Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLama Uygun Egitim Ve Yasam > iSLamda aiLe > İslamiyette Evlilik

Like Tree2Likes
  • 1 Post By Yahya
  • 1 Post By SıLa

Dindarlar Neden Boşanır?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki İslamiyette Evlilik - kategorisi altındaki Dindarlar Neden Boşanır? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 02.04.2013   #1
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.711
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Dindarlar Neden Boşanır?

..
"Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır."( RUM 21)

Bu yazımda evliliğin gerekliliği,evlilik iyidir güzeldir gibi bir takım klasik laflar etmeyeceğim. Konumuz evlilikten çok boşanmalar artık. Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün 12 ilde gerçekleştirdiği son araştırmada , 2000’den bu zamana boşanan bin 200 kişiyle görüşülmüş. Sanılanın aksine özetle; şehirli çiftler, flört ederek evlenenler, eğitimi daha alt seviyede olanlar ve ataerkil aile yapısına sahip olmayanların boşanma oranlarının daha fazla olduğu ortaya çıkıyor.

Eskiler bekara karı boşamak kolay diye bir tabir kullanır. Şimdi görünen tablo o ki evliye de karı boşamak kolay olmuş.Tabi ki her açıdan iki farklı insanın bir arada yaşaması zor ve hassasiyet ,anlayış isteyen bir durum.Derler ki yuvayı dişi kuş yapar bu söze bir ekleme yaparsak yuvayı dişi kuş yapar ama koruyucusu erkektir. İnanların diline dolanmış olan bir hadis vardır: “Kadın dört sebepten biri için alınır: Malı, soyu, güzelliği ve dindarlığı. Siz dindar olanı seçin ki, elleriniz hayır görsün.(Buhari, Nikah, VI, 123) “Dünya geçici bir faydadan ibarettir.

Onun fayda sağlayan en hayırlı varlığı dindar kadındır (Müslim) Fakat artık dindar geçinen insanlar bile Efendimizin (SAV) bu tavisyesine uymakta zorlanıyor. Huzurlu bir aile yapısına sahip olmak uzun vadede düşünülmeden bayanlar erkeklerde , zenginlik ararken erkekler ise güzellik derdine düşüyor. Maddiyat hayatımıza büyük oranda etki ettiğinden çoğumuz kabukta müslüman olan ve olana kanaat etmeyen, doyumsuz, gözü dışarda, kusur arayan tipler haline geldik. Bu kadın için de erkek için de söz konusu.

Bir çok sebeb olmasına ve eşleri ilgilendiren bir mesele olmasına rağmen görünen o ki boşanmaların en önemli sebebi yanlış kurulan evlilikler.Kişilerin bir aile oluşturma husundaki nakıslığı bu sorumluluğu almadan adım atmaları boşanmalardaki en büyük etken. Ayrıca eşler arasında tahammülsüzlüğün artması karşı tarafın hep eksiklerinin göz önünde tutulması aileleri parçalayabiliyor. Bu hususta Efendimiz (sav) “Bir kimse karısına kin beslemesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir.” (11) (Müslim,rada)buyurur. Ebu muti-el Belhi (ra) der ki ; Bir kimse, hanımının eza ve cefasına sabır ve tahammül edemezse, kendisinin derecesinin ondan üstün olduğunun da iddia edemez.

Ayrıca empati yapamama, eşler arasındaki huzursuzlukta aile büyüklerinin hakemliği olmamasınının yanısıra bir de onların arayı bozması, internetten, televizyonlardan ve gazetelerden oluk oluk müstehcenlik reklamı akması nikahsız birlikteliklerin süslü gösterilmesi ve empoze edilmesi boşanmalarda büyük bir rol oynuyor. Önceleri her kadın kapalı olduğundan sokakta olsa bile genç mi yaşlı mı olduğu belli olmadığından karşı tarafı zihnen ve kalben kadınlar meşgul etmiyordu. Tesettürsüzlüğün artmasıyla erkekler dışarda gördüğü her bayanın bir cazibesinden etkilenip evdeki eşini beğenmemeye başlıyor, bu da gözlerin ve gönüllerin dışarıya daha açık hale gelmesine sebeb oluyor. Tesettürüne riayet etmeyen kardeşlerimize duyurulur !!! Güzel bacılarım ! Belki de farkında olmadan büyük veballere giriyorsunuzdur.Dikkat edin ne ayağınız kaysın ne de ayakları kaydırın.

Tabi gözleri sakınmak sadece erkek için bir sorumluluk değil aynı sorumluluk kadınlara da aittir Ümmü Seleme validemiz Efendimiz (SAV) ve eşleri arasında yaşanan bir hadiseyi şöyle dile getirir. “Bir keresinde Resulullahın yanında iken, iki gözü de görmeyen İbn-i Ümm-i Mektum hazretleri, izin isteyip içeri girdi. Resulullah bize, (içeri girin) buyurdu. (O a'ma değil mi, bizi görmez) dedim. (O sizi görmüyorsa, siz onu görüyorsunuz) buyurdu. (Tirmizi, Ebu Davüd)

Bazen de erkek veya kadın annesinin veya aile büyüklerinin sözünü eşin sözünden üstte tutmasının dini bir vecibe görmesi ve arayı bozucu husularda dahi onlara itaat etmesi boşunmalarda etken bir rol oynuyor.

Bir diğer hususta gerek kadın gerek erkek olsun eşlerin birbirini olduğu haliyle kabullenememesi. Buna da bir peygamber tavsiyesi var; “Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum; vasiyyetimi tutunuz. Zira kadın kısmı kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburga kemiğinin en eğri yeri üst tarafıdır. Eğri kemiği doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kadının kırılması boşanmasıdır. Kendi haline bırakırsan, yine eğri kalır. Öyleyse kadınlar hakkındaki tavsiyemi tutunuz.”(Buhari -Müslim )

Çoğu zaman dışarda başka kadınlara karşı adeta melek gibi olan adam evde tam tersi duruma giriyor ,bu konuya Efendimiz (SAV) asırlar öncesinden uyarıda bulunuyor. “Kamil İmana sahip Müslüman ahlaken güzel olandır. En hayırlı mü’min de eşine karşı ahlakı en iyi olandır.”(Tirmizi-İbni mace) Ayrıca kadınlara da bir uyarı da bulunurak ; "Dünyada bir kadın kocasını üzerse, o kimsenin hurilerden olan hanımı o kadına şöyle seslenir: - Allah canını alsın! Üzme onu! O senin yanında şimdilik misafirdir. Yakında senden ayrılıp bize kavuşacaktır. " buyurur.( Tirmizi,-İbni Mace)

Yüce kitabımız Kur’anı Kerimde evliliğin dörde kadar müsaade edilmesi de bazen erkekler için bir kılıf oluşturabiliyor. Ya gizli nikahlar kıyılıyor ya da anlık karar verişlerle, heveslere uyularak ve Talak Suresinin arkasına sığınılarak çok basit nedenlerle arkada kalan eş ve çocuklar düşünülmeden boşanma yoluna gidiliyor. "Allah nezdinde helalin en sevimsiz olanı boşamadır." (Ebu Davud, Talak, 3) mealinde sahih hadis bile bizi korkutmaya yetmiyor.

Çoğu dindar aileler de dahi kadın bazen kocasının maddi gücünün üstünde isteklerde bulunup sıkıntıya sokabiliyor ,bu hususta da Efendimiz (sav) Kadına zinet eşyası mubahtır. Zinet almak için kocasını müşkül duruma düşürmemeli, yabancılara zinetlerini göstermemelidir! Böyle olunca zinetleri Cennete girmelerine ma'ni olmaz. (Cennette kadınların az olduğunu gördüm. Sebebini sordum. "Onları altın ve zinet eşyası meşgul etti." dediler.) (İ. Ahmed)

Dindar kesim de bastırılmış duygular da fazla olduğundan bu duyguların bir zaman sonra patlak veriyor olması artan istekler, beklentiler, doyumsuzluklar, gözlerin dışarıya kayması, gönüllerin haramlara açılması vs. vs. vs. hepsi ayrılıklara sebebiyet veriyor.

Bu yazı da şimdi akıllara şu gelebilir neden genelde erkekler sorunluymuş gibi gösterilmiş. Yazdığımız sorunlar kadın ve erkek her iki tarafı da ilgilendiriyor ve her iki taraftan da kaynaklanıyor. Biz boşanmayı genel kapsamıyla değil de dindar kesim yönüyle ele alıp az da olsa değinmeye çalıştık.Hadisler daha çok bu bağlamda söylediğinden erkeğin üzerine daha fazla sorumluluk düştüğü görülüyor. Allah muhafaza feminist değilim kadın ve erkeğin eşit olmadığını farklılıklarıyla güzel olduklarını ve hepsine sorumluluk düştüğünü düşünüyorum. İnşaALLAH sorun tesbitinde hariçten gazel okuma yapmamışızdır.

Kaynağını tam olarak bilemesekte güzel bir ders olması noktasında sorunların çözümüne bir katkı olması babında şu kıssayla yazımızı nihayete erdirelim. Anlatıldığına göre, adamın biri, karısını şikayet etmek üzere Hz.Ömer (r.a)'e başvurmak istedi. Fakat halife'nin kapısına varınca, eşi ümmü gülsüm (r.a)'ın hz.Ömer(r.a)'a laf yetiştirdiğini duydu. Ben halifeye eşimi şikayet etmeye geldim, onun başında da aynı bela var diyerek geri döndü. Bu arada Hz.Ömer(r.a) kendisini görüp geri çağırdı,ne istediğini,ne olduğunu sordu. Ey Mü’minlerin Emiri! Hanımımın kötü huylarını ve bana karşı haddini aşıp ileri gittiğini size şikayet etmek üzere gelmiştim fakat senin eşinin söylediklerini duyunca şikayet etmekten vazgeçtim, kendi kendime dedim ki: ‘Mü’minlerin Emiri hanımıyla böyle olunca, benim derdime nasıl deva bulacak?"

Bunun üzerine Hz.Ömer(r.a) adama şöyle dedi: ''Hanımımın söylediklerine göz yumuyorum,çünkü üzerimde şu hakları vardır: O cehennemle benim arama çekilmiş bir perdedir.Onun sayesinde gönlümü haramdan uzak tutuyorum.Ben dışarı çıkınca,o evimin bekçisi,malımın çobanı oluyor.O benim çamaşırcımdır,elbiselerimi yıkıyor.O çocuklarımın müşfik bakıcısı ve koruyucusudur.O benim ekmeğimi ve yemeğimi pişirmektedir. Halbuki o bütün bunları yapmak zorunda değildir.'' Bunun üzerine adam,''Bu hakların aynısı benim de üzerimde olduğuna göre,senin göz yumduklarına bende göz yummalıyım''dedi. Bunun üzerine Hz. Ömer şu güzel dersi verir ve gönderir: "Haydi kardeşim, eşine katlanmaya bak! Hayat dediğin göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor."

Ve nihai söz olarak bizce bütün sorunların temelinde ölümü az tefekkür etme ve dünyaya fazlaca aldanma var. Başımızda ölüm gibi bir hakikat varken bu dünyada gönül kırmak yıkmak niye. Ölüm hakkıyla tefekkür edildiğinde aşılmayacak sorun olmadığı kanaatindeyiz. ALLAH bütün yuvalara mutluluk nasib etsin ve daim eylesin. AMİN…..
Kaynak : Risale Ajans
Zübeyde Şakar


Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 02.04.2013   #2
Üye
Yahya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Mar 2013
Üye Numarası: 197
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 42
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: Yahya is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Dindarlar Neden Boşanır?

(emeğine sağlık önemli paylaşım ALLAH razı olsun..)

Başımızda ölüm gibi bir hakikat varken bu dünyada gönül kırmak yıkmak niye.

SıLa likes this.
"söylemek istesem gönüldekini
dilime dolanan ızdırap olur
yazsaydım derdimin bir tekini
ciltlere sığmayan bir kitap olur
ah ne yaman çileli bir insanmısım
sunulan her zehri şifa sanmışım
ah ne aldanmışım
aldanan gönülde aşk serap olur.."

canımı isterse canan, minnet canıma,
bir can nedir ki, feda etmeyeyim cananıma
--fuzulli--
Yahya isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 02.04.2013   #3
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.711
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Dindarlar Neden Boşanır?

Tesekkur ederim ..
Cumlemizden razi olsun insallah..
Ölum hep baskalariicin var saniyoruz..
Taki kapimizi calana kadar..

Yahya likes this.
Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 02.04.2013   #4
Üye
Yahya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Mar 2013
Üye Numarası: 197
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 42
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: Yahya is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Dindarlar Neden Boşanır?

(calinca işte ALLAH o zaman utandırtmasın.. senai demirci ne güzel demiş şiirinde )


“Daha dün konuşmuştuk ama...” diyorsun. “Ama nasıl olur!”lar çekip çekiştiriyor iki yakanı. “Hiç beklenmedik bir ölüm!” “Vakitsiz” “Erken!” “Sürpriz!”

İşine ara vereceksin bugün... Kocaman bir pürüz olup çıkıverdim karşına. Hızını kestim hayatının. Üzerine saldım kaygılarını. Köşe bucak kaçtığın korkulara sobelettim seni. Ölümle arana koyduğun duvarı yıktım. “Ölüm bize de yaklaşırmış/yakışırmış” dedin. “Ölmesi kanıksanmış, ölünesi bir yaştayız artık.” “Rahmetli...” sıfatını ismimin üzerine yumuşak bir şal gibi atıvereceksin.

SENAİ DEMİRCİ CENAZEME GELİRMİSİN

"söylemek istesem gönüldekini
dilime dolanan ızdırap olur
yazsaydım derdimin bir tekini
ciltlere sığmayan bir kitap olur
ah ne yaman çileli bir insanmısım
sunulan her zehri şifa sanmışım
ah ne aldanmışım
aldanan gönülde aşk serap olur.."

canımı isterse canan, minnet canıma,
bir can nedir ki, feda etmeyeyim cananıma
--fuzulli--
Yahya isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Duada Sınır Yoktur eBRaR Makaleler 1 16.03.2013 22:13
Cinliler Neden Yaz - Kis Sicak SU Icer SıLa Serbest Kürsü 0 26.02.2013 14:21
Neden Hep İlk Adım Erkeklerden Beklenir? sSuSs İslamiyette Evlilik 2 05.02.2013 16:16
rengi neden sana benzemez ki şimdi güllerin??? eSiLa Naatlar [sav] adına yazılan ŞiirLer 0 21.01.2013 22:10
ofkelenınce neden BAGIRILIR.... sakincali Serbest Kürsü 0 07.01.2013 22:05


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları