Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Egitim Ögretim > DERSLER > Kimya

Kömür Özelliklerinin Gazlaştırmaya Etkileri


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kimya - kategorisi altındaki Kömür Özelliklerinin Gazlaştırmaya Etkileri isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 24.12.2012   #1
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.906
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Standart Kömür Özelliklerinin Gazlaştırmaya Etkileri

Kömür Özelliklerinin Gazlaştırmaya Etkileri Kömür Özelliklerinin Gazlaştırmaya Etkileri Gazlaştırma süreci seçimi için öncelikle gazlaştırılacak kömürün özellikleri çok iyi bilinmelidir. Kömürün nem, kül, sabit karbon ve uçucu madde içerikleri ile aktivitesinin, tane boyutunun, kekleşme özelliğinin ve külünün erime sıcaklığının gazlaştırmaya önemli ölçüde etkileri vardır.

a) Nem: Sabit yataklı gazlaştırıcılarda nem %35 ve kül içeriği %10'u geçmemek koşuluyla gazlaştırma işlemi uygulanmamaktadır. Kömürün nem içeriği bu değeri aştığında bir ön kurutma gerekmektedir. Sürüklenmeli yatak sistemlerinde yüksek oranda nem içeriği gazlaştırma için verilen su buharına yardımcı olmaktadır. Fakat bu durumda sisteme ısı verilmesi gereklidir.

b) Kül: Yüksek miktarda kül bırakan kömürler gazlaştırma sırasında problem yaratmaktadır.

1. Kül içeriği arttıkça, yanıcı ve gazlaştırılacak madde miktarları azalmakta; buna bağlı olarak, gazlaştırma verimi düşmektedir.

2. Kül içeriği arttıkça, kömürün gazlaşması güçleşmekte, belirli bir kül oranında imkansızlaşmaktadır.
3. Fazla kül, reaktörlerin kapasitesinin düşmesine neden olmaktadır.

c) Uçucu madde: Kömür gazlaştırma süreçlerinde uygulanan ısıtma işleminde, kömür önce uçucu içeriğini kaybeder. Süreçte üretilen gazlarla karışan uçucu maddeler, toplam gaz ürün miktarının artışına sebep olur. Yüksek basınçlı (5 bar) süreçlerde, uçucu madde içeriğindeki hidrojen, kömürdeki karbon ile birleşip :-):-):-):-)n ve hatta etan oluşturabilir. Katran ve yağlar da, sürecin verimini arttırabilirler.
d) Külün erime sıcaklığı: Sabit yataklı gazlaştırıcılarda yanma bölgesinin en yüksek sıcaklığı külün erime sıcaklığının altında olmalıdır.

Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
gazlaştırmaya etkileri , kömür özelliklerinin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Meleklere inanmanın insanlar üzerindeki etkileri eSiLa Meleklere Iman 0 10.12.2012 18:58


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları