Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLama Uygun Egitim Ve Yasam > iSLamda aiLe > iSlamda Tesettür

İman, Ahlakı Gerektirir


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki iSlamda Tesettür - kategorisi altındaki İman, Ahlakı Gerektirir isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 25.07.2019   #1
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.905
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Arrow İman, Ahlakı Gerektirir

Yüce dinimiz insanın inanç, düşünce, söylem ve eylemlerinin tutarlı ve ahenkli bir bütünlük arz etmesini ister. İnandığıyla söylediği ve yaptığı arasında farklılık ve tutarsızlık bulunan kimseler İslam idealinden uzak bir hayat sürer

Dini literatürümüzde bu mesele daha çok itikadi açıdan ele alınmış; imanın amelden bir cüz olup olmadığı, yani işlediği günahlardan dolayı insanın dinden çıkmış sayılıp sayılmayacağı üzerinde durulmuştur. Genel kabule göre, günahlar imanı zayıflatmakla birlikte kişiyi dinden çıkarmaz. Konunun ayrıntıları için Kelam ilmine dair kitaplarımıza bakılabilir.

Ben burada meseleyi bir de etik ve ahlaki açıdan ele almak istiyorum. İnsanın inandığı ve düşündüğüyle söylediği ve yapıp ettikleri arasında tutarlığın bulunması en temel ahlaki ilkelerden biri olsa gerektir. Bu ilkeye uymayan insan, bunu bilinçli olarak yapıyorsa Yaratıcısını ve başkalarını kandırmaya çalışıyor duruma düşer. Bilinçsiz olarak yapıyorsa onlarla beraber kendisini de kandırmış olur.
Bilinçli olarak yapılması kadar bilinçsiz olarak yapılması da güvensizlik uyandırır. Bu durumdaki kimselerin neyi niçin yaptıklarını kestirebilmek mümkün olmadığı gibi söylediklerinin ve yaptıklarının mesuliyetini üstlenip üstlenmeyecekleri de kuşkuludur.

Güzel ve yararlı işler
İman ile amel arasındaki tutarsızlıkları, dinden çıkıp çıkmama meselesi olmaktan çok, bütün söylem ve eylemlerimize yön veren inanç, düşünce ve etik dünyamızdaki bir arıza sinyali olarak algılamalıyız.
Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde bu konuda gerekli uyarılarda bulunulmuştur.
Kur'an-ı Kerim'de pek çok ayette iman ve amel birlikte zikredilmiş; iman edip iyi, güzel ve yararlı işler yapanların yaratıkların en hayırlıları olduğu, kurtuluşa erecekleri, Allah'ın rahmetine nail olacakları, tövbelerinin kabul olacağı, ödüllendirilecekleri, cennete girecekleri bildirilmiştir.
Yüce Rabbimiz söylediği ile yaptığı birbirini tutmayanları şöyle diyerek azarlamış ve uyarmıştır:
"Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyi söylemeniz, Allah katında büyük bir günahtır." (Saff, 61/2-3)

Duyarsızlık tehlikesi
Öyle hal ve davranışlar vardır ki İslam'ın temel ilkeleriyle telifi kabil değildir. Bunlar, daha çok büyük günah kapsamındaki şeylerdir. Basit ve küçük görülen yanlış ve kötü şeylere karşı duyarsızlık da inanç dünyamız açısından tehlikeli sonuçlar doğurur.
Hz. Peygamber, işlenen günahların her birinin kalpte bir leke oluşturduğunu, tövbe edildiği ve bir daha işlenmediği takdirde bu lekelerin silindiğini, günah işlemeye devam edilirse çoğalıp kalbi tamamen kaplayabileceğini ve karartabileceğini bildirmiştir.
Yine o (SAS) kalbinde zerre kadar kibir bulunanın cennete giremeyeceğini, zina edenin ve içki içenin mümin olarak bunları yapamayacağını söyleyerek bu davranışların mümin ve Müslüman kimliğiyle bağdaşmadığını vurgulamıştır.
Hata, günah ve tövbe insana mahsus eylemler olmakla birlikte asıl olan her türlü kötü, çirkin ve zararlı şeyden uzak durmaya çalışma hassasiyeti kazanılmasıdır.

AYET-İ KERİME
"Allah, sizlerden iman edip iyi davranışlarda bulunanlara, kendilerinden öncekileri sahip ve hakim kıldığı gibi onları da yeryüzüne sahip ve hakim kılacağını, onlar için beğenip seçtiği dini (İslam'ı) onların iyiliğine yerleştirip koruyacağını ve (geçirdikleri) korku döneminden sonra, bunun yerine onlara güven sağlayacağını vadetti. Çünkü onlar bana kulluk ederler; hiçbir şeyi bana eş tutmazlar. Artık bundan sonra kim inkar ederse, işte bunlar asıl büyük günahkarlardır." (Nur, 24/55)

HADİS-İ ŞERİF
Hz. Peygamber (SAS) şöyle buyurdu:
"Kul bir günah işlediği vakit kalbinde (nokta gibi) siyah bir leke oluşur. Eğer tevbe edip günahtan vazgeçerse kalbi cilalanarak (o leke silinir). Yok, günah işlemeye devam ederse siyah lekeler çoğalır; hatta bir zaman gelir kalbi tamamen kaplayıp (karartır)."

DİNİ HİKAYELER
Cami ve kilise
Hazreti Fatih, İstanbul'u fethettikten sonra, Avrupa'da fütuhata devam ediyordu. Bir seferinde Sırbistan hududuna gelmiş ve Sırbistan'ın fethi artık an meselesi idi. Sırp Kralı Brankoviç bir yanda Macaristan bir yanda da Türkler olduğu için arada zor durumda kalmıştı. Her iki büyük devletten birine sığınmak, ondan yardım istemek düşüncesiyle, her iki tarafa da elçiler gönderdi.
"Sırbistan elinize geçer ve burayı fethederseniz nasıl muamele edeceksiniz?" diye fikirlerini öğrenmek istedi.
Sırplılar ortodoks mezhebine mensup olduklarından, katolik Macar Kralı Hünyad tarafından şu cevabı aldı:
- Eğer Sırbistan bizim elimize geçer ve biz oraları istila edersek, bütün Sırplıları katolik edinceye kadar mücadele ederiz ve bütün kiliseleri yıkar, yerlerine katolik kilisesi inşa ederiz...
Fatih Sultan Mehmet Hazretlerine giden elçi şu cevapla dönmüştü:
- Biz Sırbistan'ı alırsak, İslamiyetin Allah indinde tek din olduğunu ilan ederiz. Ve bu arada hiç kimseyi, kendi dininden dönmeye zorlamayız. İsteyen eski dininin icabı olan kiliseye gider, isteyen Allah indinde tek din olan İslamiyeti seçer, dünya ve ahiret selametine kavuşur.

DİNİ SORULAR
Nazarın hakikati var mıdır? Nazardan nasıl korunulur?
Nazarın mahiyeti ve nasıl olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı kimselerin bakışlarıyla olumsuz etkiler meydana getirebildikleri dinen de kabul edilmektedir. Bir hadis-i şerifte: "Nazardan Allah'a sığının, çünkü nazar (göz değmesi) haktır." (İbn Mace, 2/1159) buyrulmaktadır. Rasulüllah'ın (s.a.s.) nazar değmesine karşı "Ayete'l-Kürsi ile İhlas ve Muavvizeteyn (Felak, Nas) Surelerini okuduğu; ashabına da bunları okumalarını" tavsiye ettiği; bunlardan kurtulmak için ayrıca doğrudan Allah Tealaya yakardığı rivayet edilmektedir (Buhari, Tıb 37; Tirmizi, Tıb 16; İbn Mace, Tıb 32, 36; bkz. Tecrid-i Sarih Tercemesi, 12/90).
Nazara maruz kalan bir kişi, çare olarak Hz. Peygamber (s.a.s.)'in önerdiği korunma yöntemleri ile yetinmeli, cahil cinci ve üfürükçülerin tuzağına düşmemelidir. Kendisine nazar değildiğini sanan ruhsal problemli insanların doktor veya psikiyatri uzmanına müracaat etmeleri uygun olur.
- Kadınların başlarının açık olması abdestlerine zarar verir mi?
Müslüman hanımların tesettür/örtünme kurallarına riayet etmeleri farzdır. Namahrem erkeklerin bulunduğu yerlerde ve evlerinden dışarı çıkarken başlarını örtmeleri dini bir gerekliliktir. Ancak bu kurallara riayet etmemek, örneğin başı açık olarak gezmek, abdesti bozmaz. Abdesti bozacak durumlardan biri meydana gelmedikçe almış olduğu abdestle namaz kılabilir.

Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
ahlak , iman


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İnfak Ahlakı eBRaR Makaleler 0 17.07.2013 15:14
Hazret-i Peygamber’in Yüksek Ahlâkı FuRKaN Peygamber Efendimizin Hayatı 0 10.04.2013 14:01
Türkiyede Toplum Ahlâkı eSiLa Kisisel Gelisim Yazilari 0 24.01.2013 20:23
Osmanlı Sultanlarının ahlakı HiCReT OsmanLi Tarihi 0 12.12.2012 12:28
Peygamberimiz Hilye ve Ahlakı eSiLa Peygamber Efendimizin Hayatı 0 07.12.2012 21:34


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları