Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Kur'an-ı Kerim > Kur'an-ı Kerim > Kur'an hakkında YazıLarınız

Like Tree1Likes
  • 1 Post By SıLa

Keske Toprak Olsaydim


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kur'an hakkında YazıLarınız - kategorisi altındaki Keske Toprak Olsaydim isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 21.03.2013   #1
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.711
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Keske Toprak Olsaydim

Kur'ân-ı Kerim'de kıyamet ve ahiret halleriyle ilgili pek çok âyetler yer alır. Bu âyetlerde o gün insanların içerisine düşe-ceği durumlar tasvir edilir. Yü-ce Rabbimiz, kıyamet günü in-sanların düşecekleri acı sonları şimdiden bize haber vererek bizleri uyarıyor, o kötü durum-lara düşmememiz için tedbir al-mamızı istiyor. Bu uyarılar da Yüce Allah'ın bize olan lütuf ve kereminin bir sonucudur. İşte bu İlahî uyarılardan biri de Ne-be' suresinin şu ayetidir:
"Biz sizi yakın bir azap ile uyardık. O gün kişi, ellerinin yapıp öne sürdüğü işlere bakar ve kâfir: "Keşke ben, toprak ol-saydım!" der.(1)
Aslında bizler topraktan ya-ratıldık. Bizim aslımız toprak, Yüce Allah, atamızı topraktan yarattı.(2) Atamız Âdem'in topraktan yaratılmış olması, bi-zim de topraktan yaratıldığı-mız anlamına gelir. Bunun için Kur'ân'da “Ey insanlar eğer öl-dükten sonra dirilmekten kuş-kuda iseniz bilin ki ,biz sizi top-raktan yarattık.”(3) şeklinde her insana yönelik genel ifadeler kullanılmıştır. Zaten bugün bi-limsel olarak da insan vücudu-nun aslının toprak olduğu tes-pit edilmiş durumdadır.
Önemli olan ise toprak asıllı olduğumuzun farkına varmak, bunun bilincinde olmaktır. Bu-nun için de toprağı iyi tanıma-mız gerekir. Zira toprağı tanı-mak, aslımızı anlamaya götü-rür bizi.
Toprak asıllı olduğumuz hal-de toprak gibi olamıyorsak ya-zıklar olsun bizlere! Toprak gibi arı ve temiz olamıyorsak.. Top-rak gibi örten ve temizleyen de-ğilsek. Toprak gibi yaratılış ga-yesine uygun hareket edenler-den değilsek.. Toprak gibi bere-ketli ve yararlı olamıyorsak.. Toprak gibi sürekli üreten de-ğilsek.. Toprak gibi kucaklaya-mıyorsak. Toprak gibi doyuran değilsek.. Toprak gibi müteva-zı değilsek. Toprak oluşumuzu kabullenemiyorsak. Yazıklar olsun aslını inkâr edenlere!

eSiLa likes this.
Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 21.03.2013   #2
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.358
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Standart Cevap: Keske Toprak Olsaydimtopraktan yaratildik dönüşte ona emeğine sağlık canım..eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Beş Elementin Mevsimleri ve Beslenme Düzenleri… YuReK Serbest Kürsü 0 25.02.2013 17:44
Toprak sana önem veriyorum bak...! eBRaR YüreK eSintiLeri 1 08.01.2013 16:32
Mevla, 'AH! Keske' diyenlerden eylemesin insAllah... HiCReT Dini Hikayeler 0 26.12.2012 14:28
Toprak çeşitleri SıLa Coğrafya 0 24.12.2012 16:41
Toprak Olmak Istiyorum Allah'im... eSiLa DuaLar 0 21.12.2012 21:09


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları