Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLama Uygun Egitim Ve Yasam > iSLamda aiLe > iSlamda Tesettür

Tesettür nedir (Kendini tesettürlü sananlara)


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki iSlamda Tesettür - kategorisi altındaki Tesettür nedir (Kendini tesettürlü sananlara) isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 04.12.2012   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Standart Tesettür nedir (Kendini tesettürlü sananlara)

Tesettür nedir (Kendini tesettürlü sananlara)

Tesettür denince aklımıza hemen,başörtüsü pardüse çarşaf gibi elbiseler gelir. Bunun nedeni tesettür kavramını bu giysilerden oluştuğunu sanmamız ve tesettür kavramının yalnız ve yalnızca kadına ait olan bir durum olduğunu bilicek cehalette olmamız.

Tesettür ;karşı cinsin ilgisini bakışlarını ve bazı nefsi duygularını kendi üzerimize çekmememiz için insanın kendisini korumasıdır.Arzettiği önem budur.

Başını örtmüş, pardüsesini yahutta çarşafını giymiş bir hanımefendinin,içerisinde karşı cins bulunan bir toplum içerisinde kahkalar atarak gülmesi ve kendi üzerinde dikkatleri toplaması bizlere o hanımefendinin ,içerisine girmek istediği ve sahip olmak istediği tesettür kavramından bi haber olduğu gerçeğini gösterir.

Asıl mahiyeti,karşı cinsin dikkatini ve bazı hislerini kendi üstüne çekmemesi için kendini korumak olan tesettür,bugün ne yazıkki başörtüsüne yada bir pardüseye sıkışmış vaziyette.Tesettür başı örtmek bol uzun elbiseler giymek değildir sadece.Tesettür bunlar olduğu kadar,toplum içerisinde gülmeyi bilmek, oturmasına, kalkmasına dikkat etmek,konuşmasına dikkat etmek vs sosyal hayatta insanlar arasında ne gibi eylemler yapıyorsak bu eylemleri karşı cinsin ilgi ve alakasını üzerimizde toplamadan yapmaktır.

Bu cümleler bayanlara gitmiyor sadece.Erkeklerde tesettür sahibidir ve bu tesettürlerine sahip çıkmakla yükümlü kılınmışlardır.

Erkeklerde giyim kuşamlarına dikkat etmeli ,oturmak kalkmak gülmek konuşmak gibi eylemlerini karşı cinsin ilgisini çekmemek üzerine ayarlamalıdırlar.

Bizim toplumda erkek ne yapsa olur erkektir cehaleti hüküm sürdüğü için bu konulardan bi haber olarak yasayıp gidiyoruz.

Genel olarak yazmak kadın erkek ayrımına gitmeden ifade etmek gerekirse,Herkes müslüman gibi gülmeli müslüman gibi oturup kalkmalı,sosyal hayatta eylem ve ilişkilerini müslüman gibi ayarlamalıdır.

Bir hanımefendinin ve bir beyin sosyal hayatında sahip olması gereken dikkat etmesi gereken tesettür konusunda bir takım hususları zamanla bu konu altında aktarmaya devam edeceğim. Günümüzde adamdan sayılmayan bu konular bu hususlar ALLAH ın emridir.Ve önemsiz olarak adledilemez.Görmezden gelinemez.

Gerek imanımız gerek kişisel mutluluğumuz gerekse aile saadetimiz için olmazsa olmazlardandır. Dış görünüş İç dünyanın dışa vurumu denir!Elbetteki müslümanlar için geçerli değil bu ifade. Çünkü bizler;çok derin ve çok farklı iç dünyalara sahip olmamıza rağmen dışa vurumumuz her daim edepli ve ağardır.Bu şekilde olmalıdır.

Bu edep ve ağırlık biz erkeklere peygamberin bizzat kendisinden, hanımefendilere ise efendimiz'in (sas)eşi ve kızlarından kalan bir mirasdır.

Daha öncede tesettürün asıl mahiyetinin karşı cinsin ilgi ve alakasını üzerimize çekmemek olduğunu ifade etmiş.Ve bununda yalnızca giyim kuşama

dikkat etmekle değil,her daim tüm hareketlerimize dikkat ederek gerçekleşeceğini ifade etmiştim.

İnsan duruşu ile bakışı ile her daim bir enerji yaymakta.Size kim bakarsa baksın sizin hakkınızda mutlaka beyninin içerisinde bir düşünce oluşmakta.

Bunu dikkate alarak,yaymak zorunda olduğumuz enerjinin ağarlık ve vakurluk olduğunu hatırlatmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Bu konu altında yalnızca hanımefedilere yüklenmek istemiyorum ancak ne yazıkki hanım kardeşlerimizin büyük çoğunluğu tesettür konusunda yanlış bir yol içerisinde.

Bir zamanlar edep ve haya timsali; göründüklerinde insanlara ALLAH ı hatırlatan hanımefendi kardeşlerimiz vardı.

Bugün sayıca bir hayli azaldılar.

Günümüzde ılımlı islamın getirisi; kımıl kımıl jan jan lı elbiseler çiçekli böcekli canlı renkler içerisinde olan elbiseler ne yazıkki hanımefendi kardeşlerimizin örtüsü halini aldı. Bu konuyu farklı bir konu içerisinde daha derinlemesine ele alacağım. Bugünlere kolay gelinmedi.Bir çok mücadele bir çok can verildi.

Eğer müslümanlar gevşek davransa idi rejim değişiminde yok edilmeye çalışılan tesettür bugün olmayacaktı.Ama canlar kanlar pahasına savunulan namusumuz onurumuz tesettür kavramı bugün ne yazıkki erkeklerin eline silah alıp savunamayacağı bir taraftan tehdit altında.Tehdidide geçtim bir yenilgi altında.

Bakınız asıl nokta'nın dikkat çekmemek olduğunu tekrar tekrar yineliyorum.

Canlı renkler dikkat çeker.Örneğin kırmızı bir başörtüsü! Yada göz alıcı desenlere sahip bir elbise! Yada çok sık bir elbise....

Bol elbiseler giyip; erkekleri üzerinize baktırıcak tarzda renkler desenler ve şıklık içerisinde iseniz tesettürlüyüm ben kapalıyım demeniz sizin iki yüzlülüğünüzdür.

Şu bilinmelidirki kimse ALLAH ı kandıramaz. Kandırdığınız yalnız ve yalnız kendiniz olursunuz.Kendinizi aldatırsınız ve kendinize korkunç bir son biçmiş olursunuz.

İslamda kadından beklenen iki ana faktör var.

1)NAMAZ

2)TESETTÜR


Ne cihad ne iş ne güç, tesettürünüze sahip çıkıp namazınızı dosdoğru şekild kıldığınız takdirde ahirette perişan duruma düşmeyecek mevlanın vaadi olan cennetine gireceksiniz. Ancak bunu düzgün şekilde yapmak gerekiyor. Çünkü mevla teala kulundan azda olsa samimi bir şekilde gerçekleştirdiği amel icraat iman bekliyor.

Dosdoğru kılınmayan riya için kılınan namazlar ALLAH u teala hzleri tarafından ahirette kulunun yüzüne çarpılıcaktır.

Aynı şekilde hanımefendilerin ,yukarıda bahsettiğim şekillerde erkeklerin dikkatini çekici, ilgisini cezbedici sözde tesettür kıyafetleri ALLAH tarafından yüzlerine çarpılıcaktır. Seçtiğiniz renkler koyu olmalı.Mümkün olduğunca desenden kaçınmalısınız. Basınızı boynunuzdan dolayıp sıkma baş tabir edilen şekilde değil ,omuzlarınızı örtecek şekilde örtmelisiniz. Ve katiyyen dikkat çekici şıklıktan kaçınılmalıdır. Sizler hem kendi tesettürünüzü korurken hemde islamı temsil etmektesiniz. Bugün ne yazıkki basını boyunundan doladığı örtü ile örten ancak konserlerde göbeği açık dans eden kızlar var.

Kendilerinden geçtik bu islama hakaret islamı küçük düşürmektir. Taşıdığınız örtülerin peygamber'in eşi ve kızlarını temsil ettiğini unutmayınız.

Günümüzde başörtülü kardeşlerimizin ne yazıkki gereksiz yere bir çabası var.

Ben öyle değilim deme çabası! ALLAH emri başörtüsünü artık demokratik bir hak olarak anlatma çabası! Bunuda siyahlar yerine allı pullu gösterişli elbiseleri ile yapıyorlar.

ALLAH ın emri tesettür kavramının hanım kardeşlerimiz tarafından katledilişine alışamamışken birde karşımıza tunik denen bir elbise çıktı.

Hala gündemde olan ve bir çok hanımın üstünde görür olduğumuz bu örtününde modası geçti.

Derken tek basına etek ve oda sıktı hanımları eteklerin yerinide kot pantolonlar aldı.

Kot üstü dar bir t şört yahut bluz onun üstünede modaya göre en alımlı şekilde bağlanmış bir baş örtüsü.(Böyle hanımlara biz o örtünün altına zorlamı sokuldu acaba gözü ile bakar olduk) Tam bir komedi. Bir insan toplum içerisinde islami bir işe kalkışmış ise bu işi en doğru ve en güzel şekli ile yapmakla yükümlüdür.

Çünkü temsil ettiğiniz islamdır ve bunun sorumluluğu size kesin kez aittir.

Günümüzde türeyen popüler ilahi sarkıcıları en basından beri bahsetmeye çalıştığım ,katledilmeye çalışılan onurumuz tesettüre en güzel örnektir.

Feshanede sami yusuf konseri oluyor.Alanı dolduran sözde tesettürlü hanım kardeşlerimiz ve ılımal islami beyefendi kardeşlerimiz ilahiler eşliğinde danslar ediyor.

Biz söz vardır.Cahil dostum olacağına akıllı düşmanım olsun.

Tam yerine oturan bu söz,böyle cahil cühela bir topluluğun yerine binlerce islam düşmanının olmasını arzulattırıyor bana........

Başörtüsü mitingleri,yüzbinlerin katıldığı gösteriler ile düzenlenirdi.Büyük kalabalıklar ALLAH ın emrini tek bir ağızdan haykırarak davaya destek verirlerdi.

Bugün artık küçük sokak gösterilerinde, bir avuç insanın savunduğu bir durum halini aldı.

Bunun nedeni hanım kardeşlerimizin ortada savunulucak bir şey bırakmamalarıdır.

Tesettür kavramını katletmeleridir...

Akrep etmez akrabanın akrabaya ettiğini atasözü eşliğinde şunu demek doğru olucak sanırım ( Modern tesettürlü hanım kardeşlerimizin bizlere ettiğini bize israil yapamadı... Tesettür kavramı, asalet ağarlık vakurluk saçarken günümüz modern tesettürü ise insanlara espiri komedi malzemesi olur hale geldi.

Üstünüze güldürüyor,kendinizi insanlara maskara ediyorsunuz.

Ve bir palyaço endamında dolaştığınız o sokaklarda! attığınız her adımda şunu bilinki,islama bilerek yada bilmeyerek ettiğiniz bu ihanetin hesabı sizlere ahirette o sahte tesettürünüz yüzlerenize çarpılarak sorulacaktır!


eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları