Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > İslamda İtikadi ve Ameli Mezhepler > İslamda Ameli Mezhepler

İslamda Ameli Mezhepler Hanefi Mezhebi Safii Mezhebi Maliki Mezhebi Hanbeli Mezhebi

Şiiler, İran ve Humeyni Hakkında


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki İslamda Ameli Mezhepler - Hanefi Mezhebi Safii Mezhebi Maliki Mezhebi Hanbeli Mezhebi kategorisi altındaki Şiiler, İran ve Humeyni Hakkında isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 02.05.2013   #1
Üye
Su` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Feb 2013
Üye Numarası: 137
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 101
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: Su` is an unknown quantity at this point
Standart Şiiler, İran ve Humeyni Hakkında

"Şia ile tarih içinde yaşadığımız derin itikadî ayrılıklar "İslam devrimi"nin "anti emperyalist" ve "anti siyonist" söylemlerle, Ümmet'in vahdeti vurgularıyla yüklü parlak nutukları arasında kaybolup gitmişti. Ca'feriyye/İsnâaşeriyye mezhebinin devrimin temel karakteristiklerinden birisi olduğunu, anayasa seviyesinde deklare etmiş olmasını da bu sebeple fazla önemsemedik, "rahatsız edici" bulmadık... Ancak zaman geçtikçe İran İslam Devrimi'nin bir "İslam devrimi" olmaktan çok, bir "Şii devrimi" olduğunu hissettiren icraatlar kendini göstermeye başladı. Rahatsızlık hissetmeye başladık..." diyen Sn. Sifil'in makalesi ilgimi çekti. Şu soruları sormuş:

Sorular:
İran'ın İslam dünyasıyla ilişkisinin "mezhebe dayalı devrim ihracı" politikası üzerine oturduğu gün gibi aşikâr iken, bu gerçeği görmeyenlerin kendilerine şu soruları sorup cevabını "hakikati rencide etmemeye özen göstererek" vermeleri gerekir:

1. Devrim sonrası İran'da Sünnî kesim ne durumdadır? Devrimin ölüm cezasına çarptırıp infaz ettiği Sünnî âlimlerin suçu neydi, sayıları kaçtı? Şu andaki ahvalleri nedir?

2. İran Şiiliğinin Sünnîliğe bakışında devrim öncesiyle devrim sonrası arasında herhangi bir farklılık var mıdır, varsa nedir? Bu sorunun "söylemden öte", somut hadise ve icraatlar üzerinden cevaplandırılması son derece önemli. Zira Humeyni'den itibaren İran Şiiliğinde bir "Sünnî kardeşlerimiz" söylemi bulunduğu herkesin malumu. Bunun -takıyye değil- somut tezahürlerini kast ediyorum.

3. Bir önceki soruya bağlı olarak devrimin lideri Humeyni'nin sahabe-i kiram ve bilhassa Hz. Ebû Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Aişe validemiz (Allah hepsinden razı olsun) hakkındaki inanç ve kanaatinden haberdar mısınız? Mesela şu ifadelerinden: "Biz burada Şeyhayn , ve onların Kur'an'a muhalif icraatları, İlah'ın ahkâmıyla nasıl oynadıkları, kendi nefislerine göre (birtakım konularda) nasıl helal ve haram hükmü verdikleri, Nebi (s.a.v)'in kızı Fâtıma'ya ve evladına yaptıkları zulümler üzerinde duracak değiliz. Burada sadece onların İlah'ın hükümleri ve din konusundaki cehaletlerine işret edeceğiz..."

Hemen söyleyeyim ki, bu ifadeler sadece bir örnek. Bunun daha ötesi Şia'nın temel kaynaklarından naklen bizzat Humeyni'nin eserlerinde mevcut.

4. Humeyni'nin, "Kur'an'ın sahabe tarafından tahrif edildiği"!! iddiasını ispatlamak amacıyla Faslu'l-Hitâb fî İsbâti Tahrîfi Kitâbi Rabbi'l-Erbâb adında bir eser yazan et-Takiyyu'n-Nûrî et-Tabersî'ye son derece büyük bir hürmet beslediğini biliyor musunuz?

5. İran'ın, Sünnî-Şii yakınlaşması amacıyla Sünnî dünya tarafından ortaya konulan her girişimi Şiiliğe hizmet gibi amacı doğrultusunda manipüle ettiğini, hatta bu sebeple Yusuf el-Karadâvî gibi eleğinin gözenekleri -bize göre- hayli geniş bir âlimin bile isyan noktasına geldiğini unuttunuz mu?

Click the image to open in full size.

♥ Aşk olsun Yâ Hû!. ♥
Su` isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 19.06.2014   #2
Üye
Matemkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Jan 2013
Üye Numarası: 134
Arkadaşlar: 1
Konular:
Mesajlar: 108
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: Matemkar is an unknown quantity at this point
Matemkar - MSN üzeri Mesaj gönder Matemkar - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Şiiler, İran ve Humeyni Hakkında

Laik bir devlet altında yaşayan bu bel'am yazara sormalı. Acaba neden ülkendeki laik sistemi eleştirmiyor da, farklı bir mezhepden olan bir şeriat devletini eleştiriyorsun? Acaba kime ve hangi amaca hizmet etmektesin? Eğer, İslam ve İslami vahdet değil ise - ki değil - ve sadece İslamın bir mezhebini, mesela, Ehl-i Sünnet ve sünnicilik ise amacı, neden laik devleti kınamıyor, sünni bir şeriat devletini önermiyor? Acaba farklı bir mezhepten İslam Devletine saldırı ve aynı zamanda NATO uşağı laik bir devleti savunmakla ehl-i sünnet'e hizmet ettiğini mi sanıyor? Bu farklı mezhepten bir İslam Devletine karşı laik-seküler yani dinsiz bir devletin adına darbe vurmayla, hangi odaklara hizmet etmiş oluyor? Amerika ve NATO'ya, başka değil. Yanki mücahididir bu yazar. Her neyse..

Ama olur ki, bu şahsın soruları mezhebi ve faşist damarları bulunan, ve (kendini başkalarını kınamayla yüceliyor sanacak kadar) ihlas yoksunu garibanlar etkilenirler diye, bu sözümona sorulara hitab etmek isterim.

1. İslam Devrimi'nden sonra şiiler ve sünnilerin (dini) durumu gayet iyidir. Zira, Atatürk'e özenen, Amerikan uşağı, Laik bir Şah Rejimi gitmiş. İslam Devleti gelmiştir. "De ki: Hakl geldi, batıl zail oldu." Evet, İslam Devrimi'nden mezhep ayırt etmeden tüm İranlı ve dünya Müslümanları faydalanmıştır.

Sözümona infaz edilen sünni alimlere gelince, mesnetsiz yalandır. Ancak İran'da infaz edilenlerin olduğu doğrudur, ve İslamca tecavüz, katl, terör, uyuşturucu satıcılığı vs. gibi eylemler infaz gerektirir. Ve bu hüküm, kişi ister sünni, ister şii olsun uygulanır. Ve İran'da Amerikan-Katar destekli Cündullah vs. gibi terörist grup üyeleri infaz edilir. Ancak, "bu kişiler ehl-i sünnet alimi olduğu için infaz edildiler" gibi bir saçmalık söz konusu değildir.

2. Sünniliğin İslami İran'daki durumu için bakınız: İran'da Ne Kadar Sünni Yaşamakta ve Sünni Camii Sayısı Kaç?

3. Sözün kaynağı belirtilmese de, böyle bir sözde sakınca yoktur. Zira ehl-i sünnet'e göre de sahabe, Peygamberlerin aksine masum değildir. Ve dinen hata yapmışlardır.

4. Tabersî bir soyisimdir. Tabers bölgesinden olan kişilere Tabersî denir. Ve üçtane meşhur Tabersi vardır. Hüseyin bin Muhammet Taki en-Nuri Tabersi, Ebu Mansur Ahmed bin Ali Tabersi ve son olarak Ebu Ali el-Fazl bin Hasan el-Tabersi. Ve İmam Humeyni (r.a.) İslam'da Devlet kitabında, Nuri Tabersi'den değil, Ebu Mansur Ahmed bin Ali el-Tabersî'den iktibas edip onu övmüştür. Ve yazar, Sifil beyfendi, Tabersileri ya cahilane karıştırmış, ya da hainane karıştırılmasını istemiştir ki mezhepçilik fitnesi yapabilsin. Her ne ise.

Hem, Nursi Tabersi'nin yaptığı, sadece şii ve sünni kaynaklarda ilgili hadisleri toplamak olmuştur. Sünni kaynaklarda Tevbe Süresi kadar bir surenin silinip tahrif edildiği, hatta bir keçinin recm ayetini yediği gibi saçma ifadeler mevcuttur. Şimdi bu sözümona hadisler sünni kaynaklarda mevcut ve hadis kitapları bunları nakletmiş diye, "sünniler Kur'an'ın tahrifine inanıyor" denilmez. Aynısı şii kaynaklariçin de geçerlidir. Çünkü, hadis kitaplarında bu ifadeler geçiyor diye illa bu ifadeler kabul edilmek zorunda değildir. Her neyse.

5. Kardavi bir Amerikan ajanıdır. Sünnilik adını kullanıp İran İslam Devrimine düşmanlık eder. Buyrun, Kardavi beyfendinin, Afganistan, Irak, Kuzey Afrika vs. gibi onlarca İslam ülkesini işgal edip Müslümanlara kan kusturan, Büyük Şeytan Amerika'yı övüp, Siyonist İsrail'e güvence verdiği vidyo:Şimdi bu Amerikan-Siyonist uşağı sözümona alim, şiilere isyan etmişse ne olmuş? Biz de mi bu Amerikan uşağı gibi şiilere düşman olalım? Ebubekir Sifil'in bizden istediği işte budur. Şiiler aleyhine mezhepçilik yapıp, Amerika ve İsrail'e hizmet etmek.

Her neyse. Söylenecek söz çoktur ama vakit yok. Selametle

Matemkar isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
40 Madde de Şia Akidesinin Batıl Olduğunun İsbatı !!!! SıLa İslamda Ameli Mezhepler 2 08.03.2013 10:52
Ashab-ı Güzin'in Faziletleri Hakkında Hadisler Kütub-u Sitte SıLa Kutubi Sitte 0 20.02.2013 12:30
Çocuklara Ölüm Nasıl Anlatılır? SimaL İslamiyette Çoçuk 0 04.02.2013 20:15
Turizm Rehberliği Hakkında Bilgi YuReK ÜNİVERSİTELER 0 24.12.2012 21:39
Ehl-i Sünnetin Dört Mezhebi Hakkında eSiLa İslamda Ameli Mezhepler 0 29.11.2012 19:15


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları