Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Kur'an-ı Kerim > Kur'an-ı Kerim > Kur'an hakkında YazıLarınız

Ayetlerle Mümin olmak


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kur'an hakkında YazıLarınız - kategorisi altındaki Ayetlerle Mümin olmak isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 06.03.2013   #1
Üye
eBRaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 73
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.604
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: eBRaR is an unknown quantity at this point
Standart Ayetlerle Mümin olmak

23/2- Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler.

23/3- Onlar ki, faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler.

23/4- Onlar ki, zekatı öderler.

23/5- Onlar ki, ırzlarını korurlar.

23/6- Ancak eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri bunun dışındadır. Onlarla ilişkilerinden dolayı kınanmazlar.

23/7- Kim bunun ötesine geçmek isterse, işte onlar haddi aşanlardır.

23/8- Yine onlar ki, emanetlerine ve verdikleri sözlere riâyet ederler.

23/9- Onlar ki, namazlarını kılmaga devam ederler.

103/3- Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir).

14/31- İnanan kullarıma söyle, namazı dosdoğru kılsınlar, hiçbir alışveriş ve dostluğun bulunmadığı bir gün gelmeden önce kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Click the image to open in full size. yolunda gizlice ve açıktan harcasınlar.

20/82- "Şüphe yok ki ben, tövbe edip inanan ve salih ameller işleyen, sonra da dogru yol üzere devam eden kimse için son derece affediciyim."

24/62- Mü'minler ancak Click the image to open in full size.'a ve peygamberine inanan, onunla beraber toplumu ilgilendiren bir iş üzerindeyken ondan izin almadan çekip gitmeyen kimselerdir. O halde bazi işlerini görmek için senden izin isterlerse, içlerinden diledigine izin ver ve onlar için Click the image to open in full size.'tan bağışlama dile. Şüphesiz Click the image to open in full size. çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

33/36- Click the image to open in full size. ve Resûlü bir iş hakkında hüküm verdikleri zaman, hiçbir mü'min erkek ve hiçbir mü'min kadın için kendi işleri konusunda tercih kullanma hakları yoktur. Kim Click the image to open in full size.'a ve Resülüne karşi gelirse şüphesiz ki o apaçik bir şekilde sapmiştir.

47/2- Inanip salih ameller işleyenlerin ve Muhammed'e indirilene -ki o Rablerinden gelen haktır- inananların ise Click the image to open in full size. günahlarını örtmüş ve hallerini düzeltmiştir.

47/3- Bu, inkâr edenlerin bâtıla uymaları ve inananların Rablerinden gelen gerçeğe uymalarından dolayıdır. İşte Click the image to open in full size., onların örnek teşkil edecek durumlarını insanlara böyle anlatır.

48/29- Muhammed, Click the image to open in full size.'ın Resülüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde halinde, Click the image to open in full size.'tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün. Onlarin secde eseri olan alametleri yüzlerindedir. Işte bu, onlarin Tevrat'ta ve İncil'de anlatılan durumlarıdır: Onlar filizini çıkarmış, onu kuvvetlendirmiş, kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş, ziraatçıların hoşuna giden bir ekin gibidirler. Click the image to open in full size. kendileri sebebiyle inkarcıları öfkelendirmek için onları böyle sağlam ve dirençli kılar. Click the image to open in full size., içlerinden salih amel işleyenlere bir bağışlama ve büyük bir mükafat vaad etmiştir.

49/15- İman edenler ancak, Click the image to open in full size.'a ve Peygamberine inanan, sonra şüpheye düşmeyen, Click the image to open in full size. yolunda mallariyla ve canlariyla cihad edenlerdir. İşte onlar dogru kimselerin ta kendileridir.

5/55- Sizin dostunuz ancak Click the image to open in full size.'tır, Resûlüdür ve Click the image to open in full size.'ın emirlerine boyun eğerek namazı kılan, zekâtı veren mü'minlerdir.

58/22- Click the image to open in full size.'a ve ahiret gününe iman eden hiçbir topluluğun, babaları, oğulları, kardeşleri yahut kendi soy-sopları olsalar bile, Click the image to open in full size.'a ve peygamberine düşman olan kimselere sevgi besledigini göremezsin. Işte Click the image to open in full size. onlarin kalplerine imani yazmiş ve onlari kendi katindan bir ruh ile desteklemiştir. Onlari, içlerinden irmaklar akan ve içlerinde ebedi kalacaklari cennetlere sokacaktir. Click the image to open in full size. onlardan razi olmuş, onlar da Click the image to open in full size.'tan razı olmuşlardır. İşte onlar, Click the image to open in full size.'ın tarafında olanlardır. İyi bilin ki, Click the image to open in full size.'ın tarafında olanlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

61/10- Ey iman edenler! Sizi elem dolu bir azaptan kurtaracak bir ticaret göstereyim mi size?

61/11- Click the image to open in full size.'a ve peygamberine inanır, mallarınızla ve canlarınızla Click the image to open in full size. yolunda cihat edersiniz. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır.

61/12- (Bunu yapınız ki) Click the image to open in full size., günahlarınızı bağışlasın, sizi içinden ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerindeki güzel meskenlere koysun. İşte bu büyük başarıdır.

61/13- Seveceğiniz başka bir kazanç daha var: Click the image to open in full size.'tan bir yardım ve yakın bir fetih (Mekke'nin fethi). (Ey Muhammed!) Mü'minleri müjdele!

61/14- Ey iman edenler! Click the image to open in full size.'ın yardımcıları olun. Nasıl ki Meryem oğlu İsa da havarilere, "Click the image to open in full size.'a giden yolda benim yardımcılarım kimdir?" demişti. Havariler de, "Biz Click the image to open in full size.'ın yardımcılarıyız" demişlerdi. Bunun üzerine Israilogullarindan bir kesim inanmiş, bir kesim de inkar etmişti. Nihayet biz inananlari, düşmanlarina karşi destekledik. Böylece üstün geldiler. -

8/2- Mü'minler ancak o kimselerdir ki; Click the image to open in full size. anıldığı zaman kalpleri ürperir. Onun âyetleri kendilerine okunduğu zaman (bu) onların imanlarını artırır. Onlar sadece Rablerine tevekkül ederler

8/3- Onlar namazı dosdoğru kılan, kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Click the image to open in full size. yolunda harcayan kimselerdir.

8/4- İşte onlar gerçekten mü'minlerdir. Onlara, Rableri katında yüksek mertebeler, bağışlanma ve cömertçe verilmiş rızık vardır.

8/74- İman edip hicret eden ve Click the image to open in full size. yolunda cihad edenler ve (muhacirleri) barındırıp (onlara) yardım edenler var ya; işte onlar gerçek mü'minlerdir. Onlar için bir bağışlanma ve bol bir rızık vardır.

9/13- Yeminlerini bozan, peygamberi yurdundan çıkarmaya kalkışan ve üstelik size tecavüzü ilk defa kendileri başlatan bir kavimle savaşmaz mısınız? Yoksa onlardan korkuyor musunuz? Oysa Click the image to open in full size., -eğer siz gerçek mü'minler iseniz- kendisinden korkmanıza daha lâyıktır.

9/18- Click the image to open in full size.'ın mescitlerini, ancak Click the image to open in full size.'a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Click the image to open in full size.'tan başkasindan korkmayan kimseler imar eder. İşte onların dogru yolu bulanlardan olmaları umulur.

9/20- Iman edip hicret eden ve Click the image to open in full size. yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad eden kimselerin mertebeleri, Click the image to open in full size. katında daha üstündür. İşte onlar, başarıya erenlerin ta kendileridir

9/71- Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. Click the image to open in full size.'a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Click the image to open in full size. merhamet edecektir. Şüphesiz Click the image to open in full size. mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

9/72- Click the image to open in full size. mü'min erkeklere ve mü'min kadınlara, ebedi olarak kalacakları, içinden ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde çok güzel köşkler vadetti. Click the image to open in full size.'ın rızası ise, bunların hepsinden daha büyüktür. İşte bu büyük başarıdır.

90/11- Fakat o, sarp yokuşa atılmadı.

90/12- Sarp yokuşun ne olduğunu sen ne bileceksin?

90/13- O tutsak bir boynu çözmek(köle azat etmek) tir.

(alıntı)

Click the image to open in full size. bize de nasip etsin..

Click the image to open in full size.

Ey Rabbim! Şüphesiz; Ben, senin bana indireceğin hayra öylesine muhtacım ki…
eBRaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çeşitli Nükteler SıLa Güzel ve Anlamlı Sözler 0 09.01.2013 10:09
Deyimler sözlüğü(A-Z) SıLa Türkçe ~ Edebiyat 0 24.12.2012 17:11
Toprak Olmak Istiyorum Allah'im... eSiLa DuaLar 0 21.12.2012 21:09
Güzel Ahlak TuRKuaZ Soru Ve Cevaplar 0 21.12.2012 19:38
Allah'ın isimlerini zikretmek eSiLa Allah'a Iman 0 29.11.2012 20:05


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları