Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Hayata Dair

Like Tree1Likes
  • 1 Post By eFe

Hikayen yazılınca iktidar olursun


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Hayata Dair - kategorisi altındaki Hikayen yazılınca iktidar olursun isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 12.09.2013   #1
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.905
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Standart Hikayen yazılınca iktidar olursun

Bizim hikayemiz henüz yazılmadı; ne zaman yazılırsa, o zaman iktidar oluruz.

Romanlarda, hikayelerde yazılanlarda biz yokuz, orda bizim sesimiz ve nefesimiz çıkmıyor. Neden mi? Roman ve hikâye yazanların bize düşmanlığından değil, biz hayatı yaşamadığımızdan.

Göçebe toplumun medeniyeti olmaz; zihin göçebeliğiyle malul olan bizler, hangi yaşam biçimini toprağa kazıyıp, medeniyet diye insanlığa sunacaktık? Şu yaşadıklarımızı mı?

Rus yazar Dostoyevski, €œ Hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık.a€ diyor. Böyle olunca, Batılıların, 18. yüzyıla kadar kabul etmediği Ruslar, 18.yüzyıldan sonra, Batı'nın keşfedilmesi gereken milleti oldular.

Çünkü Gogol, Tolstoy, Dostoyevski, Puşkina€¦Rus hikayesini yazdılar. Onlar Rus hikâyesini yazdıktan sonra, Ruslar, ülkelerinde iktidar oldular. Siz buna €œ Komünizm€ deyip burun kıvırabilirsiniz, ama yetmiş yıl, yirmi milyon kilometre kare toprağa hükmederek, dünya dengesinin yarısını oluşturdular. Ruslar bugün de büyük devlet Rus yazarlar, Gogol'un paltosundan çıkarak bir uygarlık kurdular da biz niçin bir medeniyet oluşturmada sıkıntı çekiyoruz?

Ne zaman bizim yazarlarımız Mevlana'nın, Ahmet Yesevi'nin, Yunus'un; Gazali'nin İbn Arabi'nin, İmam Rabbani'nina€¦ dergahından su içer, Baki'nin eteğine tutunur, Nabi'yi solur, Fuzuli'yi meşk eder işte o zaman yeryüzüne bir kimlikle çıkmayı hak ederiz. Bu kimlikle hikâyeler, romanlar yazılır ve arkasından iktidar sökün eder; geçmişte olduğu gibi.

Hiçbiri, ama hiçbiri bu milletin romanını, hikayesini, şiirini yazmadı, yazamazdı; çünkü milletin yaşadığı bir hayat yoktu veya yok sayılmıştı. Ne Reşat Nuri'si, ne Yakup Kadri'si; ne Orhan Veli'si, ne Cahit Sıtkı'sı, ne Sait Faik'i; ne de günümüzde boy gösteren anlı şanlı yazarların hiçbirinin eserinde, 10. yüzyılda Müslüman olmuş ve 9-10 yüzyıl İslam'ı hayat olarak benimsemiş bu milletin izini bulamazsınız. Bana a€œklasika€ denilen romanlarda adam gibi namaz kılan bir kahraman gösterebilir misiniz? Kaldı ki, bizim kutsallarımızla hep dalga geçilerek bugünlere gelinmiştir. Bunun böyle olduğunu sadece bu eserleri okuyarak bilmiyoruz, bu eserleri okuyan nesillerin tutum ve davranışlarına bakarak da anlıyoruz. €œGez€in gezebildiğiniz kadar!

Dostoyevski'nin ve Tolstoy'un eserlerinde Rus halkının yaşam biçimi, inançlarıyla, ekonomisiyle, kültürüyle€¦verilmiştir ve bu eserler ısmarlama değildir. Bir toplum destansı bir hayat yaşamadıkça büyük ustalara ve şaheserlere sahip olamaz. Ismarlama ve ideolojik eserlerle de uzun medeniyet koşusu yapılamaz.

Son dönemlerde yaşanan hayatın merdivenleri medeniyet yurduna çıkmadığından gerçekçi eserler de ortaya çıkmazdı elbet. Bunun böyle olduğunu anlamak için Yakup Kadri'nin Ankaraa€ adlı romanını okumanız yeterlidir. Yetersiz ve kişiliksiz tipler, riyakar ilişkiler, ruhu yalama yapmış cesetler!

İktidar demek, hayatı kendi tarihi kök, inanç ve ideallerine ve hatta evrensel kurallara göre kurabilme gücü demektir. En büyük esaret, yönettiğiniz ülkenin saraylarında bir medeniyet rüyası görememektir.
Mevlâna ne güzel diyor: €œ Kendinde olmayış, sana kendiliğinden gelmedi. Onu sen çağırdın.
€œ
Yağma zamanı halkın uykusu kaçar. Hırkamı çalarlar, diye kimse uyumaz. Hırkayı çaldırma korkusu ile insanın uykusu kaçarsa, ya can korkusu varken, unutkanlık uykusu gelebilir mi?

Bir toplum kendini unutursa, onun medeniyeti çalınır. Ondan sonra da dünyanın hiçbir kitabında adı geçmez. Siz iktidar olsanız da kendi adınızla ve kendi kimliğinizle olamazsınız. Medeniyetler ayrıntıyla kurulur, sizin hayatınızdaysa hep yuvarlak, beylik, resmi söz ve davranışlar öne çıkar, hayatınızın, sizi mutlu eden ayrıntılarını kimseyle paylaşamazsınız. Paylaşılamayan mutluluklar çoğalamaz ve medeniyet havzalarını tutamaz.

Bir insanın evi ile meydan arasında fikirsel bir çelişki varsa ve o insan herhangi bir baskıdan dolayı meydandan yana tercihini kullanıyorsa, o, ebediyyen tutsaktır ve meydanda da kimliksiz dolaşmaktadır. Kimliksizin hikayesi olur mu?

Bir çoban padişahlık rüyası görse ve rüyası da gerçekleşse, onun gelecek olduğu yer padişahlık değil, baş çobanlıktır. Edebiyatıyla, sanatıyla, kültürüyle zihinlere kazınmamış bir toplum, uluslar arası toplumlar içinde kimlik ibraz edemeyeceğinden kimse onu kaale almayacaktır. Uluslar arası arenada dikkate alınmayan toplumların hikâyesi de olmayacaktır. Olsa bile okunmaya değer bulunmayacaktır.

Bir yem tanesi kuşu yiyemez. Kuşumuzu kaybettiğimiz günden beri, yem taneleri bütün bahçelerimizi işgal etti. Ondandır ki, yüzyıllık bahçemizde laleler, güller yetişmiyor. Ve bizi de kandırıyorlar, Yem taneleri kuşunuzu yedi.€ diye.

Bu kuş Anka kuşudur ve özgür olmadan bahçesine dönmez. Onun özgürlüğü, senin iktidar olmana bağlı. İktidar olman ise, hikâyenin yazılmasıyla mümkündür ancak. Hikayenin yazılmasını istiyorsan, hayatı, tanıyarak ve isteyerek yaşa! Sonsuzluğa penceresi olmayan hayatın medeniyeti mi olur? Metafizik endişe olmadan sanat mı olur?

Rabia likes this.
Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 12.09.2013   #2
ÖzeL Üye
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Sep 2013
Üye Numarası: 301
Arkadaşlar: 5
Konular:
Mesajlar: 173
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: Rabia is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Hikayen yazılınca iktidar olursun

emeğinize sağlık

Ey Müslüman kalk ayağa artık Mısır kan ağlıyor dünya seyrediyor, Rabbim kafirlerin üzerine Ebabillerini gönder
Rabia isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Silahina AŞik Olursun... eSiLa Serbest Kürsü 0 02.04.2013 18:50


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları