Geri git   www.diniforum.net - en çok ziyaret edilen Dini Forum islami forum paylaşım merkezi > iSLam Tarihi > iSLamda Cihad-Cihad Erleri

Şehitlerimiz


www.diniforum.net - en çok ziyaret edilen Dini Forum islami forum paylaşım merkezi sitesindeki iSLamda Cihad-Cihad Erleri - kategorisi altındaki Şehitlerimiz isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 6 Gün önce   #11
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 849
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak kuraan mucizeleri android programı

KANIN DAMARLARDAKİ YOLCULUĞU

Vücudumuzu kaplayan mucizevi ağlardan biride kan damarlarıdır sinir ağı gibi vücudun her noktasını dolaşır. damarlarımız uzun bir alana yayılsalar toplam uzunlukları 100 bin kilometre olur. vücudun her yerini kaplar en ufak çizikte kan damarları her yeri sarar. Kan damarlarıyla hücrelerin ihtiyacı besinler taşınır. Hücrelerin çalışması için oksijen damarlardaki kanla* hücrelere ulaşır. Oksijen, yağ, amino asitler kanda ilerler ve hücrede boşaltılır bu sistem hatasızdır Her madde hücreye doğru zaman ve miktarda ulaşır. hücreye oksijen yerine yağ gitseydi, hücre ölürdü Ancak hata olmaz. Çünkü* Yaratıcımız Allah kusursuzca yaratan ve hizmetimize verendir

MİDENİZ YİYECEKLERİ NASIL SİNDİRİR?

nefes almak, yüzmek*günlük hayatın parçasıdır. Ancak bunları düşünmeyiz. Vücudumuzda enerjiye ihtiyaç vardır. enerjiyi besinlerden alırız vücudun ihtiyacı besinler kanda dolaşan küçük, parçalar olmalıdır. Aksi takdirde hücreye girmez. yediğimiz yiyecekler kocamandır* yediğimiz yiyecekler için makinaya ihtiyaç vardır. buna *öğütücü denilebilir. vücuddaki öğütücü makine sindirim sistemidir* eksiksizce çalıştığı için besinleri sindiririz. Sindirim sisteminin parçalarının uyumludur yoksa sistem çalışmaz.Uzaktan kumandalı araba; tekerlek kumanda* motordan oluşur. Sindirim sisteminde parçalar vardır. mide, yemek borusu,, gibi çeşitli uzaktan kumandalı araba antensiz* ve tekerleksiz hareket edemez her parçası birarada olduğu takdirde çalışır. sindirim sistemi için de aynı şey geçerlidir. *Yemek borusu olmadan midenin anlamı yoktur. yiyecekleri mideye taşıyan yemek borusudur. mide olmadan bağırsak işe yaramaz* midede sindirilen besinler bağırsaklara geçerek hücrelerimize ulaştırılır herşeyin yaratıcısı olan Rabbimiz, bize kusursuz bir sistem yaratmıştır. Rabbimizden başka ilah yoktur ayette* buyrulmaktadır: Sizin ilahınız yalnızca Allah`tır O`nun ilimi herşeyi kuşatmıştır." (Taha Suresi)

Dilinizin Arkasında Yararlı Bakteriler Yaşıyor

Bakteriler zararlıdır zarardan korunmak için* temizliğe dikkat edilmelidir Ancak zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakterilerde vardır Dilinizin arkasındaki bakterilerin görevi midenizdeki zararlı mikropları öldürmektir.* bakteriler, yediğiniz yeşil yapraklı besinleri ve nitrat" adlı maddeyi dilinizin arkasında "nitrit maddesine dönüştürürler. ağzınızdaki tükürük, nitritle birleşince mikrop öldürücü bir maddeye dönüşür. dil arkasındaki bakteriler sayesinde ağızda mikrop öldürücü bir madde oluşur. mikrop öldürücü madde üreten iyi bakteriler sayesinde birçok hastalıktan korunursunuz. Bu iyi bakteriler vücudumuzu en güzel şekilde yaratan Rabbimizin şefkat göstergesidir. Allah bize güzellik ve nimetler vermiştir ayetinde buyuruyor* Allah`ın nimetini saymaya kalksanız, onu* sayamazsınız Allah, bağışlayan ve, esirgeyendir. (Nahl Suresi)

YİYECEKLERİN VÜCUTTAKİ YOLCULUĞU

*Vücudumuzun çalışması için* enerjiyi* yiyecek ve içeceklerden sağlarız. yiyeceğin kullanılabilecek hale gelmesi için sindirilmesi gerekir. besinler sindirildikten sonra vücut hücreleri onları kullanır. şeker, hücrelere yakıt sağlar ve enerji artar, protein hücrelerinizin gelişmesi vücudunuzun büyümesi anlamına gelir. Doğduğunuzda yaklaşık 3 kilogramdınız. 10 yaşındayken 35, 15 yaşındayken 50, 25 yaşında 60 kilo olacaksınız. kilo farkının besinlerin vücuda katılmasıdır. besinler size* enerji sağlar, et ve kemik oluşturur. İşe yaramayan kısımlar vücuttan atılır. bütün bu işlemler sindirim sisteminde gerçekleşir. Mide, bağırsaklar, pankreas sindirimde rol alırlar.*Sindirim sisteminin çalışması, petrol rafinelerinin çalışma prensibine benzer. Rafinerilere hammadde olarak gelen petrol, makinelerce işler* hale getirilir. Midemize yediğimiz besinler hammadde olarak girer ve vücudun kullanabileceği hale gelecek işlemlerden geçirilir. Mide ve bağırsaklarda parçalanan besinler hücrelere besin olur ve kan damarları yoluyla ihtiyaç* bölgelerine* ilerler. Petrol rafinerilerinde nasıl tek bir madde işlenerek başka ürünlere; benzin ve lastiğe dönüştürülüyorsa, yiyeceklerin içindeki besin de midede yağ, şeker ve karbonhidrata bölünür Ancak midede gerçekleşen olaylar, bir rafineridekinden çok daha detaylıdır. Üstelik bütün olaylar dev bir fabrikada değil, vücudunuzdaki küçük bir alanda gerçekleşir.
*Vücuddaki sindirim yolu toplam 10 metredir Buda insan boyunun 6-7 katı* bir uzunluktur böyle bir uzunluğun bedenimize sığdırılması olağanüstü bir durumdur. Bu kadar uzun bir kanal bedenimize nasıl yerleştirilmiştir vücudumuz çok özel bir tasarımla yaratılmıştır sindirim kanalı, vücudumuza kıvrımlarla yerleştirildiği için çok uzun olmasına rağmen çok az bir alana sığmaktadır. Bu özel tasarım herşeyi yaratan Rabbimizin kusursuz tasarımıdır. Sindirim sistemi Allah`ın vücudumuzda yarattığı harikalıklardan yalnızca bir tanesidir.

BEYNİMİZ NASIL ÇALIŞIR?

yap-boz parçalarını dağıtın ve bunların bilgi* olduğunu farz edin. bazı parçalar ışık, bazı parçalar renk, olsun. Şimdi parçaları birleştirin Sizin uzun uzun düşünerek yaptığınız bu işlemi Allah`ın ilhamıyla hareket eden beyniniz saniyede yüzlerce kere yapar. Beyin göz burun ve kulakdan, deriden, ağızdan gelen bilgileri toplayarak bir anlam ortaya çıkarır. Bunu yapan beyninizdeki 100 milyar sinir hücresidir. hücreler elmanın rengini görmenizi, en yakın arkadaşınızın sesini tanımanızı ve koku almanızı sağlar. mükemmel dünyayı yaratan çok üstün başka bir güç sahibi vardır yegane güç sahibi Allah`tır. Herşeyin sahibi Allah, herşeyi kusursuzca yaratmış bize hayat sunmaktadır. Bize düşen Rabbimize şükretmektir. Allah, Kuran`da gözlerimizi ve kulaklarımızı örnek vererek buna şükretmemiz gerektiğini bildirmiştir: O, sizin için kulakları, gözleri ve gönülleri inşa edendir; ne az şükrediyorsunuz. (Müminun Suresi, 78)

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #12
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 849
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak yeni şafak.com

Filistin şehitleri

Tekerlekli sandalyesiyle direnen Abu Salah şehit oldu Filistin halkı, işgalci İsrail'in saldırılarına rağmen onurlu direnişine devam ediyor. İsrail, 37 Filistinliyi şehit etti. 2014 de İsrail hava saldırılarında bacaklarını kaybeden Fadi Abu Salah, tekerlekli sandalyesiyle direnişini sürdürdü ve şehit oldu. Abu Salah, 2014 te işgalci İsrail'in hava saldırısında bacaklarını kaybetmişti.İşgalci İsrail, Gazze'de katliam' yapıyor. Filistinliler, ABD* büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması nedeniyle protesto gösterilerini düzenledi İsrail ateş açtı. Saldırıda 37 Filistinli şehit olurken 1000 kişi* yaralandı. Saldırıda şehit olanlardan biri de* Abu Salah, 30 mart 2014 de işgalci İsrail'in hava saldırısında bacaklarını kaybetmişti.*Geçtiğimiz yaz İsrail askerlerinin Gazze sınırındaki gösterilere saldırısında şehit olanlardan biri de engelli Ebu Süreyya'ydı. İsrail'in 2008 saldırısında iki bacağını kaybedti Kudüs'e destek gösterilerine katıldı. Şehit olmadan önce Ebu Süreyya'nın son sözleri şöyle olmuştu İsrail ordusu burası bizim toprağımızdır* toprağımızı Trumpa teslim etmeyeceğiz. gösterilerimize devam edeceğiz. İsrail ordusuna meydan okuyoruz. Filistin halkı cesur bir halktır.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #13
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 849
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Şehit taner çebi kaynak sabah.com
Yüce gönlünü sır gibi saklamış

*İtfaiye eri Taner Çebi Sultanahmet’teki otel yangınında hayat kurtarmak isterken şehit düştü. Kahraman itfaiyeci* 9.5 yıldır kimseye sezdirmeden, ailesini depremde kaybeden işitme engelli bir kadına yardım etti Sultanahmet'te 27 Nisan 2018 de otel saunasında çıkan yangına müdahale eden Fatih İtfaiyesi'nde görevli itfaiye onbaşı Taner Çebi 42 yaşındaydı 3 Fransız turisti kurtardı son bir kişi için tekrar alevlere dalınca düşüp oksijensiz kalarak ağır yaralanmıştı. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda afet ve yangında hayat kurtaran iki çocuk babası kahraman itfaiyeci iki gün sonra şehit düştü. Çebi ailesi, Anneler Günü'nde kahraman evlatlarını Edirnekapı Şehitliği'ndeki kabri başında ziyaret etti.*Ziyaretde çok duygusal bir olay yaşandı. Şehidin mezarında dua eden konuşma ve duyma engelli bir kadın kâğıda yazarak aileye verdi. Kâğıtta şunlar yazıyordu: 'Adım Serap Güngör. 1999 depreminde ailemi kaybettim. Beni enkazdan AKUT çıkardı. Hayatta sadece ben kaldım. Tüm ailem, eşim ve 3 yavrum Adapazarı'nda toplu mezarda yatıyor. Allah'tan başka kimsem yok. Evim Fatih İtfaiyesi'ne yakındı Taner abim hikâyemi öğrenince benimle tanıştı, her ay beni ziyaret eder, maddi ve manevi yardımda bulunurdu. 9.5 yıl her ay maddi yardımda bulundu. Kalbi şeker gibiydi. bir Allah, bir de Taner abim vardı. Taner abim beni bıraktı. Artık Allah'ım kaldı. Başka kimsem yok. Ben geldim Taner abime dua ettim. Fatiha okudum. 4 tane saksı çiçek diktim." *SABAH'a konuşan şehidin ablası Leyla Çebi kardeşini anlattı: "Şimdiye kadar çok mutluyduk. Bundan sonra hüzünlü olacağız, kalbimizde korla yaşayacağız, kardeşimizi çok özledik Anneler Günü bizim için aburuk. Bayramlar buruk, her şey buruk kardeşimiz yok O şehit oldu inşallah. Şehitlere çok imrenirdi. şehit haberini izlediğimde Abla hiç ağlanır mı, ne güzel şehit olmuş, ağlanır mı* Vatan uğruna şehit olmuş' . Özenirdi* şehitliğe ve şehit olanlara... Onunla gurur duyduk kahramanımızdı. yüce gönüllüydü, yardımseverdi.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 4 Gün önce   #14
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 849
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Şehit mübariz ibrahimovun mektubu

Canım, atam və anam. Məndən sarı darıxmayın. İnşallah, cənnətdə görüşəcəyik. Mənim üçün bol-bol dua edin. Vətənin dar günündə artıq ürəyim dözmür. Allaha xatir bunu etməliyəm. Ən azından ürəyim sərinlik tapar. Şəhid olanadək bu şərəfsizlərin üzərinə gedəcəyəm. Şəhid olsam – ağlamayın. Əksinə, sevinin ki, o mərtəbəyə yüksəldim. Allaha ibadətlərinizi dəqiq yerinə yetirin. Çoxlu sədəqə verin. Seyid nəvəsi olaraq bunu etməliyəm. Allah böyükdür. Vətən sağ olsun. Oğlunuz Mübariz. Haqqınızı halal edin*Canım babam ve anam. üzülmeyin. İnşallah cennette buluşacağız. bol bol dua edin. Vatanıma kalbim dayanmıyor. Allah rızası için bunu yapmalıyım. En azından kalbim sakinleşir. Şehit olana kadar şerefsizlerin üzerine gideceğim. Şehit olsam ağlamayın. sevinin o makama yükseldiğim için. Allah'a ibadetlerinizi gerçekleştirin. sadaka verin. Seyid torunu olarak bunu yapmalıyım. Allah büyük'tür. Vatan sağ olsun. Oğlunuz Mübariz. Hakkınızı helal edin."

Kaynak stargazete.com Aziz ÜSTEL in yazıları
Mübariz İbrahimov şehit düştü

*Kahramanlık öyküleriyle doludur Azerbeycan Okudukça, insan, saygı duyuyor Azerbaycan milletine, gencecik fidanlar “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağolsun”*diye mektuplar bırakıp bir başlarına işgalcilere saldırdılar Azerbaycan halkı sapına kadar Türktür şehidine gözyaşı döküyor birken bin olup vatanını savunmaya koşuyor korkusuzca, yiğitçe, kanla yıkanmış bayrağını elinden düşürmemek üzere yiğit Mübariz 7 Şubat 1988’de doğmuştu. Kalktı, babası Ağakerim’in elini öptü, Azerbaycan İçişleri Özel Kuvvetlerde askerlik yaptı, 2007 de terhis oldu, 2009’un Ağustos güneşinde orduya koştu, uzman çavuş olarak, Karabağ cephesine, sınır birliğine atandı.*Her delikanlı gibi düşleri vardı elbet. Yuva kurmak, çoluğa çocuğa karışmak, huzurla yaşamak, özgürlüğüne kavuşmuş topraklarında, bayrağının gölgesinde, mübarek ezan sesiyle yaşlanmak ilk gençliğinde şehit düştü vatanı uğruna Mübariz, mübarek toprağına saldıranlardan kurtulmak istiyordu. Onlar gibi kök kurutmak, kadınları yaşlıları bebeleri öldürmek gibi bir niyeti yoktu. sivillere saldırmak aklından geçmezdi. bitmeliydi hayatı cehenneme çeviren arsızlık, küstahlık, saldırganlık. Huzur istiyordu sadece; bir tutam huzur. milleti için 19 Haziran 2010 da gecen on bir buçukta Mübariz kalktı yavaşça, kimselere haber vermeden, ardında Şehit düşersem üzülmeyin. Vatan sağolsun!”*diye kısacık bir mektup bıraktı bir başına mayın döşeli sınırı aştı,

*Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne baskın düzenledi 45 askerle subayı öldürdü; ermeni takviye kuvvetleriyle beş saat karakolda ele geçirdiği cephane ve silahlarla savaştı. Gün doğarken süngü taktı, cephanesi bitmişti çünkü Allah Allah diyerek saldırdı... Şehit düştü Azerbaycan, Uzman Çavuş Mübariz i milli kahraman ilan etti. Ermenistan bir kişinin gerçekleştirdiği saldırı sonucu tüm komuta kademesini değiştirdi. Mübariz’in cesedi iki ay sonra, elleri bağlı olarak teslim edildi.*Dirisinden ve ölüsünden korkmuşlardı Mübariz’in babası o günün sabahını şöyle anlatmıştı O gün sabah erken aradılar beni. Oğlumu sordular. Silah ve cephane alarak birlikden ayrıldığını bildirdiler.*oğlumu bilirim; sınıra gidin”*dedim. son mektubunu bulmuşlar...”*Mübariz Şehitler Mezarlığı’na defnedildi; on binlerce cenazesine katıldı ve hep bir ağızdan haykırdı:*“Hamımız Mubarizik” gözyaşlarıyla Hepimiz Mübariziz”* diyorlardı yiğitleri anmak, onlarla övünmek, gözyaşı dökmek doğrudur... zulmün bitmesi için çabalamak, gerçekleri dünyaya duyurmak görevimizdir insan olarak. yılgınlığa kapılmamak gerek. İnsan olmayanlara insanlık öğretmek dünyanın en zor işidir işin zorluğunu en iyi bizler biliriz; Milli Mücadelede* “Mermimiz yoksa süngümüz var... Ya istiklal ya ölüm...”*diye haykırarak,*“Allah Allah!”*nidalarıyla gökleri inleterek düşmanı yurdundan söküp atan Mehmetçiklerin torunları değil miyiz Allah aşkına!

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 1 gün önce   #15
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 849
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Şehitlerimiz

Kaynak yeni şafak.com

Tek isteği şehit olmaktı

*15 Temmuz’da eşi Fazıl Gürs ve babası Necati Sayın şehit olan Bilge Gürs, tvnet’te Hilali Beklerken’ programına konuşdu. Babamın tek isteği şehit olmaktı öldüğünde cebinden şehit olmak için dua çıktı” Genelkurmay Başkanlığı’na giden kavşağın önünde tanktan kaçmaya çalışırken köprüden aşağı düştüler. eşim ve babam şehit olurken, kız kardeşim gazi oldu.Babamın tek derdi vatan ve milletti. Ben doğduğum günden beri babam ‘şehit olacağım’ derdi. doğru konuşur ve düşünürdü. Şehit olduğu gece üzerinde şehit olmak için dua çıktı” dedi.Babam tüm ailesiyle ülkesini korumak için dışarıya çıkardı 15 Temmuzdan bir hafta önce rüyamda Amerika ile Türkiye’nin savaştığını gördüm. Ortalık karışıktı. annemin sırtından iki taş düşmüştü. Demek ki düşenler babam ve eşimmiş” HEM BABAM HEM EŞİM ŞEHİT

*Babamın şehadet haberiyle hastaneden dışarı çıktım ‘beni vurun’ diye bağırdım. en değer verdiğim insan gitti Sabah saat 5 gibi eşimin yoğun bakımda olduğunu söylediler. Eşim 1.90 boyunda iri yapılıydı bir şey olmaz diye düşünürdüm en büyük dayanağımdı. Herkes ‘hem baban hem eşin zor’ diyor. ikisi de şehit oldu bir aradalar çok mutluyum” 15 Temmuz’u unutmak mümkün değil ancak “Alışıyorsunuz. bizimle yaşadığını anlıyorsunuz. Eşim vefat ettikten sonra oğluma eşimin niyetiyle aldığım kıyafet oldu. oğlum kıyafeti kokladı ‘anne bunu evden mi getirdin? Babam kokuyor’ dedi. Bana kimse unuttunuz diyemez. babam Necati Sayın’ı ne çok mutluyken ne de çok üzgünken göremezdik. Bir tek Muhsin Yazıcıoğlu öldüğünde ağlamıştı. Hükümet seçildiğinde de mutluluktan üç gün oruç tutmuştu.”

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları