Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSLamda Cihad-Cihad Erleri

Ömer muhtar /şehid


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki iSLamda Cihad-Cihad Erleri - kategorisi altındaki Ömer muhtar /şehid isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 23.12.2012   #1
Üye
vakti-cihad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2012
Üye Numarası: 93
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 49
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: vakti-cihad is an unknown quantity at this point
Standart Ömer muhtar /şehid

BEN İSLAMIN EMİRLERİNİ YERİNE GETİRİYORUM.İSLAM KENDİSİNE İNANANLARIN ZALİMLERE BOYUN EĞMESİNİ VE ZİLLETE DÜŞMESİNİ REDDETMEKTEDİR.
1868 'de Berke'ye bağlı "Batanan "vadisinde doğan Ömer Muhtar şiddet ve kuvvetiyle meşhur "Menfe"kabilesine mensuptu.Babası eğer bir erkek çocuğu olursa onu Allah yoluna adayacağını ahdetmişti.İşte bu çocuk ilere Libya'nın en büyük mücahidlerinden biri olacaktır.Beş yaşına geldiğinde babası onu "Zennur"medersesine göndermişti.Orada okuma yazma öğrendikten sonra İslami ilimleri ve Arap edebiyatını,tarih bilgilerini elde etmesi için "Çağbab"tekkesine göndermişti.Tekke üç odadan oluşuyordu.Birincisinde çocuklara ders veriliyordu,ikincisinde misafirler ağırlanıyor,üçüncüsünde ise hocalar oturuyordu.
Ömer Muhtar bu tekkede ki derslerini tamamladıktan sonra tekke yetkilileri onu "El kusur" tekkesine hoca olarak tayin ederler.Bu görev onun için zor bir görevdi çünkü oranın kabilesi çok haşin bir kabile idi.
İtalyan ise işgallerine Libya'da ilk olarak bir banka açarak başladılar.Bu banka ihtiyaç sahiplerine arazilerini ipotek karşılığı para veriyordu.Tabi alınan borçlar geri ödenemediğinden araziler birer birer elden gidiyordu.
Daha önce İtalyanlar 1908'de Trablusa bir heyet göndererek buradaki fosfat madenini keşfetmeye geldiklerini açıklamışlardı.Fakat bu heyetin daha sonra bir askeri heyet olduğu ve Libya'nın askeri bir haritasını çıkarmak ve Ömer Muhtar'ın çalışmalarını rapor etmek olduğu anlaşılır.
Bunun üzerine Ömer Muhtar İtalyanlara karşı cihad ilan eder.İtalyan hükümeti ise Osmanlı devletine 26 eylül 1911'de bir tehdit göndererek Libya'yı işgal edeceğini söylüyordu.
Bu arada Ömer Muhtar Libya'yı dolaşarak halkı emperyalistlere karşı harekete geçirmeye çalıştı.İtalyanlar Bingazi'ye saldırırlar.Ömer Muhtar binlerce mücahidi Bingazi'ye yirmi kilometre uzaktaki bir yerde toplar.Ve buradan italyan kuvvetlerini yenilgiye uğratır.İtalyanlar Ömer Muhtar ile baş edemeyince Osmanlıdan sulh isterler, geri dönmek kaydıyla tabi Osmanlının bundan haberi yoktur.Anlaşma imzalanır ve Osmanlı askerlerini geri çeker ama Mücahid Ömer Muhtar ve arkadaşları mevzileri terketmez.Bu arada mücahidlere italyanların baskıları devam ediyor mücahidler de buna karşılık veriyordu.
Ömer Muhtar ve arkadaşları yirmi seneyi aşkın İtalyanlara karşı kahramanca mücadele ettiler.Yaşı yetmişe gelmesine karşın o hala dimdik ayakta meydanlarda mücadele ediyordu.
28 Ekim 1930 günü Cuma kşamı elli kadar mücahid ile birlikte keşif için yola çıktığında İtalyan kuvvetleri tarafından her yeri sarılır. Çarpışma saatlerce sürer.Ve Ömer Muhtar esir düşer .Bingazi'ye yollanır.Mahkemeye çıkarılır ve hakkında idam kararı verilir.ertesi gün ise Ömer Muhtar darağacına yaklaşırken Rabbine kavuşacağı anı düşünüyordu.
Rabbim şehadetini kabul etsin.

vakti-cihad isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cemile Binti Sabit (r.a) eFe Sahâbe-i Kirâm (R.A.) 0 21.12.2012 21:07
Abdullah Bin Ömer eSiLa Sahâbe-i Kirâm (R.A.) 0 21.12.2012 20:46
Abdullah bin Ömer eSiLa iSlam Alimleri 1 07.12.2012 22:37
ÖMER B. HATTAB (r.a) SıLa Sahâbe-i Kirâm (R.A.) 0 03.12.2012 23:01


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları