Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSLamda Cihad-Cihad Erleri

Seyyid Kutup/şehid


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki iSLamda Cihad-Cihad Erleri - kategorisi altındaki Seyyid Kutup/şehid isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 23.12.2012   #1
Üye
vakti-cihad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2012
Üye Numarası: 93
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 49
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: vakti-cihad is an unknown quantity at this point
Standart Seyyid Kutup/şehid

KALEM SAHİPLERİ BÜYÜK İŞLER BAŞARABİLİRLER ANCAK FİKİRLERİ UĞRUNA CANLARINI FEDA ETMEK ŞARTIYLA.
Hacı İbrahim Kutub'un oğlu olan Seyyid Kutup,1906'da Asyut kasabasına bağlı Kaha köyünde dünyaya geldi.Şehid'in Hamide ve Emine adlı iki kız, Muhammed isminde de küçük bir erkek kardeşi vardı.Kahire 'de okurken babasını kaybeden Şehid ailesinin bütün yükünü omuzlarına almıştı.1940'da annesinin vefatı ile iyice yalnız kalmıştı.
Şehid'in hayatını 4 ana bölümde inceleyebiliriz.
Bunlardan birincisi doğumundan 1919 'a kadar geçen zamanı içine alan bölüm.Seyyid Kutup bu devrede babasının itinalı bir dini eğitim devresinde bulunuyordu.Köylerindeki medreseye gidiyordu.on yaşına geldiğinde bütün Kur'an-ı ezberlemişti.
Seyyid Kutup'un hayatındaki ikinci dönem ise 1920 ve 1939 yılları arasındaki dönemdir.Bu dönemde Kahire'ye giderek liseyi bitirir ve Üniversiteye "Darul Ulum"'a girer. Bundaki amacı Arap dilinde ihtisas sahibi olmaktır.Burada 4 sene okumuştu.
Seyyid Kutup'u okutan hocalarından biri olan Mehdi Alleme onun için şöyle diyordu:"Seyyid Kutup'un benim talebem olması bana çok büyük bir mutluluk veriyor.Eğer hayatta benim ondan başka bir talebem olmasa bile onun varlığı mutluluk olarak yeterlidir."
Üniversiteden mezun olduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığında müfettiş olarak görev yapar.Fakat bir yazar olarak görevini daha iyi bir şekilde yapabilmek için görevinden istifa eder.Bu sıralarda kendini okumaya verir.Ve her konuda kendini yetiştirmeye çalışır.Özellikle Arapça'ya diğer dillerden çevrilmiş kitapları inceliyordu.
Seyyid Kutup'un hayatının üçüncüsü merhalesi 1939 ile 1951 yılları arasında idi.
Bu dönemde Şehid Seyyid Kutup İslami düşünceye de dönüşünün bir başlangıcında idi.Seyyid Kutup Kur'an'ın uslubu ve harikalığı ile kendisini uyandırdığını kabul ediyordu.7 Ekim 1946 da Seyyid Kutup'un İslami fikre başlangıç olarak değerlendirilen " Konum dersleri "adında bir makalesi yayınlanır.Bu makalede Mısır'ın toplum yapısının,siyasi,ahlaki ve sosyal yönlerden tenkidini yaparak müslümanları çalışmaya çağırıyordu.
1948 in sonlarında "İslam'da sosyal adalet" kitabını yayımladı.Şehid bu kitabında insanlığın arzuladığı gerçek sosyal adaletin İslamda olduğunu ve hakikatin Kur'an gölgesinden başka hiç birşey de olmadığını açıklıyordu.
1949 yılında Amerika'ya giden Kutup iki buçuk yıl Amerika kaldı.
1951 ile 1965 yılları Seyyid Kutup'un hayatının son dönemini oluşturuyordu.Şehid bu dönmede edebiyattan sıyrılarak İhvan-ı Müslimin teşkilatına katılmıştı.Seyyid Kutup İhvanın bir fikir elemanı olarak çalışıyordu.
27 kasım 1954 'de İhvanın mısır devlet başkanı Cemal Abdunnasır'a suikast girişimi ile itham edilmesinden sonra İhvan mensupları ile birlikte Seyyid Kutup'ta tutuklanmıştı.kendisine 15 yıl ağır hapis cezası verildi.Fakat daha sonra on sene hapis yattıktan sonra 1964 de serbest bırakıldı.
1965'de "Yoldaki İşaretler " adlı kitabını yayınlayınca tekrar tutuklandı.Bu tutuklamada yine binlerce İhvan mensubu da vardı.
22 Ağustos 1966 'da Seyyid Kutup ' idam cezası verilir.Bu karar İslam alemine yayıldığında büyük gösteriler yapılır. Mısır'ın bu karardan dönmesi istenir.Ama karar 9 Ağustos 1967 yılında uygulanır.
VE ŞEHİD ÖNDER RABBİNE VERDİĞİ SÖZDE DURARAK CANINI VE MALINI CENNET KARŞILIĞINDA ALLAH'A SATMIŞTIR.O ŞEHİD Kİ İSLAM UĞRUNDA NİCE İŞKENCELERE GÖĞÜS GERMİŞ VE BUGÜNKÜ İSLAM GENÇLİĞİNİN YETİŞMESİNDE EN BÜYÜK KATKILARI OLMUŞTUR.O HALA KİTAPLARI İLE YENİ İSLAMCI NESİLLER YETİŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR VE KIYAMETE KADAR ONUN ÖĞRETİLERİ İLE İSLAM ALEMİ HAK ETTİĞİ YERE GELECEK VE BU KÜFÜR DÜZENLERİ YERLE BİR EDİLECEKTİR.
RABBİM BİZ SEYYİD KUTUP KULUNDAN RAZI OLDUK SENDE ONDAN RAZI OL.ŞEHADETİNİ KABUL ET.
ŞEHADETİN KUTLU OLSUN ! SEYYİD KUTUP

vakti-cihad isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mevlana Celaleddin Rumi eFe iSlam Alimleri 0 17.12.2012 17:56
Seyyid yahya efendi eFe iSlam Alimleri 0 17.12.2012 17:47
Mevlana Halid-i Bağdadi eFe iSlam Alimleri 0 17.12.2012 17:45
Seyyid Abdulkadir Geylani Hazretleri'nden Nefsin Mertebeleri SıLa Tasavvufi Sohbetler 0 12.12.2012 22:17
Seyyid Abdülhakîm Arvâsî kerameti eSiLa iSlam Alimleri 0 07.12.2012 22:34


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları