Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSLamda Cihad-Cihad Erleri

Şehitlerimiz


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki iSLamda Cihad-Cihad Erleri - kategorisi altındaki Şehitlerimiz isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 15.05.2018   #11
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak kuraan mucizeleri android programı

KANIN DAMARLARDAKİ YOLCULUĞU

Vücudumuzu kaplayan mucizevi ağlardan biride kan damarlarıdır sinir ağı gibi vücudun her noktasını dolaşır. damarlarımız uzun bir alana yayılsalar toplam uzunlukları 100 bin kilometre olur. vücudun her yerini kaplar en ufak çizikte kan damarları her yeri sarar. Kan damarlarıyla hücrelerin ihtiyacı besinler taşınır. Hücrelerin çalışması için oksijen damarlardaki kanla* hücrelere ulaşır. Oksijen, yağ, amino asitler kanda ilerler ve hücrede boşaltılır bu sistem hatasızdır Her madde hücreye doğru zaman ve miktarda ulaşır. hücreye oksijen yerine yağ gitseydi, hücre ölürdü Ancak hata olmaz. Çünkü* Yaratıcımız Allah kusursuzca yaratan ve hizmetimize verendir

MİDENİZ YİYECEKLERİ NASIL SİNDİRİR?

nefes almak, yüzmek*günlük hayatın parçasıdır. Ancak bunları düşünmeyiz. Vücudumuzda enerjiye ihtiyaç vardır. enerjiyi besinlerden alırız vücudun ihtiyacı besinler kanda dolaşan küçük, parçalar olmalıdır. Aksi takdirde hücreye girmez. yediğimiz yiyecekler kocamandır* yediğimiz yiyecekler için makinaya ihtiyaç vardır. buna *öğütücü denilebilir. vücuddaki öğütücü makine sindirim sistemidir* eksiksizce çalıştığı için besinleri sindiririz. Sindirim sisteminin parçalarının uyumludur yoksa sistem çalışmaz.Uzaktan kumandalı araba; tekerlek kumanda* motordan oluşur. Sindirim sisteminde parçalar vardır. mide, yemek borusu,, gibi çeşitli uzaktan kumandalı araba antensiz* ve tekerleksiz hareket edemez her parçası birarada olduğu takdirde çalışır. sindirim sistemi için de aynı şey geçerlidir. *Yemek borusu olmadan midenin anlamı yoktur. yiyecekleri mideye taşıyan yemek borusudur. mide olmadan bağırsak işe yaramaz* midede sindirilen besinler bağırsaklara geçerek hücrelerimize ulaştırılır herşeyin yaratıcısı olan Rabbimiz, bize kusursuz bir sistem yaratmıştır. Rabbimizden başka ilah yoktur ayette* buyrulmaktadır: Sizin ilahınız yalnızca Allah`tır O`nun ilimi herşeyi kuşatmıştır." (Taha Suresi)

Dilinizin Arkasında Yararlı Bakteriler Yaşıyor

Bakteriler zararlıdır zarardan korunmak için* temizliğe dikkat edilmelidir Ancak zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakterilerde vardır Dilinizin arkasındaki bakterilerin görevi midenizdeki zararlı mikropları öldürmektir.* bakteriler, yediğiniz yeşil yapraklı besinleri ve nitrat" adlı maddeyi dilinizin arkasında "nitrit maddesine dönüştürürler. ağzınızdaki tükürük, nitritle birleşince mikrop öldürücü bir maddeye dönüşür. dil arkasındaki bakteriler sayesinde ağızda mikrop öldürücü bir madde oluşur. mikrop öldürücü madde üreten iyi bakteriler sayesinde birçok hastalıktan korunursunuz. Bu iyi bakteriler vücudumuzu en güzel şekilde yaratan Rabbimizin şefkat göstergesidir. Allah bize güzellik ve nimetler vermiştir ayetinde buyuruyor* Allah`ın nimetini saymaya kalksanız, onu* sayamazsınız Allah, bağışlayan ve, esirgeyendir. (Nahl Suresi)

YİYECEKLERİN VÜCUTTAKİ YOLCULUĞU

*Vücudumuzun çalışması için* enerjiyi* yiyecek ve içeceklerden sağlarız. yiyeceğin kullanılabilecek hale gelmesi için sindirilmesi gerekir. besinler sindirildikten sonra vücut hücreleri onları kullanır. şeker, hücrelere yakıt sağlar ve enerji artar, protein hücrelerinizin gelişmesi vücudunuzun büyümesi anlamına gelir. Doğduğunuzda yaklaşık 3 kilogramdınız. 10 yaşındayken 35, 15 yaşındayken 50, 25 yaşında 60 kilo olacaksınız. kilo farkının besinlerin vücuda katılmasıdır. besinler size* enerji sağlar, et ve kemik oluşturur. İşe yaramayan kısımlar vücuttan atılır. bütün bu işlemler sindirim sisteminde gerçekleşir. Mide, bağırsaklar, pankreas sindirimde rol alırlar.*Sindirim sisteminin çalışması, petrol rafinelerinin çalışma prensibine benzer. Rafinerilere hammadde olarak gelen petrol, makinelerce işler* hale getirilir. Midemize yediğimiz besinler hammadde olarak girer ve vücudun kullanabileceği hale gelecek işlemlerden geçirilir. Mide ve bağırsaklarda parçalanan besinler hücrelere besin olur ve kan damarları yoluyla ihtiyaç* bölgelerine* ilerler. Petrol rafinerilerinde nasıl tek bir madde işlenerek başka ürünlere; benzin ve lastiğe dönüştürülüyorsa, yiyeceklerin içindeki besin de midede yağ, şeker ve karbonhidrata bölünür Ancak midede gerçekleşen olaylar, bir rafineridekinden çok daha detaylıdır. Üstelik bütün olaylar dev bir fabrikada değil, vücudunuzdaki küçük bir alanda gerçekleşir.
*Vücuddaki sindirim yolu toplam 10 metredir Buda insan boyunun 6-7 katı* bir uzunluktur böyle bir uzunluğun bedenimize sığdırılması olağanüstü bir durumdur. Bu kadar uzun bir kanal bedenimize nasıl yerleştirilmiştir vücudumuz çok özel bir tasarımla yaratılmıştır sindirim kanalı, vücudumuza kıvrımlarla yerleştirildiği için çok uzun olmasına rağmen çok az bir alana sığmaktadır. Bu özel tasarım herşeyi yaratan Rabbimizin kusursuz tasarımıdır. Sindirim sistemi Allah`ın vücudumuzda yarattığı harikalıklardan yalnızca bir tanesidir.

BEYNİMİZ NASIL ÇALIŞIR?

yap-boz parçalarını dağıtın ve bunların bilgi* olduğunu farz edin. bazı parçalar ışık, bazı parçalar renk, olsun. Şimdi parçaları birleştirin Sizin uzun uzun düşünerek yaptığınız bu işlemi Allah`ın ilhamıyla hareket eden beyniniz saniyede yüzlerce kere yapar. Beyin göz burun ve kulakdan, deriden, ağızdan gelen bilgileri toplayarak bir anlam ortaya çıkarır. Bunu yapan beyninizdeki 100 milyar sinir hücresidir. hücreler elmanın rengini görmenizi, en yakın arkadaşınızın sesini tanımanızı ve koku almanızı sağlar. mükemmel dünyayı yaratan çok üstün başka bir güç sahibi vardır yegane güç sahibi Allah`tır. Herşeyin sahibi Allah, herşeyi kusursuzca yaratmış bize hayat sunmaktadır. Bize düşen Rabbimize şükretmektir. Allah, Kuran`da gözlerimizi ve kulaklarımızı örnek vererek buna şükretmemiz gerektiğini bildirmiştir: O, sizin için kulakları, gözleri ve gönülleri inşa edendir; ne az şükrediyorsunuz. (Müminun Suresi, 78)

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.05.2018   #12
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak yeni şafak.com

Filistin şehitleri

Tekerlekli sandalyesiyle direnen Abu Salah şehit oldu Filistin halkı, işgalci İsrail'in saldırılarına rağmen onurlu direnişine devam ediyor. İsrail, 37 Filistinliyi şehit etti. 2014 de İsrail hava saldırılarında bacaklarını kaybeden Fadi Abu Salah, tekerlekli sandalyesiyle direnişini sürdürdü ve şehit oldu. Abu Salah, 2014 te işgalci İsrail'in hava saldırısında bacaklarını kaybetmişti.İşgalci İsrail, Gazze'de katliam' yapıyor. Filistinliler, ABD* büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması nedeniyle protesto gösterilerini düzenledi İsrail ateş açtı. Saldırıda 37 Filistinli şehit olurken 1000 kişi* yaralandı. Saldırıda şehit olanlardan biri de* Abu Salah, 30 mart 2014 de işgalci İsrail'in hava saldırısında bacaklarını kaybetmişti.*Geçtiğimiz yaz İsrail askerlerinin Gazze sınırındaki gösterilere saldırısında şehit olanlardan biri de engelli Ebu Süreyya'ydı. İsrail'in 2008 saldırısında iki bacağını kaybedti Kudüs'e destek gösterilerine katıldı. Şehit olmadan önce Ebu Süreyya'nın son sözleri şöyle olmuştu İsrail ordusu burası bizim toprağımızdır* toprağımızı Trumpa teslim etmeyeceğiz. gösterilerimize devam edeceğiz. İsrail ordusuna meydan okuyoruz. Filistin halkı cesur bir halktır.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.05.2018   #13
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Şehit taner çebi kaynak sabah.com
Yüce gönlünü sır gibi saklamış

*İtfaiye eri Taner Çebi Sultanahmet’teki otel yangınında hayat kurtarmak isterken şehit düştü. Kahraman itfaiyeci* 9.5 yıldır kimseye sezdirmeden, ailesini depremde kaybeden işitme engelli bir kadına yardım etti Sultanahmet'te 27 Nisan 2018 de otel saunasında çıkan yangına müdahale eden Fatih İtfaiyesi'nde görevli itfaiye onbaşı Taner Çebi 42 yaşındaydı 3 Fransız turisti kurtardı son bir kişi için tekrar alevlere dalınca düşüp oksijensiz kalarak ağır yaralanmıştı. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda afet ve yangında hayat kurtaran iki çocuk babası kahraman itfaiyeci iki gün sonra şehit düştü. Çebi ailesi, Anneler Günü'nde kahraman evlatlarını Edirnekapı Şehitliği'ndeki kabri başında ziyaret etti.*Ziyaretde çok duygusal bir olay yaşandı. Şehidin mezarında dua eden konuşma ve duyma engelli bir kadın kâğıda yazarak aileye verdi. Kâğıtta şunlar yazıyordu: 'Adım Serap Güngör. 1999 depreminde ailemi kaybettim. Beni enkazdan AKUT çıkardı. Hayatta sadece ben kaldım. Tüm ailem, eşim ve 3 yavrum Adapazarı'nda toplu mezarda yatıyor. Allah'tan başka kimsem yok. Evim Fatih İtfaiyesi'ne yakındı Taner abim hikâyemi öğrenince benimle tanıştı, her ay beni ziyaret eder, maddi ve manevi yardımda bulunurdu. 9.5 yıl her ay maddi yardımda bulundu. Kalbi şeker gibiydi. bir Allah, bir de Taner abim vardı. Taner abim beni bıraktı. Artık Allah'ım kaldı. Başka kimsem yok. Ben geldim Taner abime dua ettim. Fatiha okudum. 4 tane saksı çiçek diktim." *SABAH'a konuşan şehidin ablası Leyla Çebi kardeşini anlattı: "Şimdiye kadar çok mutluyduk. Bundan sonra hüzünlü olacağız, kalbimizde korla yaşayacağız, kardeşimizi çok özledik Anneler Günü bizim için aburuk. Bayramlar buruk, her şey buruk kardeşimiz yok O şehit oldu inşallah. Şehitlere çok imrenirdi. şehit haberini izlediğimde Abla hiç ağlanır mı, ne güzel şehit olmuş, ağlanır mı* Vatan uğruna şehit olmuş' . Özenirdi* şehitliğe ve şehit olanlara... Onunla gurur duyduk kahramanımızdı. yüce gönüllüydü, yardımseverdi.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 17.05.2018   #14
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Şehit mübariz ibrahimovun mektubu

Canım, atam və anam. Məndən sarı darıxmayın. İnşallah, cənnətdə görüşəcəyik. Mənim üçün bol-bol dua edin. Vətənin dar günündə artıq ürəyim dözmür. Allaha xatir bunu etməliyəm. Ən azından ürəyim sərinlik tapar. Şəhid olanadək bu şərəfsizlərin üzərinə gedəcəyəm. Şəhid olsam – ağlamayın. Əksinə, sevinin ki, o mərtəbəyə yüksəldim. Allaha ibadətlərinizi dəqiq yerinə yetirin. Çoxlu sədəqə verin. Seyid nəvəsi olaraq bunu etməliyəm. Allah böyükdür. Vətən sağ olsun. Oğlunuz Mübariz. Haqqınızı halal edin*Canım babam ve anam. üzülmeyin. İnşallah cennette buluşacağız. bol bol dua edin. Vatanıma kalbim dayanmıyor. Allah rızası için bunu yapmalıyım. En azından kalbim sakinleşir. Şehit olana kadar şerefsizlerin üzerine gideceğim. Şehit olsam ağlamayın. sevinin o makama yükseldiğim için. Allah'a ibadetlerinizi gerçekleştirin. sadaka verin. Seyid torunu olarak bunu yapmalıyım. Allah büyük'tür. Vatan sağ olsun. Oğlunuz Mübariz. Hakkınızı helal edin."

Kaynak stargazete.com Aziz ÜSTEL in yazıları
Mübariz İbrahimov şehit düştü

*Kahramanlık öyküleriyle doludur Azerbeycan Okudukça, insan, saygı duyuyor Azerbaycan milletine, gencecik fidanlar “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağolsun”*diye mektuplar bırakıp bir başlarına işgalcilere saldırdılar Azerbaycan halkı sapına kadar Türktür şehidine gözyaşı döküyor birken bin olup vatanını savunmaya koşuyor korkusuzca, yiğitçe, kanla yıkanmış bayrağını elinden düşürmemek üzere yiğit Mübariz 7 Şubat 1988’de doğmuştu. Kalktı, babası Ağakerim’in elini öptü, Azerbaycan İçişleri Özel Kuvvetlerde askerlik yaptı, 2007 de terhis oldu, 2009’un Ağustos güneşinde orduya koştu, uzman çavuş olarak, Karabağ cephesine, sınır birliğine atandı.*Her delikanlı gibi düşleri vardı elbet. Yuva kurmak, çoluğa çocuğa karışmak, huzurla yaşamak, özgürlüğüne kavuşmuş topraklarında, bayrağının gölgesinde, mübarek ezan sesiyle yaşlanmak ilk gençliğinde şehit düştü vatanı uğruna Mübariz, mübarek toprağına saldıranlardan kurtulmak istiyordu. Onlar gibi kök kurutmak, kadınları yaşlıları bebeleri öldürmek gibi bir niyeti yoktu. sivillere saldırmak aklından geçmezdi. bitmeliydi hayatı cehenneme çeviren arsızlık, küstahlık, saldırganlık. Huzur istiyordu sadece; bir tutam huzur. milleti için 19 Haziran 2010 da gecen on bir buçukta Mübariz kalktı yavaşça, kimselere haber vermeden, ardında Şehit düşersem üzülmeyin. Vatan sağolsun!”*diye kısacık bir mektup bıraktı bir başına mayın döşeli sınırı aştı,

*Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne baskın düzenledi 45 askerle subayı öldürdü; ermeni takviye kuvvetleriyle beş saat karakolda ele geçirdiği cephane ve silahlarla savaştı. Gün doğarken süngü taktı, cephanesi bitmişti çünkü Allah Allah diyerek saldırdı... Şehit düştü Azerbaycan, Uzman Çavuş Mübariz i milli kahraman ilan etti. Ermenistan bir kişinin gerçekleştirdiği saldırı sonucu tüm komuta kademesini değiştirdi. Mübariz’in cesedi iki ay sonra, elleri bağlı olarak teslim edildi.*Dirisinden ve ölüsünden korkmuşlardı Mübariz’in babası o günün sabahını şöyle anlatmıştı O gün sabah erken aradılar beni. Oğlumu sordular. Silah ve cephane alarak birlikden ayrıldığını bildirdiler.*oğlumu bilirim; sınıra gidin”*dedim. son mektubunu bulmuşlar...”*Mübariz Şehitler Mezarlığı’na defnedildi; on binlerce cenazesine katıldı ve hep bir ağızdan haykırdı:*“Hamımız Mubarizik” gözyaşlarıyla Hepimiz Mübariziz”* diyorlardı yiğitleri anmak, onlarla övünmek, gözyaşı dökmek doğrudur... zulmün bitmesi için çabalamak, gerçekleri dünyaya duyurmak görevimizdir insan olarak. yılgınlığa kapılmamak gerek. İnsan olmayanlara insanlık öğretmek dünyanın en zor işidir işin zorluğunu en iyi bizler biliriz; Milli Mücadelede* “Mermimiz yoksa süngümüz var... Ya istiklal ya ölüm...”*diye haykırarak,*“Allah Allah!”*nidalarıyla gökleri inleterek düşmanı yurdundan söküp atan Mehmetçiklerin torunları değil miyiz Allah aşkına!

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 20.05.2018   #15
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak yeni şafak.com

Tek isteği şehit olmaktı

*15 Temmuz’da eşi Fazıl Gürs ve babası Necati Sayın şehit olan Bilge Gürs, tvnet’te Hilali Beklerken’ programına konuşdu. Babamın tek isteği şehit olmaktı öldüğünde cebinden şehit olmak için dua çıktı” Genelkurmay Başkanlığı’na giden kavşağın önünde tanktan kaçmaya çalışırken köprüden aşağı düştüler. eşim ve babam şehit olurken, kız kardeşim gazi oldu.Babamın tek derdi vatan ve milletti. Ben doğduğum günden beri babam ‘şehit olacağım’ derdi. doğru konuşur ve düşünürdü. Şehit olduğu gece üzerinde şehit olmak için dua çıktı” dedi.Babam tüm ailesiyle ülkesini korumak için dışarıya çıkardı 15 Temmuzdan bir hafta önce rüyamda Amerika ile Türkiye’nin savaştığını gördüm. Ortalık karışıktı. annemin sırtından iki taş düşmüştü. Demek ki düşenler babam ve eşimmiş” HEM BABAM HEM EŞİM ŞEHİT

*Babamın şehadet haberiyle hastaneden dışarı çıktım ‘beni vurun’ diye bağırdım. en değer verdiğim insan gitti Sabah saat 5 gibi eşimin yoğun bakımda olduğunu söylediler. Eşim 1.90 boyunda iri yapılıydı bir şey olmaz diye düşünürdüm en büyük dayanağımdı. Herkes ‘hem baban hem eşin zor’ diyor. ikisi de şehit oldu bir aradalar çok mutluyum” 15 Temmuz’u unutmak mümkün değil ancak “Alışıyorsunuz. bizimle yaşadığını anlıyorsunuz. Eşim vefat ettikten sonra oğluma eşimin niyetiyle aldığım kıyafet oldu. oğlum kıyafeti kokladı ‘anne bunu evden mi getirdin? Babam kokuyor’ dedi. Bana kimse unuttunuz diyemez. babam Necati Sayın’ı ne çok mutluyken ne de çok üzgünken göremezdik. Bir tek Muhsin Yazıcıoğlu öldüğünde ağlamıştı. Hükümet seçildiğinde de mutluluktan üç gün oruç tutmuştu.”

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25.05.2018   #16
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak sözcü.com

*Afrin şehitleri yürek yaktı! Teröristler pusu kurup 8 askerimizi şehit etti Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde sarsıldık. Afrin'in 1083 rakımlı Keltepe bölgesinde tünellere saklanan 100 terörist askerlerimize pusu kurdu. saatlerce süren çatışmada JÖH timinden 8 askerimiz şehit oldu 13'ü yaralandı. 23 terörist öldürüldü Oğullarının şehit haberini alan emekli polis memuru baba İhsan Palancı ile anne Yasemin Palancı üzüntü yaşadı. Şehit ocağına Türk Bayrağı asılırken, Mardin' Artuklu ilçesine kayıtlı Uğur Palancı'nın üç erkek kardeşin ortancısı ve bekar olduğu öğrenildi.
KASTAMONU’YA ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ Zeytin Dalı Harekatında teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Jardarma Uzman Çavuş Arif Demirel’in Kastamonu Dibek köyünde baba ocağına ateş düştü. *Şehit Arif Demirel’in ailesine acı haberi İnebolu Kaymakamı Belediye Başkanı ve askeri yetkililer verdi.30 AĞUSTOS’A NİKAH TARİHİ ALMIŞDI şehit Jandarma Uzman Çavuş Arif Demirel geçtiğimiz Eylül ayında nişanlandı ve 30 Ağustos 2018 e nikah günü almıştı. Acı haberin ardından şehidi ailesinin yaşadığı Dibek köyüne Türk Bayrağı asıldı, Şehit Uzman Çavuş Arif Demirel 5 Kasım 2017 de İzmir Bornova birliğinden Afrin'e giderken sosyal medyada yaptığı paylaşım ise yürekleri dağladı. Şehit Arif Demirel'in “Nasipte varsa döneriz sevdiklerimize, görev başlasın” yazısı yazdığı görüldü.Afrin şehitleri yüreğimizi yaktı! Teröristler pusu kurup 8 askerimizi şehit etti!

*DOĞUM GÜNÜNDEN BİR GÜN SONRA ŞEHİT OLDU Afrinde şehit olan Jandarma Astsubay Çavuş Taha Koç’un 23 yaşındaydı memleketi Konya’ya ateş düştü.Koç Ailesi şehadet haberi ile büyük üzüntü yaşadı. şehit apartmanına Türk Bayrağı asıldı. Bekar olan şehitin doğum günü dündü 2015 yılında astsubay olarak göreve başlamışdı AYDIN’A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan Denizlili Uzman Jandarma Astsubay Çavuş Mehmet Dinek'in Aydın Nazilli ilçesindeki ailesine acı haber ulaştı. Afrin'deki operasyonlarda 8 asker şehit oldu, 13 askerin yaralandı. Şehit askerlerden Denizlili Uzman Jandarma Astsubay Çavuş Mehmet Dinek'in Aydın'ın Nazillideki ailesine acı haber ulaştı.5 AY ÖNCE NİŞANLANMIŞTI
Şehid ocağı Türk bayraklarıyla donatıldı.*Şehit 5 ay önce nişanlanıp evlilik hazırlıkları yapıyordu
*ISPARTA’DAKİ AİLESİNE ACI HABER VERİLDİ
Afrindeki şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Burhan Açıkkol’un 24 yaşındaydı Isparta’daki ailesine şehadet haberi verildi. Afrin Kel Tepe mevkiinde tünelden sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada Jandarma Uzman Çavuş Burhan Açıkkol’un şehit düştü, Sağlık ekipleri şehit evinde hazır bekletildi. Şehadet haberini duyan vatandaşlar şehit ailesinin evine akın etti. şehidin sokağına Türk bayrağı asıldı.Bekar olan şehit geçen hafta ailesini ziyaretten sonra Afrin’e gitti arkadaşlarına, Afrin’e şehit olmaya gidiyorum.’ dediğini söylediler. Odasında ‘Gayret bizden, zafer Allah’tan’ şeklinde yazı bulundu şehit 1’i kız 4 kardeşdi.

*ATEŞ ESKİŞEHİR’E DÜŞTÜ
Afrin'e bağlı Bilalköyde teröristler ile girilen çatışmada Eskişehirli Uzman Çavuş Recep Çetin
şehit oldu baba evine askeri erkan acı haberi verdi. Şehit Evli ve 1 çocuk babasıydı Şehit haberini alan baba anne ve eşi askeri erkan sakinleştirdi, aile yakınları ve mahalleliler taziyeye geldiler 1,5 AYLIK KIZI VARDI Afrin Harekatında şehit düştü recep Çetin 1 sene önce evlenmişdi şehidin kızı 1,5 ay önce dünyaya geldi Eskişehir’in Günyüzü ilçesindendi *ŞEHİT OLMADAN DÖNMEM” DEMİŞTİ… ERCİŞ’TEKİ AİLESİNE ACI HABER VERİLDİ Zeytin Dalında, Jandarma Uzman Onbaşı Rıdvan Çevik’in 26 yaşında şehit oldu Van’ın Erciş ilçesindeki ailesine acı haber verildi. Türk bayrakları asıldı Çok sayıda vatandaş şehit evinde toplandı banka emeklisi baba oğlu ile telefonla görüşüp istifa etmesini istedi Acılı baba oğlunun ise bu teklife tepki gösterdiğini, ancak şehit düştüğü zaman dönebileceğini söylediğini anlattı. Baba şehitlik mertebesinin herkese nasip olamayacağını, gerekirse kendisininde Afrinde şehit olacağını söyledi.şehit 1’i kız 3 kardeşin ikincisiydi 26 yaşındaki Jandarma Uzman Onbaşı Rıdvan Çevik kısa bir süre önce nişanlandığı ve evlilik hazırlıkları yaptığı öğrenildi. Afrinde şehit olan Mustafa Ozan Gökçe Hataylıydı

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25.05.2018   #17
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak internethaber.com

*Çandarlı Halil Paşa neden asıldı ölüm sebebi neydi Çandarlı Halil Paşa kimdir, neden öldürüldü
Yetiştirdiği sadrazamlarla Osmanlı Devletine katkı sağlayan Çandarlı Ailesi'nin önemli bir ferdi olan Çandarlı İbrahim Paşa'nın iki oğlu vardı. Kazasker büyük oğlu Çandarlı Halil babasından sonra vezir-i azam olmuş ve ümeradan küçük oğlu Çandarlı Mahmud Sultan I. Mehmed Çelebi'nin dokuz kızından biri, II. Murad'ın kız kardeşi, Sultan Mehmet'in de halası Hafsa Sultan'la evlendi.Halîl Paşa’nın iki oğlu vardı. Büyüğü Süleymân Çelebi, kazasker; küçüğü İbrâhim Çelebi Bursa kâdısı idi. İbrâhim Paşa önce kâdılıktan azledilip hapsedildi ve serbest bırakıldı Amasya kâdılığına tâyin edildi.
*Çandarlı Mahmud Çelebi'nin devletteki en yüksek görevi Bolu Mutasarrıflığı olmuştur Sırbistan seferinde esir düşmüştür Sırplarla yapılan anlaşma maddelerinden biri de onu kurtarmaya yöneliktir
Çandarl Halil Paşa da, babası gibi II. Murat zamanında bütün kuvveti elinde bulundurdu. 1444'de II. Murad'ın saltanattan çekilmesiyle hükümdar olan oğlu Manisa valisi II. Mehmed'e vezir-i azam oldu. on üç yaşındaki şehzadenin emir vermesinden sıkıldı. Çünkü Sultan Murat zamanında serbestçe hareket edip işine müdahale istemiyorduHaçlı Seferinde Sultan Murad ı tekrar
ordunun başına istetti, Sultan Murad başkumandan sıfatiyle Varna muharebesi ni kazandı ve Edirne'ye dönüşte Halil Paşa'nın tesiriyle oğlunu Manisa 'ya göndererek ikinci defa hükümdar oldu.

*II. Murad tekrar saltanattan çekilerek şehzadesini ikinci defa hükümdar yaptı. Edirne yangını ve yeniçerilerin ayaklanması vukua geldi. Halil Paşa, Sultan Murad'ı Edirne'ye getirterek üçüncü defa hükümdar yaptırdı. Ve genç hükümdar Sultan Mehmed Halil paşa'ya gücendi ancak elinde henüz kudret yoktu.II. Murat 1451'de vefat edince Sultan Mehmet üçüncü kez hükümdar oldu ve İstanbul'un fethine hazırlandı. Çandarlı Paşa, Avrupa'dakibHaçlı Seferinden çekindiği için istemedi üç haçlı seferinde tehlikeler atlatılmıştı İstanbul muhasarasında Macar tehdidi vukua geldi; papanın otuz donanma gönderdiği haber alındı son bir gayretle İstanbul alındı; *Sultan Mehmed zafer şenliklerinde kendisini iki defa saltanattan indiren Halil Paşa'yı Bizans'tan rüşvet aldı diyerek İstanbul veya Edirne'de idam ettirerek malvarlığına elkoydu Çandarlı Paşa idam edilen ilk Osmanlı sadrazamı oldu. 24 sene süren vezir-i azamlığından sonra, cesedi oğlu Çandarlı İbrahim tarafından İznik'e götürülerek gömüldü. Ege sahilinde Çandarlı Körfezi ağzındaki kale Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır, körfez ve Çandarlı ilçesi onun adını taşır. Adına bazı eserler tercüme olunmuştur. Halil Paşa'nın katlinde oğlu Çandarlı Süleyman Çelebi kazasker ve diğer oğlu Çandarlı İbrahim Çelebi Edirne kadısı idi Çandarlı Süleyman kazaskerlikten azledilerek 1455'de vefat etmiştir. *Çandarlı İbrahim Çelebi uzun zaman Edirne kadılığında bulunmuş ve Amasya'da bulunan şehzade Beyazıt'a lala tayin edilmiş, sonra kazasker olmuştur 1486 Şubatında Rumeli kazaskeri iken vezir ve 1498'de Çandarlı İkinci İbrahim Paşa adıyla sadrazam olmuştur. Bir sene sonra İnebahtı seferinde vefat ettiği ve naaşı İznik'e gömüldü.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25.05.2018   #18
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak samsunhaberhattı.com

Şemdinli´de hain tuzak sonucu
Korucu Fehmi ve Ayhan Özer şehit oldu*

*Hakkari Şemdinlide, göreve giden güvenlik korucu kamyonetinin geçişinde, PKK´lı teröristlerin döşediği patlayıcının infilak etmesiyle akraba olan Fehmi ve Ayhan Özer adlı 2 korucu şehit oldu, 3 korucu yaralandı. Yaralılar, sağlık ekiplerince Şemdinli Devlet Hastanesi´ne kaldırıldı.
Olay, 08.30 da, Şemdinliye 45 kilometre uzaklıkta bulunan İran sınırındaki Kayalar kırsalında meydana geldi. Görev değişimi için giden güvenlik korucularının taşındığı kamyonetin geçişinde PKK'lı teröristerin yola tuzakladığı patlayıcı infilak etti. Patlamada akraba olan korucu Fehmi ve Ayhan Özer şehit olurken, Şerif, Osman ile Cevher Özer de yaralandı. Yaralı korucular, Şemdinli Devlet Hastanesi'ne tedaviye alındı. Teröristlerin yakalanması için bölgede başlatılan hava operasyonu sürüyor*Hakkari Valiliği, yaptığı Açıklamada," 24.05.2018 günü Şemdinli İlçesi Yukarı Kayalar mezrası Kırçimenlik üs bölgesine korucu taşıyan aracın geçişinde terör örgütünce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesiyle 2 güvenlik korucusu şehit olmuş, 3 güvenlik korucusu yaralanmıştır. tahkikat devam etmektedir" denildi.

*Kaynak yeni şafak.com

Afrin şehitlerimiz ve yürek burkan hikayeleri

*Zeytin Dalı Harekatı şehitlerimiz, yürek dağladı. TSK’nın ÖSO'yla yürüttüğü harekatta 16.gün de Afrin şehitlerinin haberleri Türkiye'yi yasa boğdu. İki haftada şehit asker sayısı 13 oldu. Tsk nın Afrin bölgesinde, güvenlik ve istikrar maksadıyla, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ teröristlerini etkisizleştirmek kardeş bölge halkını baskı ve zulmden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtını başlattı. terör örgütlerine ait sığınak ve, barınaklar imha edildi.Harekat uçağımız üsse dönerken askerlerimiz şehit oldu*ilk şehit piyade üstçavuş Musa Özalkan Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk acı haberi ikinci gün geldi. Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan YPG ile çatışmada şehit düştü. Kilis'in Gülbaba köyünün güneydoğusunda PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü ile girilen çatışmada şehit düşen Özalkan'ın acı haberi Ankara'daki ailesini göz yaşlarına boğdu. Tüm Türkiye'yi yasa boğan şehit Musa Özalkan, 2 yıllık evliydi 5 aylık kız çocuğu bulunuyordu şehit Astsubay Üstçavuş Musa, Şırnak, Gabar, Cudi, Kuzey Irakta operasyonlara katıldı. vasiyeti Telafer’deki Türkmen çocuklara okul yaptırılması oldu.

*Şehit Üsteğmen Oğuz Kağan Usta'nın adı okulda yaşayacak Zeytin Dalı Harekatı'nın 4'üncü gününde Kilis'in Suriye sınırındaki çatışmada 30 yaşındaki Antalyalı Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta şehit oldu Antalya’da İngilizce öğretmeni olan eşi Side Üstüner Usta’ya acı haber verildi. Afrin'deki şehit sayısı 2'ye yükseldi Antalya Valiliği, Şehit eşi Side Üstüner Usta'nın Serik ilçesi Abdurrahmanlar Mahallesi'nde öğretmen olarak görev yaptığı okulun adının değiştirilmesine karar verdi. Okula, Şehit Üsteğmen Oğuz Kağan Usta adı verildi.
*Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı 6 ay önce evlenmişti Afrin harekatının 4'üncü günü Kayseri Komando Tugayı emrinde görevli Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın acı haberi geldi. Afrinde PKK/PYD’li teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan Uzman Çavuş Muratdağı, şehit oldu.acı haberi, Kayseri merkez Kocasinan ilçesinde oturan, 6 ay önce evlendiği eşi Birgül Muratdağı’na, verildi Şehit apartmanına Türk bayrağı asıldı.

*Piyade Uzman Çavuş Ali Gümüş baba olacaktı
Afrin Harekatı'nın 8. günü Ordu Mesudiye nüfusuna kayıtlı Astsubay Fatih Mehmethan ile Mersin'in Mut ilçesine kayıtlı Piyade Uzman Çavuş Ali Gümüş şehit oldu Şehit Gümüş'ün Mersin Mut ilçesindeki ailesine acı haber verildi.Aile gözyaşlarına hakim olamazken, Şehidin sokağına Türk bayrakları asıldı. Evli olan şehidin eşinin hamileydi Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan 4 aylık evliydi Afrinde şehid oldu acı haberi Ümraniye’deki baba ocağına ulaştı. Aile gözyaşına boğuldu şehidin evi ve sokağı Türk bayraklarıyla donatıldı. Şehit Üstçavuş Fatih Mehmethan, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı. Konvoy eşliğinde Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı'nın getirilen şehidi, 4 aylık eşi Gamze Mehmethan giydiği askeri üniforma ile karşıladı ve "Kalk bana gel" diye seslendi.*Tankçı Er Nurullah Seçen 1 yıllık askerdi 22 yaşındaydı Konya Ereğli’deki baba ocağına ateş düştü. Şehit 1 yıllık sözleşmeli er ve nişanlıydı Şehit Fevzi Gürsu’nun acı haberi Elazığ’a ulaştı Tank saldırısında şehit olan askerlerden Fevzi Gürsu’nun Elazığ’daki babası ve annesi acı haberle gözyaşlarına boğuldu. Bekâr olan şehidin 2 kardeşi vardı Uzman Çavuş Ufuk Aktağ evli ve 1 çocuk babasıydı Tank personelin 29 yaşındaki Uzman Çavuş Ufuk Aktağ’ şehit düştüğünü öğrenen anne ve babası yasa boğuldu. Giresunlu şehidimiz evli ve 1 çocuk babasıydı Şehit Aktağ’ın uzman çavuş olan kardeşi Engin Aktağ’ın, harekât başladığı gün sosyal medyadan “Allah yolumuzu açık etsin kardeşim, devrem. Dünya Türk’ün gücünü görecek. Zafer bizim” mesajını paylaşmıştı

*Şehit Fırat Karaca’nın 7 yıldır görevdeydi
3 çocuğunun en küçüğü olan 28 yaşındaki Fırat Karaca, Afrinde 4 silah arkadaşıyla şehit düştü.
7 yıldır uzman onbaşıydı annesi akciğer kanseriydi
Teğmen Muhammed Cihangir Çubukçu askerleriyle şehit düştü Cihangir Çubukçu, vurulan tankın komutanıydı. Askerleriyle şehit düştü. memleketi İzmir’de toprağa verildi.şehidim bekardı Zeytin Dalı Harekatı’na katıldığını ailesinden gizledi ve ailesini gözyaşlarına boğdu.Tank Uzman Onbaşı Halil İbrahim Aygül evlilik hazırlığı yapıyordu 22 yaşında şehit düştü babası ve annesi yasa boğuldu Şehit Aygül’ün cenazesi Çorum Alaca İlçesi’nde toprağa verildi.1 yıllık nişanlıydı
Piyade Uzman Çavuş Ahmet Bayram nöbette şehit düştü Afrinde PKK/ PYD’li teröristler Süngütepe Köyü’nde bulunan Yaylacı Hudut Karakoluna kulesine havanlı saldırı düzenlendi. Saldırıda Piyade Uzman Çavuş Ahmet Bayram 25 yaşında şehit oldu. acı haber Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’ndeki ailesine verildi.*Uzman Çavuş Ali Yılmaz görev yeri Bitlis’ten Afrin operasyonuna katıldı 25 yaşında şehit oldu, 1 asker ve 2 ÖSO’lu yaralandı. Şehit Yılmaz’ın acı haberi, Isparta merkezde ailesine verildi. Şehit Bekârdı 2015’te uzman çavuşluğa başladı Bitlis’te görev yaparken Afrin operasyonuna katıldı

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25.05.2018   #19
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak ulkucudunya.com

Osman Batur Doğu Türkistan’ın büyük kahramanı
20.Yüzyılda Çin’e mücadeleyi vermiş efsane.*

1889 yılında Altay vilayetinin Köktogay ilçesinde doğdu. 7 erkek 7 kız toplam 14 çocuğu vardır. Mücadelesi 1940’da Çin zulmü dayanılmaz bir hal alınca başladı. mücadelesi, 1941 Ekiminden 1943 Temmuzuna kadar gerilla savaşı şeklinde devam etti. 22 Temmuz 1943’te Altaylar Çinlilerden temizlenmişti. Osman Batur, Altay Kazak Türklerinin Han’ı ilan edildi. Altay Halk Cumhuriyeti Başkanlığına seçildi. 1944–1945 te, Tanrı Dağları’nın kuzeyindeki Doğu Türkistan Kazak Türkleri’nin yaşadığı bölgeleri de Çin istilasından kurtardı. 1945 Ekim ayından 1947 yılının Şubatına kadar üç vilayetten oluşan Doğu Türkistan hükümeti’nin askerî ve mülkî âmiri olarak vali sıfatıyla görev yaptı.

Şubat 1947’den Eylül 1949’a kadar Doğu Türkistan koalisyon hükûmetinin aslî üyesi olarak görev yaptı. Çinlilerin on kat fazla asker silah ve cephaneyle saldırması üzerine 1950 Kasımında cephanesi bittiği için Kamambal Dağı’nda esir düştü. Göstermelik bir mahkemede işgalci çinlilerce idama mahkum edildi. 29 Nisan 1951 de Urumçi’de kurşuna dizilerek şehit edildi.*

29 Nisan 1951 Güneş'in Söndüğü Gün*
O S M A N B A T U R*
Türküz dedik çekip çekip vurdunuz...*
Bizi vurup bizden hesap sordunuz...*
Ölümden öteye köy mü kurdunuz,*
Korkumuz yok, korkumuz yok sizden…*

Türk Dünyası’nda öyle kelimeler vardır ki sayfalar ve ciltler ile anlatılır. Sürgün denilince Kırım Türkleri ve Kafkas Halkları akla gelir. Katliam ve soykırım Kerkük Türkleri’ni akla getirir. İşkence kelimesi ise Çinlileri ve Çin zulmü altında inleyen Doğu Türkistanlıları…*Batur, Çin işkencelerine başkaldıran efsânevî kahramandır. Başarılı oldu. Kısa da olsa, milletini Çin işkencelerinden kurtardı. işkence uygulanarak şehid edildi.*Asıl adı Osman İslâmoğlu idi. Baturu O’na milleti verdi Kahraman ve cesur anlamındadır. O, bu unvanla özdeşleşti
Altay vilâyetindeki Köktogay bölgesinde doğdu. Orta halli bir çiftçi ailesinin oğluydu. Dedesi din adamı idi. Osman Beğ, 40 yaşına kadar tarımla uğraşarak geçimini sağladı. 1940 da Çin zulmü dayanılmaz boyutlara ulaşmıştı.

Camilere saldıran Kur’an-ı Kerim’i yakan Çinlileri protesto eden Türkler, ‘isyancı’ oldukları bahanesiyle tutuklandı. Resmî makamlar, Türk’lerin silâhlarını topladı. Babası ve ailesi silâhlarını Çin askerlerine teslim etti Osman Beğ,*Bu gün silâhımızı alanlar, yarın canımızı alırlar. Ben silâhımı Çinlilere vermem. İstiyorlarsa ve güçleri yetiyorsa, gelip alsınlar ve tek başına dağa çıktı. Savaştan başka kurtuluş olmadığına inanıyordu. mücadelesi destek gördü. Arkasından ilk gidenler arkadaşı Süleyman ve büyük oğlu Şerdiman oldu. Silâhını Çinlilere teslim eden babası İslâm Bey, Oğlunu koruması için Cenab-ı Allah’a duâ etti. Annesi Ayça Hanım:*Ben oğlumu bu günler için doğurdum. Çinliler asırlardır koyun boğazlar gibi Türk’leri öldürüyorlar. Bizim canımız, bizden önce ölenlerin canından kıymetli değildir. Bizden sonrakilerin yaşaması için oğlum, ben diğer çocuklarım ölmeye hazırız !” Diyordu.*

Kısa zamanda gözü pek bir mücâhit ordusu oluşturdu. Zelebay Telci, Nurgocay Batur, Kâseyin Batır, Canım Han Hacı, Süleyman Batır, Musa Mergen Aktepe, Sulibay, Ökürbay , Nogaybay, Ahid bu mücâhidlerden birkaçıdır. O artık, soydaşlarının Osman Batur’u idi.*Osman Batur ve silâh arkadaşlarının mücâdelesi, 1941 yılı Ekiminden 1943 yılı Temmuzuna kadar gerilla savaşıyla devam etti. 22 Temmuz 1943’te Altaylar, Çinlilerden temizlenmişti. Altay Türkleri artık bağımsızdı. Altay Halk Cumhuriyeti Başkanlığına seçildi. 1944 – 1945 de Tanrı Dağları’nın kuzeyindeki Doğu Türkistan Kazak Türkleri’ni Çin İstilâsından kurtardı. 1945 ten 1947 Şubatına kadar üç vilâyetlik Doğu Türkistan Hükümeti’nin askerî ve mülkî âmiri olarak Vâli sıfatıyla görev yaptı.

Şubat 1947’den Eylül 1949’a kadar Doğu Türkistan Cumhuriyeti koalisyon hükümetinin aslî üyesi ve Altay Vâlisiydi. Çinliler ile silâhlı mücâdele etti
Çinliler, yönetimleri altındaki Türk’lerin elden çıkmakta olduğunu anlayınca, büyük bir ordu oluşturdu Osman Batur ve mücâhidler, kendinden 10 kat fazla ve modern silâhlarla donanmış düzenli orduyla savaştı Batur, 1950 Kasımında, Kamambal Dağı’nda, Çinlilere esir düştü. Ellerinden ve ayaklarından zincirlerle bağlanarak zindana atıldı. İşkence ile Türk’leri ele vermesi için sıkıştırıldı. Çinliler, Osman Batur’u göstermelik bir mahkemeye sevk etti Mahkeme, kararı, 19 Nisan 1951 tarihinde açıkladı: “Devrim düşmanlığı suçundan idam...” Karar, 29 Nisan 1951 tarihinde Urumçi’de kurşunlanmak suretiyle uygulandı.

Osman Batur’un son sözleri, bağımsızlık için mücadele edenlerin yolunu aydınlatacak bir meş’ale idi:*Ben can verebilirim. Milletim, dünya durdukça mücâdeleye devam edecektir.”*
Osman Batur 1,85 boyunda, iri gövdeliydi Kısa ve kalın boynu, siyah saçları, kısık gözleri vardı. Kaşları kırışıktı. Çok az konuşurdu. 10 yaşında iken usta bir binici ve iyi bir avcı olmuştu. 12 yaşında Kazakların büyük kahramanı Böke Batur’un dikkatini çekti. Ve himâyesine aldı. İyi bir silahşor, olarak yetişmesine katkıda bulundu çete savaşlarının inceliklerini öğretti. Rusların ve Çinlilerin, soydaşlarına yaptığı işkenceleri yaşadığı için Rus ve Çin milletinden nefret ediyordu. Böke Batur’un telkinleriyle nefret, şuurlu bir inanca dönüştü.

Dedesi dolayısıyla iyi bir Müslüman olarak yetişti. İslâmiyet’in komünizmle bağdaşmadığını anlamakta gecikmedi.*Böke Batur, öğrencisine inandığı gün:*Benim sana verebileceğim bir şey kalmadı. işim bitti. Artık bana ihtiyacın olmayacak. milletimizin sana ihtiyacı var.”*Dedi. Osman Batur, hayatı boyunca kendisine ihtiyacı olanlar için mücâdele etti. inandığı ülkü uğruna can verdi. Mekânı Cennettir inşallah.*Kazaklar ve Uygurlar Osman Batur’u unutmadılar. unutmayacaklar. “Bize sen ruh ve şuur verdin, hürriyet aşkını sen bize öğrettin. Ey büyük kahraman ! senin yolundan gidecek azimli kahramanlar yetiştireceğiz.” Diyerek O’nu anıyorlar. şiirler yazılıyor, anma günleri düzenleniyor.*Osman Batur, yeni ve genç Osman Batur’ların bedeninde yaşamaya devam ediyor.*

ÇİN ZULMÜ BİTMEZ !*Çinliler, Altay Türkleri’nin millî kahramanı Osman Batur’u işkencelerden sonra şehit ettiler ancak, sadece aziz bedenini ortadan kaldırabilmişlerdi. Bağımsızlık düşüncesini, Türk’lerin bağımsızlık için azmini yok edemediler. işkence ve zulümlerini sürdürdüler.*
Osman Batur’un tek erkek kardeşi Delihan istiklâl için savaşta esir alınarak şehid edildi. Osman Batur’un ikinci hanımı, üç oğlu ve beş kızı da esir alındı. 18 yaşındaki kızı Kabiyra ile 14 yaşındaki oğlu Baybolla, anneleri Mamey’in gözleri önünde doğranarak şehid edildi. 11 yaşındaki oğlu Kariy ve 9 yaşındaki kızı Sapiyan, 20 metre derinliğindeki kuyuya diri diri atıldı. Evlâtlarına yapılan zulme, işkence ve katliama dayanamayan Mamey Hatun, aklını kaybetti ve nehrin azgın sularına kendini attı.*
Osman Batur’un; Şerdiman, Nimetullah ve Nebî isimli oğulları, babalarının şehit edilmesinden sonra da bağımsızlık savaşını devam ettirdiler.*

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25.05.2018   #20
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.424
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak haberegider.com

Şırnak Helikopter Kazası Şehitlerinin Hikayeleri

Şırnak’ta askeri holikopterin düşmesi sonucu 13 asker şehit oldu. Şırnak’ta askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan*Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak‘ın 32 yaşındaydı Anne Sığınak, “Sizi Serhat’ımın düğününe çağıracaktım.” diyerek gözyaşı döktü. *Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın, en son 28 Mayıs’ta Kato Dağı’nda PKK’lı teröristlere yönelik 40 günlük operasyon hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a telefonla bilgi vermişti. Şırnak’ta düşen askeri helikopterde şehit olan 13 askerden biriydi Tümgeneral Aydoğan paşanın Sakarya’daki evine ateş düştü. Şırnak Şenoba Tugayından kalkan ve içinde 13 personelin bulunduğu AS 532 COUGAR tipi helikopter kalkıştan sonra yüksek gelirim hattına takılarak düştü. Meydana gelen kazada 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan paşanın da bulunduğu belirlendi. Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydının şehit olduğu haberini alan anne Hamide Çoban fenalaşarak Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine tedaviye alındı.Şehidin evine Türk Bayrağı asıldı.

İlk kadın Jandarma komutanı şehit oldu
FETÖ kumpasıyla görevden uzaklaştırılıp hukuk mücadelesiyle üniformasına dönen*Yarbay Songül Yakut, aile içi şiddete karşı verdiği mücadele ile tanınıyordu. Songül Yakut, 1997 de Kara Harp Okulu’nun Jandarma sınıfından teğmen rütbesiyle mezun olmuştu. Kara Harp okuluna yılda sadece bir kadın alınıyordu. Yakut, Jandarmanın ilk kadın komutanıydı. 7 yıldır Jandarma Komutanlığı’nda subaydı kadınlara yönelik çalışmaları ile sevilen bir isimdi.

Teknisyen Başçavuş Fevzi Kıral‘ın Manisa Akhisardaki babaocağına şehit ateşi düştü. Eşi Nurgül Kıral’dan Zehra ve Sude Nur isminde 2 çocuğu olan Fevzi Kıral’ın şehadet haberi, Akhisar Kaymakamı vr Belediye Başkanı tarafından baba ve annedine verildi.Şehidin Ağabeyi de yüzbaşıydı öğrenilen şehit Fevzi Kıral 10 gün önce İzmir Gaziemir’den geçici görev ile Şırnak’a gitmişti
Şehit pilot Serhat Sığınak okul hayatında çok başarılı bir öğrenciydi tıp fakültesine puanı varken hayalini kurduğu askeri pilotluğu seçti İki kardeşten küçüğü ve bekardı Şırnak’ta askeri helikopterin düşmesiyle şehit oldu Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak’ın şehadet haberi Adana’daki ailesine verildi.

Askeri yetkililer 32 yaşındaki Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak’ın şehadet haberini, Çukurovada yaşayan anne ve babasına verdi. Askeri yetkililer haber verdiği sırada, anne Sema Sığınak, ‘Sizi Serhat’ımın düğününe çağıracaktım’ diyerek gözyaşı döktü Şehit Sığınak Asri Mezarlığı Şehitliği’nde toprağa verilecek Şehit Binbaşı Koray Onay Şırnak/Şenoba Tugayındaki 13 şehitten*İstihbarat Binbaşı Koray Onay‘ın Gelibolu’daki baba ocağına ateş düştü.
Şehit 38 yaşındaydı şehit Binbaşı Koray Onay Kuzey ve Ece adlı iki çocuk babasıydı Binbaşının eşi Ankara’da ikamet ediyordu Şehit Binbaşı’nın yakınları baba evine akın etti. Şehit evinde 2. Kolordu Komutanlığı taziye çadırı kurdu gece çadırda sahur yemeği ikram edildi. Şehit Binbaşı Gelibolu İlçe Mezarlığında toprağa verildi

Şırnak’ta askeri helikopterin düşmesiyle şehit olan*Pilot Üsteğmen Abdulmuttalip Kesikbaş*ve*Piyade Uzman Çavuş Hakan İncekar‘ın Amasya Merzifon ilçesindeki ailelerine acı haber ulaştı.Şehit Kesikbaş’ın, Bahçelievler Mahallesi’nde yaşayan annesi evine Türk bayrakları asıldı.Abdulmuttalip Kesikbaş’ın eşi 8 aylık hamileydi babası bir süre önce vefat etmişdi.
Şehit İncekar’ın anne ve babasına acı haberi Belediye Başkanı ve, İlçe Emniyet Müdürü verdi.
Evli ve iki çocuk babası şehit İncekar’ın sokağına Türk bayrakları asıldı.Merzifon Belediye Başkanı ilçede iki şehit acısını yaşamanın zor olduğunu belirterek, şehit ailelerine başsağlığı diledi.

Şırnak’ın Uluderedeki helikopter kazasında şehit olan*Piyade Kurmay Albay Gökhan Peker‘in Çatalca’daki evine ateş düştü. Şehit Albayın sokaktaki evler Türk bayraklarıyla donatıldı.şehidin oturduğu binada Kuran okundu Mahalle muhtarı Gökhan Albayımız yakınımız olur Jandarma Komutanımız acı haberi verdi İnanmamıştım ama köy ve Çatalca olarak yıkıldık. yeni izne gelmişti. Salı günü köyümüze geldi görüştük uğurladık. şehit haberi geldi, yıkıldık”

Şehit Yüzbaşı İlker Acar*Şırnak’ın Uludere Şenobadan havalanan Cougar tipi helikopterin yüksek gelirim hattına takılmasıyla şehit oldu Muhabere Yüzbaşı İlker Acar 37 yaşındaydı iskenderunda yaşayan eşine acı haber verildi. Şehit Yüzbaşı nın ataması bir hafta önce yapılmıştı.
Şırnak’ın Uluderede düşen helikopterde şehit olan*Piyade Uzman Onbaşı Zeki Koç‘un Osmaniye İlçesi’nde baba evinde yas var. şehidin ailesine acı haberi ilçe KaymakamıKoç verdi. şehit baba ve annesi fenalık geçirdi.Şehidin baba evine Türk Bayrakları asıldı şehidin yakınları ve köy sakinleri de şehidin evine geldi. evli olan Zeki Koç’un 3 çocuk babasıydı. 18 yıldır görev yapıyordu eşi ve çocukları Kayseri’deydi kendisi de Kayseri’de görevli iken geçici görevle Şırnak’a gitmişti

Şırnak’ta düşen askeri helikopterde şehit olan*Başçavuş Mehmet Erdoğan‘ın Kayseri’deki evinde hüzün hakim.Şenobada düşen helikopterde şehit olan 13 askerden Başçavuş Mehmet Erdoğan’ın merkez Melikgaziye bağlı evine acı haber ulaştırıldı. Şehit Erdoğan’ın eşi ve 2 çocuğu ile beraber yaşadığı apartmana Türk bayrağı asıldı

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları