Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSlam Tarihi > iSlam Alimleri

Ehli Sünnetin İki Büyük imamı


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki iSlam Alimleri - kategorisi altındaki Ehli Sünnetin İki Büyük imamı isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 02.03.2013   #1
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.905
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Standart Ehli Sünnetin İki Büyük imamı

Akaidde Ehli sünneti temsil eden günümüze kadar gelen en pak ve temiz olan iki mezheb vardır.Bunlar Maturidiyye ve Eşariyye'dir.Aralarında ince ve küçük konularda ayrılık olsada, genel olarak bir ihtilaf söz konusu değildir.


Bizim itikadda mezhebimiz Maturidiyye olmuştur.


İMAM MATURİDİ
Alemul Huda, İmamul Huda, İmam Ebu Mensur Muhammed b. Muhammed b. Mahmud el-Maturidi...
İmam Maturidi, h.238/m.852'te Mevaraünnehir'de bulunan Semerkand'ın Maturid kasabasında doğmuştur.h.333/m.944'te Semerkand'da vefat etmiştir.

O, islama çok değerli hizmetler vermiş öncü islam alimlerinin başında gelir.Maveraünnehir'de Ehli Sünnet'e nisbet edilen Kelam ekolünün kurucusu ve mümessilidir.Te'vilatul Kuran ve Kitabü't Tevhid gibi eserlerinden anlıyoruz ki, Maturidi, kelam, tefsir, mezhebler tarihi, fıkıh ve fıkıh usulunda derin bilgi sahibiydi.

İmam Maturidi'nin hocaları, ilimlerini İmam-ı Azam'a uzanan Ebu'n-Nasr el İyazi, Ebu Bekr Ahmed el-Cürcani ve Muhammed b. Mukatil er-Razi'dir.Bunların hocası ise İmam ebu Yusuf ve İmam Muhammed'den okumuş olan Ebu Süleyman b. Musa el-Curcani'dir.

Gerek Eş'ari gerekse İmam Maturidi, Mu'tezile ve diğer bidat mezheblerine galebe çalabilmek için, hasımlarının aklı selime uygun taraflarını almışlar ve Ehli sünnet'in kelamı'nın kurucusu olmuşlardır.Ehli sünnetin Kelam metodunu daha ziyade doğru ve ilmi bir şekilde başlatan, akla ne nakle de layık oldukları değeri vererek bu iki asla bağlı kalan ve bu şekilde islam akaidini açıklamaya çalışan, İmam Maturidi olmuştur.

İmam Maturidi'nin elinde hocalarından okuyup rivayet ettiği İmam Azam'ın risaleleri, Akaid'den, ilm-i Kelama dönüştü.Bu risaleler inanılması lazım gelen Ehli SÜnnet akidesini açıklayan bilgiler idiler.Maturidi bunlarla beyan edilen akaidi, başka nakli deliller ile takviye etti ve aklı kesin delillerle destekledi.Akaid'in teferruatını burhanlarla kesinleştirip kuvvetlendirdi.

O, Mevaraünnehir ülkesi ve diğer islam bölgelerinde Ebu Hanife ekolünün kelamcısı, Ehli sünnet Vel-Cemaatın reisi oldu.Bu sebeple akaidde hanefi mezhebi, Maturidi'ye nisbet edildi.Böylece az bir kısım hariç, hanefi olan kelamcılara Maturidiyye denildi.

Bir çok kelamcı ve araştırıcılar, Maturidiyye diye anılan bu ehli sünnet mezhebinin asıl kurucusunun İmam Maturidi değil, İmam-ı Azam Ebu Hanife olduğunu, Maturidi'nin ise onun yazdığı akaid esaslarını akli ve nakli deliller ile destekleyerek açıkladığını ifade ederler.

İMAM EŞARİ

Eş'ariyye ekolünün temsilcisi olan Ebu'l Hasan Eş'ari'nin uzun adı Ali b. İsmail b. Ebı Bişr İshak b. Salim b. İsmail b. Abdullah b. Musa b. Bilal b. Ebı Bürde b. Muse'l-Eşari'dir.

Doğum tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 260/873-74) tarihinde Basra'da dünyaya gelmiştir.İmam Eşari'nin hayatını doğumundan on yaşına, on yaşından Mutezil'den ayrılışına ve bundan sonraki hayatı olmak üzere olmak üzere üç devrede incelemek mümkündür.

1-Doğumundan 10 yaşına kadar:
Bu dönem O'nun çocukluk ve ilk tahsilini tamamladığı dönemdir ki, çeşitli ilimler tahsil etmiş ve daha ziyade babasının ahlakı ve ilmi terbiyesinde bulunmuştur.

2-On yaşından Mutezile'den ayrılışına kadar:
Otuz yıllık bir dönemi kapsayan bu dönem O'nun, üvey babası Ebu Ali el-Cubbai ile ilmi yakınlığı bulunduğu dönemdir.O kelam ilmini de Cubbai'den öğrenmiştir.Fıkıh'ta Hanefi olan Eşari, itikatta hocasının tesiriyle koyu bir Mutezile mezhebi savunucusu olmuştur.
Hicri 300 senesinde O'nun Mutezile'den ayrılarak, Ehli sünnet akidesine bağlandığı bilinmektedir.

Rivayete göre, İmam Eşari ilmi olgunluğa eriştikten sonra Mutezile'nin delilleri onu tatmin etmemiş ve bu görüşleri terketmiştir.Bu karara vardıktan sonra 15 gün evine kapanmış ve bu süre sonunda bir Cuma günü Basra camiinde minbere çıkarak şunları söylemiştir:''Ey insanlar, beni tanıyanlar beni tanır.Tanımayanlarda kendimi tanıtıyorum ben falan oğlu falanım.Ben Kuran'ın mahluk olduğunu, Allah'ın gözlerle görülemeyeceğini, kötü fiillerimizin kendimizin yarattığımızı söylüyordum.Ben bunlardan tövbe ediyorum ve bu fikirlerden vazgeçiyorum.Ey insanlar ben bu süre zarfında evime kapandım ve bu fikirle ilgili delilleri düşündüm.Onların hiçbirisi bana tercih sebebi olarak uygun gelmedi.Yüce Allah'tan bana hidayet etmesini istedim.O da bana şu yazmış olduğum şeyleri hidayet etti.Bunun üzerine şu elbiseden soyunduğum gibi bütün içinde bulunduğum fikirlerden soyunuyorum.''

3-Kırk yaşından ölümüne kadar:
Mutezile mezhebinden ayrılıp, selef akidesi üzere geri kalan hayatını devam ettiren Eş'ari, yaklaşık 25 yıllık bu süre zarfında bol bol eser telif etmiş ve selef akidesini müdafaa ile geri kalan ömrünü geçirmiştir.Ehli Sünnet adına üslendiği müdafaa ile büyük taraftar kazanmış ve kendisinden sonra gelişecek olan Eşariyye ekolünün kurucusu ve temsilcisi olmuştur.

Irak, pek çok bidat mezhebinin çıktığı bir bölgeydi.İmam Eşari, Revafız, Karamita ve özellikle Mutazile ile çok şiddetli ve gürültülü cedel ve münakaşalarda bulunmuştu.

Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
ehli sünnetin iki büyük imamı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Masonluk Nedir ? SıLa Serbest Kürsü 0 18.02.2013 15:25
Şeytanlardan, Şeytanların, Cinlerin Tasallutundan Korunma Yolları HiCReT Dini Konular 0 19.01.2013 12:05
Ehlisünnet Alimleri Nezdinde “İbni Teymiye” Kimdir ? SıLa İslamda İtikadi Mezhepler 1 16.01.2013 11:45


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları