Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLama Uygun Egitim Ve Yasam > iSLamda aiLe > İslamiyette Çoçuk

çocuk kalbi ve kur'an.


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki İslamiyette Çoçuk - kategorisi altındaki çocuk kalbi ve kur'an. isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 17.01.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post çocuk kalbi ve kur'an.

Çocuğun en fazla ihtiyaç duyduğu şey, sevgidir. Çocuk, sevmek ve sevil¬mek ihtiyacındadır. Hz. Peygamberin mü¬barek ifadesiyle tertemiz bir yaratılışla dünyaya gelen çocuğun kalbinde nifaktan eser yoktur. Bu sebeple çocuğun kalbi son derece saf, berrak ve doğaldır. Tıpkı Kur'an'ın berraklığı, saflığı ve doğallığı gibi. Bu sebeple Kur'an'la çocuk kalbi arasında inanılmaz bir etkileşim vardır. Fıtratı bulandırılmadığı ve kalbi kirletilmediği sürece ço¬cuk, Kur'an'ı sever. İşte bu sevgi ve doğallık kir¬letilmeden ve bulandırılmadan, çocuğun Kur'an'la buluşturulması son derece önemlidir. Allah'ın kalplerine yerleştirdiği fıtrî bir sevgi ile çocuklarını çok seven ve onlar için her şeyi ya¬pabilecek bir yapıda yaratılan anne ve babaların, çocukları için yapabilecekleri en büyük hayır, hiç şüphesiz çocuklarını Kur'an'la buluşturmak olacaktır.
Kur'an öğrenen çocuğun en büyük kazanımı ruhunun en çok ihtiyaç duyduğu sevgidir. Çün¬kü o, Kur'an'ı öğrenmekle sevginin kaynağına ulaşmıştır. O kaynaktan tertemiz yüreğine doya¬sıya sevgi transfer edebilmenin hazzına erişecek¬tir.
Çocuklar da hayatın gerçekleriyle iç içe ya¬şarlar. Kur'an okuyabilen çocuk, hayatın getirdi¬ği çeşitli sıkıntılarda ve özellikle yakınlarının ölü¬mü gibi durumlarda hemen sarsılmaz ve daha çabuk toparlanabilir. Dedesi veya ninesi hastala¬nan veya ölüm döşeğinde olan bir çocuğun, on¬ların başında Kur'an okumasının çocukta meyda¬na getireceği olumlu psikolojiyi tahmin etmek bile çok güçtür. Çocuk, çok sevdiği kişilere karşı böyle manevi bir azık verebilmenin mutluluğunu yaşar. Çocuğun Kur'an öğrenmesi ona, Allah'ın daima kendisi ile beraber olduğu şuuru kazandı¬rır ve böylece çocuk kendisini, Allah'ın yardımı¬na nâil olmuş hisseder ve Allah'ın kendisini ko¬ruduğu inancına sahip olur.
Kur'an okumak, çocuğun fıtratında var olan iman ihtiyacının sağlıklı bir şekilde karşılanmasının temelini oluşturacağı için, artık onun ruhunda boşluk meydana gelmeyecektir. İç huzuruna kavuşacak, imanı benliğine sindire¬cek, dünya ve ahiret saadetine ulaşabilecektir.
Fıtratı tertemiz olduğu için, Kur'an'la buluşan kalbi, imanın yerleşimine ve kök salmasına son derece elverişlidir. Bu bakımdan severek ve sev¬dirilerek Kur'an öğrenen ve okuyan çocuğun tertemiz kalbi, artık bir daha -Allah'ın izniyle- ko¬lay kolay imandan kopmayacaktır. Çünkü henüz imana aykırı unsurların işgaline uğramadan ima¬nın karargâhı hâline gelmiş, takva üzere kurulan bir temele sahip olmuştur. İlk baştan takva üze¬re kurulan temel gibi sağlam temel bulunabilir mi hiç?
"Bir şem'a ki, Mevlâ yaka üflemekle sönmez" artık. "Allah, şu Kur'an'la bazı kavimleri yükseltir, bazılarını da alçaltır." (Müslim, Müsafirun, 269) ha-dis-i şerifi gereğince, artık o uçabileceği kanatla¬rına kavuşmuş, Kur'an'la yükselmeye başlamış demektir. Onun kalbi artık, "Kalbinde Kur'an'dan bir şey bulunmayan kimse bir bina yıkıntısı gibidir." (Tirmizî, Fezâilü'l-Kur'an, 1Click the image to open in full size. hadis-i şerifi gereğince viraneye ve harabeye dönüşmeyecektir, mamur olacaktır.
Kur'an okuyan çocuk, kalbini kirletebilecek işgalci unsurlara karşı âdete sağlam bir kaleye sı¬ğınmış olmaktadır. Kur'an-ı Kerim'in okumasını öğrenmekle kalmayıp, bunun yanında mümkün mertebe anlamını ve tefsirini de öğrenmeye ça¬lışmak elbette çok önemlidir. Fakat göz ardı edil¬memesi gereken bir husus daha vardır: Mânâsı anlaşılmadan öğrenilip okunsa da Kur'an'ın saf ve temiz kalpler üzerinde inanılmaz bir etkisi vardır. Bu durum, Kur'an'ın mucizeliği ile ilgili¬dir. Bu anlamda Kur'an'la buluşan çocuk kalbi için Kur'an, çocuğun geleceği açısından, onun inanç ve gönül dünyasında âdeta mânen koru-yucu bir işlev görmektedir.
Hasılı çocuk kalbi saf ve temizdir. Kur'an, en belirgin etkiyi, saf ve temiz kalplerde icra eder. Kur'an'ın berraklığı ile çocuk kalbinin safiyet ve berraklığının buluşması bir başkadır.

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
"Kur'an" Demelerine Bakan Onları Kur'an Sevdalısı Zanneder SıLa Kur'an hakkında YazıLarınız 0 22.12.2012 10:00
Kur'ân'ı Dinleme Zevki ve İbadeti TuRKuaZ Kur'an hakkında YazıLarınız 0 21.12.2012 19:52
Kur'an bilgimiz ne durumda? eSiLa Kur'an hakkında YazıLarınız 0 11.12.2012 21:41
Kuranda Geçen Erkek - Kız Çocuk İsimleri Ve Anlamları SıLa İslamiyette Çoçuk 1 10.12.2012 23:16
Rüyada ÇOCUK görmek YuReK Rüya Tabirleri 0 28.11.2012 23:28


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları