Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > GeneL KonuLar > GünceL HaberLer

15 temmuz şehitleri


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki GünceL HaberLer - kategorisi altındaki 15 temmuz şehitleri isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 15.07.2018   #1
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart 15 temmuz şehitleri

Kaynak dinigerçekhaber.com

Diyanet 15 Temmuz Programı Dua Metni

Ey bizleri yoktan var eden, rahmetinden haberdar eden Yüce Rabbimiz! Her türlü hamdimizi, şükrümüzü, senamızı, duamızı sana arz ediyoruz. kabul eyle Allahım! *Huzur u ilahinde ellerimizi açtık, sana iltica ediyoruz, cân-ı gönülden yalvarıyoruz boş çevirme Allahım Hz. Adem’den Hz. İbrahim’e, Hz. Musa’dan Hz. İsa’ya yeryüzünü şereflendirmiş bütün kutlu nebilere selam ve hürmetlerimizi arz ediyoruz. haberdar eyle Allahım!
hatemü’l-enbiya, Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz’e sonsuz salat ve selam gönderiyoruz. Sen ulaştır Allah’ım!

Ey bütün varlığı ve insanlığı merhametiyle kuşatan Yüce Rabbimiz! Suçlarımızı, günahlarımızı itiraf ediyoruz. bağışla Allahım Ey Rahman, ey Rahim, ey Kerim olan Ulu Allahımız Rahmetini, bereketini, lütfunu, keremini, bizlerden esirgeme Allah’ım!
Ey bizleri 15 Temmuz gecesinde büyük bir felaketten,kurtaran Yüce Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar ediyoruz. şükrümüzü kabul eyle Allahım Ya İlahî, 15 Temmuz gecesi ülkemizin bütünlüğüne, milletimizin hürriyet, ve bekasına yönelik ihaneti püskürtmek için tankların önüne yatan, silahlara meydan okuyan, bedenlerini vatan için siper eden, canlarını din ü devlet, mülk ü millet, için feda eden aziz şehitlerimizin her birini sonsuz rahmetinle. Cennetine müşerref eyle Ya Rabbi.

Şehitlerimizi, Bedir şehitleriyle, haşreyle Allahım. Şehitlerimizin kabirlerini nur eyle Allahım mübarek şehitlerimizin ailesine sabır ihsan eyle Allahım Ecdadına vatanına sahip çıkan izzet ve onuruna halel getirmeyen haysiyetini ayaklar altına almayan
Çanakkale ruhuyla yekvücut olan necip milletimize zeval verme Allahım vatanını, bayrağını, dinini, en muazzez varlığı bilen, 15 Temmuz gecesinde onurlu duruşuyla nesiller boyu şükran ve minnetle yâd edilecek aziz milletimizi mahzun etme Allahım

Zalime karşı mazlumun yanında yer alan, gariplere, kimsesizlere, çare olan, ırk ve din ayrımı gözetmeksizin kendisine sığınanlara bağrını açan; fakire, ve yetime kol kanat geren bu millete rahmetinle muamele eyle Allahım ihanet kalkışmasına karşı duran, milletinin yanında yer alan silahlı kuvvetlerimizi ve güvenlik güçlerimizi her türlü kötülükten, şer, fitne ve fesattan muhafaza eyle! Allahım İzzetimizi, şerefimizi, çiğnetme! Mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değdirtme, ezanlarımızı susturtma, şanlı bayrağımızı indirtme Allahım. Dinimizi milletimizi sarsacak her türlü dâhili ve harici fitne ve fesatlardan milletimizi ve memleketimizi halas eyle Allahım.

Allahım! Suret-i Haktan görünerek din görüntüsü altında millete fitne ve fesat tohumları ekenleri kahr u perişan eyle! aziz millete karşı tuzak kuranların tuzaklarını kendi başlarına geçir ya Rabbi! Ya İlahi! 15 Temmuz gecesi hainlere, zalimlere, ihanete yekvücut olduğumuz gibi bundan sonra da birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim eyle. parçalanmaktan, dağılıp bozulmaktan muhafaza eyle. Yaşadığımız hadiseden ders alarak milletçe birbirimize kenetlenmemizi lütfeyle Allahım! Birbirimizin varlığını kendi varlığımız, hukukunu kendi hukukumuz sayabilmeyi bahşeyle Allahım!
Fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı feraset ve basiretle davranmamızı ihsan eyle Allahım!

Şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri davalarına sahip çıkacak imanlı, ihlaslı, vatanını ve milletini seven nesiller yetiştirmeyi bizlere nasip eyle Ya Rabbi! Zalimlerin zulmüne rağmen bizi adaletten ve merhametten ayırma Allahım Kötülerin kötülüklerine rağmen bizi iyilikten ayırma Allahım! Allahım! Sana inandık, sana güvendik, sana tevekkül ettik. Bizleri sensiz, sahipsiz, inayetsiz bırakma. Bize lütfettiğin hidayetten sonra kalplerimizi saptırma! Bizi sırât-ı müstakiminden ayırma Ya Rabbi Rabbimiz! Bize rahmetinle muamele eyle! Her türlü inkârcı ve münafığa karşı bize yardım et! Bizleri küçük düşürme! Allah’ım!
Bozguncu ve fesatçılara karşı bizi muzaffer eyle! Bizleri her türlü fitne ve fesattan, ikiyüzlülükten, kötü ahlaktan muhafaza eyle.

Bizlere basiret ve feraset ihsan eyle. Ya Rabbi! Asırlardır İslam’ın sancaktarlığını yapan, Senin adının gök kubbede yankılanması için çabalayan aziz milleti mahcup etme! Allahım Her daim mağdurların yanında yer almış, umut olmuş, muhacirlere kucak açmış bu milletden rahmet ve nusretini eksik etme! Umudumuzu ve huzurumuzu bozmak isteyenlere, topraklarımıza fesat tohumları ekmeye çalışanlara fırsat verme! Dinimizin, devletimizin milletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici düşmandan bizleri halas eyle! Şanlı ordumuza ve güvenlik güçlerimize yurt içindeki ve dışındaki terörle mücadele operasyonlarında, karada, denizde ve havada nusretinle ve kudretinle yardım eyle.

Her türlü fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı feraset ve basiret ihsan eyle. beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eyle. Bölünüp parçalanmaktan, bizleri muhafaza eyle. sana dayandık, sana güvendik, gücümüzü imandan aldık, yıkılmamıza ve dağılmamıza izin verme Allah’ım İntikam hırsıyla adaletten şaşan, hakkaniyetten uzaklaşan, mağrur olup haddi aşan kullarından olmaktan sana sığınırız. Sen, milletimizin soylu direnişini adalet ve hakkaniyet direnişi olarak muzaffer eyle Allahım! Ya Rabbi! Bu toprakları vatan kıldığımız günden bugüne milletimizi millet yapan değerler uğruna can veren bütün şehitlerimiz için okuduğumuz hatm-i şerifleri kabul eyle. Şehitlerimizin ruhlarına bağışlıyoruz makbul eyle. Makamlarını âli mekanlarını cennet eyle.hatimleri okuyan, yapılan duaya amin diyen kardeşlerimizi iki cihanda aziz eyle Allahım Aziz şehitlerimizin hürmetine bizleri, ülkemizi, milletimizi, İslâmı ve tüm dünyayı her türlü savaştan, afetten, fitneden, fesattan muhafaza eyle Allah’ım! Amin, ve selamün alel murselin, velhamdülillahi rabbil âlemin…
*

Kaynak milliyet.com.tr

Bahçeli'den alkışlanan konuşma

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "15 Temmuz FETÖ *darbesi; 627 yıl önce Kosova'da mağlup olanların kalkışmasıdır. *620 yıl önce Niğbolu'da ezilenlerin baş kaldırmasıdır. 572 yıl önce Varna'da, 563 yıl önce İstanbul'da, 490 yıl önce Mohaç'ta döktükleri kanda *boğulduklarını sandıklarımızın harekatıdır. 15 Temmuz'da TBMM'yi, *emniyet ve istihbarat kuruluşlarını bombalayıp, sivil ve masum vatandaşlarımızı *katledenlerle; 101 yıl önce Çanakkale kıyılarına gelip üzerimize ateş saçanlar aynı karanlık yolun yolcusudur. Bunlar Müslüman Türk'ün canıyla beslenen, hayat *ve varlık haklarını çiğnemekle görevlendirilen yaratılmışların en aşağısı, en *alçağıdır. Ama unuttukları, ihmal ettikleri Türk milletinin asaleti ve gücüdür." *dedi.

"Yurdun her köşesinden kardeşlerimi bağrıma *basıyorum. Heyecanınız güç veriyor, nurlu geleceği ve geceyi *aydınlatıyor. Tüm Türkiye'yi hasretle kucaklıyor, hepinize sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum. Göğsümüzü kabartacak ihtişamlı coşkudan görüyorum ki, üzerimizde *oynanan oyunlara, aramıza sokulmak istenen fitnelere cesaretle dik *durdunuz. Al bayrağımızı gururla yükselttiniz. Şehitlere yüreklice sahip *çıktınız. Kardeşliği savundunuz. Hainlere dersini çekinmeden *verdiniz. Teröristlere haddini bildirdiniz. Yenilgi tanımadınız, 'Ben buradayım' dediniz. Yıkılmadım ve ayaktayım' diyerek Yenikapı'ya *koştunuz, dirilişin müjdesini verdiniz. Bahtiyarım, çünkü Türkiyemizin *şahlanışını gururla izliyorum.

Mutluyum, çünkü millet irade ve inanç *burada, bükülmez bilek, eğilmez baş, yenilmez milli kudret burada, bu *meydanda Türkiye tüm güzellik ve görkemiyle yeni bir sefere Yenikapı'dan *başlamaktadır. Türk milleti kaderine sahip çıkmaktadır. Hepinizle övünüyorum, iftihar ediyorum. 15 Temmuz'da felaketimizi projelendirdiler. son nefesi vermemizi gözlediler. Fetullahçı Terör, milletimizin *helali olan savaş uçaklarıyla saldırdı. bombalar, *kurşunlar üzerimize yağdı. 15 Mayıs 1919'da İzmir işgal edilmişti. İstanbul, 16 *Mart 1920'de işgale uğramıştı. 15 Temmuz yeni bir istila kıyım ve yıkım hamlesiydi. Mondros'ta çizilip Sevr'de *dayatılan imha planları 15 Temmuz'da gün yüzüne çıkarıldı. 'Su uyur *düşman uyumaz' sözü bir kez daha anlam ve karşılığını buldu.

Zalimler, hainler, *emperyalizmin maşaları Türk askeri kılığına girdiler. Milletin silahını millete çevirdiler. Milletin imkanlarıyla millet *darbe vurmak istediler."alim ve hoca görünümlü bir teröristin sığındığı Pensilvanya'dan etdiği beddua , nefret ve, öfke nöbetleriyle çetesine, cinayet örgütüne "Türkiye'ye vurun" *emri verdi İblise ruhunu satan vaiz, Müslüman görünümlü voyvoda; ihanette Türk ve Türkiye düşmanlığında doruğa çıktı, fitne ve *münafıklıkta rekor kırdı. Haçlıların FETÖ sü Türkiye'nin kalbine nişan aldı. FETÖ'yü Türk *milletine saldırttılar Türk vatanını çekemeyen, üzerine çöreklenmek isteyen, milletimizin varlığından rahatsız olan ne kadar kanı bozuk FETÖ yü sıvazladı, eline silah tutuşturdu.

15 Temmuz'da melun girişime millet 'dur' dedi. Demokrasinin namusunu, cumhuriyetin şerefini sizler korudunuz, sipere yattınız. Helal süt içmiş hangi vatan evladı, 15 Temmuzda kalabilirdi? Kim, milletimize biçilmek istenen bu kefeni kader diye kabul *edebilirdi? Hangi millet ve vatan sevdalısı kardeşim olanları *hazmedebilirdi zifiri geceye mahkum etmek istediler, itiraz*ettiniz. İradenizi çalmak istediler, reddeddiniz. tankın önüne *yattınız. kurşunların üzerine gül bahçesine girercesine *yürüdünüz. Ateşe, kine, nifaka kafa tuttunuz, ihanete aziz vatanı dar *ettiniz. siz Türk milletisiniz. siz Türkiyesiniz. Sizler büyük ecdadın, muazzam bir tarihin mirasçılarısınız."

düşman gemilerini parmağıyla işaret eden *Turgut Reis, Preveze’de haçlıları deviren Barbarosta sizin gibiydi. Müslüman Türk'ü Avrupa’ya taşımaya yemin ederek canlarını Hakk’a emanet *etmiş akıncı beyleri sizler gibi inanç doluydu. Bağrına saplanan oklara rağmen *surlara bayrak diken şehit sancaktarlar sizin gibi şanlıydı." İzmir’in işgaline 'hayır' deyip silahına sarılan Hasan Tahsin *ile hainlere tek başına direnen ve *ardından şehit düşen Astsubay Ömer Halisdemir'in aynı kahramanlık destanının *farklı zamanlarda yaşayan neferleridir Şehit Özel Harekatçı Demet Sezen Gülşah *Güler ve 2 çocuk annesi Sevda Güngör 96 yıl önce düşman karargahının 10 adım *önünde şehit düşen Tayyar Rahmiye Hanım kadar cesaretli ve korkusuzdu

"Ankara Gölbaşı Özel Hareket Başkanlığı'na, F-16 uçaklarıyla *saldırıp 51 evladımızı şehit eden hainler, onların destekçileri, yardım ve *yataklık yapan işbirlikçileri asla Türk milletini pes ettiremezler, sırtını yere *getiremezler. Türk milleti, senaryoların *farkındadır. Dost görünümlü düşmanları, Müslüman kisveli müşrikleri, merhamet istismarı yapıp terörizme hizmetkarlık yapan *takiye ustası hainleri tanımaktadır. Bu vatan üç beş teröristin keyif ve sözde *vaazlarıyla düşmeyecektir. vatan, toprağın kara bağrında sıradağlar gibi *duranlarındır. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen *varsa vatandır. üzerinde yaşadığımız topraklar vatandır tertemiz *şehit kanıyla yoğrulmuş, karılmış ve karışmıştır."

15 Temmuz'da şehit olanların kanları toprakla buluştu, Anadolu ebedi Türk yurdu oldu bölünmeyeceğini*parçalanmayacağını tescilledi
FETÖ ve ihanet yoldaşı PKK, IŞİD, PYD ve YPG'nin şehit ettiği tüm kardeşlerimize, Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. 15 Temmuz *terörist saldırısında yaralanan vatandaşlarımıza şifalar temenni ediyorum. *Diyorum ki şehitler ölmez, vatan bölünmez." Kutuplaşma ve cepheleşmeleri, bıçak gibi kesmeliyiz"Türkiye'nin tek yürek olduğunu gösterdik Ayrımız, gayrımız yoktur. Müştereklerimiz, farklılıklarımızdan çoktur. Ecdadımızın hayır duaları, şehitlerimizin hatıra ve vasiyetleri, *hepimizin namusuna emanettir. Birliğimizi korumalıyız. cepheleşmeleri, bıçak gibi kesmeliyiz.

Şehitlerimizin ruhları, şehit *analarının göz yaşları, yetimlerin yürek yaraları, nesillerin gelecek ümitleri bizimledir, yanımızdadır Sizler darbe heveslerini, teröristlerin *kursaklarında bıraktınız. Devlete ve millete meydana okuyan çürümüşleri, elinizin tersiyle ittiniz. 15 Temmuz bir milat, bir dönüm noktasıdır. Nereli *olursanız olun ister güneyden ister kuzeyden, isten doğudan ister batıdan, kim *olursanız olun, ülkemin neresinde doğarsanız doğun kökünüz, kökeniniz, *mezhebiniz ne olursa olsun, 'vatanım, bayrağım, milletim, demokrasim, şehitlerim, *kardeşliğim ve mukaddesatım' demek için Yenikapı'yı doldurdunuz. Bu ruh devam *ettiği müddetçe hiçbir hain bize yanaşamayacaktır. Milli birlik ve kardeşliğimiz *sağlam kaldığı müddetçe, hiçbir çıldırmış, hiçbir hayasız ve vicdansız, *Türkiye'ye saldırmayı aklından bile geçiremeyecektir."
.

Bizanslı Diyojen'in nesli, fırsat kollamaktadır" Türkiyeyi lekelemeye cüret edenlerin şaşkına çevrilmesi gerekir Türk askeri topyekün darbeci ve suçlu görülmemelidir. Ordu-millet dayanışması canlandırılmalı, Mehmetçik *gözden, gönülden çıkarılmamalıdır. mazlum *vatandaşlarımız ve kamu görevlileri mağdur edilmemelidir. Suçsuzu suçludan *ayıracak adalet şuuru, eksiksiz ve faal olmalıdır. Yeni manda özlemlerine geçit vermeyelim." milleti himayesi altına almaya kalkışan vesayetçi *odaklara şans tanımayalım. Bizanslı Diyojen'in nesli, fırsat kollamakta ve 15 *Temmuz bunun ispatıdır. Tekfurların varisleri devredir. İstanbul'u kaybeden *Konsantin'in torunları, iştahla dağılmamızı beklemektedir."

"Merzifonlu Kara Mustafa Paşa karşısında kabuslar gören Viyana, *boğazın sularına gömülmüş kraliyet donanması, Anadolu'dan defolup giden yedi *düvel, tarihsel hesab için sabırsızdır. Nene Hatun, Ermeniler karşısında nasıl devleşmişse bizler de Türkiye *karşıtı cepheye öyle hareket etmeliyiz. Anımız birdir, adımız birdir, biz Türk *milletiyiz. Yedi bölge, dört mevsim, 81 vilayetle Türkiye'yiz. Kültür ve *medeniyet beşiği topraklarda Fetret Devri'ne izin veremeyiz, *vermeyeceğiz. Taht kavgası değil, tarih ortaklığıyla istikbale yürümeli, *istikbalimizi müdafaa etmeliyiz. Tükenmemiş düşmanlıkların hedefindeyiz, *unutulmamış yenilgilerin mevzisindeyiz.yaşadıklarımızın kökü *geçmiştedir. Türklüğe karşı bin yıldır sinmiş husumet, saklandığı yerden doğrulmuştur.

Bu hesaplaşmadır. Biz hasbi olursak, Vahdet Denizi'ne hep birlikte açılırsak bizi kimse yenemez, ve boyun eğdiremez."Başarmaktan başka çaremiz yoktur bin yılın kaynaştırdığı Türk milleti *oyunları boşa çıkaracaktır bunun şartı çekişmelere *son vermektir Tuzaklar bozulacaktır. Millet, yediden yetmişe doğacak, tereddüt ve tehditleri yırtıp atacaktır. yurduna alçakları uğratmamak uğruna göğüslerini siper eden ecdadımızın *bizlerden beklentisi budur." Şehadet, gazilik deyince albayrağı görünce, İstiklal Marşı'nı duyunca *gözleri hasretle yaşarmayan, göğüsleri gururla kabarmayan, yürekleri coşkuyla *çarpmayan, vicdanları titremeyen ile paylaşacak ekmek yoktur*Onları iyi belleyiniz, onlar asla ve asla bizden değildir. Onlar kuzu *postuna bürünmüş, kripto canavarlarıdır.

Vatan sahipsiz değildir, millet yetim *değildir, devlet öksüz değildir. İçten ve dıştan kuşatılan Türkiye, iman, sadakat *ve sevda dolu milli kalplerle yükselecek, yükseldikçe başı arşa değecektir. 15 *Temmuz'da yaptınız, bundan sonra da çemberi yaracak ülkeyi kurtaracak olan *yine sizlersiniz." Başarmaktan başka çare yok Bağımsız yaşamaktan başka seçenek yoktur. Devleti kanser gibi sararak yok oluşumuzu *projelendiren FETÖ ve efendilerini tasfiye etmekten başka yol yok . Tuzaklarla dolu engelleri aklımızla, ferasetimizle, faziletle kalplerimizle aşıp Türkiye'yi sonsuzluğun ufuk *çizgisine taşıyacağız. Muhtaç olduğumuz kudret, inanç, cesaret ve müjde, İstiklal*Marşımızın satırlarındadır. 'Korkma', diye başlar İstiklal Marşımız, *'Korkma, korkma,

varsın ihanet karanlık sokaklarda kol gezsin. Korkma, bütün *dünya karşımıza geçsin. Korkma,
al sancak Yurdumun *üstünde tüten en son ocak."
Türkiye Cumhuriyeti var olacaktır, teminat sizlersiniz FETÖ ile küresel güçlerin tetikçilerini ihanet çetelerinin kökünü kurutmak zorundayız aksi *halde Mahkeme-i Kübra'da hesabını veremeyiz Bize vatan bırakan şehitlerimizin yüzüne bakamayız. teröristbaşı Gülen'i *ülkemize vermemek için bin dereden su getiren ABD'ye, 15 Temmuz'u anlamayan *Vatikan kafasına, darbecileri kollayan tüm ülkelere *karşı Türkiye'nin büyüklüğünü gösterelim. Bir olalım, diri duralım. Türkiye *Cumhuriyeti var olacaktır, teminat sizlersiniz. Egemenlik kayıtsız şartsız *milletin olacaktır, güvence yine sizlersiniz."

Türk milletinin birlik ve dayanışması daim olsun
Rabbim aziz milletimden razı olsun. inanıyorsanız *üstünsünüz, zaferi kazanacak olan sizlersiniz. mücadelenin kahramanı ve devletimizin kurucusu Atatürk ile silah ve dava arkadaşlarının aziz hatırasını, saygı ve *şükranla anıyorum. Türklüğü yaşatmak *uğruna hayatlarını feda eden kahraman ecdadımızı, bugün teröristlerle mücadele *ederken şehit düşen kahraman güvenlikçilerimizi, aziz vatandaşlarımızı ve *gazilerimizi rahmetle yad ediyorum. 15 Temmuz demokrasi nöbetinin hayırlı olmasını niyaz *ediyor, emeği ve katkısı geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Türkiye'nin birçok meydanında bizleri izleyen vatandaşlarıma, en kalbi *duygularımı iletiyorum. Ne mutlu Türküm diyene."

Kaynak yenişafak.com

En küçük gazi 15 Temmuz Darbe Girişimi*

En küçük gazi 8 yaşında olan ve ailesiyle gittiği Vatan Caddesi’nde kolundan vurulan Batuhan Çetiner yaşadıklarını anlattı: Koluma nereden geldiği belli olmayan demir çarptı. beni hastaneye götürdüler.15 Temmuz hain darbe gecesinde ailesiyle gittiği Vatan Caddesi’nde koluna gelen kurşunla yaralanarak gazi olan 10 yaşındaki Batuhan Çetiner, 15 Temmuz’un en küçük gazisi, yara izini kolunda gecenin karanlığını kalbinde taşıyor. 15 Temmuz darbe girişiminde 8 yaşındaydı ailesiyle Vatan Caddesi’ne giderek darbecilere direndi koluna aldığı kurşunla gazi oldu.
Babasının 'darbe yapıyorlar' sözüyle Vatan Caddesi’ne geldiklerini söyleyen minik Batuhan, o gecenin korku dolu anlarını silemiyor.

Okulunu başarıyla sürdüren küçük gazinin en büyük isteği Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelerek onunla sohbet etmek. O DARBE NEDİR BİLMİYORDU minik gazi, okuldan sonra futbol eğitimi alıyor. büyüdüğünde futbolcu olmak istiyor. 15 Temmuz'un ardından o geceyi çocuk kalbiyle kaleme aldı. Kolundaki yara iziylr gurur duydu kolundan yaralandığında koluna gelen kurşunu demir parçası sandı 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını yaşadıklarını anlattı. ÇOK KORKMUŞTUM Babam eve geldi, 'darbe oluyor' dedi. Ben darbenin ne olduğunu bilmiyordum. Annem babam ve ben dışarı çıktık vatan caddesi emniyetine gitmeye karar verdik. Herkesin ellerinde bayraklar Vatan Caddesi’ne geliyorlardı.

emniyetin önünde jetler uçuyordu yanımızdan tanklar geçiyordu. Herkes Erdoğan diye sloganlar nereden geldiği belli olmayan demir koluma geldi. hastaneye götürdüler ERDOĞAN'I ÇOK SEVİYORUM Cumhurbaşkanı Erdoğan’la buluşmayı ve konuşmayı istiyorum" Hayatımda ilk kez tank ve jet gördüm çok korktum hissettiklerim çok kötüydü, yanımdan tanklar geçiyordu, havada jetler ve helikopterler uçuyordu, çok korktum. Asker kılığına girip ateş ediyorlardı. Milletimiz adına, çok korkmuştum. o gece herkesin öleceğini düşündüm milletimizin yok olacağını düşündüm. Biz çok büyük bir halk olduğumuz için bizi yıkmaya karar vermişlerdi ama yapamadılar. Buraya gelince halen 15 Temmuz gecesini hatırlıyorum. 15 Temmuz’un en küçük gazisi olduğum için arkadaşlarım beni güzel karşılıyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok seviyorum çünkü bizi 15 Temmuz’da yalnız bırakmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la buluşmayı çok istiyorum onunla konuşmayı istiyorum. Buluşursam mutlu olurum" diye konuştu. Oğluyla gittiği Vatan Caddesi’nde darbecilere direndiklerini belirten Savaş Çetiner ise Baba Çetiner, Ben o gün evde değildim dışarıdaydım. darbe olduğunu öğrendim Eve geldiğimde eşime 'televizyonu aç darbe oluyormuş' dedim. askerler dışarı çıkmıştı.Vatan Caddesi'ndeki emniyet müdürlüğüne geldik. Eşim ve çocuklarımla Vatan Caddesi'ne geldik. Polislerimiz 'bizi bırakmayın' diye haykırıyorlardı halk da akın akın geliyordu. oğlum 'vuruldum' dedi.
Oğlum 'koluma demir geldi' dedi.

kolunda demir saplanmıştı eşim de gelmişti. panikle mermiyi çekti çekince kolundan kan fışkırdı oğlum bayılıp yere düştü en yakın hastaneye götürdüm" Çok korktum 'sabaha *çıkamayız' dedim Oğlumla gurur duydum ifade eden baba "Gece nöbetlerine devam ettik Batuhan gelmek istemedi. psikolojisi bozulmuştu, bir ay boyunca gelmek istemedi.Eğer 15 Temmuz gerçekleşmiş olsaydı, biz sabaha çıkmazdık askerler her tarafımızı sararlardı. Çok korktum 'bittik, sabaha çıkmayız' dedim. tek olsaydım tamam ama ailem, çocuklarım var onlar için yaşıyorum.Onlar olmadan yaşayamam çok endişelendim. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la Başkanımızla, reisimizle görüşmeyi oturmayı, istiyoruz. Reisimize çağrı yapmak istiyorum. 15 Temmuz’un en küçük gazisi Batuhan Çetiner Sayın Cumhurbaşkanımız ile tek başına görüşmeyi çok istiyor bunu kabul ederse çok memnun oluruz"


Kaynak 15 temmuzşehitleri.com

DÜNYA NE DEDİ 15 Temmuz Destanı

Recep Recep Tayyip Erdoğan,Bugünkü gelişme Silahlı Kuvvetlerimizin içerisindeki bir azınlığın kalkışma hareketidir paralel yapılanmanın teşvik ettiği, üst akılın onları kullandığı bir harekettir.

Putin'in 15 Temmuz sonrası Cumhurbaşkanı ile telefonda görüştü Türkiye'nin seçilmiş hükümetine karşı yapılan askeri darbe girişiminin ve Rusyada devlet karşıtı eylemlerin ve şiddetin kabul edilemeyeceğini hatırlattı.*

ABD Başkanı Barack Obama, 15 Temmuz darbe girişimini kınarken, "ABD'nin, Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgisi olduğu yönündeki tüm iddialar asılsızdır." ifadesini kullandı.*

Almanya Başbakanı Angela Merkel darbe girişiminin püskürtülmesini savundu

Binali Yıldırım NTV'deki açıklamasında "Milletimiz rahat olsun, müsamaha gösterilmeyecek. Emniyet harekete geçti, misliyle karşılık verilecek. Ucunda ölüm dahi olsa gereken yapılacak" Ankara'da şehadet şerbetini içen şehitlerimizin kabirlerine geldik. 2 yıl geçmiş olmasına rağmen acılarımız tazeliğini koruyor. 15 Temmuz'u unutmayacağız, unutturmayacağız Milletimizin bu duygularla bugünü anıyor. 15 Temmuz ve vatanımızın savunmasında fedakarca hayatını seve seve veren bütün şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyoruz"dedi.
Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Askerler kışlalarına dönsün, bir daha milletin yüzüne bakamazlar" dedi.

Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım'ı arayarak, "askeri kalkışmanın" kabul edilemez olduğunu ve Türkiye Cumhuriyetinin yanında olduklarını" kaydetti.

Kemal Kılıçdaroğlu, ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyete ve demokrasimize sahip çıkıyor, inancımızı eksiksiz koruyoruz"dedi.

Hasan Ruhani* İran Cumhurbaşkanı*Türkiye’de “Darbe ve topla, tankla halka zorbalık yapma dönemin geride kaldığını sorunların “Ancak oy sandığıyla çözümlenebileceğini” belirtti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Azerbaycan halkı adından ve kendi adımdan derin üzüntü ile taziyelerimi iletiyor, yaralananlara acil şifalar diliyorum." dedi.


Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu "Her siyasi görüş omuz omuza olmalı. Milletimize omuz omuza durma günü." dedi.

Alexis Tsipras 16 Temmuz sabahı yaptığı açıklamada, Türkiye'de seçimle işbaşına gelmiş Türk yönetiminin arkasında olduklarını belirtti.*


Recep Tayyip Erdoğan* Cumhurbaşkanı

Bedelini ödeyecekle "Bugünkü gelişme Silahlı Kuvvetlerimizindeki bir azınlığın kalkışma paralel yapılanmanın teşvik ettiği, üst akılın kullandığı bir harekettir. Ülkemizin birliği, beraberliğine yönelik bu harekete milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar gerekli cezayı alacaklardır." milletin tankı, topu, uçağını, helikopterini kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini çok ağır ödeyeceklerdir. Cumhurbaşkanı Başbakanımız, hükümetimiz olarak atılması gereken adımları dik durmak suretiyle atacağız. meydanı onlara bırakamayız. işgali ortadan kaldıracağız inanıyorum. üzerine gideceğiz kararlılığımızı kimsenin test etmeye gücü yetmeyecektir. milletime de bir çağrı yapıyorum, o da şudur, milletimizi meydanlara davet ediyorum.

Havalimanlarına davet ediyorum ve milletçe meydanlarda, toplanalım bunların azınlık grubu, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler ne yapacaklarsa yapsınlar. Halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım Cumhurbaşkanı meydana geliyorum. bunun bedelini yargı önünde çok ağır ödeyeceklerdir demokrasiye inanan insanlar bunun bedelini çok ağır ödettirecektir."

15 temmuz şehitleri

YUSUF ÇELİK (1952 - 15 Temmuz 2017)

MESLEĞİ İşçi ŞEHADET YERİ Genelkurmay Başkanlığı DOĞUM TARİHİ 1952 MEMLEKETİ Aksaray MEDENİ DURUMU Evli ÇOCUKLARI 3

YUSUF ÇELİK in En son görüntüleri mücadele ettiği tankın üstünde çekildi, şehit düştü. 65 yaşındaki Yusuf Çelik, Almanya'dan emekli bir işçiydi. Tatilini Türkiye'de geçiriyordu. Halk direnişine katılırken
tereddüt etmedi, telefonunu ve cüzdanını yanına almadı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla sokağa indi. Ankarada darbeci hainlerle çatıştı. Şehidin oğlu, babasının*televizyonda görünce gözyaşlarını tutamamış, "Babam görüntüde,*tankın üstündeydi. Darbeci bir askeri tanktan çıkarmaya çalışıyordu." dedi. Genelkurmay önündeki kavşakta hainlerin saldırısı sonucu yaralandı, kaldırıldığı hastanede şehit düştü.Şehit eşi,*Eşimin cenazesini çok zor bulduk."*açıklamasını yaptı. Şehit Yusuf Çelik, Aksaray'da son yolculuğuna uğurlandı.

HASAN GÜLHAN (1970 - 15 Temmuz 2016)

MESLEĞİ Polis ŞEHADET YERİ Jandarma Genel Komutanlığı DOĞUM TARİHİ 1970 MEMLEKETİ Çankırı MEDENİ DURUMU Evli ÇOCUKLARI 2

HASAN GÜLHAN Ağabeyi askerdi, terörle mücadelede şehit düştü, kendiside hain darbecilerin saldırısında şehitliğe ulaştı. 46 yaşındaki Hasan Gülhan, 19 yıllık polis memuruydu Evli ve 2 çocuk babasıydı.15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne düzenlenen saldırıda şehit düştü. Şehit polis memuru Hasan Gülhan, memleketi Çankırı'da son yolculuğuna uğurlandı. Gülhan’ın cenazesi 2001 yılında şehit düşen bordo bereli ağabeyi üsteğmen ağabeyi Yılmaz Gülhan'ın mezarının yanında toprağa verildi.*

** ** ** ** *
ÜMİT YOLCU (1996 - 15 Temmuz 2016)

MESLEĞİ İşçi ŞEHADET YERİ Bayrampaşa DOĞUM TARİHİ 1996MEMLEKETİ Şanlıurfa MEDENİ DURUMU Bekar

20 yaşındaki Ümit Yolcu, Şanlıurfalı'ydı. Hain darbecilerin işgali altındaki Bayrampaşa Kuvvet Amirliği'ni korumak için arkadaşlarıyla direnişe katıldı. Darbecilerin çevreye yaylım ateşi açmasıyla şehit düştü. Şehidin kardeşi, "Onun şehadeti bizim için büyük bir gurur. Toparlanmaya çalışıyoruz. Bu büyük acıya rağmen değil bir Ümit, binlerce Ümit'imiz olsa hepsini*vatanımız için feda ederiz." diyor. Şehit Ümit Yolcu, İstanbul Bayrampaşa Merkez Camisi’nde düzenlenen tören sonrası Edirnekapı Şehitliği'nde son yolculuğuna uğurlandı.

AHMET ÖZSOY (1967 - 16 Temmuz 2016)

MESLEĞİ Yönetici ŞEHADET YERİ Türksat DOĞUM TARİHİ 1967bMEMLEKETİ Amasya MEDENİ DURUMU Evli ÇOCUKLARI 2 ÇALIŞTIĞI KURUM Turksat

49 yaşındaki Ahmet Özsoy, TÜRKSAT bina tesisleri yöneticisiydi. Evli ve iki çocuk babasıydı. 2012 de eşiyle birlikte Hac farizasını yerine getirmişti. Ahmet Özsoy ve ekibi, 15 Temmuz gecesi destan yazdı. Hain darbecilerin Türk televizyonlarını karanlığa gömme girişimini engelledi. Ahmet Özsoy ve ekibi, 2 kepçe ve 1 itfaiye aracı ile TÜRKSAT'a giden yolu trafiğe kapattı. helikopterle TÜRKSAT'a ulaşan darbecileri, bir saat engelledi. Darbeciler, tesisi boşaltarak çanak antene zarar verdi ancak yayınları kesmeyi başaramadı. Hain darbeciler, TÜRKSAT ekibini yaylım ateşiyle taradı, Ahmet Özsoy yanındaki ekip arkadaşı Ali Karslı ile şehit düştü. Şehit Ahmet Özsoy *Ankara Gölbaşı'ndaki cenaze töreniyle son yolcuğuna uğurlandı.*


BURHAN ÖNER (1979 - 16 Temmuz 2016)

MESLEĞİ İşçiŞEHADET YERİ Fatih Sultan Mehmet Köprüsü DOĞUM TARİHİ 1979 MEMLEKETİ Van MEDENİ DURUMU Evli ÇOCUKLARI 2

37 yaşındaki Burhan Öner, istanbul Pendik'te oturuyordu. Vanlı*Burhan Öner, evli ve 2 çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi darbeyi duyar duymaz hain darbecilerin ele geçirdiği Boğaziçi Köprüsü'ne gitti direnişe katıldı. Burhan Öner, darbecilerin tank ateşi saldırısında şehadet şerbetini içti. Şehit Burhan Öner, Pendik Sülüntepe Mahallesi Ahmet Tevetoğlu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Yeni Şeyhli Mezarlığı*Şehitliği'ne tekbirlerle defnedildi.*


MURAT İNCİ (1974 - 15 Temmuz 2016)

MESLEĞİ Mobilyacı ŞEHADET YERİ Genelkurmay Başkanlığı DOĞUM TARİHİ 1974 MEMLEKETİ Malatya MEDENİ DURUMU Evli ÇOCUKLARI 4


42 yaşındaki Murat İnci, Ankara’da mobilyacıydı 15 Temmuz gecesi akrabasının düğününe gitti. Düğün dönüşü Erdoğan’ın çağrısı üzerine Ankara’daki direnişe katıldı. Genelkurmay Başkanlığında başına şarapnel parçası isabet etmesi sonucu şehit düştü. Yakınları, "Biz gurur duyuyoruz onunla. Çocuklarımızın yarınlarını kurtardı” dedi. Şehit Murat İnci, *Kocatepe Camii’nde düzenlenen törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi. Evli olan şehit Murat İnci, ardında biri 10 aylık 4 yetim kız çocuğu bıraktı.*


ÖMER CAN AÇIKGÖZ (1995 - 16 Temmuz 2016)

MESLEĞİ Öğrenci ŞEHADET YERİ Cumhurbaşkanlığı Külliyesi DOĞUM TARİHİ 1995 MEMLEKETİ Sinop MEDENİ DURUMU Bekar BİTİRDİĞİ OKULLAR TOBB Üniversitesi Hukuk Fakültesi


Ömer Can Açıkgöz, 21 yaşındaydı, TOBB Hukuk Fakültesi’nde 2. sınıf öğrencisiydi. Hain darbede Cumhurbaşkanı çağrısıyla sokağa çıktı. Ömer Can Açıkgöz, darbecilerin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınlarında savaş uçağıyla gerçekleştirdiği hava saldırısında şehit oldu. Ömer Can, istanbul Kartal’daki Sinoplu Açıkgöz ailesinin 3 çocuğundan biriydi. Şehidin cenazesinde Baba Fahrettin Açıkgöz, "Bunu yapanlara diyecek bir şeyim yok, Sadece Allah’a havale ediyorum" diyerek tepkisini dile getirdi. Şehit Ömer Can’ın naaşı Sinop’un Ayancık ilçesi Büyükdüz Köyü’nde son yolculuğuna uğurlandı.*


NİYAZİ ERGÜVEN (1990 - 16 Temmuz 2016)

MESLEĞİ Polis ŞEHADET YERİ Özel Harekat Daire Başkanlığı Gölbaşı DOĞUM TARİHİ 1990 MEMLEKETİ Kahramanmaraş MEDENİ DURUMU Bekar

Diyarbakır Sur'da gazi olmuştu, Ankara'da şehit düştü. 26 yaşındaki Niyazi Ergüven, bekardı. Sur İlçesi'ndeki çatışmada bacağından yaralanmış, Ramazan Bayramı'ndan sonra taburcu olmuştu. Ankara'daki görevine dönen Niyazi Ergüven, 15 Temmuz gecesi Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Başkanlığı'ndaydı. son sözü, 'Vatanımı size bırakmayacağım şerefsiz hainler' Hain darbecilerin gasp ettiği savaş uçaklarıyla yapılan saldırıda şehit düştü. Şehit Ergüven için memleketi Kahramanmaraş'ın Türkoğlu İlçesi'nde cenaze töreni düzenlendi. *

Kaynak yenişafak.com

Şehitlere mektup var

15 Temmuz şehitlerimizin aileleri birer mektup yazdı. kimini şehit eşi, kimini kardeşi, kimini abisi, kimini annesi, kimini babası kimini evladı kaleme aldı. Onlarsız geçen yılı anlatan mektuplarda gözyaşlarınızı tutamayacaksınız. 15*Temmuz gecesini unutmadık. Masum halka acımasızca ateş açanları unutmadık. Vatan hainlerini unutmadık. O gece darbe girişimini duyan binlerce insan meydanlara koştu. Vatanımızı hainlere bırakmadı tankların önüne atladı. Cuntacı askerlerin halka acımasızca açtığı ateşte 250 kahraman şehit oldu. 250 ailenin yüreğine kor bırakıldı Onlar şehitleriyle gurur duysa da ateş önmeyecek, gözyaşları dinmeyecek, özlem bitmeyecek. Şehitlerin aileleri mektup yazdılar. özlemi, öfkeyi ve onlarsız geçen yılları anlattılar gözyaşlarımızı tutamadık. şehit aileleri acı ve hüzünü gözler önüne serdiler

İlhan, sen bizim*için hayatmışsın
İlhan Varank (1971-2016):*

Darbe gecesi önce Vatan Caddesi’ne gitti. Saraçhane’ye geçen Varank halka açılan ateş sonucu onlarca kişiyle birlikte şehit oldu. Eşi Saadet Varank şu satırları kaleme aldı 15 Temmuz 2016 kara geceydi. 16 Temmuz sabahı aydınlık bir geleceğe adım attık Allah’ın izniyle. Canını ortaya koyan gazilerimiz ve canını teslim eden şehitlerimiz sayesinde. Şehitlerimizin her biri değerliydi Türkiye için çok değerliler. İlhan, sen bizim için hayatmışsın. Koca bir yılın her günü bunu anladım. Hiçbir şeyin eski tadı yok Şen kahkahalar duyulmuyor Özlem her gün artıyor. Akşam olunca seni arıyor gözlerimiz. Kapı açılıp sen gireceksin gibi geliyor hala. Tek tesellimiz “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler. Fakat siz hissedemezsiniz.”(Bakara 154) ayetindeki şehitlere verilen müjde. tek amacım Senin öğretilerin ve hayata bakış açınla öğrenciler ve iki evladımızı yetiştirmeye vesile olmak. İnşallah sana layık olabiliriz. Hakkını helal et. Ahirette de yoldaşın olmak ümidiyle..
Eşin Saadet Varank


Olmuyor şehidim senin yokluğun içimi yakıyor
Medet Ekizceli*(1981-2016):

Yıllık izninde olduğu için Ankara’da kayınpederinin evindeydi. kayınpederiyle dışarı çıktı. Şehit edildiğini ailesi üç gün sonra öğrendi. Eşi bu acı olayın üzerine çocuklarını alarak Kırıkkale’ye yerleşti ve hüzün dolu bir mektup kaleme aldı.
Şehidim, Ölüm denen kör karanlığın ne olduğunu benim gibi büyük ayrılık yaşayanlar bilir. Bir gün hiç beklemediğim anda geldi haberin, acı düştü yüreğime. Haberini aldığım an kıyamet koptu Anlam veremedim başınız sağolsun sözlerine. İnanmak istemedim. ‘Ne olur yaralı deyin’ diye yalvardım. nafile. Kader bizi ayırmıştı. Sen kahpe kurşunla nefesini verdiğin gün ben dilimi mühürledim. Çözüldü ayaklarım yığılıp kaldım Medet’im. Babam ‘Vatan sağolsun’ dedi. ‘Bir oğlum daha olsa o da vatana seve seve feda olsun’ dedi

Olmuyor şehidim. yokluğun içimi yakıyor. Çocuklar seni soruyor. ‘Anne, babamı çok özledik’ diyorlar. İçim yanıyor. Seni çok özledim Medet’im. En zoruda bayramlar geçiyor Medet’im. Bekledim belki bayram gelirsin diye gelmedin. Kapı çaldı, herkes geldi. Çocuklara hediyeler getirdiler ne getirseler de babasız hiçbir bayram güzel değil. ‘Bir sıkıntınız var mı?’ diyorlar. Ne deyim ki şehidim onlara. Hiçbir şey seni geri getirmiyor. İçim yanıyor, gözyaşlarım akıyor, sesim çıkmıyor. Konuşacak lafım kalmadı. Allah duyar çığlıklarımı. Sensizliğe dayanamıyorum. Artık yerim mezarlık oldu. Seni çok seviyorum Medet’im.Eşin Esra Ekizceli


Baba, bayramlaşmak için mezar taşını öptüm!
Celalattin İbiş (1963-2016)

Altındağ Belediyesi’nde çalışan Celalettin İbiş 15 Temmuz gecesi arkadaşlarıyla dışarı çıktı. “Yanımıza bomba düştü ama ben iyiyim” diye oğlu Çağrı İbiş’ten telefonla konuştuktan 15 dakika sonra şehit oldu. Oğlu Abdullah Çağrı babasına mektup yazdı.Ben vatansız kalmamak için babasız kaldım 15 Temmuz sabahı her şey seyrindeydi ya da biz öyle biliyorduk. Ta ki akşam 22.00’a kadar O saatlerde Türkiye tarihinin en kanlı darbesini yaşıyordu. Millet tarih yazıyordu, vatanına bayrağına, ezanına sahip çıkıyordu. O gecenin büyük kahramanlardan biri de babamdı. Evet babam sendin. Abdestini alıp ‘ölürsek şehit, kalırsak gazi’ diyerek çıktın evden. Bir daha gelemedin Vatan, bayrak uğruna canını feda ettin. Tüm dünyam yıkıldı babam. Hayat bitmişti sanki.

Adım atmayı bile unutmuş gibiydim. ayağa kalkıp dik durmalıydım. Çünkü b kahraman babam şehit olmuştu. Canım babam Babacığım sana yakışır bir evlat duruşu sergilemem gerekiyordu. Çünkü şehit oğluydum. yıllar sensiz geçti babam. Her şeyin ilkini yaşadım. Bir bayramı ilk kez sensiz geçirdim. Her bayram sabah namaza sen kaldırırdın Bu bayram uyuyamadım. Bu nasıl acıydı. Bayramlaşmak için mezar taşını öptüm babam. Her gün ayrı bir acıyla geçti. en çok gelmesini istemediğim gün geldi çattı. Mezuniyetimde yanımda olmanı çok isterdim. Üniversiteyi kazandığımda benden çok sevinmiştin. Benden hevesliydin. Kayda kendi ellerinle götürmüştün. Babacığım senin haricinde herkes vardı yanımda gözlerim seni aradı ama bulamadım. Aslında en güzel günlerden biri sayılabilirdi ama benim için eziyetti. acı içten içe yakıp kavuruyordu. Bir taraftan şehitliğin verdiği bhuzur vardı, aşk vardı. Vatan, bayrak aşkı vardı yanıp kül olduğumuz.


Artık Türkiye’nin annesiyim ama ben senin anne demeni özledim oğlum

Butuhan Ergin 1995-2016 Fetöcü askerlerin derbesini öğrenince arkadaşlarıyla Boğaz Köprüsü’ne gitti. son fotoğrafının altına “Erzak almaya değil vatanı kurtarmaya geldik” diye yazıp paylaştı. Bir süre sonra açılan ateş sonucu şehit oldu. Annesi Deniz Ergin oğlunun ardından duygu yüklü bir mektup kaleme aldı.Sevgili oğlum,
Aramızdan ayrıldın. senin yokluğunu kabul edemiyor, hazmedemiyorum. Içimde bitmeyen büyük yangınsın. Seni çok ama çoookkkk özlüyoruz Seni kaybettiğimden beri mutsuzum, heyecanımı, ruhumu, ışığımı kaybettim her gün senin fotoğraflarınla, avunuyorum. O kadar güzel, o kadar yakışıklı ve gençsin ki o toprağın altında olman bana çok ağır geliyor. Her yağmur yağdığında evde duramıyorum.

Hayat dolu çocuktun sen! Bir sürü hayallerin, hayallerimiz vardı. askerden geleli 63 gün olmuştu. kavuşmanın mutluluğunu yaşarken, kader seni bizden aldı. Ben her gün seninle beraber 12 ay şafak saydım. Bir yıl bile zor gelmişti Sen bize aslında vedaya gelmişsin. Seni kaybettikten sonra eşyalarını buldum. Askerdeyken boğaz köprüsünün fotoğrafının resmini yapmışsın tüylerim diken diken oldu. İzmirli Kadir ile yapmışsınız. Hemen sordum. O resmin hikayesini anlattı. Sana malûm olmuş sanki şehit olacağın yerin resmini yapmışsın. resmi odanın duvarına astım. Asker günlüğünü buldum. mahfoldum. Nasıl zor şartlarda, doğuda askerlik yapmışsın. Ah oğlum! Ne özlemlerin varmış. sorduğumda hep ‘Mutluyum, iyiyim kavuşacağız, merak etme anne’ derdin.

Asker arkadaşlarından şehit olmak istediğini öğrendim istediğin oldu. genç yaşta vatan, bayrak için, hayatından canından sırf biz rahat edelim diye 15 Temmuz gecesi sokağa çıkıp şehadete yürüdün. Şehit oldun kuzum. Batuhan okula ismin verildi. Binlerce kardeşin var seni seven. Herkes seni soruyor. Seni tanımak istiyor. odanı görmek istiyor. Ve seni anlatmak bana iyi geliyor. Türkiye’nin “Deniz Annesi” oldum. Herkes bana “Anne” diyor ama ben en çok senin anne demeni özledim. Sen benim sadece oğlum değil, arkadaşımdın, bebeğimdin, Batuşumdun Her gün beni işe götürür, işten alırdın. Herkes bize imrenirdi. Her gün işten çıktığımda hep beklediğin ağacın altında o çok sevdiğin motorunla seni hayal edip gözlerim doluyor, canım acıyor.

Ne zormuş Evlat acısı hiçbir şeye benzemiyor. Ne güzel bir insandın, ne güzel bir çocuktun Batuhan ruhunun geldiğini hissediyorum. Ellerim ısınıyor, gözlerim dalıyor. kollarım ısınıyor. beni kıskanmanı özlüyorum. “Yavaş konuş”, “Şımarma”, “Abartma”, “Şişirme” “Delikanlı gibi söyle, bu akşam ne yemek yaptın” demeni özledim. Seni arkadaşlarıma, dostlarıma anlatıyorum. En çok senin arkadaşlarınla konuştuğum zaman mutlu oluyorum. çok iyi arkadaş ve dostlar edinmişsin. Sağolsunlar arayıp hatrımı soruyorlar. Çok sevenin var oğlum. Seninle gurur duydum. Biz hala dört kişilik bir aileyiz. Sen yüreğimizdesin kalbimizdesin. 15 Temmuz destanını yazansın kahraman oğlum adın tarihe yazıldı “Şehit Batuhan Ergin” Oğlum hakkım helal olsun. Rabbimin uygun zamanda kavuşturması dileğiyle, Ruhun hep özgür olsun.Annen Deniz Ergin


Mutluluk sadece fotoğrafta ömür*boyu kalırmış
Mahir Ayabak (1999-2016)*

Mahir Ayabak babasından aldığı darbe haberiyle vatanını savunmak için Atatürk Havalimanı’na gitti ve 17 yaşında şehit oldu. 19 yaşındaki Ablası Gülbeyaz Ayabak kardeşinin ardından şu satırları kaleme aldı:

“Baba ölür öksüz, anne ölür yetim kalırsın. Ama kardeş ve evlat için söylenecek bir kelime bulunamamış. Acısı hepsinden fazla Mahir’im; Sensiz yılları nasıl yaşadım. Gittin gideli ne aldığım nefesten tat alıyorum ne yaşadığım hayattan. Yüreğimdeki ateşi dindirmek için uyuyorum içimdeki acıyla birlikte düşüncelerimi susturuyorum Rüyalarımda seni gördüm yüreğimdeki yükten eser kalmadı Ay yüzünü görünce yaşadığım mutluluk ve ferahlığı uykularımda buluyorum. Elimi kaldırıp Allah’a dua ettiğim an uyanıyorum. Uyandığımda yine Allah’a şükrediyorum. Şükretmekten vazgeçmedim en güzel makamda şehadet şerbeti içerek bu dünyadan aldı seni. Herkese nasip olmayan hayırlı bir ölümle aramızdan ayrıldın kahramanım.

Sen benim küçük annemsin deyip sarılmalarını hiç unutamıyorum Mahir’im. Annelik duygusunu bilmem ama evladını kaybetmiş gibi acı çekiyorum. Hasretim sana! Aşırı susamış bir insan iftar saatini bekler ya suya hasretle, bende seni öyle özlüyorum. hasret içime düşünce kimseye kendime bile tahammülüm kalmıyor. Yaşayan bir ölüyüm, senin olmadığın hayatta kendimde değilim. Yüreğimdeki acının dermanı yok. Denedim Derman aradım bulamadım. Olayın yaşandığı ilk günkü gibi acılar taze.Fotoğraflarına bakıyorum özlemim geçmiyor. Mutluluğun sadece fotoğrafta kaldığını ve hayatın boyunca mutluluğun sürmediğini anlıyorum kardeşim. hayat en sevdiğin insanı da yanından, hayatından alıp götürüyor.

Biliyor musun sen gittikten sonra anneme sarılıp, öpemiyorum. annemi özlüyorsun diye geçiriyorum içimden. annemin sevgisine ihtiyacın varken senin yokluğundan yararlanıp nasıl anneme sarılıp öpebilirim? Kardeşlerime sarılırken aklıma geliyorsun boğazım düğümleniyor sana ihanet etmişim gibi hissediyorum. Her zaman ‘’Bana sevdiklerimi bağışla, acılarını gösterme’’ diye dua eden biri olarak senden sonra Allah’a nasıl dua edeceğimi şaşırdım. tek duam var o Allah’a isyan etmemek. Bir de cennetin en güzel yerine seni aldığı için Allah’a şükrediyorum. Dilerim bizleri de senin yanına alır Efendimize komşu eyler Rabbim… En güzel makamda olduğuna ve gurur duymama rağmen acılarımın önüne geçemiyorum kardeşim.
Ablan Gülbeyaz Ayabak


Enkazımdan kalanlarla*devam ediyorum
Vedat Bağceci (1988-2016)*

15 Temmuz gecesi direnmek için motosikletiyle yola çıktı. Darbecilerin Doğan Medya Grubu binasına baskın düzenlediğini duyunca o tarafa yöneldibhavadan açılan ateş sonucu yaralandı. Ve şehit oldu eşi Büşra Bağceci şu satırları kaleme aldı: sene oldu sen yoksun. Zaman geçiyor geçiyorda yıka yıka geçiyor. Yıkıldım, enkazımdan kalanlarla devam ediyorum. İnsan ‘anne’ olunca acılarını yaşamaya vakit bulamıyor. Güçlü durmam gerekiyor. evladımı düşünüyorum. Okula gidecek? Bayramları nasıl geçecek? Ne kadar üzülecek? eksikliğini ne kadar hissedecek? düşünüyorum. En zoru bir babayla kızını gördüğü zaman arkalarından bakakalması çaresizliği hissediyorum. Kendimi bırakıp kızım için yaşamaya başladım. sevdiğimin en büyük hediyesi Kızımıza bakınca seni görüyorum,

o yanımdayken sevdiğimde yanımdaymış gibi oluyor. ‘Can’ dediğim tek o kaldı. Zorluk çok çare yok. İçimde bir teselli ‘En azından bir cennetimiz var’ diyor hamd ediyorum. Senin aldığın tablo vardı, küçük bahçeli bir ev orada yaşadığımızı düşünerek uyuyoruz. Zeynep’e cennette yaşayacaklarımızı anlatıyorum. Ne zaman eve gideceğiz diyor. Biliyor. gelmeyeceğinin farkında. İnsanın kendi acısını yok sayması kola da evladınınki çok zormuş. Sen iyisin ya en güzel makamdasın en büyük tesellimiz bu. Yoksa dünya nasıl olsa bitecek. Seni özleyip özlemle başa çıkamasak da, çok zor anlar yaşasak da hiç bitmeyecek gibi gelse de dünya bir gün bitecek. Işte o gün bizim düğünümüz olacak Allah’ın izniyle. Dünya ayrılık yeridir. Ama ahirette bizi kimse ayıramaz. Seni çok seviyorum.Eşin Büşra BağceciBabam, senin merhametin dünyayı ısıtacak kadardı
Mehmet Karaaslan (1979-2016)Darbe girişimini duyar duymaz köprüye koşan Mehmet Karaaslan cuntacı askerlerin açtığı ateş sonucu şehit oldu. Kızı Gizem Karaarslan babasız geçen yılların ardından özlemini yazdı.

bir tarafım eksik kaldı babam. O gece sana gelen kurşun kalbime saplandı ve kocaman bir boşluk bıraktı. O boşluğu avutan tek şey ise şehit kızı olmaktı canım babam. Cesaret, merhamet, mücadeleyi senden öğrendim. Bana yol gösterdin. Senin gibi faydalı olayım diye durmadan çalıştım. üzüntüm yüreğimi eritiyor babacığım. Çünkü benim koca yürekli, bana gölge yapan babam artık yok Benim gibi nice insan kardeşini, eşini, babasını kaybetti. Peki neden mi gururluyuz? bayrağın kızıllığı soğuk günlerde bizi ısıttı. Savaşın kavurucu sıcağında gölge yaptı. Göğsümüzü kabarttı, iman doldurdu. Işte biz böyle bir güçle vatan için canımızı ortaya koyarız. Sende öyle yaptın babam. Senin merhametin dünyayı ısıtacak kadardı. Cesaretin iliklere kadar titreten bir güce sahipti.

Tüm bunları gösterdin. Gençlerin karanlığına mum yakıp gittiniz. Hepinize teşekkür ederiz. geleceğimiz daha aydınlık. Yeri geldiğinde bizde elimizde silah yokken düşmanı yeneceğiz. Onlar yaprak iken biz fırtına olacağız. Sizin desteğinizle estiğimizde, gürlediğimizde tüm yapraklar ayaklarımızın altında parçalanacak. Şimdi bir yıl sonra gökyüzü de hüznünü atmış sanki benim gibi Sakin, sessiz, en çokta beklentili Ben kapıda şimdi seni bekliyorum canım babam Kızın Gizem Karaaslan

Annem seni Rusya’da biliyor şehit haberini hala söyleyemedik

Adil Büyükcengiz Darbeyi duyar duymaz Saraçhanede soluğu aldı. askerin açtığı ateş sonucu onlarca kişi şehit oldu. Eşi ve kızının ‘eve dön’ çağrısına ‘Fetöcü hainlere mi vatanı bırakacağız’ dedi direnmeye devam etti. Sırtından vurulan Büyükcengiz şehit oldu. Abisi Abdülkadir Büyükcengiz kardeşinin ardından mektup yazdı.Adil’im, yiğit kardeşim, Acını yüreğimizden atamadık. tek amacım beraber kurduğumuz hayalleri ve hedefleri gerçekleştirmek. 11 yıl önce Dalyan’a yaptırdığımız otele ceza kestiler Niye biliyor musun? Şehit abisi olduğum için. benim ismimi herkes biliyor. Yaptığım her işi engellemeye çalışıyorlar. sen üzül diye söylemiyorum. Sonuna kadar mücadele edeceğim.

Hatırlıyor musun seninle başladığımızda yüzüne bakılmıyordu. Şimdi çok güzel oldu. Dalyan’ın en iyi yerlerinden Yanıma gelme hayalleri kuruyordun göremedin Adil’im. Eşini ve çocuklarını ağırladım. Çok beğendiler. İstediğin her şeyi yapıyorum. Senin adına mescit yaptırdım. engel çıkardılar. Fizyoterapist ve huzur evi açma hayallerimiz vardı. Ruhsat vermiyorlar. şehidim sen merak etme.10 güne kadar ruhsatı alacağım. Kardeşim annem senin şehit olduğunu bilmiyor. Rusya’da dedik. söyleyemedik. Felçli olduğu için etkilenirdi. Seni kimlerin vurduğunu bilmiyorum Adil’im. Onları bulacağım. Hayatın boyunca karıncayı incitmezdin vatanın için mücadele ettin. Adil kardeşim sen rahat, huzurlu uyu. Senin emanetine kimsenin gücü yetmez. Lahmacuncu Bilal’in oğlu olduğumuz için, seni ve babamı anmak adına, 15 günde bir camide lahmacun dağıtıyorum.

eşin ve kızlarında iyi olmaya çalışıyorlar. Büyük kızın pilot olmak istiyor. Memleketin kafasına bomba atan değil, memleketine şerefsizlik yapanlara dersini vermek için pilot olacakmış. Kasımpaşalı mezarının başında ziyaret etti, Kuran okudu. Sende Cerrahpaşalı olduğun için seninle gurur duyuyoruz. Emanetin emanetimdir kardeşim.
Abin Abdülkadir BüyükcengizNe zormuş canından can gitmesi
Ali Alıtkan(1984-2016) :*

O gece din görevlileri camiye koşup salâ okurken Ali Alıtkan gibi bir çok isim meydanlarda darbecilere karşı direniyordu. Kardeşiyle birlikte Genelkurmayın önüne gelen Alıtkan tankları durdurmak isterken şehit oldu. Kız kardeşi Fadime Tukgöz abisine şu satırları yazdı:

Gülen Şehidime Abim canım,Aramızdan ayrılalı bir yıl oldu. aylar, yıllar, ömür geçse de sen hep yanımızda, kalbimizdesin. aklımızdan çıkmıyorsun. Sensizlik çok ama zor. Yaşanmadan anlaşılmayacak tek şey canından can gitmesiymiş abim. Ama büyük tesellimiz var: Biz vatanı için canını veren şehit Ali Alıtkan’ın ailesiyiz.hain geceyi hatırlıyorum abim. Ankara’da bomba patladığında senin sesini duyduğumda çok şükür derdim. Sende kızardın bana. O gece seni on kez, yüz kez aradım, açmadın. Ne zormuş canından can gitmesi abim. Bir yıl oldu gidişini hkabullenemiyoruz. Annemlere gittiğimde gözüm kapıda kalıyor. Sanki gelecekmişsin gibi.telefonunu arıyorum belki açarsın diye

Ailece biraraya geldiğimizde hep seni anıyoruz. Sanki yanımızdaymışsın gibi hissediyorum. o şehit ve şehitler ölmez diyorum. Abim dünyada iken yaşadığın tüm sıkıntılara rağmen mutlu olmaya çalışırdın ya Rabbim’e gidişinde öyle olmuş. Sen bizim gülen şehidimizsin.Abicim kızın Elif’in İyi bir eğitim alıp iyi bir ortamda yaşıyor Hepimiz elimizden geleni yapıyoruz. Senin yokluğun dışında hiçbir şeye ihtiyacı yok. en büyük eksikliğini gideremiyoruz.Canım abim yazacak o kadar çok şey varki sayfalar yetmez. Seni çok seviyor ve özlüyoruz.Kardeşin Fadime TukgözBabacığım seni çok özledim acı ne zaman biter?
Yusuf Elitaş (1980-2016)*:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sokağa çıkın çağrısıyla Ankarada darbeyi durdurmak istedi. Genelkurmaya geldi havadan açılan ateşle şehit oldu. Kızı Nur Nisa babası için mektup yazdı.

Yine özledim, yine aklım karıştı. Özlem aklı karıştırır mı baba? Bana bunu öğretmedin.
Baba, seni bir tabuta koymuşlardı. Yine çok yakışıklıydın. Derin bir uykuya dalmıştın. Çağırdım defalarca cevap vermedin baba. Babaannem “Oyyyy ciğerim yanıyor” diyordu. İnsanın ciğeri yanar mı baba Çoookk büyük bir kalabalık vardı. herkes ağlıyordu.Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diyorlardı. bir bayrak sarmışlardı tabutuna. Sen onu göklerde görmek isterdin. “Kutsal sevdam, bayrağım” derdin. Baba seninle gurur duyuyoruz.Peki baba, senin için duyduğum gurur senin yerine kardeşimi koklatır mı? Beni maça götürür mü? bu acı ne zaman biter? Ellerin ellerimi nerede bekler? yollar bizi nerede bekler? Vatanı hangi canavarlar böler? Onlara senden başka kim dur der? Gel de anlat baba, gel de anlat ki bizde şehit olalım. Canından çok sevdiğin kızın Nur Nisa


Sofrada bir tabak hep eksik kalacak
Halil İbrahim Yıldırım (2001-2016)*

Henüz 15 yaşında olan Halil İbrahim Yıldırım darbe haberini duyunca ‘beni evde tutamazsınız’ deyip babasıyla dışarı çıktı. Bayrampaşa Çelik Kuvvetin önüne yürürken başına isabet eden kurşunla şehit oldu. Ablası Tuğba Yıldırım kardeşinin ardından şu satırları kaleme aldı Can parçam, aslan kardeşim,
Sen bizi bırakalı, şehitlik mertebesine ulaşalı bir yıl oldu. Bizi bıkarıp gittiğin için kızmıyorum, darılmıyorum seni çok özlüyorum. En çok da seninle konuşmayı, yemek yemeyi, bayramda pikniğe gitmeyi özlüyorum yemekde soframızda bir tabak eksik, piknikte bir kişi eksik, kapının önünde bir çift ayakkabı eksik… Çekmecen bomboş. Artık ‘kaç kardeşsiniz?’ diye sorduklarında cevap vermek istemiyorum senin yokluğunu kabullenemiyorum canım kardeşim.
Annem babam kardeşlerin kimse yokluğunu kabullenemiyor.Dört yaşındaki küçük kardeşimiz Talha ilk başlarda seni soruyordu, senin onu sırtına alıp gezdirmeni anlatırdı durmadan ama çocuk işte ne yaparsın

Kaynak hürriyet.com

-Bir yere çekip gideceğim Hatice! -Nereye Ömer?

O, 15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler’i ele geçirmeye çalışan komutanı vurarak tüm planı bozdu. Gazeteci Hande Fırat, darbe gecesi cesaretiyle tanıdığımız, 42 yaşında şehit verdiğimiz Astsubay Ömer Halisdemir’in vefatından sonra eşiyle konuşmuştu. Milli direnişin kahramanlarından Halisdemir’i, ‘Demokrasi Kahramanlarında minnetle anıyoruz.
Türkiye’nin gönlünde taht kursa da, sosyal medyada binlerce insan fotoğrafını profili yapsa da, o kahraman olsa da, bir kadın için hayat arkadaşı, iki çocuk için baba ve evin direği...
Adı Ömer Halisdemir.*42 yaşında şehit oldu.*
Hepimiz onu darbe gecesi cesaretiyle tanıdık.*
Hayran olduk, sevdik, şehit oldu diye üzüldük...

Geride üç insan bıraktı onların sevgisi de saygısı da acısı da çok büyük.*Onlar, evin direğini kaybettiler.*Hatice Halisdemir kocasını, Elif Nur ve Ertuğrul babalarını...*Türkiye’nin gönlünde taht kuran kahramanın evine ağırlık çöktü üstüme.*
Onlar acı çekerken nasıl soru sorulur, nasıl anlattırılır en özledikleri, büyük kayıpları...*
Sokağın tüm binalarında Türk bayrakları asılıydı.*
Sokak kapısında bizi bir kadın ve bir genç kız bekliyor Ömer Halisdemir’in eşi ve kızıydı.*
Hepsinin ıslak gözlerinde ‘acı’ ve ‘özlem’ okunuyor masada Ömer Halisdemir’in fotoğrafı çerçevelenmiş, Etrafı çiçeklerle süslenmişti.*
Hatice Halisdemir konuşmaya başladı: o günü konuşmaya başladı iki gün öncesini, yani 13 Temmuz’u.*

Ömer Halisdemir, eşinden -yaşanacakları sezmiş gibi Yasin okumasını istemiş: Yasin okutturdum, Perşembe günü izinliydi güzel bir gün geçirdik. Cuma sabahı kahvaltı hazırladım kahvaltısını işyerinde yapardı vedalaştık, her Ömer güvenliğe önem verirdi. Özel Kuvvetçi olduğumuzu kimseye söylemezdik. Akşam televizyonda, ayaklanma vardı eşimi aradım, uykuluydu burası çok fena, Suriye gibi olmuş ortalık” dedim. Ömer şaşırdı; “Tamam Hatice, burada bir şey yok, merak etme” dedi. Çok soğukkanlıydı, onunla konuştuktan sonra rahatladım O gece ilk konuşmalarıydı Hatice Halisdemir. Eşi ile konuşmadan sonra eşinin ailesine merak etmeyin” demiş, onlar da rahatlamışlardı

Hatice Halisdemir in Özel Harekâtçı arkadaşının eşi çok büyük bir kayıp yaşamıştı arkadaşları ona kimseye kapıyı açma, evlere baskın yapacaklarmış’ dedi.Sürekli Ömeri aradım, Hatice hiç merak etme, ben iyiyim’ dedi. Aceleyle, bir-iki kelime söyledi Başka da görüşemedim, o gün sabaha kadar oturdum.”Bilirsiniz bir ağırlık çöker insana, konduramazsınız. 15.30-16.00 gibi...*Arkaya ambulans geldi, ‘Şehit var’ dedim. içimden İnşallah Ömer’i yaralı getirirler’ diye dua ettim. biliyordum ben acıyı kıvranarak çektim. iki şişe kolonya bitirdim. kızım Elif Nur, ‘Anne bu halini babam görse çok gülerdi, çok fena duruyorsun’ diye güldü
ağlamaya başlıyor kahramanın eşi. ne gelir ki elden. Arkamızda bir yerden hıçkırık sesi geliyordu. Elif Nur’un sesiydi bu: “

Komşular geldiler kapının önüne. Camdan baktım kapının zilini duydum. Dedim ki, bize ateş düştü.”*
İki çocuk, 18 yıllık evlilik... Ömer Halisdemir ile Hatice Halisdemir amca torunları. Ömer Halisdemir’in halası bir araya getirmiş onları, evlenmişler. İki çocukları olmuş: “Temmuz’un 26’sı evlilik yıldönümümüzdü. 16’sında eşim şehit oldu. ambulansın geldiği an, acımız büyüktü, yıkıldık, her şey bitti dedik. Evimizin direği gitti. Sağlıkçılar iğneleri yapınca hiçbir şey hissetmedik. Şimdi çok büyük bir acı, sadece acı var. Allah’ım uykudan uyanalım, bu bir rüya olsun’ diyoruz ama aynı şeyleri yaşıyoruz.*Hayat arkadaşı, kocası, evinin direği... Türkiye’nin kahramanı şehit Ömer Halisdemir için karısının acı dolu gözyaşları bitmiyor.

Kocam Özel Kuvvetler’deki Eşyalarını çok severdi. Bütün eşyalarını dört dörtlük yapmak için uğraşırdı. kıyafetlerini hazırlarken tek tek ütüsü bozulmasın diye elimle düzeltirdim. Aynı şekilde asmış. O kadar düzgündü ki, dolabın halini görünce bittim İyi ki gitmişim, iyi ki ellerimle boşaltmışım. Her şey çok değerliydi onun için, başkasının dokunmasına tahammül edemedim. eşyalarını Ömer’in kokusu dağılacak diye açamadım. Sanki Ömer gelecekmiş gibi... Belki diyorum Hatice Halisdemir hep eşini beklemiş... Özel Kuvvetler için Ankara dışı görevlere gitmiş Ömer Afganistan’a, Irak’a, Suriye’ye, savaşın ortasına, hep hayatı tehlikedeymiş: “16 yıl hep bekliyorduk, acaba bir şey olur mu diye dua ediyorduk. arıyordu, sesini duyuyorduk.

16 yıl yolunu bekledik, şimdi tamamen gitti. Yıllarca devletimiz bugünler için eğitti Her şeyde başarılıydı. Her şeyi dört dörtlük yapmaya çalışırdı. Çocuklarım burada kalsın, onları okut’ derdi. ‘Bir yere çekip gideceğim Hatice’ derdi, ‘Ömer nereye gideceksin’ diye sorardım. şehit olmak istediğini, söyleyemezdi, yanımda.şehit yakınları cılarını anlatıyorlar, ben şehit olacağım diye söylerlermiş...”
O, karısının yanında şehitliği anmamıştı... Ama kâbus gecenin iki gün öncesinde hayat arkadaşından ‘Yasin’ okutmasını istemiş.*
Hepimiz, karanlığı yaşarken, Ömer Halisdemir Özel Kuvvetler’de bir gün sonra tüm Türkiye’nin öğreneceği kahramanlık hikâyesini yazıyordu.*

Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndaki nöbet yeri darbecilerin baskın yaptığı adreslerdendi Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı koruma astsubayı Halisdemir’i aradı Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu karargâha girmeden öldür! sonunda şahadet var, biliyorsun 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et” dedi.*Ömer Başçavuş, Zekai Paşa’ya “Başüstüne komutanım, hakkım helal olsun” yanıtını verdi. son konuşmalarıydı. FET֒cü General Terzi saat 02.16 da helikopterle Özel Kuvvetlere Ömer Halisdemir silahıyla darbecilerin arasına karıştı. silahını çekerek Terzi’ye ateş etti, Terzi yere yığıldı. cuntacılar da Ömer Halisdemir’e ateş etti. Şehit oldu, kahraman oldu Ömer Halisdemir...*

Yedi çocuklu bir aileden geliyordu. Çocukluğu Niğde’nin Çukurkuyu beldesinde geçmişti. en çok köyünü severdi izni olsa, ‘Köye gidelim mi Hatice?’ derdi. Annesinin babasının bahçesiyle uğraşırdı. bir arsa aldı 150 tane bir günde dikti Elmayı çok severdi, 60 tane elma ağacı dikmişti, ‘Bu kadar elma ağacını ne yapacaksın Ömer?’ dedim. ‘Olur mu, yazın başlayacağız, kışa kadar elma yiyeceğiz. Öbür ağaçların meyvesi bitiyor ama elma ağacının meyvesi bitmiyor’ dedi.” Gururla çekip gitti
elinde mendil Hatice Halisdemir’in, gözyaşlarını siliyor. Uzunca bir süre televizyonu açamamışlar... Dayanamamışlar en sevdiklerinin ölüm anı görüntülerini izlemeye, şehitlik anlarını dinlemeye: “Bize çok acı veriyor, onun görüntülerini izledikçe, onun hakkında söylenenleri duydukça çok acı çekiyoruz.

Muhteşem biriydi, herkesin iyi olmasını isterdi, herkese iyi niyetle yaklaşırdı. Hiç kimsenin arkasından konuşmazdı, çok dürüsttü. Çok sevilirdi. Kimsenin küs olmasını istemezdi. Memlekette herkesi dolaşırdı. ailesine
babalık yaptı. Ailesini çok seviyordu.”*
İki çocukları vardı kızı Elif Nur acıdan
konuşamıyor. Anne Hatice Hanım, “Bundan sonrası çocuklarımızın geleceği” diyor: “Elif kızım üniversite sınavına, oğlum TEOG sınavına... Ömer sürekli, ‘Hatice bu sene çok önemli, çocuklara destek olman gerekiyor, sıkacağız dişimizi, çocuklar iyi bir yer kazansın’ diyordu. Kızımı dershaneye götürdüm. Bana ‘Anne, babam olsaydı da o götürseydi’ dedi.dayanamadım, kendim götürdüm, yürüyerek gittik

Çocuklarına çok düşkündü Ömer Halisdemir. Evini seven, evde keyif alan insanlardandı koruyucuydu, kollayıcıydı. çocuklarımın internette resimleri yoktur. Ömer istemezdi. çocuklarıyla vakit geçirirdi. Ertuğrul ile futbol oynardı, yürüyüşe çıkardı. mutlu bir aileydi huzurluydu mütevazıydı. Kendi halindeydi.gururlu yaşadı, gururla gitti.onun bıraktığı yerden devam ediyoruz. ‘İnşallah kızım diş hekimi olacak’ . Oğluna da önce ‘Asker ol’ dedi ama Ertuğrul istemedi. Ertuğrul istemeyince ‘O zaman sen de ablanın izinden git’ diyordu.”
Her çocuğun arkasında gövdesini yasladığı koca bir çınardır baba... Ömer Halisdemir koca bir çınardı. işini çok sevdiği

“Büyük iş yaptı kocam, onunla ne kadar gurur duysam az. Aynı şeyler tekrar yaşansa, yine aynı şeyi yapardı Ömer... Ömer adının hakkını verdi Hazreti Ömer gibiydi, adının hakkını verdi, gitti.”*
Ömer Halisdemir, 42 yaşındaydı...2016’nın 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe kalkışmasında Elif Nur’lar, Ertuğrul’lar için; çocuklarımız için demokrasi yolunda şehit oldu.*Allah rahmet eylesin kahraman!Kaynak ensonhaber.com

Eren Bülbül'ün annesi: Allah oğlumun katillerini vuranlardan razı olsun

Trabzon'un Maçka ilçesinde 11 Ağustos 2017'de bölücü terör örgütü mensuplarıyla sağlanan sıcak temasda şehit düşen Eren Bülbül'ün kanı yerde kalmadı. Ayşe Bülbül, yaptığı açıklamada, Allah'ın devletten ve milletten razı olmasını dileyerek,*"Keşke bunların sonu gelse, ben ağladım başka analar ağlamasa. Ben Eren'imi kaybettim, başka analar Erenlerini kaybetmese. Bu, çok büyük bir acı, bu acı bitmez."*Benim Eren'imin acısı bitmez, o kadar büyük bir acı olmaz. Eren'in acısı bana babasının acısını unutturdu. Ne yapayım, yaşamak zorundasın, hayatı yürütmek zorundasın. Yapacak bir şey yok. Allah razı olsun onun katilini vuran ve vurduranlardan. yüreğime su serpiliyor Eren'in getirecek bir şey yok"*oğlumun şehadetinden sonra destek olanlara teşekkür etti.


Eren Bülbül'ü şehit eden teröristler öldürüldü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kırmızı listede yer alan PKK'nın Karadeniz liderinin öldürüldüğünü açıkladı. Süleyman Soylu, Trabzon Maçka’da ihbar ettiği teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada hayatını kaybeden 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün katillerinin öldürüldüğünü açıkladı.
2 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ Soylu, Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada,*“Eren Bülbül, şimdi rahat rahat ismini anabiliriz. O kalleşler cehennemde sen cennettesin. Kahraman jandarmamızı kutluyorum. PKK’nın sözde Karadeniz lideri Zeynel kod adlı (Kırmızı liste) Mehmet Yakışır ile Sorej kod adlı Barış Coşkun öldürüldü”*ifadelerini kullandı.GÜMÜŞHANE-GİRESUN HATTINDA SICAK TEMAS SAĞLANDI

Gümüşhane-Giresun hattı yaylalar bölgesinde süren operasyonlarda güvenlik güçleri PKK’lı teröristler ile sıcak temas sağlandı.Üçtaş köyüne bağlı Sarıtaş yaylasında ‘Kobra’ diye tabir edilen zırhlı araç ile açılan ilk ateş sonucu iki PKK’lı gebertildi. PKK’ların sözde Karadeniz lideri Zeynel kodlu ’Cudi Zaza’ kod adlı Mehmet Yakışır ile ’Rodi’ kod adlı Levent Dayan gebertildi Terörist grubun geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Trabzon’un Maçka ilçesinde Astsubay Ferhat Gedik ile Eren Bülbül’ü şehit eden son günlerde son ise Giresun’un Güce ilçesi Ağaçbaşı Yaylasında Uzman Çavuş Ali Cevizci’yi şehit eden grup olduğu öğrenildi.
SON 10 YILDAKİ EYLEMLERDE HEP ONUN PARMAĞI VARDI

Gebertilen PKK’lılardan birinin bölge sorumlusu ve aranan teröristler listesinde 1 milyon liralık ödül ile ‘Kırmızı’ listede aranan ‘Zeynel’ kodlu Cudi Zaza’ kod adlı Mehmet Yakışır olduğu tespit edildi.*Bölgedeki 10 yılda yaşanan tüm eylemlerin emrini veren terörist mehmet Yakışır, son olarak Giresun’un Güce ilçesinde Uzman Çavuş Ali Cevizci’yi şehit etmişti.“TELSİZDE YALVARMIŞTI”
Uzman Çavuş Ali Cevizci’nin şehit edilmesinin ardından bölgedeki operasyonlarda PKK’lılar üstlerine,*"Bizi buradan biran evvel çıkartın"diyerek yalvarmıştı.Giresundan Gümüşhane sınırına geçerek Tunceli’ye geçmek isteyen grup Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş köyünde kapanlara yakalandı. operasyonlar sonucu askerin titiz takibi ile gece saatlerinde sıcak temas sağlandı.

PKK’lılara karşı açılan ilk ateşte iki terörist hale gebertildi. örgüte yönelik operasyonlar Gümüşhane-Giresun kırsalında devam ediyor
“2009’DA 9 ASKERİ ŞEHİT ETMİŞTİ”
PKK’nın sözde Botan Eyalet Sorumlusu ’Cudi Zaza’ kod isimli Mehmet Yakışır. PKK’nın 12 kişilik Karadeniz Grubu’nda bulunuyordu. Eylem dosyası kabarık olan PKK’lı Diyarbakır-Bingöl yolunda eylemleri organize eden isim olarak istihbarat raporlarına yansıdı. Cudi, Cesur ve ya Zaza kod isimlerini kullanan Bingöl Nüfusuna kayıtlı Mehmet Yakışır 2009 da Diyarbakır’ın Lice İlçesi Abalı Köyü yakınlarında zırhlı askeri araca yönelik 100 kilo patlayıcı ile saldırı düzenleyip 9 askeri şehit eddi PKK’lı teröristlerin başında olduğu istihbarat raporlarına girmişti.


Türkiye'nin en uzun gecesi 15 Temmuz 2016

Ankara, FETÖ üyesi askerlerin*15 Temmuz 2016'da düzenlediği ve ülkede 251 vatandaşın şehit olduğu darbe girişimi sırasında olayların merkez üssü oldu. MİT 15 Temmuz'da gelen ihbarla başlayan süreçte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da arasında bulunduğu birçok komutan darbecilerce*Akıncı Üssü'nde alıkonuldu.Birçok birlikteki tank ve zırhlı araçlar kışla dışına çıkarken Ankara üzerinde FETÖ pilotlarının kullandığı savaş uçakları TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Emniyet ve TÜRKSAT'ı bombaladı, çok sayıda vatandaşın şehadetine neden oldu. Vatandaşların kahramanca direnişine sahne olan başkentteki olaylar, ertesi gün sona erdi.

Darbe günü saat 16.16'da Kara Havacılık Komutanlığında görevli subayın MİT Müsteşarlığına saldırıda bulunacağını ihbar etmesinin ardından MİT yetkilileri, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'i telefonla bilgilendirdi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan Genelkurmay Başkanlığına geldi.Karargahtaki hareketlilik dikkatl çekince FETÖ paniğe kapılarak, 16 Temmuz saat 03.00'te başlamasını planladıkları girişimi 15 Temmuz saat 20.30'a çekti MİT Müsteşarı Fidan'ın Genelkurmaydan ayrılmasından bir dakika sonra Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında darbe için toplanan 33 Özel Kuvvetler personeli Genelkurmaya doğru otobüsle yola çıktı.

Karargaha dönen dönemin Stratejik Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, saat 21.00'de makam odasına girdiği*Orgeneral Hulus Akar'a, Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar tugaylar yola çıktı."*sözleriyle darbeyi tebliğ etti. Söylenenlere tepki gösteren Akar'ın ağzı ve burnu darbecilerce kapatıldı, elleri plastik kelepçeyle bağlandı.Akıncı Üssü'ndeki darbeci ÖKK personeli, karargaha dönen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar ve emir subayı Yunus Can'ı derdest etti. Çolak'ın koruma astsubayı Piyade Başçavuş Bülent Aydın, olaya müdahale ederken şehit edildi.

darbeci pilotların havalandırdığı uçaklar, Ankara semalarında alçak uçuşa başladı. Ankara'daki Polatlı 58. Topçu Er Eğitim Tugayı ve Topçu Füze Okulu, Mamak 28. Mekanize Piyade Tugayı, Beytepe Jandarma Eğitim ve Okullar Komutanlığı, Kara Havacılık Komutanlığı, Harp Okulları Komutanlığı, Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki darbeciler harekete geçti. tank, zırhlı personel taşıyıcı binlerce asker kışla dışına çıktı. Kuvvet Komutanlıklarındaki darbeciler hareketlendi.Ankara'da herkes olayı anlamaya çalışırken Binali Yıldırım, saat 23.02'de televizyon kanallarına bağlanarak, kalkışma ihtimali üzerinde durduklarını"*bildirdi

Bu kanunsuz eylemin içerisinde olanlar en ağır şekilde bedelini ödeyecekler."*dedi. Darbeyi reddeden Genelkurmay Başkanı Akar, saat 23.03'te Genelkurmay Başkanlığı bahçesindeki helikopterle Akıncı Üssü'ne götürüldü.Darbecilerin derdest ettikleri Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar, Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu'nun bulunduğu birçok general Ankara, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve bazı komutanlar ise İstanbul'dan alınarak Akıncı Üssü'ne götürüldü

TSK içinde hareketliliği öğrenmek için akşam saatlerinde Jandarma Genel Komutanlığına giden Emniyet Genel Müdürlüğü, Terörle Daire Başkanı Turgut Aslan ve koruması derdest edilerek komutanlıkta tutuldu. Ankara'da gelişmeler yaşanırken, Gölbaşı ilçesinde patlama sesi yükseldi. FETÖ darbecilerinin kullandığı F-16'dan saat 23.18'de Gölbaşı'ndaki Havacılık Daire Başkanlığına atılan bomba 7 kişiyi şehit etti, 5 kişiyi yaraladı.Vakit gece yarısını 33 saniye geçtiği sırada Gölbaşı Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı bombalandı. Burada da 44 polis şehit oldu, 36 kişi hastaneye kaldırıldı.
Darbecilerin helikopterleri Yenimahalle MİT yerleşkesini taradı

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndan TRT'ye giden darbeciler 00.13'te canlı yayında zorla darbe bildirisi okuttu. Cumhurbaşkanı Erdoğan*saat 00.24'te CNN Türke bağlanarak,*"Bu gelişme Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki bir azınlığın, ne yazık ki kalkışma hareketidir malum yapıya ait paralel yapılanmanın teşvik ettiği üst akılın kullandığı bir harekettir."*dedi. milleti, darbecilere karşı meydanlara çağırdı. vatandaşlar Genelkurmay İnönü Bulvarı ve Kızılay Meydanı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, AK Parti Genel Merkezi ve Jandarma Komutanlığı olmak üzere meydan ve caddelerde toplandı.

Vatandaşlar, darbe için kışladan çıkan askerlere tepki gösterdi, mücadele etti. Polatlı'dan Ankara'ya hareket eden askeri araçların önü vatandaşlarca kesildi. bir kısmı kışlalarına döndü. Erdoğan'ın çağrısını duyan Kazan halkı Akıncı Üssünde toplandı.FETÖ darbecileri ateşli silahlarla 8 vatandaşı şehit etti Darbenin yönetim merkezi Akıncı Üssü'nden kalkan uçaklar, sonik patlamalarla vatandaşları ürkütmek için ses hızının üzerinde seyretti. Darbeciler Kara Harp Okulu'nda eğitim gören kursiyer askerleri helikopterlerle Genelkurmaya taşıdı.uydu yayınlarını durdurmak isteyen ve arasında sivillerin de olduğu darbeci grup, helikopterle TÜRKSAT'ın Gölbaşı'ndaki tesislerine gitti. kuruma gelen 2 TÜRKSAT görevlisi, FETÖ cülerce şehit edildi.

Yenimahalle'deki Ankara Emniyet Müdürlüğüne saat 00.56'da bomba atıldı. Saldırıda 2 vatandaş şehit oldu, 39 kişi yaralandı. Ankara Emniyetinde 8 vatandaş şehit oldu.Darbe faaliyetleri için*Özel Kuvvetler Grup Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi*ve beraberindeki ÖKK askerlerini Diyarbakır'dan taşıyan uçak, 01.13'te Etimesgut Havalimanı'na indi. Terzi ve ekibi, Gölbaşı'ndaki ÖKK karargahına hareket etti. Korgeneral Zekai Aksakallı'nın,*"Sana tarihi bir görev veriyorum. Semih Terzi darbeci bir haindir, vatan ve millet adına Semih Terzi'yi öldür. sonunda şehadet var. Hakkını helal et."*dediği Astsubay Ömer Tuğgeneral Semih Terzi'yi vurarak öldürdü. Ancak Halisdemir de darbeci askerlerce şehit edildi.


TBMM'de temsil edilen tüm siyasi partilerden milletvekilleri, demokrasi ve Meclise sahip çıkmak üzere*TBMM Genel Kurulunda saat 01.39'da toplandı.Genelkurmay önündeki tanklar ve zırhlı araçların önüne kesen ve üstlerine çıkan vatandaşlar, saat 02.21'de Genelkurmaya girdi. Ancak darbeciler, vatandaşlara ateş açtı.
Genelkurmay ile Jandarma Komutanlığında helikopterlerden vatandaşlara ateş açıldı. 38 kişi şehit oldu.Akay Kavşağı'nda tankın üzerinden düşen iki, Dikimevi'nde ise ateşli silahla vurulan bir vatandaş hayatını kaybetti.Havadaki F-16'ların birinden saat 02.35'te TBMM'ye bomba atıldı.

TRT Genel Müdürlüğünü ele geçirmeye çalışan FETÖ cü askerler gözaltına alındı Kurumun yayını saat 03.00'te normale döndü. Darbeci pilotlarlar Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT tesislerine 4, TBMM'ye 2 bomba attı. TBMM de 32 kişi yaralandı. Darbede Meclis'te yaklaşık 20 milyon liralık hasar meydana geldi.Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meclis kürsüsünden,*"Meclis burada dursun, burayı kapatıp sığınağa gidersek bu millet meydana gelmez, bu millet 'Meclis korktu' der. Bizim yapacağımız şey ölmektir."*dedi.Jandarma Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve AK Parti Merkezindeki eylemlerde biri tankın üzerinden düşen, diğerleri ateşli silahlarla vurulan 14 vatandaş şehit oldu.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
15 Temmuz için bazı paragraflar sakincali GünceL HaberLer 0 14.07.2018 16:13
15 Temmuz İhaneti ve Hissedarları (KÖŞE YAZISI) sefagedik GünceL HaberLer 0 13.07.2017 12:33
15 temmuz mars ı murat kekili sakincali Aktif Konular 0 28.07.2016 15:07
15 temmuz Sehıdler koprusu sakincali Aktif Konular 0 26.07.2016 13:40
Sarıkamış Şehitleri ‘Kardan Asker’le Anılıyor SıLa GünceL HaberLer 2 06.01.2013 19:40


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları