Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > HasbihaL

Çelik Yelek


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki HasbihaL - kategorisi altındaki Çelik Yelek isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 03.01.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Lightbulb Çelik Yelek

Kızının ağlamasıyla uyanınca, hemen yattığı yerden fırlayarak perdeyi araladıClick the image to open in full size..
Ortalık oldukça aydınlamıştı!
Emin olmak için, diğer çocuklarının yattığı odaya giderek, masadaki saate baktı, 07.20'yi gösteriyordu.
“Ey vaah!” dedi sessizce.
Kızları saat 08.00'de, oğlu 08.30'da dersbaşı yapacaktı. Her gün o saatlerde kahvaltı önlerinde oluyordu.
O gece küçük kızı hiç rahatlık vermedi. Sabaha kadar ağladı durduClick the image to open in full size.. Onun uyutabilmek için saatlerce uğraştı, her yolu denediClick the image to open in full size..
Sabaha doğru, ikisi de pencerenin önündeki minderde sızmış kalmışlardı.
Çoğu zaman, sabah ezanı okunmaya başlar başlamaz ayakta oluyorduClick the image to open in full size..

Mutfağa gitmeden:
“Emre, Seda, Sema haydi kalkın, derse geç kalacaksınız!” diye seslendiClick the image to open in full size..
Alelacele bir şeyler hazırlayıp, çocuklarının karnını doyuyarak okula gönderdikten sonra, bir “ooh!” çekti. Üzerindeki ağırlığın bir kısmını atmıştı, ama kızları okula geç kalacaklar diye endişe ediyordu.

Kocası, saat 08.00'den önce uyandırılmasını istemiyordu. Bir güne bir gün, erken kalkıpta, çocuklarla kahvaltı yapmış değil! Hep özel sofra hazırlanıyordu onun için.
Kurulu yer sofrasına, kocasının çok sevdiği közlenmiş biber de ilave ederek, beyefendiye seslendi, “kahvaltınız hazır" diyeClick the image to open in full size..
Somurtkan ve soğuk tavırlarıyla kahvaltısını yaparak, her zamanki gibi “paraya veya başka bir şeye ihtiyacın var mı?” demeden, cigarasını tüttüre tüttüre, sanayideki işyerine gitmek üzere evden ayrıldı.

Eski kocası Ahmet; biraz geçim sıkıntısı, biraz da teröristlerin verdiği rahatsızlıktan, doğup büyüdükleri memleketini terk ederek; “hem büyük şehirdir, hem de sanayi kentidir” diye düşünüp, İzmit'te hemşehrilerinin yoğun olduğu bir gecekondu mahallesinde iki göz bir eve taşındılar.
Her şey umdukları ve düşündükleri gibi olmasa da, Ahmet inşaat işlerinde başladı çalışmayaClick the image to open in full size.. Memleketinde o imkânı da bulamıyordu.
Yıllarca çalıştı, didindi; dişinden-tırnağından artırdığı bir miktar parayla, kendisi de bir gecekondu sahibi oldu.
Azmiye de, kimseye muhtaç olmamak ve çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak için elinden ne geliyorsa yapan; fedakâr, cefakâr, çalışkan ve tutumlu tipik bir Anadolu kadınıClick the image to open in full size..
O gecekonduya sahip olmalarında, Azmiye'nin emeği az değildi. Aylarca çalıştı evin inşaatında. Âdeta tırnaklarıyla toprağı kazıdı, tuğla taşıdı, harç yaptıClick the image to open in full size..
Buna rağmen, bir gün olsun “oof!” bile demedi. Bina yükselip, kendini belli etmeye başlayınca, bütün yorgunluğunu unutuyor, sevincinden uçacak gibi oluyordu!Click the image to open in full size.
Binanın ince işleri tamamlanmadan hemen taşındılar, yeni evlerine. “Artık geri kalan işleri, imkânımız oldukça tamamlarız. Çocuklarımız küçükken bir ev sahibi olduk yaClick the image to open in full size..” diyen karı-kocanın mutluluğuna diyecek yoktu!Click the image to open in full size.

Evlerine tam olarak yerleşmeden, 17 Ağustos 1999 depremi ile sarsıldılar! Gecenin karanlığında Ahmet çocuklarını dışarıya çıkarırken; Azmiye, kendine çeki düzen verip, parasını-pulunu, bebeğinin mamasını- bezini alarak peşlerinden koştu.
Yirminci asrın son büyük felâketinde, can ve mal kaybı vermediler, ama gördüklerinin ve yaşadıklarının etkisinden kurtulamadılar aylarca!Click the image to open in full size.
Evlerinde hasar olmamasına rağmen, o kışı çadırda geçirdiler, birçok depremzede gibiClick the image to open in full size..

Ertesi yıl havalar ısınmaya başlayınca, evlerine yerleşerek, çadır hayatından kurtuldular.
İlk işleri, depremde kısmen hasar gören çatının onarılması oldu.
Ahmet, mevcut imkânlarıyla çatıyı elden geçirdi, kırık kiremitleri değiştirdi.
Her şey tamamdı; sadece, televizyonun anten direği kalmıştı dikilecekClick the image to open in full size..
Çatıda hazırladığı yere dikmek üzere eline aldığı demir direk, evlerinin yanından geçen elektrik gerilim hattına dokununca, olan oldu!Click the image to open in full size.
Gürültüyü duyan eşi ve komşuları olay yerine gelip, siyahlaşmış bedeniyle karşılaşınca, şaşkınlıktan ne yapacaklarını bilemediler!
Hastaneye bile kaldırılamadan!Click the image to open in full size.

Ahmet, büyük umutlarla geldiği büyük şehirde; 80 m2'lik bir gecekondu, en büyüğü sekiz yaşında dört çocuk ve 27 yaşında dul bir eş bırakarak, ebedi âleme göç eyledi!Click the image to open in full size.

Azmiye, çocuklarının hem anası, hem babası oldu artıkClick the image to open in full size..
Başka bir sabit gelirleri de yoktu. Yakınlarından da bir destek göremiyorduClick the image to open in full size..
Yıllarca ev işlerinde çalışarak, çocuklarının nafakasını temin etmeye çalıştıClick the image to open in full size..
Çeşitli vakıf ve derneklerin yardımı olmasaydı, kendi kazancıyla geçinmeleri imkânsızdı.
Bazı işbilir hayırseverler, Ahmet'in daha önce çalıştığı yerlerdeki sigorta primlerini topladı; askerlik borçlanmasını da bir vakıf üstlenerek, SSK'dan dul ve yetim maaşı bağlanmasını sağladılar.
Az da olsa, sabit bir gelirdi işte!Click the image to open in full size.

Bu şartlar altında, dört çocuğuyla yaşam mücadelesi veren Azmiye'yi, babası; “Kızımın genç yaşta dul kalmasına gönlüm razı olmuyor” diyerek, evlendirmeye karar vermiş!
Töre gereği; dul bir kadın, en yakın birisiyle evlendirilmesi gerekirmiş!
Buna göre en uygun aday, kendisinden 12 yaş küçük kaynının oğlu Hasan!Click the image to open in full size.
Ahmet'in vefatından yedi yıl sonra, -rıza göstermemesine rağmen- Azmiye'yi, zorla evlendirdiler, kaynının oğlu ile!Click the image to open in full size.
Evlendiklerinde, Hasan askerden yeni gelmiş, 22 yaşında bir genç. Doğru dürüst işi bile yokClick the image to open in full size..
Bazen babasının evinde kalıyor, bazen de Azmiye'nin!Click the image to open in full size.
Böyle bir evlilik işte!Click the image to open in full size.

Evliliklerinin üzerinden üç yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen; Hasan hâlâ yaşadığı eve beş kuruş harcamadığı gibi, yetimlerin aldığı birkaç yüz lirayı sindirmede hiçbir zorluk çekmiyor!
Hasan, biri iki buçuk yaşında, diğeri beş aylık olan çocuklarından bile “sevgi ve şefkat”i esirgeyen sorumsuz baba, evi ile ilgilenmeyen eğreti bir eş!Click the image to open in full size.

Herkes, töre kurbanı olan Azmiye'nin bu evlilik macerasının ne zamana kadar devam edeceğini merak ederken; O, altı çocuğuna hem annelik, hem babalık yapmaya devam ediyor!
Azmiye bu gücü, Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v.) efendimizin.
“Bir kimsenin üç veya daha fazla kız çocuğu olur da, onları dini eseslara göre yetiştirip, evlendirirse, o kimse cennete girer” hadis-i şeriflerinden aldığını söylüyor.
Resüllüllah(s.a.v.), onun için:
“Cennet, anaların ayağı altındadır” demiş herhâlde.


eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
En GüzeL 2013 iLahileri dinLe eFe iLahi DinLe 81 27.07.2017 18:04
Babam Fon müziği Özgür Çelik Tıkla - indir SıLa Download 0 26.12.2012 14:59
Kimya Ödevleri - Madenlerin Kullanım Alanları eFe Kimya 0 24.12.2012 17:30
Haroşa Yaka Yelek Tarifi SıLa eL iSi DanteL Örgü 2 10.12.2012 14:03
2013 Bebek Yelek Örgü Modelleri SıLa eL iSi DanteL Örgü 2 05.12.2012 22:29


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları