Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Dini Konular

Zararli Alimler


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Dini Konular - kategorisi altındaki Zararli Alimler isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 13.03.2013   #1
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.744
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Zararli Alimler

Alimlerin dünyaya olan düşkünlüğü, güzel yüzler üzerinde bir leke gibidir. Bu gibi alimlerin ilmi halka fayda verse de, kendilerine fayda sağlamaz. Her ne kadar dinin güçlenmesi bunların omuzlarına yüklenmiş olsa da, bunun fazla bir önemi yoktur. Zira dini takviye bazen zalim ve günahkâr kimselerin eliyle de olabilir. Nitekim Peygamber (s.a.v) Efendimiz buyurmuştur ki:

"Hiç kuşkusuz Allah bu dini günahkâr bir kimse ile de güçlendirip destekleyebilir." (Buharî, Cihad, 182, Kader,5; Müslim, İman, 46)

Nitekim kömüre ve ağaca verilen yanma özelliği de çok fayda sağlar ama onlar içlerindeki ateşten bir türlü yararlanamaz. Hatta kötü alimlerin ilimlerinin kendilerine zarar verdiğini bile söyleyebilirim. Çünkü ilimleri sayesinde aleyhlerine deliller tamamlanmış olacaktır.

Peygamber (s.a.v) Efendimiz de şöyle buyurmuştur:

"Kıyamet günü insanların en ağır azap görecek olanı, Allah Tealâ'nın ilminden faydalandırmadığı alimdir." (Dârimî, es-Sünen, nr.262; Taberânî, es-Sağîr, nr.507)

Bu alimlerin ilmi elbette kendilerine zararlı hale dönüşmüştür. Çünkü onlar Allah katında en değerli mevki olan ilim rütbesini yalan dünyanın mal, mevki, eş, dost, makam gibi geçici menfaat sağlama aracı haline getirmişlerdir. Ders ve fetva vermek, sadece Allah'ın rızasını kazanmak için yapılır ve makam-mevki, mal ve üstünlük elde etme arzusundan uzak olursa fayda sağlar. Ders ve fetva işinin bu maksatlardan uzak olduğunun işareti, dünyaya rağbet göstermemek, ona değer vermemektir.

Bu musibete tutulmuş olan, dünya sevgisine kapılan alimler dünyalık alimlerdir. bunlar aynı zamanda kötü alimlerdir. İnsanalrın en şerlileri ve din hırsızlarıdır. Oysa onlar kendilerini dinin önderi ve halkın en üstünü kabul ederler. Kendilerini doğru yolda sanırlar. Gerçekte yalancıların ta kendileridir.

"Şeytan onları etkisi altına almış ve onlara Allah'ı hatırlamayı unutturmuştur. İşte onlar şeytanın taraftarlarıdır. Bilin ki şeytanın taraftarları ziyana uğrayanların ta kendileridir." (Mücadele, 19)

Büyüklerden biri şeytanı insanları saptırma tasasından uzak, bir kenarda otururken görür. Böyle ilgisiz biçimde oturmasının nedenini sorar. lânetli şeytan şöyle der:

- Zamanın kötü alimleri işimde bana çok büyük destek sağladılar. Benim yerime insanları saptırma işini kendileri üstlendiler. İşte ben de kaygısız tasasız oturuyorum!

Hakikaten din işlerinde baş gösteren her zaaf ve İslâm milletini üstün kılma yolunda gösterilen her kusur, daima kötü alimlerin bereketsizliği ve niyetlerinin bozukluğu sebebiyle olmaktadır.Mektubat-ı İmam-ı Rabbanî k.s'den

Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mevlana Halid-i Bağdadi eFe iSlam Alimleri 0 17.12.2012 17:45
Gerçek ve sahte âlimler TuRKuaZ Soru Ve Cevaplar 0 16.12.2012 12:53


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları