Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > IMAN

Ilahi ve semavi kitaplara iman ne demektir ve ne suretle olur


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki IMAN - kategorisi altındaki Ilahi ve semavi kitaplara iman ne demektir ve ne suretle olur isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 07.12.2012   #1
ÖzeL Üye
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 59
Arkadaşlar: 1
Konular:
Mesajlar: 1.368
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: TuRKuaZ is an unknown quantity at this point
Standart Ilahi ve semavi kitaplara iman ne demektir ve ne suretle olur

Allahtaalânın kitaplarına îman etmek, müslümanlığm esasmî teşkil eden rükünlerden ve şartlardan biridir.
Her müslüman iman ve itikat eder ki : Cenabıhak, kullarının dünya ve âhiret saadetleri için içlerinden dilediğini Peygamber olarak seçmiş ve bunlar vasıtasiyle insanlara kendi iradelerini, emirlerini, nehiylerini, hikmetlerini bildirmiş ve duyurmuştur. Onlar da Allah’tan aldıklarını olduğu gibi insanlara ulaştırmışlardır. Peygamberlerin Allah tarafından tebliğ ettikleri şeyler, İlâhî ve semavî kitapları teşkil etmiştir.
Bu kitapların bir kısmına sahifeler denîr ki, bu, birkaç sahifelik ufak bir kitap demektir. Meselâ : Hz. Adem’e 10 sahife, Şid Alevhisselâm’a 50 sahife, Hz. İdris Aleyhisselâm’a 30 sahife, Hz. İbrahim Aleyhisselâm’a 10 sahife verilmiştir.
Büyük kitaplar dörttür : Tevrat, Zebur; İncil, Kur’am Kerim. Bu dört kitaptan, birincisi Hz. Mûsa’ya, İkincisi Hz. Davud’a, Üçüncüsü Hz. İsa’ya, Dördüncüsü Hz. Muhammed Aleyhisselâm’a verilmiştir. Bu kitaplara, semavî ve İlâhî kitaplar denir ki, Allah Taalâ tarafından nazil olmuş demektir.
Bu kitapları, bu kitaplarda bulunan her türlü emirleri, nehiyleri, hikmetleri Allah Taalâ peygamberlerine, ya Cebrail vasıtasiyle yahut başka bir suretle vahy ve ilham etmiş, bildirmiş; onlar da, Allahtan aldıkları gibi insanlara ulaştırmışlardır.
Allah tarafından vahy ve inzal olunmuş bulunan bu kitaplar, insanların din ve dünyasına, itikat ve ibadete, güzel ahlâk ve adaba, insanların maddeten ve ruhan yükselmelerine ait ahkâmı beyan buyurmuş; yolun doğrusunu göstermiş ve bu yoldan sapmadan gidenleri dünya ve âhiret saadeti ile müjdelemiş, sapıkları Allahın azabı ile korkutmuştur.
Biz müslümanlar, Allah tarafından peygamberlerine indirilmiş olan kitapların hepsine îman ederiz. Buna îman ermek farzdır. Fakat dikkat ediniz : İman etmemiz farz olan i raplar, şu veya bu kitap değil, Allahın peygamberlerine vahy ve ilham etmiş olduğu kitaplardır. Bunun da, tevatür luvla bilinmiş olması şarttır. Halbuki, semavi kitaplar içinde bu kuvveti haiz olan yegâne kitap, Kur’anı Kerimdir. Semavi ve kudsi denilen diğer kitaplar ise, bu kuvveti haiz illerdir.

Click the image to open in full size.
TuRKuaZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları