Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Egitim Ögretim > DERSLER > Fizik

Fizik Ödevleri - Vektörler


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Fizik - kategorisi altındaki Fizik Ödevleri - Vektörler isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 25.12.2012   #1
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.905
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Standart Fizik Ödevleri - Vektörler

Tabiatta fiziksel büyüklükler ikiye ayrılır. Bunlar skaler ve vektörel büyüklüklerdir.1) Skaler büyüklükler: Sadece bir sayı ile belirtilen büyüklüklerdir. Örneğin enerji , zaman , güç , ısı , kütle , hacim , öz kütle , sıcaklık vb...gibi nicelikler skaler dir.2) Vektörel büyüklükler: Doğrultusu yönü ve şiddeti olan büyüklüklerdir. Örneğin yer değiştirme , hız , ivme , kuvvet , moment , momentum , ağırlık vb... gibi nicelikler vektöreldir.Vektörün bitiş noktası

Vektörün başlangıç (uygulama) noktası

Vektörün doğrultusu

Vektörün büyüklüğü (şiddeti)

Vektörlerin toplanması

Vektörlerin toplanması skalerlerin toplanmasına benzemez. Örneğin 2kg elma ile 2kg elmanın toplamı 4kg olmasına rağmen , bir cisme etki eden 2 Newton`luk kuvvet ile 2 Newton`luk kuvvetin toplamı her zaman 4 Newton olmayabilir. Örneğin bu kuvvetler zıt yönlü olursa bunların toplamı sıfır olur yani cisim hareket etmez. Bileşke vektör birden fazla vektörün yaptığı görevin aynısını yapabilen vektördür.

1) Üçgen metodu: Bir vektörün başlangıcı diğerinin bitimine gelecek şekilde çizildikten sonra ilk vektörün başlangıcından ikinci vektörün bitimine çizilen yönlü doğru parçası bileşke(toplam) vektörü verir.

Burada A ve B bileşenler olup R de bileşke vektördür.

2) Paralel kenar metodu: Bu metot da vektörlerin uygulama noktaları birleştirilerek paralel kenar çizilir. Uygulama noktasından çizilen köşegen bileşke vektörü verir.

Uyarı: Eğer ikiden fazla vektör varsa bu vektörlerin ikişer ikişer bileşkeleri alındıktan sonra toplam bileşke bulunabilir. Ya da bir vektörün başlangıç noktası diğerinin bitiş noktasına gelecek şekilde eklendiğinde ilk vektörün başlangıcından son vektörün bitimine çizilen yönlü doğru parçası bileşke vektörü verir.

Kosinüs teoremi: İki vektörün toplamının büyüklüğü kosinüs teoremi ile bulunur.

Özel durumlar: Problemlerde zamandan kazanmak için bilinen bazı açılara ait bileşkenin şiddeti hesap yapmadan söylenebilir.

= olsun. q iki vektör arasındaki açı olmak üzere bileşke vektörün büyüklüğü bazı q değerleri için aşağıdaki gibidir.

R2=A2+B2+2A.B.Cosq = A2+A2+2A.A.Cosq

1) q=0 ise R=2A

2) q=60 ise R= A

3) q=90 ise R= A

4) q=120 ise R=A

5) q=180 ise R=0

Dikkat edilirse iki vektör arasındaki açı büyüdükçe bileşke vektörün şiddeti küçülüyor. Bu durumda bileşke vektör en büyük değerini bileşenler arasındaki açı sıfır olduğunda almaktadır. En küçük değerini ise aradaki açı 180 derece olduğunda almaktadır.

Vektörlerin çıkarılması :

İki vektörün çıkarılması , vektörlerin toplanmasına benzer , çıkarmanın toplamadan tek farkı , çıkarılacak vektörün yönü ters çevrildikten sonra toplama işlemi yapılır.

Ya da iki vektörün başlangıç noktaları birleştikten sonra bitiş noktaları arsına çizilen doğru fark vektörünü verir. Vektörün yönü ise bileşenlerden hangisinin işareti pozitif ise ona doğrudur.

Bir Vektörün İki Eksen Üzerinde Bileşenlerine Ayrılması :

Şekilde görüldüğü gibi A vektörünün K ve L eksenleri üzerindeki bileşenleri gösterilmiştir. Bileşenleri bulmak için A vektörünün ucundan eksenlere paraleller çizilir.

Çizilen bu doğruların ekseni kestiği noktalar bileşen vektörlerin bitim noktalarıdır.

Vektörlerin Dik Bileşenlerine Ayrılması :

Bazen vektörler arasındaki açı uygun olmayabilir. Böyle durumlarda önce vektörler parçalanarak x ve y eksenleri üzerinde bileşenlerine ayrılır. Daha sonra düzene girmiş olan bu bileşenler toplanarak bileşke bulunur.

Uyarılar:

1) İki vektörün birbirine eşit olabilmesi için hem vektörlerin yönlerinin hem de şiddetlerinin aynı olması gerekir.

2) Bir vektör k gibi pozitif skaler bir sayı ile çarpıldığında o vektörün yönü aynı kalır , sadece büyüklüğü k katına çıkar.

3) Bir vektör (-1) ile çarpıldığında sadece vektörün yönü değişir.

4) Bir vektörün yönü ve şiddeti değişmemek şartıyla uzayın herhangi bir bölgesine taşınabilir.

5) İki vektör arasındaki açı büyüdükçe bileşke vektörün şiddeti azalır.

Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
fizik ödevleri , vektörler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fizik Ödevleri - Merkezcil Kuvvet (Fizik) eFe Fizik 0 25.12.2012 00:31
Fizik Ödevleri - Astrofİzİk eFe Fizik 0 25.12.2012 00:28
Fizik Ödevleri - Quantium eFe Fizik 0 25.12.2012 00:26
Fizik Ödevleri - Şaşırtan Fizik Teorileri eFe Fizik 0 25.12.2012 00:16
Fizik Ödevleri - Çift Yarık Deneyi eFe Fizik 0 25.12.2012 00:14


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları