Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLama Uygun Egitim Ve Yasam > Kisisel Gelisim Yazilari

Like Tree1Likes
  • 1 Post By YuReK

Dinleme Becerisi Nasıl Kazanılır?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kisisel Gelisim Yazilari - kategorisi altındaki Dinleme Becerisi Nasıl Kazanılır? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 27.02.2013   #1
BuZ KeSMiŞ YüReGiM
YuReK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 44
Arkadaşlar: 3
Konular:
Mesajlar: 4.908
Rép Puanı: 20010
Rép Grafiği: YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute
Standart Dinleme Becerisi Nasıl Kazanılır?

Click the image to open in full size.

Dinleme Becerisi Nasıl Kazanılır?


Dinlemek, iletişimin en temel alanlarından biri... Empatik iletişimin gerçekleşmesinde de en önemli unsurdur. Karşımızdaki kişiyi işitmek yeterli olmaz. Onun söylediklerini anlamak, düşünmek, etkin bir dinleyici olmak gerekir. Hiç kuşkusuz, bunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek kolay değil. Özellikle de günlük hayatımızın koşuşturması ve yorgunluğu içinde!

Gerçek dinleme, söylenenleri, dikkatimizi tam vererek dinlemek ve onları anlamamız anlamına gelir. Dinleyerek, insanları daha iyi anlarız. Yanlış duyulmuş bilgiler ise yanlış anlaşılan mesajlara, gereksiz zaman kaybına, verimliliğin düşmesine ve motivasyon kaybına yol açar. İletişimin dinleme ve algılamadan kaynaklanan en önemli engelleri ise atlama, savsama çarpıtma ve aşırı anlam yükleme olarak tanımlıyoruz. Dinlemeyi, dolayısıyla iletişimi engelleyen bir başka neden de konuşma hızıdır. Hızlı konuşan kişi, karşısındaki kişinin dinlemekten uzaklaşmasına neden olur.

Dinlememenin ise değişik türleri vardır. Görünüşte dinlemek, en yaygın karşılaşılan türlerinden birdir. Bir kişinin dinliyor görünmesine karşın, aslında dinlemediği, düşüncelerinin başka bir yerde olduğu bir dinlemedir. Bir diğeri ise kendi konuşacakları dışında başka bir şeyle ilgilenmeme durumudur. Bir diğer örnek olarak, konuşmacı konuşurken, kendi notları ile ilgilenen, büyük bir heyecanla konuşma sırasının kendine gelmesini bekleyen bir konuşmacı olarak verilebilir. Seçici dinleme ise konuşanın söylediklerinden, yalnızca kendi ilgilendiklerini dinleme durumudur. Bir diğer örnek ise saplantı türü dinleyicidir. Bu tür dinleyiciler, ne söylenirse söylensin kendi saplandıkları konuların dışındakileri işitmezler. Benzer olarak, savunucu dinleyici de her söyleneni bir tür saldırı olarak algılar. Tuzak kurucu dinleme ise karşısındakini zor duruma düşürme amaçlıdır. Yüzeysel dinleme ise derinliğe inemeyen ve yalnızca sözcüklere takılan bir dinleme türüdür.

Aktif dinleme ise iletişim etkinliği artırır. Aktif dinlemede dinleyici konuşmacının mesajının tamamlamaktan sorumludur. Dinleyici sözlü-sözsüz diğer iletişim unsurlarına dikkat eder. Aktif dinleyici empatik dinleyicidir. Kişinin bulunduğu yeri bilir. Mesajı konuşmacının bakış açısından algılamaya çalışır. Böylece konuşmacının duygu ve düşüncelerini anlama ve yorumlama çabası içindedir.

Hiç kuşkusuz, günümüzde çoğumuzun aktif dinleyici olmadığımızı biliyoruz. Sabırsız, konuşmayı tamamlamadan kesme, konuşmacının açıklarını arama,daha bilgi olduğunu gösterme, kavramları anlamını bilmeden yerinde ve zamanında kullanamama gibi davranışlar yaygındır.

Etkin Bir Dinleme İçin 10 Temel Beceri

* Konuşmayı konuşarak kesmeyin, hiç kimse konuşarak dinleyemez.

* Konuşmacıya kolaylık yaratın, onun rahatlamasını sağlayın.

* Onu dinleme isteğinde olduğunu gösterin, işinizi bırakın, saatinize bakmayın, göz teması kurun.

* Dikkatleri dağıtan şeyleri ortadan kaldırın.

* Konuşmacıyı empatik dinleyin, kendinizi onun yerine koyun.

* Sabırlı olun, başka kimseyle iletişim kurmayın.

* Kendinizi rahat ve hafif tutun.

* Eleştiriyi sonraya bırakın, soru sorun, konuşmacının mesajını başka sözcüklerle acın.

* Konuşmacının sözünü bitirmesini bekleyin

* İnsanların sabrını, ilgi ve algı düzeylerini dikkate alarak iletişim kurmanın önemini unutmayın

Kaynak: Bu yazı, Kolay İletişim tarafından, Kemal Gökcan’ın yazılarından derlenerek hazırlanmıştır.

Click the image to open in full size.
YuReK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Güzel abdest nasıl alınır? HiCReT Abdest 2 04.03.2013 02:22
Gençliğin imanını sorularla çaldılar e kitap HiCReT Dini Konular 0 10.01.2013 12:35
Çeşitli Nükteler SıLa Güzel ve Anlamlı Sözler 0 09.01.2013 10:09
Hastalıkta namaz nasıl kılınır? TuRKuaZ Soru Ve Cevaplar 0 16.12.2012 13:07
Namazların sonunda tesbihat nasıl yapılır? Cemaat halinde tesbihat yapmanın hükmü ned HiCReT Soru Ve Cevaplar 0 15.12.2012 13:46


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları