Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLama Uygun Egitim Ve Yasam > iSLamda aiLe > İslamiyette Çoçuk

Çocuklarımıza Sahabe-i Kiramı Öğretmeliyiz..


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki İslamiyette Çoçuk - kategorisi altındaki Çocuklarımıza Sahabe-i Kiramı Öğretmeliyiz.. isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 14.12.2012   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Çocuklarımıza Sahabe-i Kiramı Öğretmeliyiz..

Çocuklarımıza niçin sahabe efendilerimizin hayatını öğretmeliyiz ? Bunu nasıl yapmalıyız ?

Selamun Aleyküm Ve Rahmetullahu Ve Berakatühü

Eğitimde ne anlattığımız, kadar nasıl anlattığımızda önemlidir. Elbette insanlara ve özellikle çocuklarımıza iyi, güzel ve faydalı şeyler öğretmeliyiz. Aynı şekilde bu faydalı ve güzel şeyleri güzel metotlarla anlatmalı ve öğretmeliyiz. Çocuklarımızın beynini boş şeylerle doldurmamalıyız.

Ne yazık ki Türk toplumunda çocuk eğitimine gerekli önem verilmiyor. Ailelerin yaptığı en büyük yanlış çocuğun her istediğinin yapılması. Bunu yaparkende çok doğru birşey yapıldığı düşünülüyor. Ne yazık ki çocuğa en büyük yanlışı biz öğretiyoruz.

Özellikle din eğitimi konusunda çocuğu boş yetiştiriyoruz. Büyüyünce öğrenir yanlışı içindeyiz. En geç 2 3 yaşında ki çocuğa din eğitimi verilmesi lazım. Çocuğu tv karşısında bırakarak onu hem boş hemde yanlış bilgilerle dolduruyoruz. Ne yazık ki çocukların doğru düzgün izleyebileceği çizgi filmde yok. Çoğu çizgi film kanalındaki filmler çocukların beynine küçükken bazı şeyleri aşılamaya başlıyor. Bunda en büyük yanlış ebeveynlerin. Sesi çıkmıyor baksın işte anlayışı. Onun yerine çocuğu yanımıza alıp Allah’ (c.c), Hz. Muhammed(S.A.v) ve ashabını sevmeyi öğretmeliyiz.

Tabi bunu yapabilmek için ebeveynlerinde belli bir donanıma sahip olması lazım. Kendinizi geliştirin. Araştırmacı , sorgulayıcı olun. Öncelikle "Biz dinimizi ne kadar tanıyoruz ? " sorusunu sorun kendinize. Ya da " Kaç sahabe tanıyorum. Onların hayatlarını gerçekten biliyor muyum ?"Bunların cevabını bulduğunuz zaman çocuğunuza da iyi bir eğitim vereceğiniz kanaatindeyim.

Sahabe hayatını öğrenen çocuk önce onu sever, kendine örnek edinir. Hayranlık uyanır. Onların kalbi saf ve temiz. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Sahabeyi sefen çocuk Peygamber Efendimiz (sav) i daha çok sevecektir. En sonunda Allah’ı sevmeyi öğrenecektir. Yani bir kapı açıldıkça diğer bir kapı açılacak.

Peki bunu nasıl yapmalı ?


Öncelikle çocuğumuza ayırdığımız vakti ayarlamalı ve yaşına göre neyin nasıl anlatacağına karar verilmeli. Günde en az bir saatini çocukla bu konu hakkında konuşmak gerek. Bunlar için Peygamber Efendimiz (S.A.v) in metodlarını kullanmakta fayda var.

İlk olarak çocuğa sorular sorarak merak uyandırılmalı.

İnsan ilgisizce dinlediği şeyi öğrenmez, hele uzun zaman aklında hiç tutmaz. Onun için eğiticilerin sorular sorarak, dinleyenleri motive etmesi çok önemlidir.

Hikayeler ve kıssalar ile

Çocuklar hikâye ile anlatılan konuları daha kolay ve daha istekli öğrenir. Hikaye ederek anlatılan bilgi, akılda daha kolay kalır ve geç unutulur. Çocuklarımıza dinî hikayeleri okumalı, tarihî olayları anlatmalı ve anlatmak istediğimiz birçok konuyu hikaye yoluyla vermeyi tercih etmeliyiz.

Çocuğa batının boş masallarını anlatıp okumak yerine sahabe efendilerimizin hayatını anlatıp okunmalı.

Olumlu Davranışlar Ödüllendirilip Takdir Edilmeli

“Beğenilmek ve takdir edilmek” insanların çok önemsediği bir davranıştır. Sosyal bir varlık olan insan, başkalarına kendini beğendirmek, saygın olmak ve saygı görmek ister. Bu duygu, çocuklarda daha önemlidir. Çocuklar, büyükler tarafından beğenildiklerinde memnun olurlar. Neyi doğru, neyi yanlış yaptıklarını büyüklerin beğenisine bakarak tayin ederler.

Mesela sahabeler ile ilgili arada sorular sorup yoklayın. Cevapları tatmin edici ise onları ödüllendirip takdir etmekten kaçınmayın.
Anlatılacaklar Zaman İçine Yayılmalı, Çocuğa Birden Yüklenilmemeli
Kainatta tedricîlik kuralı vardır. Her şey zaman içinde olgunlaşır. Bir fidan zaman içinde büyür, ağaç olur, meyve verir.Dış dünyadaki bu gelişmeler, insanın iç dünyası ve karakter oluşumu için de geçerlidir. Zihin ve ruh eğitiminde de zamana ihtiyacımız vardır.Mesela İslam’ın ilk yıllarında namaz, sabah ve akşam olmak üzere iki vakit olarak emredildi.

Çocuğa birşeyler öğretiyim derken sıkıp soğuklaştırmayın. Yaşına uygun bir eğitim verin ve bir anda çok yüklenmeyin. Bir haftada bir sahabeyi öğrenip onu sevmesi yeterlidir. Zaten zamanla doğru eğitimi verdiyseniz çocuğun merakı , öğrenme isteği her geçen gün artacak.

En Önemlisi İse Yumuşak Ve Hoşgörülü Olmak

Dayak ve şiddet, başarıyı artırmadığı gibi, aksine çocuğun şiddet uygulayan anne ve babadan uzaklaşmasına yol açmaktadır. Şiddet uygulayan eğitimci sevilmemekte ve çocuklar üzerindeki etkisi azalmaktadır.

Eğitimci sevdirmek, nefret ettirmemek, kolaylaştırmak zorundadır. Peygamberimiz (S.A.v.), bize sevdirmeyi ve kolaylaştırmayı tavsiye etmektedir.

Anlatılanlar Çocukta Kalıcı Olması İçin Tekrarlar yapılmalı Ve Tekrir Edilmeli

Önemli konuların altını çizmek ve tekrarlamak, önemli bir öğretim metodudur. Çocuk, tekrarlanan şeylerin önemli olduğunu sezer. Bilgileri zihne yerleştirmek için sıkça tekrar ederiz. Tekrar sayesinde bilgiler kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya aktarılır ve zihne iyice yerleşir.
Böylece çocukta uçucu bilgiler oluşmasını engellenir.

Çocuğun Seviyesine Göre Onun Anlayabileceği Şekilde Konuşulmalı
Gerekirse sahabe efendilerimiz anlatılırken çocukla çocuk olarak anlatılmalı. Onun kafa yapısına uyarak cümlelerinizi onun anlayacağı şekilde seçerek konuşulup anlatılmalı.

Bunlar yapılırsa eğer ilerde kendini tanımış hem kendine hem çevresine faydası olan bireyler yetiştirilir. Ki emin olun ki artık o çocuk yaşı ilerledikçe sizden daha çok merak edip birşeyler yapmak için uğraşacaktır.

Sahabenin örnek hayatını kendi yaşayış tarzı yapmaya çalışacaktır. Allah (c.c) ye daha iyi bir kul olmak için yarış içinde olacaktır. Sahabe hayatı sayesinde Peygamber Efendimiz (S.A.v) i sevmeyi öğrendi. O kapı da açıldı ve büyük huzur olan Rabbini sevmeyi öğrenmiş olacak.

Lütfen çocuklarımızı boş yetiştirmeyelim

Allah’ın Selamı Üzerinize Olsun.

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları