Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLama Uygun Egitim Ve Yasam > Kisisel Gelisim Yazilari

Sadakatsizliğin çan eğrisi


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kisisel Gelisim Yazilari - kategorisi altındaki Sadakatsizliğin çan eğrisi isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 13.02.2013   #1
BuZ KeSMiŞ YüReGiM
YuReK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 44
Arkadaşlar: 3
Konular:
Mesajlar: 4.908
Rép Puanı: 20010
Rép Grafiği: YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute
Standart Sadakatsizliğin çan eğrisi

Sadakatsizliğin çan eğrisi

Yakın ilişkiler, insanlara yaşamın değerlerine dokunmak için yeni motiveler sunar. Gerek kültürün gerekse inanışların beşiğinde her gün biraz daha büyütülen ilişki çeşitleri vardır. Romantik ilişkiler, fiziksel ilişkiler,psikolojik ilişkiler,evlilik ilişkileri gibi türleri vardır.Her ilişkinin kendi içinde barındırıp sakladığı farklı dinamikler vardır.Bu ilişkilerin örüntülerini anlamak ve yorumlamakta ilişkiyi yaşayanlara ait bir meziyettir.Bu ilişkilerde en zor olanı çift ilişkilerdir ve maalesef birçok nedenle,
ilişkilerde,birbirine sadık olmak son derece zordur.Şaşkınlık, belirsizlik,öfke,kontrol dışı duygu durum bozuklukları,kendini yalnız hissetme gibi nedenler sadakati hep sınar durur.

Sadakatsizlik var olan beraberlik dışında,üçüncü bir kişiyle yaşanan duygusal ve fiziksel bir ilişkidir ve bu ilişki,mevcut birlikteliğin her özel sahasını olumsuz olarak etkiler.Genelde aldatma,çiftlerden birinin sadık oluşunun zedelenmesinin sonucudur.Yani aldatmaya açılan bilinçli kapılara sadakatsizlik denir. Aldatma,toplumun daha kötü kabul ettiği,aileye darbe olarak görülen,inançlı sistemlerde günah olduğuna inanılan bir davranıştır. Aldatma aldığı olumsuz intibasından ve kabul görmeyişinden dolayı daha gizli tutulur ve kolay göze alınamaz. Bu olumsuz yargıya rağmen aldatmayı bu kadar yaygın görüyor olmamızda şüphesiz birçok neden gizlidir. Karşılaştığımız aldatma vakalarında gerek psikologlar gerekse mahkemeler hep mağdur tek taraf üzerine yoğunlaşırlar ve hedef tek kişidir.
Oysa aldatmanın öncesi,başlatma dinamikleri,sürdürücü iç motiveleri çok önemlidir ve görmezden gelinemez. Genelde aldatmayı başlatan sadakatsizliktir. Aslında çiftlerden biri aldatmayı göze alamaz ve karşı cinsten birine yaktığı yeşil ışıkla aldatmaya göre daha masum kabul edilen sadakatsizlik yoluna girer.Sadakatsizlik bir iletişim problemi sonucu oluşur. Üçüncü kişiye hayatıma dahil olabilirsin mesajı verilir ama neden?


İlişkilere baktığımızda görüyoruz ki,sadakatsizlik mesajlarının altında ‘’Burdayım ve burada olmaktan mutlu değilim’’vardır.Gerek davranışlarla,gerekse konuşarak bu mesajlar üçüncü kişiye gönderilir ve bu sadakatsizliğe uygun bir giriş olur.Akıllı ve uyanık eşler,kendi eşinin gönderdiği bu var olma mesajının sebebini algılar ve bu durumu aldatmaya varmadan kontrol altına alabilir..Dikkat edilirse genelde hiç kimse eşini aldatmak için sadakatsizlik mesajları vermez ve başlangıçta amaç aldatma değildir.

Sadık olmanın esas madde olduğu evlilik kurumu, sadakatsiz tutumlarla ve davranışlarla tam kalbinden yaralanır ve yaralama eylemi maalesef bilinçle yapılır. Çoğu çiftler sadakatsizlikteki ve aldatmadaki bu bilinci çok iyi görürler ve bu sebeple affetmek gerçekten zordur.Sadakatsizlik sonrası affetmek zor olduğundan bu konuyla ilgili refresh terapiler yapmakta çok zordur.Çünkü,sadakatsizlik sonrası kalıp anlamak ve durumu tespit edip çözüm aramak geniş bir hoşgörüyle mümkündür.

Sadakatsizliği yapanın evrene gönderdiği ‘’Buradayım ve beni fark edin ‘’mesajını baz alırsak terapist olarak görüyoruz ki, bu kişinin de psikolojik desteğe ihtiyacı var. Ancak doğal sonuç şudur ki, aldatmaya yada sadakatsizliğe maruz kalan kişiler eşit şekilde terapiye ihtiyaç duyarlar.Sadakatsizliğin aldatmaya zemin olduğunu ve kapılar açığını düşünürsek,görmezden gelinmemesi gerektiği ortaya
çıkar.Yani gerçek şu ki,çiftler,sadakatsizliğin ilişkilerini tehdit edeceğini en başta bilmeliler ve fırsat vermemeliler.Sadakatsizlik ne kadar yaygın olursa o kadar normalleşir ve sadakatsizliğin çan eğrisi giderek aşağılara iner.

Dünya üzerinde hızla artan kadın nüfusu, azalan erkek nüfusu üzerinde son derece mekanik ve evrensel yollar kullanarak tercih edilmenin türlü yollarını arıyor.Gündemdeki magazinsel yayınlarda sürekli pompalanan ve manipüle edilen kadınlar, erkeklerin ilgisini çekmenin ve onlara güzel görünmenin çabası içine sokuluyorlar.Kozmetik sektörünün de,kadının erkeğe galibiyetini pompalaması sonucu kadınlar için mecburiyetler oluşturur.Bu cinsler arası fark edilme ve anlaşılama savaşında tek eşlilik bir zafer olmaktan farksızdır.

Boşanmaların en temelinde sadakatsizlik ciddi bir sebeptir. Öyle ki, şüphesi bile birlikte yaşamayı tatsızlaştırır ve zorlaştırır. Evliliğin sürdürülebilirliğini tehdit ediyor olsa da sadakatsizliğe uğrayanların %75’i boşanmayı tercih etmiyor. Boşanmanın toplum tarafından olumsuz kabulü, çiftler de ya sadakatsizliğe rağmen, incinmiş ruhlarla devam etmeyi, ya pasif agresif tepkileri ömre yayarak
intikam alma çabasını, yada aslında kopmuş ama ekonomik olarak beraberliği tercih eden evlilik tipini beraberinde getirir. Yaşanmışlıklardan sonra , evliliğe devam ,çiftler için bir kararsa terapi yolu seçilmelidir.Yıpranmış ilişki ve evliliğe suni solunum yapılmalı ve yeniden ve hatta daha güçlü bir şekilde birlikteliğin devam etmesine yardım edilmelidir.

Psk. Şeyda Betül İnan

Click the image to open in full size.
YuReK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları