Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat

Neyi Kaybettiğini Hatırla


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Edebiyat - kategorisi altındaki Neyi Kaybettiğini Hatırla isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 24.12.2012   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.358
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Standart Neyi Kaybettiğini Hatırla

Su’, ‘ateş’ ve ‘ahlâk’ dostluk kurmuşlar. Bir gün ormanda dolaşmaya çıkmışlar. Fakat bir müddet sonra içlerine bir korkudur düşmüş. Orman çok büyük ve çok karmaşıkmış. Her türlü ihtimâle karşı birbirlerini kaybederlerse, nasıl bulacaklarını düşünmeye başlamışlar.

Ateş ve ahlâk suya sormuşlar:
"Kaybolursan seni nasıl bulacağız?" Su cevaplamış:
"Nerede bir şırıltı duyarsanız ben oradayım." demiş. Sıra ateşe gelmiş. Su:
"Seni yitirirsek ne yapalım?" diye sormuş. Ateş :
"Duman gördüğünüz yerde ben varım." cevabını vermiş. Sıra ahlâka gelince cevabı şu olmuş:
"Beni asla kaybetmeyin; eğer kaybederseniz, bir daha asla bulamazsınız!"

Tüm insanlığın kurtuluş reçetesini sunan yüce kitabımız, peygamberimizle adeta ete kemiğe bürünmüş, meşhur tabirle yüce Resul ‘‘Yürüyen Kur’an’’ olmuştur. Kur’an’da peygamberimize “YASİN” (EY İNSAN! bazı alimler bu manayı vermektedir.) diye seslenilerek hem insani yönüne gönderilme yapılmakta hem de “Model insan nasıl olmalıdır?” sorusuna cevap olarak peygamberimiz işaret edilmektedir.

Asırlarca bu kaynaktan (Kur’an–Sünnet ) beslenen Müslümanlar, dünyaya ve insanlığa medeniyetin ne olduğunu göstermiş, rahmet, merhamet ve hoşgörünün zirvelerini yaşatmışlardır. Göç zamanlarında, göçmen kuşların aç kalmaması için vakıflar kuran ecdadımızın vakıf müessesesi incelendiğinde, geçmişimizden günümüze aktarabileceğimiz nice zenginliğimizin var olduğu görülecektir.

“İnsan insanın cennetidir.” anlayışının yerine, “İnsan, insanın kurdudur.” anlayışını koyan batı, kapitalist sistem yoluyla bu köhne anlayışını tüm dünya insanlığına, elindeki her türlü imkanı kullanarak, empoze etmenin gayreti içerisindedir.
Tüm dünyada ve bu arada da ülkemizde, aleni bir ‘ahlaksızlaştırma’ operasyonu tüm hızıyla devam etmekte. Bunu görmek için öyle çok uzaklara filan gitmeye de gerek yoktur. Televizyon kanallarında dönen kliplere, çekilen reklamlara, bu reklamlarda kullanılan sloganlara, insanımızın kültürel kodlarıyla oynayan sinema filmlerine, dizilere bir göz atmak ne demek istediğimizi açıklayacaktır.

Reklamlar yoluyla insanlar sürekli tüketime teşvik edilmekte, suni ihtiyaçlar ortaya çıkartılmakta, lüks tüketim ha bire, özellikle genç dimağlara, aralıksız pompalanmaktadır. Bu yapılırken de kadınlar, çocuklar, hayvanlar reklam malzemesi olarak fütursuzca kullanılmaktadır. Ülkemizde çekilen çoğu sinema filmi ve dizide inanç ve kültür değerlerimize en ufak bir olumlu gönderme yapılmamakta; televizyon ve sinema bir ‘batılılaştırma aracı’ olarak kullanılmaktadır.
Özellikle gençliği kendisine hedef kitle olarak seçen markalar, oluşturdukları sloganlarla da bilinçaltımıza adeta zehir zerketmekteler. Şu sloganlar hakkında biraz kafa yorarsak çocuklarımızın, gençlerimizin, ailelerimizin nasıl sinsi bir saldırı altında olduğunu daha iyi anlarız:

a) Harcadıkça kazandıran kredi kartı... ( Ne kadar harcama o kadar kazanç....Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz... / Araf-31 / hakikatine ne kadar da ters bir düstur.)
b) Kirlenmek güzeldir. (Bu ifadenin gerçek anlamı bir yana, bir de yan anlamlarının olduğunu hatırdan çıkarmayalım.)
c) Daha fazlasını iste ... (Kanaatkarlığı tavsiye eden inancımıza ne kadar da uzak bir bakış açısı.)
d) Düşünme yap ...( İnsanın en temel özelliği olan akletme, bu sloganın acaba neresine düşer?)

Kazanma ve onu harcama noktasında ilahi ve ahlaki bir temelden yoksun olduğumuz zaman bu boşluğu birileri kendi vahşi kapitalist anlayışlarıyla dolduracaktır. Çözümümüz, tüm problemlerimizin çözümünde olduğu gibi yine Kur’an ve sünnettedir; yeter ki biz aramak, bulmak uygulamak isteyelim.

O halde Ey nefsim, neyi kaybettiğini hatırla!


Yasin Şimşek

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
yeni 2015 - ResimLi Şiirler eFe ResimLi Siirler 353 23.05.2014 12:42
Kur’an’ı Okuyup Anlamak İçin Daha Neyi Bekliyorsun? HiCReT Dini Konular 1 23.12.2012 21:36
Sana neyi anlatayım? eFe Hayata Dair 0 16.12.2012 17:26
Yılbaşı size neyi ifade etmektedir, İslamdaki yeri nedir HiCReT Serbest Kürsü 1 15.12.2012 19:41


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları