Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Hayata Dair

Garip bir vasiyetname


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Hayata Dair - kategorisi altındaki Garip bir vasiyetname isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 09.01.2013   #1
BuZ KeSMiŞ YüReGiM
YuReK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 44
Arkadaşlar: 3
Konular:
Mesajlar: 4.908
Rép Puanı: 20010
Rép Grafiği: YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute
Standart Garip bir vasiyetname

Garip bir vasiyetname
1922 de, fakir düşmüş bir Fransız dulunun oğlu olan Jean-Paul Lacoste, tahsilini ilerletmek için Roma'ya gelmişti. Orada, Vatikan Kütüphanesi'nin müdü­rüne bir tavsiye mektubu götürdü.
Fakat müdürün dışarıya çıktığını kendisine haber verdiler. Bu zatın dönüşünü beklerken Lacoste, bir ara kütüphaneye girdi. Raftan rafa yürüyerek kitapları in­celediği sırada, bunların bir tanesi dikkatini çekti. Bu, süslü, üstü deri ciltli ve oldukça tozlu bir kitaptı:Emile Fevrier'in Zooloji'si.

Locoste kitabı alarak sıralardan birine oturdu ve okumağa koyuldu. Az sonra sıkılarak sayfaları rastge- le çevirmeğe başladı. Sondan bir önceki sayfaya gelince kırmızı mürekkeple yazılmış birkaç satır gözüne çarptı:
"Meçhul okuyucumun Roma'daki Adalet Sarayında Veraset Mahkemesine müracaatle L.. 14/75 numaralı dosyayı istemesini talep ediyorum. Kendisini bir sürp­riz beklemektedir.
İmza: E.F."
Genç adam merakını yenemiyerek Adalet Sarayına koştu. Dosyayı istedi. Memur, kısa bir araştırmadan sonra ona şişkin bir zarf uzattı.
Dışarı çıkınca Lacoste zarfı yırttı ve içindeki resmi evraka iğnelenmiş bir mektupla karşılaştı. Mektupta şunlar yazılıydı:
"Kitabımın meçhul okuyucusu:
"Bir Zooloji kitabı yazdım, fakat bütün hayatımı adadığım bu eserimi hiç kimse okumak istemedi. Dost­larımla akrabalarım beni övdülerse de onlar dahi oku­madılar. Onları cezalandırmak için, kütüphaneye hedi­ye ettiğim bir tanesi hariç, bütün nüshalarını yaktım. Bu mektuba ilişik vasiyetnameyi okuyunca bütün ser­vetimi, kitabımı sonuna kadar okuyan ilk insan olan sana vasiyet ettiğimi göreceksin, meçhul okuyucum, emeğin böylece ödüllendirilmiş olacak.
İmza: Emile Fevrier."
Evrakları inceleyen Fransız Konsolosu resmi ma­kamlarla temasa geçti. Sonunda Lecoste'ye şunları söy­ledi:
"Sözü edilen mirasın dört milyon lirete yakın oldu­ğunu söylüyorlar. Fakat vasiyetname İtalyan kanunla­rına göre geçersizmiş. Vasiyetname sahibinin yakın akrabalarının müracaatına yahut zaman aşımı süresi dolana kadar bekleyecekler."
Oğlanın eli birden alnına gitti.
"O kadar heyecanlandım ki unutmuşum" dedi.
"Annemin genç kızlık adı Fevrier idi. Ağabeyimin ismi de Emile'di; vasiyetname sahibi yarım asır önce ortalıktan kaybolarak ailesini zor durumda bırakan acaip huylu dedem olmalı."
1926 da Roma Yüksek Mahkemesi Fevrier mülkünü Jean-Paul'a değil, annesi Amande Lacoste'ye teslim et­ti. Emile Fevrier'in en yakını olması ve bu garip rast­lantı sonucunda mirasına kavuşmuştu.
(Neue Post)
SEVGİ ÖYKÜLERİ-Selim Gündüzalp

Click the image to open in full size.
YuReK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Nilüfer - Bir Garip Yolcuyum GozYaSi Diğer Videolar 0 03.01.2013 18:45
Garip Karşılanan Bir Adak TuRKuaZ Dini Hikayeler 0 27.12.2012 19:12
Edebiyatta Garip Akımı Ve Şairleri SıLa Türkçe ~ Edebiyat 0 24.12.2012 16:50
Ben bir garip yolcuyum TuRKuaZ iSlami SiirLer 1 15.12.2012 02:10
Garip Bir Musalla Tasiyim Ben SıLa Hayata Dair 0 07.12.2012 19:30


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları