Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Kur'an-ı Kerim > Kur'an-ı Kerim

Bilginin geliş yolları


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kur'an-ı Kerim - kategorisi altındaki Bilginin geliş yolları isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 27.02.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Bilginin geliş yolları

BİLGİNİN GELİŞ YOLLARI
----- 23-Muminun suresi 17. ayet (Genel: 23 - İniş: 74 - Alfbetik: 76) -----
23.17*************وَلَقَدْ خَلَقْنَا فَوْقَكُمْ سَبْعَ طَرَائِقَ وَمَا كُنَّا عَنِ الْخَلْقِ غَافِلٖينَ
Hasan Basri Çantay Meali :
23.17 - Andolsun ki biz sizin üstünüzde yedi yol yarattık. Biz yaratmaktan gafiller değiliz.


Taraik, tarikın çoğuludur. Tarik yol demektir, “taraik” da yollar manasına gelir. Fakat eski tefsirlerde değişik bir çok şeyler söylemişlerdir:
Bundan yedi kat gök kast edilmiş olabilir, Keza gökte gezegenlerin, yıldızların yörüngeleri olabilir, meleklerin yolları olabilir vs gibi görüşler ileri sürülmüştür.
Fakat bunların hiç birisi metne uygun bir görüş değildir, söylenenler de mantıki değildir. Örneğin; yıldızların yalnız yedi yolu mu vardır? Yıldızların sayısınca yolları vardır. Keza melekler için yedi rota mı vardır? Bunların hiç birisi ne mantıkidir ve ne de metne uygundur.
K.Kerimde yedi yerde tekil olarak tarik kelimesi geçer, altı tanesinde sistem, bir tanesinde maddi yol manasında kullanılmıştır.
Ayet-i Kerimede “üzerinizde yedi yol kıldık” buyrulmaktadır.Gerçekten de ayet-i kerimede beyan edildiği gibi üzerimizde çevre ile irtibatımızı sağlayan yedi yol yani yedi kanal vardır. Başka bir ifadeyle insan oğluna bilgi, yedi yoldan, yedi kanaldan gelir. Bunlar: Havas-i hamse dediğimiz beş duyu organı, akıl bir de haber-i sadıktır. İşte bu ayetten benim anladığım budur.
Havasi hamsa yani beş duyu ile gelen bilgileri idrak eden (algılayan) yani ne olduğu veya neye, kime ait olduğunu anlayan idrak merkezine K.Kerimde kalb tabiri kullanılır.
Bu beş duyu ile gelen bilgileri birleştirerek değerlendiren bilgi işlem merkezinin de yaptığı işe de K.Kerimde aklını kullanma tabiri kullanılır.
Yedinci haber geliş kaynağımız haberi sadıktır. Bu da ancak K.Kerimdir. Çünkü bu, Rabbimizden gelmiştir, o da mütevatir olarak -hiçbir şey eklenmeden, çıkarılmadan- olduğu gibi bize intikal ettirilmiştir. Hadislere gelince, mütevatir hadisler için ayni şey söylenebilir gibi görünse de K.Kerim gibi güvenmek mümkün olmamaktadır. Çünkü duyan kişiler lafzan intikal ettirmemişlerdir. Herkes algıladığı gibi intikal ettirmiştir. Böyle olunca daima bir az da olsa bir şüphe taşımaktadır. Örneğin 75 ayrı kanaldan Resulüllahtan rivayet edilen “cinsel organına eli değenin abdesti bozulur” şeklindeki hadisi mezhep imamlarının hiç birisi delil kabul etmemiş, aksine iki üç kişiden gelen ve “cinsel organına ellemek, örneğin kaşımak, abdesti bozar mı?” sorusuna karşılık “o, senden bir et parçası değil mi” şeklindeki rivayetleri daha doğru kabul etmişlerdir.
İnsanoğlu günümüzde gelişen teknolojiyi kullanarak eskiden görünmeyenleri görünür, işitilmeyen şeyleri işitilir hale getirebilir, böylece daha net bilgi edebilir. Algıladığımız şeyler arttıkça ve netleştikçe bunları birleştirip ayrıştırarak aklımızın üreteceği bilgiler de artar.
Ama aklın hiçbir şey üretemeyeceği bir saha vardır: Gayb konusu.
Gayb nedir?
Gayb nedir diye sorunca hemen “görülmeyen veya göz önünde olmayan her şey” diye cevap verirler. İlkin doğru gibi görünse de doğru bir tarif değildir. Örneğin; bir âmanın karşısında oturmuş konuşuyorsunuz. O, sizi görmüyor ama ona göre siz gayb değilsiniz. Çünkü sesinizi duyuyor, belki sesinizden bile kim olduğunuzu tanıyordur da. Keza odaya esans sürünmüş birisi girmiş, kokusu her tarafa yayılmıştır, fakat kendisini görmüyorsunuz ama bu gayb değildir, çünkü kokusunu alıyorsunuz. Öyleyse gaybın doğru tarifini şöyle yapabiliriz:
Gayb; Duyu organlarımızla algılayamadığımız şeylere denir.Başka bir değişle duyu organlarımızın sahası dışında kalan her şey, bizim için gaybtır.
-Ne gibi?
-Öldükten sonra tekrar dirilme var mı? Hesap, sual var mı, Cennet-Cehennem var mı? vs. gibi konular. Bunları akılla veya algı organlarımızla çözmemiz asla mümkün değildir. Ama yine de aklımızı devre dışı etmiyoruz. Bu haberi sadık dediğimiz haberin gerçekten doğru mu, değil mi, bunun doğruluk derecesini yine bize bildirecek olan aklımızdır. Örneğin bir ilk önerme olarak K.Kerimi haberi sadık kaynağı olarak kabul ettik. Ama gerçekten öyle mi? Bunu test etmeden nasıl kabul edebiliriz? İşte bunu test etmek işi yine akla düşer.
K.Kerim öyle bir kitaptır ki, yaratılıştan kainatın yok oluşuna kadar bir çok şeyden bahseder. Bunların çoğu ilmin konusuna giren şeylerdir. İlmin sahasına giren konulardaki K.Kerimin verdiği haberleri araştırırız. Eğer bunlardan gerçeğe aykırı tek bir bilgi bulabilirsek gayb ile ilgili verdiği haberleri de güvensiz kabul ederiz.
Ama 16 asırdır K.Kerim gerek dostları ve gerekse düşmanları tarafından test edilmektedir, bu güne kadar ilme, gerçeğe muhalif tek bir cümle, tek bir kelime bulunamamıştır. Öyleyse şehadet ederiz ki K.Kerimin gayb konusunda verdiği haberler de tıpkı diğerleri gibi doğrudur.

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şeytanlardan, Şeytanların, Cinlerin Tasallutundan Korunma Yolları HiCReT Dini Konular 0 19.01.2013 12:05
Göbektan Kurtulma yolları YuReK Sağlıklı Hayat - Sifali Bitkiler 0 15.01.2013 13:39
Çok Hareketli Çocuğu Sakin Tutmanın Yolları YuReK Sağlıklı Hayat - Sifali Bitkiler 0 05.01.2013 17:30
Su Çiçeği: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı, Tedavisi, Korunma Yolları YuReK Sağlıklı Hayat - Sifali Bitkiler 0 05.01.2013 17:26
Anne Sütünü Artırmanın Yolları SıLa Sağlıklı Hayat - Sifali Bitkiler 0 04.12.2012 10:16


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları