Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLama Uygun Egitim Ve Yasam > Kisisel Gelisim Yazilari

önce müslüman ( islam ) , sonra mü'min olunur !


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kisisel Gelisim Yazilari - kategorisi altındaki önce müslüman ( islam ) , sonra mü'min olunur ! isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 31.10.2016   #1
ÖzeL Üye
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 61
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 1.168
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: sakincali is an unknown quantity at this point
Standart önce müslüman ( islam ) , sonra mü'min olunur !

]ÖNCE MÜSLÜMAN ( İSLAM ) , SONRA MÜ'MİN OLUNUR !
Her mü'min aynı zamanda müslüman diye nitelenirken , her müslüman ise mü'min diye nitelenemez.
" Müslüman " , genel manada ' islam / teslim olmuş ' anlamına gelir. Yani Allah'ın varlığını kabul etmiş kimsedir. Dil ile ikrar eden kimseye ' müslüman ' denilir. Özel manada Allah'ın ' varlığına ' iman etmiş kimse demektir.
" Mü'min " , genel manada 'Allah'a ve Peygamberine iman etmiş ', emir ve yasaklarına riayet eden bir kulluk içerisinde olma samimiyet ve gayreti üzerine bulunan kimsedir. Özel manada ise gerçek tevhid ehli olan ' muvahhid ' yani ' Allah'ı birleyen ' yani 'Allah'ın mutlak birliğine iman etmiş 'kimsedir. Mü'min bunu dil ile ikrar etmenin yanında kalp ile de tastik edendir.
Huzur , mutluluk , adalet , kardeşlik , yardımlaşmak , rıza , şükür , şefkat , bir olmak , güçlü olmak, merhamet gibi değerler müslümanlıktan öte mü'min olabilmekle ulaşılabilecek değerlerdir.
Müslüman bir toplum olduğumuzu söylüyoruz , hepimiz mü'min olduğumuzu dile getiriyoruz. Ancak yaşantımıza bakıldığında bu sözlerimiz askıda kalıyor.
Malesef toplum olarak bırakın mü'min olmanın gereklerini açığa çıkarmayı , müslüman kelimesinin anlamını dahi üzerinde taşımayan nice insanlar mevcut.
Bu uykudan artık uyanmak gerektir. Her birey önce kendini müslüman etmeli , islam olmalı ve sonrasında mü'min olabilmenin gayreti içersine girip samimiyet ile bunu Allah'tan isteyip , bu uğurda çaba sarfetmelidir. Şu zamanda , dünyanın içinde bulunduğu bu karmaşada bizim bu hakikatleri idrak etmeye , uyanmaya , bir olmaya daha çok ihtiyacımız vardır. Umarım ki bu uyanış önce kendi nefsimizde , sonra ülkemizde , sonra dünya üzerindeki tüm islam aleminde hayat bulur.
" Müminlere yardım etmek bizim üzerimizdeki bir haktır." (Rum-47)
" Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin. " ( Hucurat -10 ) Buyurmaktadır Allah CC.
Bu ayetler ışığında " Mümin yardım görür, bunda kuşku yoktur. Asla yüz üstü bırakılmaz. Yardımsız yüz üstü bırakılan varsa, o , nereden yardımsız bırakıldığına baksın, orada imanın olmadığını görecektir " der Muhyiddin İbn Arabi hz.
Allah bizlere gerçek manada mü'min olmayı , mü'min yaşamayı ve mü'min ölmeyi nasip etsin.
Allah en doğrusunu bilir.le"]
Alıntı...

Click the image to open in full size.
sakincali isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
La ilahe illallah”dediğin zaman,bunu Önce kalbinle söyle sonra da dilinle… eSiLa Dini Konular 0 06.04.2013 15:35
önce namaz sonra cemaat olur eFe Namaz İle İlgili Yazilar 0 22.03.2013 21:11
Önce Sabır, Sonra Sabır SıLa Serbest Kürsü 1 21.03.2013 23:40
Peygamberimiz (a.s.m) yatsıdan önce uyumayı, yatsıdan sonra da konuşmayı hoş görmezdi SıLa Dini Konular 0 27.02.2013 14:03
Bugün islam anlayısının rengi gerçek islam’ın rengine uymuyor HiCReT Dini Konular 0 05.01.2013 11:59


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları