Allah'ı tesbih etmede uyum içinde yönelip dönmekte olanlar idi SAD SURESİ */*19

Onlar, üstlerinde dizi dizi kanat açıp kapayan kuşları görmüyorlar mı? Onları Rahman olan Allahtan başkası boşlukta tutmuyor. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla görendir. **( MÜLK SURESİ */*19)

Onların üzerine ebabil ve sürü sürü kuşlarını gönderdi. **( FİL SURESİ */*3 )

KOYUN İLE İLGİLİ AYETLER*** *

"Bu benim kardeşimdir, doksan dokuz koyunu vardır, benimse tek koyunum var. Buna rağmen "Onu benim payıma kat" dedi ve bana, konuşmada üstün geldi." **( SAD SURESİ* */*23)

DAVAR İLE İLGİLİ AYETLER*** *

Onları -ne olursa olsun şaşırtıp saptıracağım, en olmadık kuruntulara düşüreceğim davarların kulaklarını kesmelerini emredeceğim ve Allah'ın yarattıklarını değiştirmelerini emredeceğim." Kim Allah'ı bırakıp şeytanı dost veli edinirse, kuşkusuz o, hüsrana uğramıştır. **NİSA SURESİ 119

Dedi ki: "O, benim asamdır; ona dayanmakta, onunla davarlarım için ağaçlardan yaprak düşürmekteyim, onda benim için daha başka yararlar da var." **( TAHA SURESİ */*18)

İnsanlardan, hayvanlardan davarlardan renkleri değişik olanlar vardır. Kulları içinde Allah'tan ancak alim olanlar 'içleri titreyerek-korkar'. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, bağışlayandır. ( FATIR SURESİ */*28)

Sizi tek bir nefisten yarattı, ondan eşini var etti ve sizin için davarlardan sekiz çift indirdi. Sizi anne karnında, üç karanlık içinde, biyaratılıştan sonra bir başka yaratılışla yaratmaktadır. İşte Rabbiniz Allah budur, mülk O'nundur. O'ndan başka ilah yoktur. nasıl çevriliyorsunuz? **( ZÜMER SURESİ */*6)

Allah kimine binmeniz, kiminden yemeniz için size bir yarar olmak üzere davarları var etti. MÜ'MİN SURESİ */*79

O, göklerin ve yerin yaratıcısıdır. Size kendi nefislerinizden eşler, davarlardan çiftler var etti. Sizleri türetip-yayıyor. O'nun benzeri yoktur. O, işitendir, görendir. **( ŞURA SURESİ */*11 )
*
KURBAĞA İLE İLGİLİ AYETLER
****
ayrı ayrı mucizeler ve ayetler olarak üzerlerine tufan, çekirge, buğday güvesi, kurbağa ve kan musallat kıldık. büyüklük tasladılar suçlu-günahkar bir kavim oldular. **( A'RAF SURESİ */*133 )

KURAN'DA SİNEK İLE İLGİLİ AYETLER

Ey insanlar, size bir örnek verildi dinleyin. Allah dışında taptıklarınız bir araya gelseler bir sinek bile yaratamazlar. sinek onlardan bir şey kapsa, bunu geri alamazlar. İsteyen de güçsüz, istenen de. HAC SURESİ */*73

Şüphesiz Allah, bir sivrisineği de, ondan üstün olanı da,örnek vermekten çekinmez. iman edenler, bunun Rablerinden bir gerçek olduğunu bilir inkâr edenler Allah, bu örnekle neyi amaçlamış?" derler. Allah Bununla birçoğunu saptırır, birçoğunu hidayete erdirir. Ancak O, fasıklardan başkasını saptırmaz. BAKARA SURESİ * /*26

ÖRÜMCEK İLE İLGİLİ AYETLER
****
Allah'ın dışında veli edinenlerin örneği, kendine ev edinen örümceğe benzer. evlerin en dayanıksızı örümcek evidir; ANKEBUT SURESİ *41


KURAN'DA YILAN İLE İLGİLİ AYETLER

onu attı; bir de ne görsün o hızla koşan kocaman bir yılan oluvermiş TAHA 20

Asasını bırakınca onun çevik bir yılan gibi hareket etttiğini görüp, geriye kaçtı Ey Musa, korkma; şüphesiz Benim elçilerim korkmaz." *NEML SURESİ *10

"Asayı." Attıktan sonra onun bir yılan gibi hareket ettiğini görünce, arkasına bakmaksızın kaçdı. "Ey Musa, dön ve korkuya kapılma. Şüphesiz güvendesin." **( KASAS SURESİ */*31)

İnkar edenlerin örneği bağırıp çağırmadan başka bir şey işitmeyip duyduğu veya bağırdığı şeyin anlamını bilmeyen sürekli haykıran bir hayvanın örneği gibidir. Onlar, sağır dilsiz kördürler; akıl erdiremezler.BAKARA 68

Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık Kalbleri vardır anlamazlar, gözleri vardır görmezler, kulakları vardır işitmezler. hayvanlar gibidir aşağılıktır gafil olanlardır. **( A'RAF * /*179 )

Şüphesiz Allah, iman edip salih amellerde bulunanları, altından ırmaklar akan cennetlere sokar. İnkar edenler hayvanların yemesi gibi yerler; ateş, onların konaklama yeridir ( MUHAMMED * /*12 )

Andolsun, cumartesi yasağını çiğneyenleri biliyorsunuz. biz, onlara: "Aşağılık maymunlar olun" dedik. *( BAKARA * /*65 )

Allah katında, 'kesin ceza olarak' bundan kötüsünü haber vereyim mi? Allah'ın lanet ettiği, ona gazablandığı onlardan maymun ve domuzlar kıldığı ile tağuta tapanlar; bunlar, yerleri daha kötü ve dümdüz yoldan daha çok sapmışlardır." **( MAİDE*/*60 )

KÖPEĞE BENZETİLMESİ AYETLERİ

biz dileseydik, onu bununla yükseltirdik. o yere saplandı, hevasına uydu. Onun durumu, dilini sarkıtıp soluyan, kendi başına bırakılan köpeğin durumu gibidir. ayetlerimizi yalanlayan topluluk böyledir. gerçek haberi aktar. Ki düşünsünler. *( A'RAF /*176 )

onlar, ürkmüş yaban eşekleri gibidirler; ( MÜDESSİR /*50 )

İNSANLARIN HİZMETİNE VERİLEN HAYVANLAR İLE İLGİLİ AYETLER
**
Bulutları üzerinize gölge kıldık size kudret helvası ve bıldırcın indirdik. rızıklarımızın temizinden yiyin Onlar bize zulmetmedi, ancak kendi nefislerine zulmettiler Bakara Suresi 57

Hayvanlardan yük taşıyan ve yünlerinden, tüylerinden döşek yapılanları yaratan O'dur Allah'ın rızkından yiyin ve şeytana uymayın.o, apaçık düşmandır. ( Enam Suresi , 142)

hayvanlarda sizin için ibret vardır; karınlarının içinde olanlardan içirmekteyiz onlarda sizin yararlar var. Sizler onlardan yemektesiniz. Onların üzerinde ve gemilerde taşınmaktasınız. ( Müminun Suresi , 21-22)

hayvanları o yarattı; sizin için onlarda ısınma ve yarar vardır onlardan yemektesiniz. onlarda sizin için güzellik vardır. onlar, ağırlıklarınızı taşımaktadır Şüphesiz Rabbiniz şefkatli ve merhametlidir. Onlara binmeniz ve süs için atları, katırları ve merkebleri yarattı Ve sizlerin bilmediğinizi yaratmaktadır? ( Nahl Suresi , 5-8)

Nahl Suresi ,

Sizin için hayvanlarda ibret vardır,

onların karınlarından gıdalar ile içenlerin boğazından kolaylıkla kayan dupduru bir süt içirmekteyiz.

Hurmalıkların ve üzümlüklerin meyvelerinden güzel bir rızık edinmektesiniz.

Şüphesiz aklını kullanan bir topluluk için, gerçek ayetler vardır.

Rabbin bal arısına vahyetti Dağlarda, ağaçlarda ve çardaklarda evler edin. meyvelerin tümünden Rabbinin yolunda uçuver.

Onların karınlarından türlü renkde şerbet çıkar, onda insanlar için şifa vardır. düşünen topluluk için ayet vardır.


Allah, size evlerinizi içinde "güvenlik ve huzur bulacağınız yerler" kıldı;

size hayvan derilerinden göç ve yerleşme gününde kolaylıkla taşıyacak evler; yünlerinden, yapağı ve kıllarından giyimlikler-döşemelikler ve ticaret metası kıldı.

İri cüsseli develeri size Allah'ın işaretlerinden kıldık onlarda hayır vardır. onlar boğazlanırken Allah'ın adını anın; onlardan yiyin, yedirin. İşte böyle, onlara sizin için boyun eğdirdik, şükredesiniz. ( Hac Suresi , 36)

Ellerimizin yaptıklarından kendilerine nice hayvanları yarattığımızı görmüyorlar mı? bunlara malik oluyorlar. Biz onlara kendileri için boyun eğdirdik; bir kısmı binekdir, bir kısmının da etini yiyorlar. Onlarda kendileri için nice yararlar ve içecekler vardır. şükretmeyecekler mi? ( Yasin Suresi , 71-73)

Allah O'dur kimine binmeniz, kiminden yemeniz için size yarar olmak üzere davarlar var etti. Onlarda size yararlar vardır. Onların üstünde bir hacete ihtiyaca ve arzuya ulaşırsınız; gemilerin üstünde taşınırsınız. ( Mümin Suresi , 79-80)

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuran Mucizeleri 2 engincemal Kur'an-ı Kerim 1 29.04.2015 17:38
Yaratılış Gayesi Matemkar Kur'an-İlahi-Ezgi-şiir Videolari 0 19.06.2014 20:31
Kusursuz Yaratılış (Kelebekler) eSiLa Resimlerle Ilgili Serbest Kürsü 2 21.03.2013 20:29
Anne Karnında Üç Karanlıkta Yaratılış SıLa Serbest Kürsü 0 21.03.2013 15:45
İnsanın Yaratılış Gayesi SıLa Dini Konular 0 04.01.2013 00:17


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları