Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Hayata Dair

Güler Yüzlü Ve Güzel Sözlü Olmak


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Hayata Dair - kategorisi altındaki Güler Yüzlü Ve Güzel Sözlü Olmak isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 26.10.2013   #1
Üye
eBRaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 73
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.604
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: eBRaR is an unknown quantity at this point
Standart Güler Yüzlü Ve Güzel Sözlü Olmak

Kuran ahlakına ve peygamberimizin (sav) sünnetlerine uyan Müslümanlar çok üstün bir ahlaka sahiplerdir. Bütün özellikleri ile diğer insanlara örnektirler. Müslümanların en dikkat çeken özelliklerin den bazıları ise, sevgi dolu, yumuşak huylu ve mütevazi insanlar olmalarıdır.

Müslümanların sevgilerinin ve tevazularının neticelerinden biri güler yüzlü ve güzel sözlü insanlar olmalarıdır. Rabbimiz “kullarıma, sözün en güzel olanını söylemelerini söyle. Çünki şeytan aralarını açıp bozmaktadır. şüphesiz şeytan insanın açıkça bir düşmanıdır.” (isra 53) ayetiyle iman edenlerin kullanması gereken üslubu bildirmiştir. Bu ayet, Müslümanların tüm insanlara ve birbirlerine karşı kullandıkları üsluba çok dikkat etmeleri, incitici, iğneleyici, alaycı, ser, kınayıcı sözlerden şiddetle kaçınmaları gerektiğini gösterir.

Allahın iman edenlere emrettiği ahlaka uyanlar, kötülüğe dahi iyilikle cevap verir, Allahın rızasını kazanabilmek için sabrederler, hoşgörülü olur, öfkeden, katılıktan ve sertlikten sakınırlar. Üslupları ve tavırlarında ki itidal insanlara güven verir. Hz. Ali , Allah’ın seçkin kıldığı mübarek peygamberimiz (sav) in bu konuda ki güzel tavrını müminlere şöyle örnek verir:

“…insanları birbirine sevdirecek, birbirlerine kaynaştıracak şeyleri konuşurdu. Onları ürkütmez, kaçırmazdı. Her kavmin liderine önem atfederdi; ikram ederdi…”

Görüldüğü gibi peygamberimiz(sav)in güzel sözü ve hikmetli tavırları insanların birbirlerini sevmelerine ,birbirlerine dost olmalarına vesile olmuş, onların kalplerini ıslam ahlakıyla ısındırmıştır. Hz Muhammed (sav)in toplumların liderine önem göstererek ve onlara ikramda bulunarak göstermiş olduğu ince nezaket de müminler için önemli bir örnektir. Peygamberimiz (sav) in torunu hz. Hasan da, hz. Muhammed (sav)in konuşmalarında ki hikmet ve güzelliği müminlere şöyle anlatmıştır:

“Mani kelimelerle (az sözle çok mana ifade edecek şekilde) gayet güzel ve veciz konuşurdu. Sözlerinde ne fazlalık olur du ne de eksiklik.”

Tüm bunlar müminlerin konuşmalarının nasıl olması gerektiğini gösteren çok değerli bilgilerdir. Müslümanların sözlerinin yanı sıra tavırlarında ki nezaket ve asalet de son derece önlelidir. Koşullar ne olursa olsun güler yüzlü omak, müminlerin asilliğinin bir göstergesidir. Bu konuda da her zaman olduğu gibi kuran ahlakı ve hz. Muhammed (sav)in tavrı müminlerin ölçüsüdür. Peygamberimiz (sav) in hayatına şahit olma şerefine ermiş olan, müminler kendisinin güler yüzünü, nezaketinin, ince düşüncesini ve insaniyetini çok farklı örneklerle ifade etmiştir:

“Onun güler yüzlü oluşu ve herkese nazik davranışı adeta onu halka bir baba yapmıştı. Her kes onun katında ve nazarında eşit idi.”
“Allah resulü daima güler yüzlü, yumuşak huylu idi…”


Peygamberimiz (sav) ashabına da güler yüzlü olmalarını tavsiye etmiş ve söylemiştir:

“Sizler insanları mallarınızlar memnun edemezsiniz, onları güzel yüz ve güzel huyla hoşnut edersiniz. Allah u Teala kolaylık gösteren ve güler yüzlü kişiyi sever.”

Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.

Ey Rabbim! Şüphesiz; Ben, senin bana indireceğin hayra öylesine muhtacım ki…
eBRaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Babalar Günü Resimli - Sözlü Kutlama Kartları SıLa Kutlama Resimleri E-kartlar 1 16.06.2015 10:02
Güler yüzlü, tatlı dilli olmalıyız. eSiLa Serbest Kürsü 2 02.04.2013 13:38
Senin Kızın Olmak Çok Güzel Baba...(Mavi Marmara) eSiLa Makaleler 0 13.03.2013 22:21
MutLu olmak baki KaLan GüzeL Görmek HiCReT Dini Konular 0 08.01.2013 21:46
Sözlü Anlatım eSiLa Türkçe ~ Edebiyat 0 04.01.2013 21:15


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları