Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLama Uygun Egitim Ve Yasam > iSLamda aiLe > İslamiyette Evlilik

Evlenmeliydik Ama Kiminle ?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki İslamiyette Evlilik - kategorisi altındaki Evlenmeliydik Ama Kiminle ? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 05.03.2013   #1
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.711
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Evlenmeliydik Ama Kiminle ?

EVLENMEK


Click the image to open in full size.

Evlenmeliydik, evlenmeliydik amma kiminle evlenecektik?..
İşte mesele bu noktaya geldiği zaman hangi toplum*da yaşadığımızı unutuyor, içinde bulunduğumuz toplumsal gerçeklere gözlerimizi kapatıyor ve bakışlanmızı saadet as*rına yönelterek başlıyorduk konuşmaya.,

Efendim, benim evleneceğim kızda şu şu şu vasıflar mutlaka bulunmalıdır. Sonra iç dünyası şöyle şöyle, dış dünyası ve görünüşü ise böyle böyle olmalıdır. Efendim daha sonracıma aile görüşü şu şekilde, dünya görüşü bu şekilde olması gerekmektedir. Ayrıcana şunları şunları bil*meli, bunları bunları ise mutlaka yapmalıdır...

Cennet hanımlarını tarif eder gibi tarifimizi yaptık*tan, nadide siparişimizi verdikten ve bu siparişimizi yakın dostlanmıza usul usul fısıldadıktan sonra başlıyorduk bekle*meye...
Aman ya Rabbi. Ne uzun bekleyişti bu!..

Bekliyorduk..

Bekliyorduk..

Bekliyorduk... Fakat sonuç yok!.

Gerçi bazı adaylar bulunuyordu, bulunuyordu amma, hiç üşenmeden uzun uzun anlattığımız vasıflar bunlarda yoktu ki!
Hani güvercin hikayesi vardır.

Güvercin kaya gölgesi*ni, burçak tarlasını ve su kenarını çok severmiş. Bu üçü*nün bir arada bulunduğu yeri bütün ömrü boyunca arama*sına rağmen bir türlü bulamamış. Kaya gölgesini ve burçak tarlasını bulduğu yerde su yokken, suyu ve kaya gölgesini bulduğu yerde de burçak tarlası yokmuş!.

İşte bizim durumumuz da, bu güvercinin durumu gi*biydi!. Aradığımız vasıfların birarada bulunduğu. bir nam*zetle bir türlü karşılaşamıyorduk. Netice olarak su kenarından veya burçak tarlasından vazgeçebilen kardeşlerimiz, evlenebilen kardeşlerimiz olmuştu.
Nadide siparişlerinden ve isteklerinden taviz vermeyen kardeşlerimiz ise, bekarlı*ğın bunaltıcı sıcaklığı altında hala kanat çırpmakta ve bir seraptan diğer bir seraba doğru arayışlarını sürdürmekte*dirler.

Küçük yaşta evlenen kardeşlerimiz, tabi ki büyüklere özgü, büyük problemlerle karşılaşmıyorlardı. Çünkü bu yaşlarda karşılaşılan eş adayları sıcak bir hüsnüzanla değer*lendirilmekte ve karşısındakinin ne olduğunu/ne olmadığı*nı hiç anlamayan delikanlıdan coşku dolu bir ses çıkmakta*dır.,

Aldım gitti...


Evet!. Bazı istisnalar olsa da, çoğumuz böyle evlen*dik.
"Aldım gitti" diyerek aldık,aldık ama aldıktan sonra gitmedi!.

Fakat ne yapılabilir ki?

Şimdi de çocuklarımızın başlarını okşuyarak "Katlan*dım gitti" diyoruz. Kaça katlandığımız veya kaça katlanıldığı ise kişilere ve karşılaşılan müennes imtihana göre değiş*mektedir.

Tabi ki bu söylediklerimiz, erkeklerin boyutundan söylenen sözlerdir. İyimser oldukları ve aradıkları bazı vasıflardan vazgeçtikleri için evde kalmayan kızlanmız ve bacılanmiz ise, "Vardım gitti" dedikten sonra gerçeğin maske tutmaz çehresiyle karşılaşmakta ve çocuklarını öpüp koklayarak onlar da "Katlandım gitti" demektedirler.

Çün*kü onların da evlenecekleri erkekten ve evlilikten güzel beklentileri bulunmaktadır. Erkekler birer Fatma veya Fat*ma gibileri veya Fatma gibi gibileri ararken: onlar da birer Ali veya Ali gibileri veya Ali gibi gibileri aramaktadırlar.

Tabi ki boş arayışlardır bunlar!.

Çünkü Fatma gibiyi arayanlar, nasıl ki Ali gibi değil*lerse, Ali gibiyi arayanlar da Fatma gibi değillerdir.

Gerçi nikahtan önceki konuşmalarda Ali ve Fatma gibi gözüken*ler çok olsa da, söz ve konuşmalardaki bu güzel hava ni*kahla birlikte dağılmakta ve yerini acı hakikatlere bırakmaktadır.

"Nikahta keramet vardır" derler!. Bu güzel söze karşı çıkmıyorum, çıkmıyorum ancak, kimler arasındaki nikahta güzel kerametler olduğunu gerçekten çok merak ediyorum!.

Çünkü gördüğüm ve gözlediğim birçok nikahta kera*met değil, nedamet tecelli ediyor. Fakat yine de bekar kardeşlerimizin renkli umudlarını zedelememek için "Ni*kahta nedamet vardır" demiyorum.. Gelelim sadede..

İçinde bulunduğumuz toplumu ve konuyla ilgili söyle*diklerimizi dikkate alarak evlenecek olan kızlarımıza ve erkeklerimize, gerçekten evlenmek istiyorlarsa aradıkları va*sıflardan indirim yapmalarını teklif ediyorum.

Tevhid akidesine vakıf ve bunu gücü nisbetince yaşamaya çalışan bir adayla karşılaştıkları zaman, bu toplumda kolay buluna*mayan nadir ve nadide bir adayla karşılaştıklarını bilsinler.

Varsın burçak tarlası olmasın, ne çıkar!.

Mehmed Alagaş-AYNALAR VE İNSANLAR_İLK BASKI 1990Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları