Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Egitim Ögretim > DERSLER > Kimya

Kimya Ödevleri - Kimyasal Baglar Ve Siniflandirilmasi


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kimya - kategorisi altındaki Kimya Ödevleri - Kimyasal Baglar Ve Siniflandirilmasi isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 24.12.2012   #1
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.906
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Standart Kimya Ödevleri - Kimyasal Baglar Ve Siniflandirilmasi

NaCl formülü olarak gösterilen yemek tuzunu çözebilmek için hangi siviyi seçersiniz? H2O polar bir bile(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)**. Yani molekülün pozitif ve negatif uçlari vardir. Su içine baska bir polar bilesik karistirilirsa su içinde bol miktarda çözünür. Çözünecek olna NaCl katisi da polar bir bile(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)**. Su molekülü ile NaCl molekülünün zit kutuplari birbirini çeker ve NaCl molekülünün çevresi su molekülleri tarafindan sarilir. Diger moleküllerle irtibati kesilen NaCl suda oldukça çok çözünür.
..
KIMYASAL BAG: Atom veya atom gruplarini bir arada tutan çekim kuvveti kimyasal bag olarak tanimlanir.Atomlar arasinda bir etkilesme sözkonusu oldugundabaglanmanin ne sekilde olacagiatomlarin degerlik tabakasindaki (en yüksek enerji düzeyinde ki ) elektronlar tarfindan belirlenir.Çünküdolu olan iç tabakalardaki elektronlardegerlik tabakasindaki elektronlara göre çok daha kuvvetli bir sekilde çekildikleri içinkimyasal baglanmaya pek bir etkide bulunmazlar.Atomlarin kimyasal baglarla birbirlerine baglanmasi sonucunda moleküller olusur.Bir molekülde yer alan atomlarinuzaydaki dizilis sekilleri(yani molekül sekilleri) ve bilesiklerin sahip oldugu fiziksel ve kimyasal özelliklerkimyasal bag kavrami ile açiklanir.Baglari iki gruba ayirabiliriz.
1.Iyonik Baglar
2.Kovelent Baglar
ELEKRONEGATIFLIK
Bag elektronlarifarkli atomlar tarafindan farkli kuvvetle çekilirler.Elektronegatiflikb ir atomun bag elektronlarini çekme yeteneginin ölçüsüdür.Elektronegatifligi yüksek olan element bag elektronlarini daha kuvvetli çeker.Periyodik tabloda elementlerin elektronegatifligi genellikle ayni periyotta soldan saga dogru artarayni grupta yukaridan asagi dogru azalir.Elektronegatifligin periyodik sistemdeki degisimiatom yariçapi ile ilgilidir.
IYONIK BAGLAR
(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)ller ve a(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)ller arasinda elektron transferi sonucunda olusan baglara iyon bagi veya iyonik bag adi verilir.Bilindigi gibi (Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)ller degerlik tabakasindaki bir veya birden fazla elektronu vermeka(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)ller ise degerlik tabakasina elektron almak egilimindedir.Iyonik baglar (Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)ller ve a(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)ller arasinda olusur..Iyon bagi içeren bilesikler iyonik bilesikler olarak adlandirilirlar.
KOVELENT BAGLAR
Bir veya daha fazla sayida elektrton çiftininatomlar arasinda ortaklasa kullanilmasiyla olusan baglara kovelent bag adi verilir.Kovelent baglar iki a(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)(Sansürlü Kelime)l atomu arasinda olusur.
ELEKTRON NOKTA YAPISI (LEVIS YAPISI)
Lewis Sembolleri:G.N Lewis tarafindan önerilen Lewis sembolleri atomlarin degerlik tabakasindaki elektronlarinelementlerin klasik sembolleri etrafinda noktalar seklinde gösterilmesiyle yazilir.Örnegin: Na ve Ca elementlerinin Lewis sembolleri;
Na :1S22S22P6 3S1
Ca :1S22S22P6 3S23P64S2
seklinde gösterilir.Degerlik elektronlarielementin sembolü etrafina nokta seklinde yerlestirilenilk dört elektron tek tekdigerleri ise elektronlari çiflestirecek sekilde yazilir

Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
kimya ödevleri , kimyasal baglar ve siniflandirilmasi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kimya Ödevleri - Periyodik Cetvelin Özellileri eFe Kimya 0 24.12.2012 17:40
Kimya Ödevleri - Atom ve Elektron eFe Kimya 0 24.12.2012 17:38
Kimya Ödevleri - Periyodik Tablo ve Tarihçesi eFe Kimya 0 24.12.2012 17:31
Kimya Ödevleri - Madenlerin Kullanım Alanları eFe Kimya 0 24.12.2012 17:30
Kimya Ödevleri - Katli Oranlar Kanunu eFe Kimya 0 24.12.2012 17:25


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları