Geri git   www.diniforum.net - en çok ziyaret edilen Dini Forum islami forum paylaşım merkezi > Hadis Bahcemiz > Hadis Bahcemiz

Hadisi Şerifler


www.diniforum.net - en çok ziyaret edilen Dini Forum islami forum paylaşım merkezi sitesindeki Hadis Bahcemiz - kategorisi altındaki Hadisi Şerifler isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 2 Hafta önce   #1
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.075
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Hadisi Şerifler

Kaynak riyazus salihin android programı
قالالله تعالى :*وَتُوبُوا إلى اللَّهِ جَمِيعًا أيها الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ*..
Hepiniz topluca, günahkar davranışlardan dönüp Allah’a tevbe edin ve yönelin ki, kurtuluşa dünya ve ahiret mutluluğuna eresiniz.” (Nûr)

قالالله تعالى :*اِسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إليه..

“Rabbinizden günahlarınız için bağışlanma dileyin ve sonra tevbe ve pişmanlık tavrı içinde O’na yönelin.” (Hûd)

قالالله تعالى :*يَآأيها الَّذِينَ اَمَنُوا توبوا إلى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحًا..
Ey iman edenler! Tam bir pişmanlık ve gönül huzuru içinde gösterişten uzak Allah’a tevbe edin.” (Tahrim)

Rasûlullah buyurdu Allah’a yemin ederim ki günde yetmiş defadan fazla Allah’tan beni bağışlamasını diler ve tevbe ederim.” (Buhârî)

Rasûlullah buyurdu: “Kişinin, cemaatle kıldığı namaz çarşıda, işyerinde ve evinde kıldığı namazdan yirmi derece üstündür.

bir kimse güzelce abdest alır, sadece namaz niyetiyle camiye gelirse, camiye girinceye kadar her adımla o kimsenin derecesi yükselir ve bir günahı bağışlanır.

Camiye giren namaz için kaldığı sürece namaz kılıyormuş gibi sevap kazanır.

Namaz kılan kıldığı yerde kaldıkça kimseye eziyet etmediği ve abdestini bozmadığı ve dünyevî konuşmadığı sürece melekler şöyle dua ederler: Allah’ım sen ona rahmet et acı Allah’ım sen onu bağışla affet Allah’ım sen onu tevbesini kabul et.

Rasûlullah buyurdu: “Allah iyilik ve kötülükleri takdir edip yazdıktan sonra bir kimse iyilik yapmaya niyetlenir de yapmazsa, Allah yapılmış tam bir iyilik olarak sevabı yazar, iyiliği yaparsa ona on iyilik sevabı yazar sevabı yedi yüze ve daha fazlasına çıkarır,

kim kötülük yapmaya niyetlenir ve vazgeçerse Allah ona tam bir iyilik sevabı yazar, kötüye niyetlenir ve yaparsa Allah bir günah yazar.”

Rasûlullah buyurdu Mirasçılarını zengin bırakman onları muhtaç bırakıp ta insanlara el avuç açacak halde bırakmaktan hayırlıdır.

Allah rızasını düşünerek yaptığın harcamalara; eşinin ağzına koyduğun lokmaya kadar yaptığın tüm harcamalardan mutlaka sevap kazanırsın”

sen burada kalmayacaksın. Allah rızası için güzel işler yaparak dereceni yükselteceksin. Allah’tan umarım çok yaşayacak, mü’minlere fayda, kafirlere zarar vereceksin. Ya Rabbî ashabımın hicretini tamamla onları geri çevirme.

Rasûlullah buyurdu “Allah sizin bedenlerinize ve yüzlerinize değil kalplerinize bakar.

Rasûlullaha soruldu biri cesaretini göstermek diğeri milletini korumak öteki ise kendisine yiğit dedirtmek için savaşandan hangisi Allah yolundadır? Rasûlullah şu cevabı verdi. “Kim İslâmiyet ve tevhid kelimesi yüce olsun diye savaşıyorsa, o Allah yolundadır. şehid ona denir

peygamberimiz buyurdu: “İki müslüman kılıç çektiğinde öldüren de ölen de cehennemdedir.” Çünkü arkadaşını öldürmek istiyordu.”

Peygamberimiz Tebük savaşından döndüğünde buyurdular: “Medine’de arkamızda kalan öyle kimseler var ki; hangi yolu geçsek onlar da bizimle sevap kazanırlar, onları özürleri alıkoymuştur.”

Kim de elde edeceği bir dünyalık veya evleneceği bir kadına ulaşmak için hicret etmişse hicretinin karşılığı hicret ettiği şeye göre değerlendirilir.” (

Rasûlullah buyurmuşlardır: “Kıyamete doğru bir ordu Kabe’ye saldırmak üzere yola çıkacak, çıplak çöl gibi bir yere geldiklerinde hepsi birden yerin dibine batırılacaklardır.” Ahirette de diriltilip niyetlerine göre hesaba çekileceklerdir.”

peygamberimiz buyurdu: “Mekke fethinden sonra artık hicret yoktur. Yalnız cihad ve cihad niyetinde olmak vardır.

Allah yolunda savaşa çağrıldığınızda hemen katılın.”

Peygamberimiz buyurdular ki: “Hasta olmaları yüzünden Medine’de kalıp savaşa katılamayan kimseler var siz bir yolda yürüdüğünüzde onlar niyetlerinden dolayı sizinle beraberdir.” Başka bir rivayette ise: “Sevapta size ortak oldular.”

kendilerine yalnız Allah’a ibadet etmeleri, içtenlikle yalnız O’na iman ederek batıldan uzak durmaları, namazda devamlı olmaları zekat vermeleri karşılıksız harcamad emrolunmuştu. İşte dosdoğru din de budur.” (Beyyine )

unutmayın ki, onların ne etleri Allah’a ulaşır, ne de kanları. O’na ulaşan, yalnızca sizin iyi niyet ve samimiyetinizdir.

onları sizin yararınıza sunuyoruz ki, O’nun sizi doğruya iletmesine karşılık, O’nun şanını yüceltip tekbir getiresiniz için. Ey Muhammed güzel davrananları müjdele” (Hacc)

De ki: “Kalplerinizdekini gizleseniz de, açığa vursanız da Allah bilir. Zira O göklerde ve yerde olan her şeyi bilir. Allah’ın gücü her şeye yeter.”
Âli İmrân


Rasûlullah buyurdu “Yapılan her iş niyetlere göre değer bulur.

Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre bulur.


Hamd âlemlerin Rabbi oAllâh’a mahsustur. Yalnız O’ndan yardım diler, ve O’ndan mağfiret taleb ederiz. Nefislerimizin şerrinden ve kötü amellerden O’na sığınırız.

Allâh’ın hidayete erdirdiğini hiç kimse saptıramaz, O’nun saptırdığı kişiyi hiç kimse hidayete erdiremez.

Şehadet ederim ki, Allah’tan başka ibâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur. O birdir, ortağı da yoktur; Muhammed sallallahu aleyhi vesellem O’nun kulu ve elçisidir.

قالالله تعالى :*يَأيها الَّذِينَ آمَنوُا اتَّقوُا اللهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إلا وَأنتمْ مُسْلِمُونَ*.

« Ey iman edenler! Allâh’tan hakkıyla korkun ve ancak müslümanlar olarak ölünüz »

قالالله تعالى :*يَأيها النَّاسُ اتَّقوُا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالا كَثِيرًا وَنِسَاءً وَاتَّقوُا اللهَ الَّذِي تَسَاءَلوُنَ بِهِ وَالأرْحَامَ إن اللهَ كان عَلَيْكُمْ َرقِيبًا*.

« Ey insanlar ! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinizden sakının.

Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabalık haklarına riayetsizlikten sakının. Hiç şüphesiz Allah gözetleyicidir »

قالالله تعالى :*يَأيها الَّذِينَ آمَنوُا اتَّقوُا اللهَ وَقوُلوُا قوْلاً سَدِيدًا يُصْلِحْ لَكُمْ أعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنوُبَكُمْ وَمَنْ يُطِعِ اللهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِيمًا*.

« Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin. Böylece Allah işlerinizi düzeltir günahlarınızı bağışlar.

Kim Allah ve Rasulü’ne itaat ederse büyük bir kurtuluşa ermiş olur »

قال: أَمَّا بَعْدُ فَإن خَيْرَ الحديثِ كِتَابُ اللَّهِ, وَخَيْرُ الهَدى هدى مُحَمَّد,ٍ وَشَرُّ الأمُور مُحْدَثَاتُهَا, وَكُلُّ بِدْعَةٍ ضَلاَلَة,ٌ وكل ضلالة في النار.
Resulullah buyurdu sözlerin en doğrusu Allâh’ın kitâbıdır. Yolların en hayırlısı aleyhisellem’in yoludur.

Dinde en şerli işler sonradan ortaya çıkarılan yeniliklerdir, sonradan ortaya çıkan her yenilik bid’at’tir,

her bid’at dalâlettir ve her dalâlet de ateştedir.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 2 Hafta önce   #2
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.075
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Hadisi Şerifler

Kaynak riyazus salihin android programı


Gideceği hayırlı köy geldiği kötü köyden bir karış yakındı. Bunun özerine tevbe eden salih kılındıl

aleyhi vesellem yolculukta mestleri üç gün üç gece çıkarmamayı, abdest bozduktan ve uykudan sonra mestlere meshetmeyi ancak cünüp olunca mestleri çıkarmayı emrederdi.”

Rasûlullaha bir bedevî Ya Muhammed diye bağırdı. Bir kişi bir toplumu sever fakat hayırlı ameller yapamadığından onlara ulaşamazsa bu kimse kıyamet gününde sevdikleriyle beraberdir.”

Allah gökleri ve yeri yarattığı günden beri kapıyı tevbe edenlere açık bırakmıştır. Güneş battığı yerden doğuncaya kadar kapı kapanmayacaktır.

Rasûlullah buyurdu: “Güneş batıdan doğmazdan önce kim tevbe ederse Allah onun tevbesini kabul eder.”

Rasûlullah buyurdu Bir kul can çekişmeye başlamadıkça Allah onun tevbesini kabul eder.”

Rasûlullah buyurmuşlardır: “Ey insanlar Allah’a tevbe edin affedilmenizi isteyin ben günde yüz defa tevbe ederim.

Rasûlullah buyurdular: “Kulunun tevbesesine Allah’ın memnuniyeti sizden birinin ıssız çölde kaybettiği devesini bulduğu zamanki sevincinden çoktur.”

tevbeden dolayı Allah’ın duyduğu hoşnutluk ıssız çölde üzerindeki yiyecek ve içeceği ile birlikte devesini kaybetmiş ümitlerini yitirmiş bir ağacın gölgesine uzanıp yatan, derken devesini yanında gören kimsenin sevincinden çok daha fazladır.”

Peygamberimiz buyurmuştur: “Allah gündüz günah işleyennin tevbesini kabul için geceleyin
gece günah işleyenin tevbesini kabul için gündüz rahmet elini açarak günahları bağışlar, güneş battığı yerden doğuncaya kadar kadar bu devam eder

Rasûlullah buyurdu Allah’ın öyle bir rahmetidir ki; onu kullarından dilediğinin kalbine yerleştirir. Allah kullarından merhametli olanlara rahmet eder.”

Peygamberimizin hastalığı kendisini daraltınca hz Fâtıma Vah babacığım sıkıntın ne kadar büyük dedi. Rasûlullah Bu günden sonra baban için sıkıntı yoktur.” buyurdu. Rasûlullah vefat etti

Rasûlullah vefat edince Hz. Fâtıma: Vah babacığım Allah’ın çağrısına icabet etti… Gideceği yer Firdevs Cenneti olan babacığım… Vah ölüm haberini Cebrâil ile paylaşacağımız babacığım vah…

Peygamberimiz defnedilince hz Fâtıma şöyle dedi: Rasûlullah ’in üzerine toprak atmaya gönlünüz nasıl razı oldu?

Rasûlullaha Kızı Zeynep Oğlum ölmek üzeredir diyince Rasûlullah Veren de alan da Allah’tır, O’nun katında herşeyin belli bir vakti vardır, sabretsin ecrini Allah’tan beklesin.” buyurdular.

kızı hz zeynebin oğlu ölmek üzereydi Peygamberimize and veriyorum mutlaka gelsin diye haber Rasûlullah Çocuk üzere çırpınıp duruyordu. Rasûlullah gözlerinden yaşlar boşandı. Bu Allah’ın kullarının kalbine koyduğu acıma duygusudur” buyurdu.

Rasûlullah buyurmuşlardır: “Temizlik yani her türlü günah ve pisliklerden arınmak; imanın yarısıdır. Sübhanallah ve Elhamdülillah sözleri yer ve gök arasını doldurur, namaz bir nurdur, sadaka bir bürhan, sabır aydınlıktır.

Kur’ân senin ya lehinde ya da aleyhinde delildir. kişi Allaha emirlerini yerine getirmekle nefsini Allaha satarak kazanır , yada kendi nefsine uyup Allahın emirlerini çiğneyip kendisni şeytana satarak kaybeder

Rasûlullahdan istediler sonunda mal bitti.ve şöyle dedi: “Yanımda mal olsaydı sizden esirgemezdim, kim istemekten çekinir iffetli davranırsa Allah iffetini artırır, tokgözlüyü Allah muhtaç olmaktan kurtarır,

kim sabretmeye gayret ederse Allah sabır verir, hiç kimseye sabırdan daha geniş ve hayırlı birşey verilmemiştir.”


Rasûlullah buyurdu: “Mü’minin durumuna hayret edilir. her durumu onun için hayır sebebidir, bu özellik sadece mü’minlerdedir. sevince şükreder bu hayırdır, belaya sabreder bu da hayırdır.قال الله تعالى :*يَآأيها الَّذِينَ اَمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ*.*.
“Ey iman edenler! Zorluklara ve sıkıntılara sabırla katlanın ve birbirinizle sabırda yarışın, cihad için hazırlıklı ve uyanık bulunun ve yolunuzu Allah ve kitabıyla bulun ki, kurtuluşa erebilesiniz.” (3 Âl i İmrân)

وقال تَعاَلىَ:*وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَىْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الأموال وَالأنفس وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ*.*.
Muhakkak ölüm korku açlık mal, can ve eksilmeyle sizi sınayacağız. zorluklara sabredip sebat ve dayanıklılık gösterenlere iyi haberler müjdele.” (Bakara)

وقال تَعاَلىَ :*إنما يُوَفَّى الصَّابِرُونَ أجرهُمْ بِغَيْرِ حِسَابٍ*.
“Her türlü güçlüklere göğüs gerenlere mükafatları tartılmaksızın, ölçülmeksizin, hesapsızca bol bol verilir.” (Zümer)

وقال تَعاَلىَ :
وَلَمَنْ صَبَرَ وَغَفَر َإن ذَلِكَ لَمِنْ عَزْمِ الأمُور*.
Kim eziyetlere sabreder, yapılan kötülüklere de, intikam almayıp affetme yolunu tutarsa, şüphesiz bu hareketi yapılmaya değer işlerdendir.” (Şûrâ)

وقال تَعاَلىَ :*يَآأيها الَّذِينَ اَمَنُوا اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلوَةِ إن اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ*.
“Ey iman edenler! Sarsılmaz bir sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin. Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.” (Bakara)

وقال تَعاَلىَ :وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّى نَعْلَمَ الْمُجَاهِدِينَ مِنْكُمْ وَالصَّابِرِينَ وَنَبْلُوَ أخباركم*.
Andolsun içinizde Allah yolunda cihat edenlerle ve sıkıntılara göğüs erenleri belirleyinceye ve haberlerinizi açıklayıncaya kadar sizi imtihandan geçireceğiz.” (Muhammed)

Hz Ömer Ya Rasülallah zina etmiş bir kadının namazını mı kılıyorsun? deyince Peygamberimiz şöyle cevap verdi O kadın öyle bir tevbe etmiştir ki, tevbesi Medine halkından yetmiş kişiye dağıtılsa hepsine yeterdi.

Sen Cenâb-ı Allah’ın rızasını kazanmak için can vermekten daha iyi birşey biliyor musun?”


Rasûlullah Adem oğlunun bir vadi dolusu altını olsa bir vadi daha ister, onun ağzını topraktan başka doldurmaz.

Allah tevbe edenin tevbesini kabul eder.”

Rasûlullah Birbirlerini öldüren ve ikisi birden cennete giren iki kişiye Allah rızasını göstererek güler. Bunlardan biri Allah yolunda savaş ederken diğeri tarafından öldürülür. Katil olan sonradan tevbe eder müslüman olur o da Allah yolunda savaşarak şehid düşer.”

Ey iman edenler! Yolunuzu Allah’ın kitabıyla bulmaya çalışın; ve doğrulardan ve doğrularla beraber olun. (tevbe)

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 2 Hafta önce   #3
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.075
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Hadisi Şerifler

Kaynak riyazus salihin android programı

Allah’ım şu düşmanları perişan eyle ve onlara karşı bize yardım et.”

“Ey iman edenler! Allahtan korkunuz! doğrulardan ve doğrularla beraber olun.” (tevbe)

قال الله تعالى :*إن الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانتينَ والقانتات وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ والصائمين والصائمات وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ اَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأجرا عَظِيمًا.
“Gerçek şu ki, Allah’a teslim olmuş inanan kendini ibadete vermiş niyet ve davranışlarında samimi sıkıntılara göğüs geren gönülden saygı ile Allah’tan korkan sadaka veren nefislerinden kaçınarak oruç tutan iffet ve namuslarını koruyan Allah’ı anan erkekler ve kadınlar var ya; işte Allah onlara bağışlanma ve büyük bir mükafat hazırlamıştır. (3Ahzâb)

قال الله تعالى :*طَاعَةٌ وَقَوْلٌ مَعْرُوفٌ فَإذا عَزَمَ الأمر فَلَوْ صَدَقُوا اللَّهَ لكان خَيْرًا لَهُمْ*.
“Onların vazifesi Allah’ın çağrısına uymak ve güzel söz söylemektir. İş ciddiye bindiği zaman, cihadta Allah’a karşı verdikleri sözde sadık kalsalardı, elbettekendileri için daha hayırlı olurdu.” (Muhammed)

Hz Ömer Allah’ın ayetlerini görünce ileri
gitmez, dikkatli davranır ve dururdu.


Rasûlullah Şüphesiz benden sonra adam kayırmalar ve hoşunuza gitmeyen bazı şeyler meydana gelecektir” Üzerinizdeki hakkı yerine getirir, kendi haklarınızın yerine getirilmesini Allah’tan dilersiniz” buyurdu. (

Rasûlullah “Şüphesiz benden sonra dünya işlerinizde başkalarının sie tercih edildiği adam kayırma olaylarıyla karşılaşacaksınız sabredin ki havuz başında benimle buluşasınız.”

Rasûlullah Ey insanlar düşmanla karşılaşmayı arzu etmeyin. Allah’tan afiyet dileyin düşmana karşı sabrediniz ve bilin ki cennet kılıçların gölgesi altındadır.” buyurdu

Ey kitabı indiren, bulutları gökyüzünde gezdiren, İslâm’a karşı düşman ordularını darmadağın et

Peygamberimiz buyurmuştur: “Gereğini yapmaya gücü yettiği halde öfkesini yeneni Allah kıyamet günü herkesin gözü önünde çağırır, hurilerden dilediğini seç der

bir adam Peygamber’e gelerek bana öğüt ver dedi. Peygamber her defasında “Kızma” buyurdu.

Rasûlullah buyurdu: “Erkek olsun kadın olsun her mü’min kimsenin kendisine, çocuğuna ve malına bela ve musibet iner. Kişi sabredip tahammül gösterirse günahsız olarak Allah’a kavuşur.”

Peygamber “Güçlü kimse insanları güreşte yenen kimse değil, öfkelendiği zaman kendine hâkim olan kimsedir.”

Peygamber şöyle demişti: “Ben bir söz biliyorum, eğer kişi Rahmetten kovulmuş, taşlanmış şeytandan Allah’a sığınırım derse üzerindeki kızgınlık geçer.

Peygamberimiz ilişkide bulunanlara Allah’ım doğacak çocuğu ikisinede mübarek kıl” diye dua etti.

Rasûlullah buyurdu: “Allah iyiliğini istediği kulun cezasını dünyada verir, fenalığını istediği kulun cezasını kıyamet günü günahını yüklenip gelsin diye dünyada vermez.”

Peygamberimiz Mükafatın büyüklüğü bela ve musibetin büyüklüğüne göredir.

Allah sevdiği topluluğu belaya uğratır. Kim başına gelen bela ve musibete razı olursa Allah ondan hoşnut olur.

Bir kimse başına gelen bela ve musibetleri öfke ile karşılarsa o da Allah’ın gazabına uğrar.”

Rasûlullah buyurdular: “Önceki toplumlardan bir mü’min yakalanır, yerde çukur kazılır onu çukura gömerler, sonra bir testere getirilir ve başı ikiye ayrılır, vücudu demir taraklarla taranırdı. Fakat onu dininden döndüremezlerdi.

Yemin ederim ki Allah dini yeryüzüne hakim kılacaktır. Öylesine hakim kılacak ki, tek başına bir atlı San’adan Hadramevt’e kadar selametle gidecek, Allah’tan ve koyunlarına zarar verecek kurttan başka hiç bir şeyden korkmayacaktır.


Rasûlullah müslümanın başına gelen yorgunluk, hastalık, tasa, keder, sıkıntı ve gamdan ayağına batan dikene kadar her şeyi Allah müslümanın günahlarının bağışlanmasına sebeb kılar.”


Allah’ın Rasûl’ü sıtma nöbetinden şiddetli zahmet çekiyordu Evet sizden iki kişinin çekebileceği kadar ızdırap çekiyorum” buyurdu. Bundan dolayı efendimize iki kat ecir vardır?

müslümanın vücuduna batan bir dikenden en ağırına kadar hiç bir musibet yoktur ki; Allah bu sebeble onun kusurlarını örtmüş ve günahlarını bağışlamış olmasın.

Ağacın yapraklarının döküldüğü gibi müslümanın günahları da öylece dökülür.”Rasûlullah buyurdu: “Allah hayırını dilediği kimseyi günahlarını bağışlamak ve derecesini yükseltmek için sıkıntıya sokar”


Rasûlullah buyurdu: musibetten dolayı hiç kimse ölmeyi istemesin. böyle bir temenni etmek zorunda kalırsa; Allah’ım yaşamak hayırlıysa beni yaşat, ölmek hayırlıysa beni öldür desin.”

tâûna yakalanan kul sabredip mükafatını Allah’tan bekleyerek başına Allah’ın yazdığından başka hiç birşey gelmeyeceğini bilerek oturup dışarı çıkmazsa kendisine şehid sevabı verilir.”

Rasûlullah buyurdu Allah’ü teâlâ buyuruyor ki: Kulumu gözlerinden mahrum ederek imtihan ettiğim zaman sabrederse, gözlerinin karşılığı ona cenneti veririm.”


Sana cennetlik kadını göstereyim mi? İşte şu siyah kadındır Peygambere geldi ve: Beni sara hastalığı yakalıyor iyileşmem için Allah’a dua ediniz dedi. Peygamberde: “Eğer sabredersen sana cennet vardır, buyurdu.

Rasûlullah peygamberlerden hikaye ediyordu kavmi tarafından dövülüp yüzü kanlar içerisinde bırakılmıştı o, yüzündeki kanı silmeye çalışıyor, hemde: Ey Rabbim! Kavmimi yaptıklarından bağışla çünkü onlar onlar ne yaptıklarını bilmiyorlar” diyordu.

Rasûlullah buyurdu: “Allah: Mü’min kulumun sevdiği dostunu aldığım zaman, sabredip mükafatını benden beklerse karşılığı cennettir.” buyurdu.

Aişe anamız Rasûlullaha tâûn hastalığından sormuştu O şöyle cevap vermişti: “Tâûn hastalığı; Allah’ın dilediği kimseleri bu hastalıkla cezalandırdığı bir azap şekliydi.

Dünyadan ve kadınlardan sakınınız. Çünkü İsrailoğullarının içine düştükleri ilk fitne kadınlar yüzündendir.”

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 2 Hafta önce   #4
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.075
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Hadisi Şerifler

Kaynak riyazus salihin android programı

Peygamberimiz şöyle dua ederdi: “Allah’ım senden hidayet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği isterim.”


Rasûlullah buyurdu“Bir kimse yemin eder, sonra da onun zıddını Allah’ın rızasına uygun görürse, o yeminini bozarak takvâya uygun olanı yapsın.”


Resulullah veda hutbesinde şöyle buyurdu Ey insanlar Allah’tan korkunuz sorumluluk bilincinde olunuz, yolunuzu O’nun kitabıyla bulup beş vakit namaza duyarlı olunuz, ramazan orucunu tutunuz, zekatını veriniz, sizden olan müslüman yöneticilere itaat ediniz ki cennete giresiniz.”

“Kim Allahtan korkarsa yolunu Allah ve kitabıyla bulmaya çalışırsa her işinde ona bir çıkış imkanı sağlar ve ummadığı, bir yönde onu rızıklandırır.”

“Ey iman edenler! Allahtan korkun yolunuzu dâima, Allah’ın kitabıyla bulun her zaman hakkı ve doğruyu konuşun.”

قالالله تعالى :*يَآأيها الَّذِينَ اَمَنُوا إن تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فرقانا وَيُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ*..
“Ey iman edenler! Allahtan korkarsanız O size hakkı batıldan ayıran, bir ölçü ahlâkî ve mânevi yetenek verecek kötülüklerinizi örter sizi bağışlar Allah bağış ve cömertliğinde sınırı olmayandır.” (Enfâl)
.
Ey Allah’ın Rasûl’ü insanların hayırlısı ve değerlisi kimdir? dediler. Peygamber “Allahtan daima korkan yolunu Allah ve kitabıyla bulandır

Allah’ın dostu İbrahim’in oğlu Allah’ın nebisi İshâk’ın oğlu Allah’ın nebisi Yâkub’un oğlu Allah’ın nebisi Yûsuf’tur”

Rasûlullah siz arap kabilelerini soruyorsunuz. Bilin ki cahiliyye döneminde hayırlı ve şerefli olanlar İslâm’ı iyi anlayıp yaşarlarsa İslâm döneminde de hayırlıdırlar” buyurdu.

Pey-gamberimiz buyurdu: “Akıllı kişi nefsini hesaba çekerek, nefsine hâkim olup ölüm sonrası için çalışandır.

Âciz ve zayıf kimse nefsini arzularının peşine takıp ta kurtuluşunu hiçbir iş yapmaksızın Allah beni bağışlar diye hayal kurarak Allah’ tan bekleyen kimsedir.”

Rasûlullah buyurmuştur: “Kendisine faydalı olmayan ve kendisini ilgilendirmeyen şeyleri terketmesi kişinin iyi ve güzel müslüman olmasındandır.”قال الله تعالى :
يَآأيها الَّذِينَ اَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إلا وَأنتمْ مُسْلِمُونَ*.*.
ey iman edenler! Allahtan ona yaraşır şekilde korkun yolunuzu Allah ve kitabıyla bulmaya çalışın ve müslüman olarak can verin.” (Âl-i İmrân)

قال الله تعالى :
فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَاسْمَعُوا وأطيعوا وأنفقوا خَيْرًا لأنفسكم وَمَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فأولئك هُمُ الْمُفْلِحُونَ*..
Allaha isyandan kaçının ve korkun itaat edin ve kendi iyiliğiniz için Allah yolunda karşılıksız harcamada bulunun. Kim nefsinin aç gözlülüğünden, hırs ve cimriliğinden korunursa onlar kurtuluşa erip nail olanlardır.” (Teğâbün)

Enes ibn Mâlik şöyle demiştir: Siz gözünüzde kıldan küçük ve önemsiz görünen işler yapıyorsunuz biz bu işleri Rasûlüllah zamanında büyük günah sayardık.

Peygamber buyurdu: “Allah kulları hakkında gayret gösterir. Allah’ın gayreti haram kıldığı şeyleri insanların işlemelerine karşı olmasıdır.”

Rasülullah buyurmuştur: “Nerede ve nasıl olursan ol Allahtan kork yolunu Allah’ın kitabıyla bul

kötülük arkasından hemen iyilik yap ki, kötülüğü silip götürsün. İnsanlara güzel huy ve iyilikle muamele et.”

Peygamber şöyle söyledi: Allah’ın emir ve yasaklarını gözet ki, Allah’da seni gözetsin.

Daima Allah’ın rızasını her önde tut ki, Allah’ın yardımını her an yanında bulasın.

Birşey isteyeceksen Allah’tan iste, yardım dileyeceksen Allah’tan dile, bil ki bütün insanlar sana fayda temin etmeye çalışsalar, ancak senin için Allah’ın yazdığı faydayı ulaştırabilirler. bütün insanlar sana zarar vermeye kalksalar, ancak Allah’ın takdir ettiği zararı verebilirler.

Bolluk zamanların da Allah’ın emirlerine bağlı kalmakla O’nu tanı ki; O da darlığa düşünce seni kurtarmak suretiyle seni tanısın.

Bil ki senin hakkında yazılmamış olan birşey senin başına gelmez. Sana takdir edilen seni atlayıp başkasına gitmez.

Bil ki; yardım ve zafer sabırla beraberdir. tasa ve sıkıntının peşinde ferahlık, güçlüğün ardında da kolaylık vardır.”

Cebrail as sordu Ey Muhammed sav İslâm’dan haber ver? Rasûlullah şöyle dedi: “İslâm: Allah’tan başka İlah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehadet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekatı vermen, ramazan orucunu tutman, gücün yeterse haccetmendir.”

iman nedir onu bana anlat? dedi. Rasûlullah Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kaderin hayır ve şerrine de iman etmendir” buyurdu.

ihsan nedir onu da anlat? deyince. Rasûlullah İhsan: Allah’ı görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Eğer sen O’nu görmüyorsan O seni görüyor” buyurdu.

Kıyamet ne zaman kopacak? diye sordu. Peygamberimiz Anneler kendilerine cariye muamelesi yapacak çocuklar doğurması, yalın ayak başı çıplak yoksul koyun çobanlarının yüksek ve mükemmel binaları yükseltmekte birbirleriyle yarışmalarıdır” buyurdu.


Rasûlul lah “Alıcı ve satıcı pazarlığı bitirip birbirlerinden ayrılmadıkları müddetçe alışverişi bozup bozmamakta serbesttirler.

alıcı ve satıcı doğru olur malın durumunu ve paranın ödeme zamanını güzelce açıklarlar ise alışverişleri bereketli olur. malın ayıbını gizler ödemeyi aldatarak yapıp yalan söylerlerse bereket kalmaz.”قال الله تعالى :*الذي يَرَيكَ حِينَ تَقُومُ وَتَقَلُّبَكَ في السَّاجِدِينَ*.
“O ki, gece namazına kalktığın zaman, seni görüyor. O’nun huzurunda saygıyla, yere kapananlar arasında yer aldığını da görmektedir.”

قال الله تعالى :
وَهُوَ مَعَكُمْ أين مَا كُنْتُمْ*..
Nerede olursanız olun, O sizinle beraberdir.” (Hadîd)

قال الله تعالى :
إن اللَّهَ لاَ يَخْفَى عَلَيْهِ شيء في الأرض وَلاَ في السَّمَآءِ*..

“Göklerde ve yerde hiçbir şey Allah’a gizli kalmaz.” (Âl i İmrân)

قال الله تعالى :*إن رَبَّكَ لَبِالْمِرْصَادِ*..
Rabbin her zaman gözetleyip durmaktadır.” (Fecr)

قال الله تعالى :
يَعْلَمُ خائنة الأعين وَمَا تُخْفِى الصُّدُورُ*.
Allaha art niyetli bakışların ve kalplerin gizlediği düşüncenin farkındadır.” (Mü’min)

Peygamberimiz buyurdu: “Bütün kalbiyle, şehid olmayı isteyen yatağında ölse bile Allah onu şehitler mertebesine ulaştırır.”


Rasûlullah buyurdu “Önceki peygamberlerden biri ümmetine şöyle dedi: İçinizde yeni evlenmiş ve yaptığı evin çatısını çatmamış gebe koyun ve devenin doğurmasını bekleyen kimse benim arkamdan gelmesin

Peygamber buyurdu: “Şüphesiz sözde ve işte doğruluk iyiliğe götürür, iyilik cennete götürür. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında çok doğru diye yazılır.

Yalancılık insanı kötülüklere, kötülüklere ve cehenneme götürür kişi Allah katında çok yalancı diye yazılır.”

Rasûlullah buyurdu “Sana şüphe veren şeyleri bırak şüphe vermeyene bak. doğruluk kalbin huzurudur, yalan kalbi şüphe ve kuşkuya yöneltir.”

ibn Harba Bizans Kralı Herakliyus sordu peygamber neler emrediyor? diye sordu. O da Sadece Allah’a kulluk O’na ortak koşmamak ve atalarımızın dinini terketmeyi söylüyor namaz kılmayı, doğru olmayı, iffeti ve akrabayla ilgilenmeyi emrediyor dedim.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 2 Hafta önce   #5
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.075
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Hadisi Şerifler

Kaynak enfal.de

VEDA HUTBESİ

*Bismillahirrahmanirrahim Ey insanlar Sözümü iyi dinleyiniz belki sizinle bir daha buluşamayacağım.
İnsanlar Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, şehriniz Mekke nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur. "Ashabım Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O'da sizi sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski
sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! vasiyetimi, ulaştırın. Ashabım
Kimin yanında bir emanet varsa, onu sahibine versin faiz kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldirdigim faiz Abdulmutallib'in oğlu amcam Abbas'ın faizidir. *anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne zulme uğrayınız.Ashabım Dikkat ediniz, Cahiliyeden kalma adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliyenin kan davaları tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davasi Abdulmuttalib'in torunu Iyas bin Rabia'nin kan*davasıdır.Ey insanlar şeytan kendisine tapinmaktan ümidini kesmiştir. siz ona uyarsanız, bu onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bundan sakının Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'in emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır.

*Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız yatağınızı hiç
kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izininiz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. müsade etmediginizi evinize alırlarsa, Allah, onların yataklarında yalnız
bırakmanıza ve olmasza hafifce dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların sizin üzerinizdeki hakları, örf ve adete göre yiyecek ve giyecek temin etmenizdir. Ey mü'minler
Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur-ân-i Kerim ve Peygamberin (a.s.m) sünnetidir. "Mü'minler! "Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslümanın kardeşidir *bütün Müslümanlar kardeştir Müslümana kardeş kanı ve malı helal olmaz. malını gönül hoşluğu ile vermisse başkadır. Ey insanlar Cenab-ı Hakk her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın miras hissesini ayırmıştır. Mirasçıya vasiyete lüzüm yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz efendisinden başkasına intisaba kalkan köle, Allah'ın, meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın. Cenab-i Hakk, bu insanların ne tevbelerini, ne de şehadetlerini kabul eder.
Ey insanlar Rabbiniz birdir. Babaniz birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısnız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde üstünlüğü yoktur.

*Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır."Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz.Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine
suçlanamaz.Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız: Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.Zina etmeyeceksiniz.Hırsızlık yapmayacaksınız..
"İnsanlar Lâilahe illallah deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emrolundum. Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar. Hesaplari ise Allah'a aittir.*"İnsanlar Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz?"Saheb-i Kiram şöyle dedi Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatta bulundunuz, diye şehadet ederiz!" Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) şehadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine indirdi ve şöyle buyurdu:"Şahid ol, yâ Rab!*Şahid ol, yâ Rab!*Şahid ol, yâ Rab!"

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 4 Gün önce   #6
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.075
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Hadisi Şerifler

Kaynak riyazüssalihin android programı

EFENDİMİZ BUYURUYOR

Rasûlullah selam verip namazı bitirdi hızlıca safları yararak hanımlarından birinin odasına gitti. ve şöyle buyurdu: “Evimizde birazcık altın ve gümüş vardı. Namazda hatırladım, Allah’ı düşünmek ve ibadetimden alıkoymasını istemedim ve hemen dağıtılmasını emrettim.” (Buhârî, Ezan 158)

Uhud savaşında bir adam Rasûlullaha öldürülürsem nerede olurum? diye sordu. Peygamber “Cennette” cevabını verdi. adam elindeki hurmaları attı ve harbe katılıp şehid düşünceye kadar savaştı.

bir adam gelerek şöyle demiştir: Ey Allah’ın elçisi hangi sadakanın sevabı çoktur Rasûlullah buyurdu: Sağlık içerisinde, güçlü kuvvetli iken, cimriliğe rağbet edip fakirlikten endişe eder vaziyette iken, zengin olmayı hayal ederken verdiğin sadakanın sevabı büyüktür.

Sadakayı geciktirip can boğaza dayandıktan sonra falana şu kadar, filana bu kadar diyeceğin güne bırakma, zaten o gün o mal varislerden şunun veya bunun olmuştur.”

yaratılmış. Göğe bakmazlar mı nasıl da yükseltilmiş? Dağlara bakmazlarmı nasıl sağlam dikilmiş? Yeryüzüne bakmazlarmı nasıl yayılıp döşenmiş. Ey peygamber öğüt ver, senin görevin yalnızca öğüt vermektir.” (Ğâşiye)

قال الله تعالى :
أفلم يَسِيرُوا في الأرض فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كان عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ دَمَّرَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ وَلِلْكَافِرِينَ أمثالها.

“Onlar hiç yeryüzünde dolaşıp, kendilerinden önce yaşamış olanların sonlarını görmediler mi? Allah onları kökten yok etti. Allah’tan gelen gerçekleri örtbas edenlere azap vardır.” (Muhammed)

قال الله تعالى :*َلِكُلٍّ وِجْهَةٌ هُوَ مُوَلّيِهَا فَاسْتَبِقُوا الْخَيْرَاتِ أين مَا تَكُونُوا يَأْتِ بِكُمُ اللَّهُ جَمِيعًا إن اللَّهَ عَلَى كُلِّ شيء قَدِيرٌ*.
Ey Muhammed ümmeti! hayırlara yönelip* birbirinizle yarışın. Nerede olursanız olun, Allah sizi kendi katında toplayacaktır. Çünkü Allah’ın herşeye gücü yeter.” (Bakara)

قال الله تعالى :*وسارعوا إلى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَوَاتُ وَالأرض أعدت لِلْمُتَّقِينَ*.

“Rabbinizden bir bağışlanma ve genişlik olan, yolunu Allah ve kitabıyla bulmaya çalışanlar için hazırlanmış cennete ulaşmakta birbirinizle yarışın.” (Âl-i İmrân)

Rasûlullah* buyurmuştur: “Hayır ve iyi amel hususunda acele ediniz.

yakın zamanda karanlık geceler fitneler ortalığı kaplayacaktır. O zaman kişi mü’min sabahlar, kafir olarak geceler. Mü’min olarak gecelerse kafir olarak sabaha çıkar, dinini* dünyalığa satıverir.”

Rasûlullah* buyurdu: Bütün işlerinizde geri kalıp ileri gitmeden orta yolu tutunuz ve dosdoğru olunuz.

hiçbiriniz yaptığı ameller sayesinde cehennemden kurtuluşa eremez.” ben de kurtulamam. Şu Allah rahmet ve lutfuyla beni bağışlarsa o başka.”

قال الله تعالى :*قُلْ إنما أعظكم بِوَاحِدَةٍ أن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا مَا بصاحبكم مِنْ جِنَّةٍ إن هُوَ إلا نَذِيرٌ لَكُمْ بَيْنَ يدي عَذَابٍ شَدِيدٍ.
Ey Resulüm* De ki: “Ben size bir tek öğüt veriyorum: Allah için ikişer ikişer teker teker, ayağa kalkın da sonra bir düşünün ki, sizinle konuşan peygamberde hiçbir delilik yok. O ancak, sizi şiddetli bir azabın öncesi korkutan bir elçidir.”

قال الله تعالى :*إن في خَلْقِ السَّمَوَاتِ وَالأرض وَاخْتِلاَفِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لآيات لأولى الألباب اَلَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ في خَلْقِ السَّمَوَاتِ وَالأرض رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلاً سبحانك فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ*.
“Şüphesiz, yerlerin ve göklerin yaratılışında, gece ve gündüzün birbirini izlemesinde, derin kavrayış sahipleri için alınacak dersler vardır.

Onlar ayakta, oturarak ve yanları üzerinde hep Allah’ı hatırlayıp anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler ve şöyle derler: “Ey Rabbimiz! Sen anlamsız ve amaçsız yaratmadın. Sen yücelikte sınırsızsın, bizi ateş azabından koru.” (Âl-i imran)

قال الله تعالى :*أفَلاَ يَنْظُرُونَ إلى الإبل كَيْفَ خُلِقَتْ وَاِلَى السَّمَآءِ كَيْفَ رُفِعَتْ وَاِلَى الْجِبَالِ كَيْفَ نُصِبَتْ وَاِلَى الأرض كَيْفَ سُطِحَتْ فَذَكِّرْ إنما أنت مُذَكِّرٌ*.
inkarcılar bakmazlar mı ki, yağmur yüklü bulutlara, nasılda yaratılmış onlar veya deveye bakmazlar mı nasıl da diğer hayvanlardan değişik özelliklerde

قال الله تعالى :
فَاسْتَقِمْ كَمَا أمرتَ وَمَنْ تَابَ مَعَكَ وَلاَ تَطْغَوْا إنهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِير ٌ
tevbe edenler, emrolunduğunuz, doğru yolu tutun. büyüklenip, Allah tarafından konulmuş sınırları aşmayın; çünkü unutmayın yaptığınız her şeyi O görüyor.” (Hûd)

Rabbimiz Allah’tır dedikten sonra dosdoğru hareket edenlere melekler indiririz melekler şöyle derler: “Korkmayın ve üzülmeyin, işte alın size vaad edilmiş olan cennet müjdesi Biz dünya ve ahirette dostlarınızız.

ahiret yurdunda canınızın çektiği herşeye sahip olacak ve istediğinize kavuşacak-sınız. Çok bağışlayan ve merhamet eden Allah’tan bir konukluktur bu.” (Fussılet)

قال الله تعالى :
إن الَّذِينَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ أولئك أصحاب الْجَنَّةِ خَالِدِينَ فِيهَا جزاء بِمَا كانوا يَعْمَلُونَ*.

“Rabbimiz Allah’tır deyip, doğru yol üzerinde durmaya devam edenlere, korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir. Onlar cennetliklerdir, işlediklerinin karşılığı olarak, orada ebedi kalırlar.” (Ahkâf)

Ebû Amr ra. şöyle demiştir: Ey Allah’ın Rasûl’ü İslâm’a dair* öyle biz söz söyle bana İslâm’ı öylesine tanıt ki; onu bir senden başka kimseye sormayayım dedi Rasûlullah Allah’a inandım de ve dosdoğru ol” buyurdular.

Peygamberimiz evden çıkacağı zaman şöyle dua ederdi: “Allah’ın adıyla çıkıyorum, Allah’a güveniyorum, Allah’ım sapmaktan ve saptırılmaktan, doğru yoldan kaymak ve kaydırılmış olmaktan, haksızlık etmekten ve haksızlığa uğramaktan, cahilce davranmaktan ve cahillerin davranışlarına muhatap olmaktan sana sığınırım.”

Rasûlullah* buyurdu: “Kim evden Allah’ın adıyla çıkıyor, Allah’a güveniyorum, günahlardan korunmak ibadette kuvvet bulmak ancak Allah’ın yardımıyladır derse kendisine; doğruya ulaştırıldın, ihtiyaçların getirildi kötüden korundun diye cevap verilir. Şeytan kendisinden uzaklaşır.”

iki kardeş ilim öğrenmek için Peygamber in yanına gelir, diğeri de geçimi için çalışırdı. çalışan kardeş ötekini Rasûlullaha şikayet etti. Rasûlullah Belki de sen onun yüzünden iş buluyor ve rızıklandırılıyorsun” buyurdular.

Rasûlullah buyurdu Eğer siz Allah’a gereği gibi* tevekkül etseydiniz, Allah size kuşlara verdiği gibi rızık verirdi. Çünkü kuşlar sabahları kursakları boş çıkar akşam dolu kursakla dönerler.”

Rasûlullah* buyurdu: yatağına girdiğinde şöyle dua et: Allah’ım kendimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim, işimi sana ısmarladım, işimde sana güvendim, rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım, sana karşı senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım. bu duayı yapıp yattığın gece ölürsen fıtrat üzere ölürsün, ölmez de sabaha çıkarsan hayra kavuşursun.”

Yatağına yatacağın zaman namaz kılmak için abdest alıyor gibi abdest al, sonra sağ tarafına yat, zikrederek* dua et. En son sözün dua olsun.”

Rasûlullah (şöyle dua ederdi: “Allah’ım sana teslim olup hükmüne razı oldum, sana inandım, sana dayanıp güvendim, yüzümü ve gönlümü sana çevirdim, senin yardımınla düşmanlara karşı savaştım.

Allah’ım beni saptırmandan senin büyüklüğüne sığınırım ki; senden başka gerçek ilah yoktur. Ölmeyecek, yalnızca diri kalacak sensin. Cinler ve insanlar hep ölümlüdürler.”

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir” sözünü İbrahim (aleyhi ssellem) ateşe atıldığında Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem) Müşrikler: “Bakın size karşı bir ordu toplanmış, onlardan korkun ve korunun” dediklerinde söylemiştir. bu söz müslümanların imanını artırdı ve “

İbrahim (aleyhi ssellem) ateşe atıldığı zaman son sözü “Allah bana yeter, O ne güzel vekildir” demek olmuştur.

77- عَنْ أبي هُرَيْرَةَ*.*عَنِ النَّبِيِّ
قال : يَدْخُلُ الْجَنَّةَ أَقْوَامٌ أَفْئِدَتُهُمْ مِثْلُ أَفْئِدَةِ الطَّيْرِ .
Peygamber* buyurmuştur: “Cennete girecek bir takım insanlar var ki; onların kalpleri tevekkül ve Allah’a güvenmede kuşların kalpleri gibidir.”

Rasûlullah* buyurdu: “Geçmiş ümmetler bana gösterildi. Peygamber gördüm yanında bir grup vardı, peygamber gördüm yanında bir iki kişi bulunuyordu ve peygamber gördüm yanında hiç kimse yoktu. önüme büyük bir karaltı çıktı, bunlar Mûsa’nın ümmetidir dediler. Ufukta çok büyük bir karaltı, vardı bunlar ümmetindir. hesapsız azapsız cennete girecek yetmişbin kişi vardır dediler.”

Peygamberimiz hesapsız azapsız cennete gireceklerin kim olduğunu anlatdı Onlar şifanın Allahtan geldiğine inanıp büyü yapmazlar uğursuzluğa da inanmazlar onlar Rablerine güvenip dayananlardır” buyurdu.

“Mü’minler, düşman bölüklerini gördüler mi; “İşte bu Allah ve peygamberinin bize vâdettiğidir, Allah ve peygamberi doğru söylemiştir” dediler. Bu onların inançlarını ve teslim oluşlarını artırmıştır. “(33 Ahzâb 22)

قالالله تعالى :*اَلَّذِينَ قال لَهُمُ النَّاسُ إن النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إيمانا وَقالواحَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ*..

inananlar başka insanlar tarafından “Bakın size karşı bir ordu toplanmış, onlardan korkun ve korunun” denince bu söz onların imanını artırdı ve “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir” diye cevap verdiler.” (Âl-i İmrân )

قالالله تعالى :*وَتَوَكَّلْ عَلَى الحي الذي لاَ يَمُوتُ.*.
“Öyleyse, hep diri olup, hiç ölmeyecek Rabbine güvenip dayan.” (25 Furkân 58)

قالالله تعالى :*وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ*..

“İnananlar, sadece Allah’a güvenip dayanmalıdırlar.” (İbrahim)

قالالله تعالى :*فَإذا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ*..

“Bir karara varmak istediğinde, artık Allah’a dayanıp güven. “(Âl- i İmrân)

قالالله تعالى :*وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ*..

“Kim Allah’a güvenip dayanırsa, Allah ona yeter.” (talâk)

قال الله تعالى :*إنما الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ إذا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإذا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آياته زَادَتْهُمْ َإيمانا وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ.*.
“Gerçek mü’min o kimsedir ki, Allah’tan söz edilse, kalpleri korkuyla titrer* O’nun ayetleri ulaştırılsa, imanları artar ve Rablerine güvenip, dayanırlar.” (Enfâl)

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Günün Hadisi Ve Ayeti Bor Tuğ Hadis Bahcemiz 0 4 Hafta önce 07:46
hadisi şerif Aziz Han Osman Kanuni Hadis Bahcemiz 0 20.09.2017 00:54
Hadisi şerif Fatma Hadis Bahcemiz 1 09.12.2014 16:57
Üç Maddeli Hadis-i şerifler SıLa Hadis Bahcemiz 0 09.01.2013 11:57
Gıdalarla İlgili Hadisi Şerifler eSiLa Hadis Bahcemiz 0 09.12.2012 18:21


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları