Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSlam Tarihi

Habeş ülkesine hicret


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki iSlam Tarihi - kategorisi altındaki Habeş ülkesine hicret isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 13.03.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.358
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Habeş ülkesine hicret

HABEŞ ÜLKESİNE HİCRET

Peygamberimiz (s.a.v.); Kureyş müşriklerinin, kendi kabîlelerinden îmân edenleri dinlerinden döndürmek için hapsettiklerini, işkencelere uğrattıklarını, işkencelerini şiddetlendirdiklerini görünce, müslümanlara: “Siz şimdi yeryüzüne dağılın Yüce Allâh sizi yine bir araya toplar!” buyurdu. Müslümanlar “Ya Resûlullâh! Nereye gidelim?” diye sordular. Peygamberimiz (s.a.v.), Habeş ülkesinin bulunduğu yana eliyle işâret ederek “İşte oraya! Habeş toprağına giderseniz iyi olur! Çünkü orada yanındakilerin hiçbirine zulmetmeyen bir kral vardır. Hem, orası bir doğruluk ülkesidir. Yüce Allâh içinde bulunduğunuz sıkıntılardan bir çıkış ve kurtuluş yolu açıncaya kadar, siz orada bulunun!” buyurdu.

Habeş ülkesi, hicret için, Peygamberimiz (s.a.v)’in en hoşuna giden yerdi. Zaten, Kureyşlilerin Habeşlilerle ticaret anlaşmaları vardı. Habeş ülkesi, öteden beri, Kureyşlilerin ticaret için kışın gidip geldikleri, geçimlerini bol bol sağladıkları emniyetli bir yerdi. Bunun için, Peygamberimiz (s.a.v), Habeş ülkesine gitmelerini Müslümanlara emretti.

Habeş ülkesine ilk hicret, nübüvvetin beşinci yılında ve Recep ayında idi. Dinlerinden döndürülmekten korkup, dinî bir vazife olarak Allâh (c.c.)’a doğru kaçmak üzere; kimi yalnız başına, kimi zevcesiyle birlikte, kimi binitli, kimisi de yaya olarak Habeş ülkesine hicret etmek için Mekke’den gizlice yola çıktılar. On iki erkek ile beş kadından oluşan toplam on yedi kişilik grup, İslâm’da Habeş ülkesine yapılan ilk hicrette bulunan kişilerdi. Mekke’den gizlice ayrılmış olan ilk Muhacir kafilesi Şuaybe’ye varıp kavuştukları sırada, Yüce Allâh (c.c.)’un lütfundan olmalı ki, iki tüccar vapuru gelivermiş; Muhacirleri, Habeş ülkesine götürmek üzere, yarım altına bindirmişti. Bu sırada Kureyş müşrikleri, Muhacirleri yakalamak için onların arkalarına düşmüşlerdi. Onları denize kadar tâkib ettilerse de, kaybettiler; onlara yetişemediler. Deniz sahiline vardıkları sırada vapurlar Muhacirleri bindirip denize açılmış bulunduğu için, onlardan hiçbirini yakalayamadılar. Muhacirler, Necaşî’nin ülkesine selâmetle varıp kavuştular.


"Ey iman eden kullarım! Şüphesiz ki benim arzım (yeryüzü) geniştir. O halde ancak bana kulluk edin. " (Ankebût s.56)


(Mustafa Asım Köksal, İslâm Tarihi, 4.c. 166-168.s.)

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Peygamber Efendimizin Hayatı - Onun ümmeti olalım eFe Peygamber Efendimizin Hayatı 149 28.03.2013 17:01
Hicret etsem benide alirmisin Medine ? eSiLa iSlami SiirLer 0 08.03.2013 21:41
Islamda hizmetve onemi Tanerbey Dini Konular 0 06.01.2013 20:38
Teksas'tan İslam'a Hicret HiCReT Serbest Kürsü 0 14.12.2012 21:56
Peygamber Efendimizin Hayatı - HİCRET eFe Peygamber Efendimizin Hayatı 0 26.11.2012 13:41


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları