Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSlam Tarihi > iSlam Alimleri

Bediüzzaman Sait Nursi 'Seyyid'ir.


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki iSlam Alimleri - kategorisi altındaki Bediüzzaman Sait Nursi 'Seyyid'ir. isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 16.12.2012   #1
ÖzeL Üye
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 59
Arkadaşlar: 1
Konular:
Mesajlar: 1.368
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: TuRKuaZ is an unknown quantity at this point
Standart Bediüzzaman Sait Nursi 'Seyyid'ir.

Bediüzzaman Sait Nursi 'Seyyid'ir. Bediüzzaman Said Nursi nin soyu Peygamber Efendimiz (ASM)’e dayanmaktadır.

Üstad Hazretlerinin Seyyidliği ile ilgili değişik kaynaklardan gelen rivayetlerin bir bölümünü aşağıda sunuyoruz.

1- Bediüzzaman’a hanedanıyla, efrad-ı ailesiyle her türlü tehlikeleri göze alarak hizmet eden, bağlılık gösteren, en yakın akrabadan çok daha yakın bir akrabalık hissi içerisinde sadakatla fedakarane talebelik eden Emirdağ’ın Çalışkanlar ailesinden merhum Mehmet Çalışkan ağabey anlatıyordu:
”Bir defa (yüksek bir alim, beliğ bir edip olan ) merhum Ahmed Feyzi Kul Efendi Emirdağı’na gelmişti. Sohbet etti. Üstadımızın büyük evsafını, yüce makamlarını, riyazi ve cifri tevafuklarla açıklıyordu. Biraderim Osman Çalışkan’ın kalbine gelir ki: ”Biz Üstadımızı ”Kürd” olarak biliyoruz. Ahmed Feyzi Efendi’nin anlattığı büyük müceddid ise, Al-i Beyt-i Nebevi’den olacaktır. Bu nasıl olabilir?”
Bu kalbi muhasebemden az sonra, Üstad Hazretlerinin beni çağırdığını söylediler, gittim. Üstad bana ”Kardeşim, ben hem Hasaniyim hem de Hüseyniyim...ve Ahmet Feyzi’nin bütün söylediğini kabul ediyorum, haydi git! dediler.

Emirdağ Lahikasında Hasan Feyzi Efendi’ye dair mektupta da Kürt olmadığını, “Kürdi” lakabının gerçek milliyetini setretmek için yazıldığını beyan etmektedir. Bu da bir imtihan sırrı olmuş.

2- Üstad Hazretlerinin vefatına kadar istikamet, ihlas, iffet ve sadakatin en bala vasıflarıyla Risale-i Nur’a hizmet eden, o nisbette de Üstadına karşı muhabbet ve bağlılığı olan merhum ve mağfur Albay hacı Hulusi Yahyagil ağabey anlatmıştı: ”Bir defa Üstadı ziyaretimde, bir münasebetle Üstad:
”Kardeşim sen de,ben de sadattanız” demişlerdi.

3- Urfalı Seyyid Salih (Salih Özcan) Bey anlattı: ”Bir defa Üstad Hazretlerinin ziyaretine gitmiştim. Nesebimi Sordu. Ben de ”Seyyidim” demiştim. Üstad: ”Hasani misin, Hüseyni misin?” diye sordu .Ben : ”Hüseyniyim” dedim. Bunun üzerine Üstad: ” Kardeşim ben hem Hasaniyim hem de Hüseyniyim” buyurmuşlardı.

4- Necmeddin Şahiner’in Son Şahitler kitabında, Erzincan’ın ilk devre Milletvekillerinden Hüseyin Aksu Bey’den naklettiğine göre, bu zatın Üstad’la Kastamonu’da görüşmesinde, Üstad Hazretleri kendisinden nesebini sormuş, O da ”Asıllarının Zeynel-Abidin Hazretlerine dayandığını söylemiş” Bu defa o da Üstadın nesebini sorması üzerine ”Benim annem Nuriye evlad-ı Rasuldendir. Hazret-i Hüseyine dayanmaktadır.” demiştir.

5- Eskişehirli saatçı Muhyiddin Yürüten: Halis bir Nur talebesi olan bu zat, Salih Özcan’ın Seyyidliği mevzuunda, Üstad Hazretleri’nin şu rivayetini nakleder: "Ziyaretlerimden birisinde, Üstad’ın yanında Salih Özcan da bulunuyordu. Üstad ona: Kardeşim, sen hakiki Seyyidsin, Nuriye de (üstad Hazretlerinin annesi) Seyyid, Mirza da (Üstad Hazretlerinin babası ) Seyyiddir dedi."

Bu rivayetlerden başka külliyatta da muhtelif deliller mevcuttur

Click the image to open in full size.
TuRKuaZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bediüzzaman said nursi h.z ,den nasihatlar TuRKuaZ Risâle-i Nur Dersleri 0 16.12.2012 20:47
Bediüzzaman Hazretleri'nin hayatı TuRKuaZ iSlam Alimleri 0 16.12.2012 20:46
Hz hızır ve hz Bediüzzaman eFe Risâle-i Nur Dersleri 0 03.12.2012 17:16
Bediüzzaman ve Risalei Nur-2 Kisim eFe Risâle-i Nur Dersleri 0 03.12.2012 17:15
Bediüzzaman ve Risalei Nur1 kisim eFe Risâle-i Nur Dersleri 0 03.12.2012 17:13


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları