Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSLamda Cihad-Cihad Erleri

Ebu Basir et-Tartusi’den Cihad ve Mücahidler üzerine bir makale


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki iSLamda Cihad-Cihad Erleri - kategorisi altındaki Ebu Basir et-Tartusi’den Cihad ve Mücahidler üzerine bir makale isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 20.12.2012   #1
Üye
vakti-cihad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2012
Üye Numarası: 93
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 49
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: vakti-cihad is an unknown quantity at this point
Standart Ebu Basir et-Tartusi’den Cihad ve Mücahidler üzerine bir makale

Hamd yalnız Allah’adır. Salât ve selam O’ndan sonra başka peygamber gelmeyecek olana olsun.
Aslında, çabucak yılan ve davalarını terk eden bu insanlar üstü kapalı kelimeleriyle de kendilerini belli ederler açık kelimeleriyle de. Onlar tanınmış kimselerdir, kimseden saklanma ihtiyacı duymazlar ve şeytanları sakındırılmıştır.
Bir de Cihad’a ve Mücahid’lere zarar veren başka bir grup vardır ki onlar da cihadın adını kullanarak cihadı ve mücahidleri sevdiklerini iddia ederek onları savunduklarını öne sürerler. Bu tarz insanlara karşı sizleri uyarmak ve sizleri onlardan sakındırmak için bu kişilerin tipik özelliklerinden bahsedeceğim.
Ve işte bu tarz insanların tipik yaygın özelliklerinden bir kısmı:

 1. Şamatacı, gürültücü görgüsüz davranışlarıyla ve kötü karakterleriyle bilinirler. Bu şekilde insanlar onları cihad ehli zannedip bilgi ve mücadele konusunda üstün olduklarını düşüneceklerdir. Ama aslında hiçbir şey konusunda üstün değildirler.
 2. Bu kimseler Peygamberin söylediklerinin ve Kur’an kaynaklı makalelerin, bilgili insanların üzerlerine seslerini yükseltirler. Kimseye ve hiçbir şeye saygı duymazlar. Aşırı cihad coşkusu, öldürme, kavga çıkarma dürtüsü içerisindedirler. Aslında onların bu gayreti fazla ve daha da fazla kabul görmekten, rant sağlamak istemekten başka birşey değildir. Tıpkı bir serap gibi.. Birisin şelaleleri hayal etmesi gibi.
 3. Her fikrin peşine düşerler – yanlış olsa bile- bu da onları aşırılığa, zorbalığa ve haram olan bir kanı dökmeye kadar götürür.
 4. Kendilerine karşı olanları davayı terk etmekle ve Cihad’a ve Mücahid’lere husumet beslemekle suçlarlar. Her tartışma ortamında göğüslerini kabarta kabarta seslerini yükseltirler. Ne zamanki iş icraate gelir geri dönüp oradan kaçarlar. Bu da aslında mevzuyla ne kadar ilgili(!) olduklarını gösterir bize.
 5. Seslerini yükselterek, aşırı coşkularıyla, mücadele ve kan dökme hakkında yükselen sloganlarını kullanarak kendilerine karşı olanların kalbine korkuyu sokmaya çalışırlar. Bunları yaparken de ne Şeriat’ten ne İslam’ın ana ilkelerinden haberdardırlar, herhangi bir bilgiye sahip değildirler. Burunlarının ucunu dahi görmezler ki ötesini görebilsinler.
 6. İhmalkârlıklarının yanı sıra kendilerinde dini güzel hasletler bulunmayan bu insanları bir de dinin önemli mevzularını tartışırken görürsün. Bir şeyi hoş görürlerken başka bir şeyi yasaklarlar. Bunu alıp doğuya diğerine de alıp batıya yerleştirirler, bir şahsı hatalı diye ilan ederken bir başkasını doğrucu olarak lanse ederler vs. Eğer bu kişilerin fikirlerine karşı bir şeyler söylemişseniz hatalarını yüzlerine vurmuşsanız vay başınıza gelenlere. Derhal -hiç vakit kaybetmeden- cihadı ve mücahitleri satan ve onlara karşı olan kimseler olduğunuzu iddia ederler.
 7. Sözde bilgi sahibi insanların söylediklerini takip ederler. Onlardan yararlanmak, bir şeyler öğrenmek için. Ama aslında onların yaptığı tek şey oradan buradan buldukları nadir rastlanan ve şüpheli olan fikirleri bulup çıkartmak içine kendi aşırı coşkularını ve yalanlarını da ekleyerek bu fikirleri kuvvetlendirmek ve yaymaktır
 8. Başkalarının onurunu ve haklarını küçümseyip asla bir sözü ya da akdi savunmazlar. Çünkü bir akde ve güvenliğe sahip olmanın ne demek olduğunu bilmezler. Hain olmanın ne olduğunu ve onlara verilmesi gereken cezanın ne demek olduğunu da bilmezler. Eğer onlarla tartışırsanız ne kadar alçak ve rezil olduklarını görürsünüz. Anlaşma yaptıklarında hain olduklarını kanıtlarlar. Ve onlara herhangi bir konuda güvenirseniz size ihanet ederler -ikiyüzlülerin özellikleri ile ilgili hadiste anlatıldığı gibi. Tavırları ve karakterleri rezildir. Bu rezillikleri aciz düşünme tarzlarının ve kendi içinde çatışan aciz bir kişiliğin yansımasıdır.
 9. Allah’ın kullarını küçümserler. Özellikle kendilerine herhangi bir konuda muhalefet edenleri ve bu kimselerin arkasında oturan davayı terk etmiş (!) insanlara küstahça tepeden bakarlar. Çünkü kendileri Mücahid’dirler(!). Şeytan onlara bu atıp tutmalarını güzel göstermiştir.
 10. Adalet ve nizam hakkında bir şey bilmezler. Gerçeği ne kendilerinde ararlar ne de başkalarında. Çünkü onlar her zaman haklıdırlar. Başka herkes de yalan üzerinedir. Gerçeği reddederek, Yaradılışı küçümserler. Bu nasıl büyük bir küstahlıktır!
 11. Berbat davranışlar içersindedirler imalı konuşmaları ve başkaları hakkında bulundukları kötü zanlar sebebiyle Mücahitlerin davranışlarından ve cihadın gerektirdiği davranış bilgi ve dini özelliklerinden çok uzaktadırlar. Cihad’la olan alakaları rant sağlama, çene çalma başkalarını coşturma ve yaradılışı küçümsemedir. Ne cihadın geçmişinden bir haberdirler ne de savaş alanlarında olanlardan. Ama onların bu eşi bulunmaz gayretlerini görenler onları Ebu Cihad, Ebu Mücahid olarak bölgelerinin hepsine gittiklerini düşünürler. Bu kişiler aslında kendilerinde olmayan güzel hasletlerle doluymuş gibi düşünürler. Cihadi görünürler. Aslında onlar yalan elbisesi giymiş kimseler gibidirler.
 12. Yapılanma ve organize olma hakkında da bilgileri yoktur. İşitip itaat etme konusunda da. Kendilerinden yaşça büyük olanlara ne danışırlar ne de saygı gösterirler. Onların başvurduğu merci kendi nefisleridir ve nefislerine hoş gelen -uygun olan- tüm arzulardır.
 13. Sadece kendileri gibi düşünen, düşüncüleri nefsine uyan âlimlere saygı duyarlar. Eğer bu âlimler de onlara karşı çıkarsa onlara mal etmedikleri tek bir kusur ve hata kalmaz. Eğer söylediklerini kabul ederlerse âlimlerin sözleri kanıt niteliğini taşıyacaktır bu defa –ret edilemeyecek ve karşı gelinemeyecek bir kanıt. Beraber huzur ve mutluluk içinde cennete uçacaklardır. Eğer bu âlim karşıt görüşteyse, ona herhangi bir konuda ya da fikirde hak vermiyorsa -bu âlim haklı olsa bile -âlimin bilgisini küçümserler ve âlimleri körü körüne takip etmenin zararları ile ilgili demeçler verirler. Ve bu kimseler bunu cihad aşkı adına, cihada yardım adına, cihadı ve Mücahid’leri savunmak adına yaparlar. Cihad ve Mücahid’ler onların bu hareketlerinden bağımsızdırlar. Kurtun Yusuf’un kanından olduğu gibi…
Bu grup insanların-sayıları az da olsa- oluşturduğu açıkça gösterilmesi gereken tehlike şudur:
 • Kafalarında kurdukları Cihad Menhecini çarpıtarak bu şekilde insanların kafasında Cihad ve Mücahid’lerle ilgili kötü yanlış bir resim oluşturmak
 • Bahsettiğimiz tavırlarıyla insanları Mücahid’lere yardım etmekten uzaklaştırmak, cihada destek veren gruptan karşı gruba geçmelerini sağlamak. Uzatıp durdukları bu aşırı tavırlarıyla kendi rejimlerinin ömrünü uzatmaya çalışırlar -bilerek ya da bilmeyerek.
 • Bu tarz insanlar şunu ortaya koymaktadır ki casuslar ve ajanlar birçok kimseyi aşılamaktadır. Bu tarz insanları da cihadı grupları parçalamak için kullanmaktadırlar. Size karşı olanları aşağılayıp küçümsedikçe, rant aşırı gayret ve şaşırtıcı konuşmalar yaptıkça güven duyulacak ve takip edilecek insanlar haline geleceksiniz. Bir casus için bunu yapmak için çok kolaydır. Günümüz Cihad’i gruplarından birçoğu bu tarz insanların aracılığıyla saldırıya uğradı ve parçalandı. Bunun örnekleri çok fazladır.
Kardeşlerim benim size tavsiyem şudur özellikle Mücahid’lere (Allah onları tüm şeytanlardan korusun!); bu tarz insanlara karşı uyanık olmak ve sayılarının artmasına izin vermemek, onlara dönmemek, söylediklerine kulak vermemek ve şevklerine, asılsız coşkularına aldanmamak, aşırı ödlekliklerine ve laçkalıklarına.

Sonuç olarak zor bir zamandan geçiyoruz. Bu da bizi bu tarz insanlara yeterince dikkat etmekten alıkoyuyor ya da onların sevdiği rantçılar ve yardakçılarından…

vakti-cihad isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cihad nedir NaZeNiN iSLamda Cihad-Cihad Erleri 1 20.12.2012 22:56
Cihadın dindeki yeri HiCReT iSLamda Cihad-Cihad Erleri 0 18.12.2012 13:58
Ekmeklerimizi Atmayalım eSiLa Pratik Bilgiler 1 18.12.2012 11:13
Mevlana Celaleddin Rumi eFe iSlam Alimleri 0 17.12.2012 17:56
Hz. Musa Ve Asası TuRKuaZ Kur'anda Kıssalar/ Kur'an Öyküleri 0 15.12.2012 17:52


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları